mana004

شرکت مانا حساب

مانا حساب با بیش از 20 سال سابقه کاری کمک می کند تا شرکت ها و سازمان ها تصمیمات مالی بهتری بگیرند

به این صفحه امتیاز دهید post

بورس

امروز شاهد گسترش بورس و سرمایه گذاری در زندگی افراد هستیم. اما قبل از سرمایه گذاری در بورس ابتدا باید شناخت کامل و کاملی از مفاهیم و دانش بورس داشته باشیم.
بازار سهام بازاری است که دارایی های مختلف در آن معامله می شود. بهتر است قبل از شروع این راه، بازار سهام و رویدادهای آن را بشناسید و بازارهای آن را تجزیه و تحلیل کنید تا مفاهیم بورس را درک کنید و پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

بورس و انواع آن

بورس چیست ؟

امروزه اغلب کلمه بورس را می شنویم و می دانیم که سرمایه گذاری در بورس نیاز به آموزش و دانش کامل دارد اما قبل از آموزش ابتدا باید به این سوال پاسخ داد که بورس چیست، بدانید
بورس که نام دیگرش بهابازار است. به آن بازار ساختاری گفته می شود که در آن افراد می توانند به روش های مختلف مانند دارایی های مالی، دارایی های واقعی، دارایی های فیزیکی و دارایی های کاغذی تجارت کنند.
به عبارت دیگر واکنش بورس چیست؟ باید بگوییم بازاری وجود دارد که قیمت کالاها، خرید و فروش، قراردادهای آتی و اوراق بهادار در آن انجام می شود. یعنی برای مبادله دارایی های مالی، حقیقی، کاغذی و فیزیکی مانند: زمین، سهام، اوراق مشارکت و … بین فروشندگان و خریداران ارتباط برقرار می شود.

بازار بورس

برای پاسخ به این سوال و کسب اطلاعات در مورد مفهوم بازار بورس، بهتر است با واژه بازار آشنا شوید و بدانید که این کلمه شامل چه مواردی می شود. چه نوع معامله ای؟
بازار مکانی است که در آن خرید و فروش بین خریداران و فروشندگان با شرایط خاصی صورت می گیرد. بنابراین برای پاسخ به این سوال که بورس چیست؟ می توان گفت بازار سهام جایی است که مردم می توانند سهام خود را در آن معامله کنند.
بازار بورس می تواند فیزیکی یا آنلاین باشد. بازار سهام انواع مختلفی دارد که در زیر به توضیح انواع بورس می پردازیم.

تاریخچه بازار بورس

تا به حال متوجه شده اید که بازار بورس بازار سهام چیست، اکنون می خواهیم تاریخچه آن را برای شما تعریف کنیم. برخی از تجار اروپایی در تجارت خود متحمل ضرر شدند و پس از بحران به دنبال راه حلی برای خروج از بحران بودند.
نتیجه راه حل این بود که معامله گران در فعالیت های تجاری خود با برخی افراد یا سایر معامله گران همکاری می کنند. همچنین می توانند در سود و زیان هایی که ممکن است برایشان اتفاق بیفتد، مشارکت داشته باشند. این تجربه برای معامله گران موفقیت آمیز بود و منجر به ظهور بازار بورس شد.

پس از موفقیت، استفاده از آن در کشورهای دیگر طولی نکشید. در ایران در سال 1315 ه.ش اولین مطالعات بازار انجام شد. در همان سال مردی از بلژیک در مورد بورس تحقیق کرد و این قانون را به مقامات ارائه کرد.
پس از آن در سال 1341 کمیسیونی در وزارت بازرگانی تشکیل شد و اولین قرارداد ایجاد بورس منعقد شد. اما در سال 1345 قانون ایجاد بازار معاملات در مجلس به تصویب رسید.

نخستین بازار بورس

در قرن هفدهم اولین بورس اوراق بهادار جهان در شهر آمستردام هلند تاسیس شد و امروزه اکثر کشورهای جهان دارای بورس هستند.
پس از تصویب قانون بورس در سال 1345، ایران توانست اولین بازار بورس ایران را در بهمن ماه 1346 راه اندازی کند و از آن روز تا کنون مکان هایی وجود داشته است که افراد مبادله و معامله می کردند.

مزایای بورس

به نظر شما مزیت های بازار بورس چیست؟ البته سرمایه گذاری در بورس دارای مزیت‌های است که می تواند افراد را به سمت فعالیت های بورسی جذب کند و نقش مهمی در زندگی آنها داشته باشد. به همین دلیل می خواهیم برای آگاهی کامل و جامع شما، مزایای سرمایه گذاری و فعالیت بورس را از دو منظر مختلف یعنی خرد و کلان بررسی و ارزیابی کنیم.

انواع بازار بورس

حالا که می‌دانیم بورس و بازار بورس چیست، می‌توانیم درمورد اناوع بازار بورس صحبت کنیم. بیایید به انواع بازارهای بورس جهانی بپردازیم، که به مردم امکان می دهد فعالیت های بازار سهام را به شیوه ای قدرتمند و منسجم انجام دهند و با موفقیت در بازار سهام معامله کنند.
بازار سهام به طور کلی به چهار دسته تقسیم می شود که هر کدام عملکرد منحصر به فرد خود را دارند و در هر دسته فقط کالاهای خاصی خرید و فروش می شوند. انواع بازارهای سهام جهانی عبارتند از:

 • بورس اوراق بهادار
 •  فرابورس
 • بورس انرژی
 • بورس کالا

بورس اوراق بهادار

انواع دارایی های مالی در بورس اوراق بهادار معامله می شود. در واقع به بیان ساده تر، در بورس اوراق بهادار تهران، افراد فقط می توانند دارایی های مالی مانند: سهام شرکت، اوراق مشارکت، وجوه نقد، اوراق قرضه و گواهی سپرده را معامله کنند.
در سازمان بورس اوراق بهادار تهران شرکت های پذیرفته شده از نظر شفافیت، نقدینگی، درصد سهام شناور آزاد، سودآوری و … به بازار اول و دوم تقسیم می شوند که تفاوت شرکت های بازار اول و دوم در تعداد سهامداران است.

فرابورس

Over The Counter که به اختصار OTC نامیده می شود به گونه ای عمل می کند که فرآیند پذیرش شرکت ها با حداقل شرایط و ضوابط در کمترین زمان ممکن برای ورود به بازار انجام می شود.
تنها هدف یک شرکت فرابورس ساماندهی و مدیریت بازارهایی است که شرایط ورود به بورس را ندارند و تمایل به ورود به بازار را دارند.
در مجموع ذکر این نکته ضروری است که فرابورس بر کلیه فعالیت ها و عملیات مالی شرکت های بورس، فرابورس، بورس انرژی و بورس کالا به عنوان شعبه ناظر نظارت دارد.

بورس انرژی

بازار بورس انرژی یک بازار رقابتی بین خریداران و فروشندگان است که تعداد آنها نیز زیاد است و قیمت حامل های انرژی بر اساس معاملات خریدار و فروشنده تعیین و متعادل می شود.
همانطور که قبلا ذکر شد، معاملات دارایی جداگانه و منحصر به فرد در هر یک از صرافی ها انجام می شود. معاملات انرژی مانند نفت، گاز، برق و … در بازار بورس انرژی صورت می گیرد.

بورس کالا

بازار آخر، بازار کالا است. بورس‌های کالا، بازارهای یکپارچه و قوی هستند که در آن تولیدکنندگان ابتدا کالاها و کالاهای خود را عرضه می‌کنند، کارشناسان تجارت کالا، کالاهای موجود را تحلیل و ارزیابی می‌کنند و سپس قیمت‌ها را تعیین می‌کنند.
یکی از مزیت های بورس وجود نهادهای نظارتی برای کنترل بازار است. محصولات خام و فرآوری نشده مانند پسته، زعفران و غیره.
لازم به ذکر است برای ورود به بازار معامله ابتدا باید ثبت نام کرده و کد معامله دریافت کنید. نحوه ثبت نام در صرافی برای افراد شامل:

 • اسکن تمامی صفحات شناسنامه
 • تصویر پشت و رو کارت ملی
 • تکمیل فرم درخواست که شامل مشخصات هویتی می‌باشد
 • معرفی به بانک از طرف کارگزاری و افتتاح حساب وکالتی نزد بانک ملت
 • تکمیل اطلاعات مالی
 • ثبت نام در سامانه جامع انبارها
 • تنظیم فرم قرارداد آنلاین کالا
 • ثبت نام در سامانه سجام ir
 • وارد نمودن مشخصات مشتری
 • ثبت نام در سامانه امور مالیاتی به عنوان مودی مالیاتی
 • ثبت نام در سامانه جامع تجارت ایران (ntsw.ir)

کلام آخر ( بازار بورس )

بازار بورس یک بازار منسچم است که در آن افراد می توانند به اشکال مختلف مانند دارایی های مالی، دارایی های واقعی، دارایی های فیزیکی، دارایی های کاغذی و غیره معامله کنند.
بازار سهام مکانی است که افراد می توانند معاملات سهام خود را انجام دهند. بازار سهام می تواند فیزیکی یا آنلاین باشد. در نهایت اگر سوال یا نظری در مورد مقاله بورس دارید، چیست؟ اگر دارید، با ارسال نظر با ما تماس بگیرید.

شماره تماس: 09120927647

جهت مشاوره سایر امور در خصوص امور مالیاتی یا تنظیم اظهارنامه مالیاتی و دیگر موضوعات می‌توانید با کارشناسنان مانا حساب تماس حاصل نموده و درباره موضوعات مختلف سوالات خود را مطرح نمایید.

مشاوره رایگان