جستجو

لایحه دفاعیه چیست؟

امکان دارد که در دادگاه اول بازخواست نموده و آن را به دفاتر قضایی ارائه کنید. به این صورت که پیامی کوتاه برایتان ارسال می شود و از شما میخواهد که به سامانه ثنا رجوع نمایید.و در سامانه ثنا شما با جمله (لایحه خود را ارسال نمایید) روبرو می شوید اما واقعا لایحه دفاعیه چیست و چه کاربردی دارد؟

تظیم لایحه دفاعیه

معنای لایحه دفاعیه

با خواست طرفین دعوا(دو یا چند نفر)، در اولویت دفاع از حقوق خود در لایحه ذکرمی شود. امکان دارد که شما با عبارات دیگری همچو لایحه دفاعیه و یا لایحه قضایی برخورد کنید . همه‌ی این موارد در معنایی یکسان و واحد به کار روند.

خلاصه رایحه عبارتند از :

در مواردی که در اواسط دعوا ، طرفین در دادگاه حقوقی و یا کیفری مکتوبی را برای دفاع از حقوق خود علیه یکدیگر می نویسند و طی آن اطلاعات به خصوصی را برای دادگاه بیان می کنند، در علم حقوق به عنوان متن لایحه اطلاق میشود.

دادگاه به خاطر رسیدن به نتیجه دادنامه مدارک مختلف و دلیل های مختلفی را از طرفین بازخواست میکند. ابه عبارات این اسناد ، لایحه گفته می شود. در ادامه مطالب در این موارد بیشتر توضیح خواهیم داد .

نقش لایحه در پیروزی یا شکست دعوا

باید به این مسئله توجه کنیم که این مدارک مهمترین مدرکی است که افراد بعد از ورود به یک جلسه دادرسی، شرح می‌دهند. در حالی که در دادگاه لایحه به خصوصی بنابر دلایلی که در ادامه خواهیم گفت ضرورت پیدا می کند، ولی اگر به شکل درست و قانونی تنظیم نشود، در دعوا با شکست روبرو خواهید شد. و ممکن است در بیشتر موارد باز خواست دوباره شکایت را از دست می دهید.  و معمولاً در حالتی که شرایط خاصی پیش بیاید در دادگاه از نظر تجدید بشود ، از رای بدوی (ابتدایی) اعتراض نمود.

در این مسئله مقایسه لایحه و دادخواست ، سند لایحه به مراتب از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

تظیم لایحه دفاعیه

فرایند دادرسی و استفاده از لایحه دفاعیه

 1. در مورد هایی وکیل بصورت یکسان با وقت رسیدگی به دو دعوا (کیفری و حقوقی) مواجه میشود. در این مورد ها به خاطر الزام قانونی ، وکیل باید به دعوای کیفری (دادگاه کیفری دو، کیفری) یک مراجعه نماید. و برای دادگاه حقوقی (مدنی) ، لایحه ای را بفرستد.
 2. شاکی یا متهم ممکن است به  حکم دادگاه یا برای جرایم ارتکابی به حبس محکوم شوند. یا برعکس از طریق چک، برات و … بدهکار بودن به کسی.
 3. در این حالت، فرد معمولاً وکیل می گیرد یا برای جلوگیری از صدور حکم، شکوایه تنظیم می کند. زیرا اگر فرد خودش در دادگاه حاضر شود دستگیر می شود.
 4. درست است که قاضی خلاصه ای از توضیحات و دلایل اصحاب دعوا را تهیه می کند، اما در پرونده های بسیار جدی با چندین موضوع مرتبط و جلسات متعدد، وجود قوانین دفاعی بسیار مهم است. مطالب مفید برای وکیل برای تنظیم دادخواستها، شکایات و صورتحسابها
 5. مطالب مفید برای وکیل برای تنظیم دادخواستها، شکایات و صورتحسابها
 6. ممکن است پس از دفاع شفاهی طرفین در دادگاه که  حضوری ارائه می کنند، اسناد و مبانی و اسناد جدیدی در جریان کشف شود.  طرفین قبلاً چنین چیزی را نداشتند. این موارد  می تواند منجر به تغییرات عمده در هدف دعوای پیشنهادی (شکست یا پیروزی در دعوا) شود.  در این موارد توصیه می کنیم از بلیط استفاده کنید.
 7. در برخی موارد به دلیل عوامل مختلف از جمله دفاعیات متهم و سؤالات وکیل مخالف فشار و استرس زیادی در دادگاه وجود دارد. در این موارد ممکن است خواهان و حتی وکیل وی به دلیل استرس و سایر موارد  مطالب را به درستی و با دقت ارائه نکنند. یا …

در این مورد ها ما به شما توصیه میکنیم که از وکلای با تجربه استفاده نمایید. ولی اگر بواسطه پیچیدگی و تخصصی بودن موضوع دچار سردرگمی شدید و یا همچو در یک دعوا با قیمت زیاد ملک مواجه باشید. در این مورد ها تلاش کنید از وکیل خبره برای مکتوب کردن لایحه و باز خواست استفاده نمایید.

از آنجایی که ما تمام تلاش خود را کرده ایم تا با تشکیل گروهی از وکلای متخصص  تا پایان مراحل دادرسی همراه وفادار شما باشیم، می توانید در موارد مهم نیز به وکلای ما مراجعه کنید. و برای تنظیم دادخواست، شکایت، لایحه و … را به ما بسپارید.

مطالعه کنید : اظهارنامه مالیاتی

آیا تنظیم لایحه ضرورت دارد؟

در هر دعوایی که در دادگاه ثبت میشود،  ارائه شکایت برای رسیدگی ضروری می باشد. ولی در باره ارائه لایحه، افراد لازم  به ارائه  آن به دادگاه ندارند. اما در مواردی که افراد امکان حضور در جلسه ندارد و یا در جلسه حضور دارد، به دلایلی که اشاره شده است میتواند از ابزار حقوقی لایحه استفاده نماید.

نکته های مهم در هنگام مکتوب کردن لایحه دفاعی

هنگام تهیه قانون دفاع برای ارائه در دادگاه، استناد دقیق و کامل به قوانین  بسیار مهم است.  به دلیل وجود قوانین مختلف، رعایت این قوانین ضروری است. به عنوان مثال، برای نوشتن یک پروژه دفاعی در دعاوی وراثت و ارث، باید دانش کاری در زمینه قانون مدنی، قانون آیین دادرسی مدنی و قانون امور مشترک  داشته باشید.

در بسیاری از موارد، صورتحساب باید طبق مهلت های قانونی (تاریخ های مشخص شده در قانون) صادر شود. به عنوان مثال، اگر در حین رسیدگی دلیل جدیدی در دادگاه مطرح شود، صورتحساب به طور کلی باید قبل از پایان دادرسی  به  دادگاه ابلاغ شود یا  در سامانه ثنا  ثبت شود (از جمله مهلت های قانونی).بنابراین، افراد یا وکلای دادگستری باید از این قوانین و  مقررات دعوی آگاهی کامل داشته باشند.

لایحه عزل وکیل

معنی  «وکالت» در قانون مدنی ،  به همان «عقد جایز» در اصطلاح علم حقوق گفته میشود و معنای ساده ، عقد جایز در برابر عقد لازم مورد استفاده قرار میگیرد. در عقد مجاز هر کدام از  طرفین عقد ( یا همان موکل و وکیل در امر وکالت)، می توانند این عقد وکالت را از بین ببرند.

بنابراین موکل می تواند به هر دلیلی وکیل خود را عزل کند (مثلاً قصد دارد دفاع را خودش انجام دهد یا توسط وکیل دیگری انجام شود) و مراتب را از طریق صورتحساب به وکیل و دادگاه اطلاع دهد.

استعفای لایحه   نیز به این معنی است که وکیل  به موکل و دادگاه اعلام می کند که دیگر به پرونده رسیدگی نمی کند. باید دانست که وکیل تنها در موارد خاصی می تواند استعفا دهد. در صورتی که استعفای وکیل به موقع اعلام نشود و موجب خسارت شود ( خسارت به ملاقات موکل خود) و یا  جلسه تمدید شود، با مجازات ویژه قضایی مواجه می شود.

 عریضه با لایحه چه فرقی دارد

عریضه به سندی نوشته شده گفته میشود که برای شرح وقایع اتفاق افتاده ،تشریح حال خود فرد ( مثلاً تشریح موضوع بیکار بودن فرد در دعوای اعسار) به کار گرفته می شود. نفری که عریضه را نگارش میکند به عنوان لایحه نویس مطرح است.

اما لایحه، جدای از فرمول‌بندی ادبی دادخواست، موضوعی کاملاً تخصصی است  که حاوی احضاریه‌ها، حکم‌ها و هر آنچه برای دفاع از موکل لازم است خواهد بود. برخلاف آنچه به نظر می رسد، مردم فکر می کنند که کدام دلیل در  ابتدا و انتهای قبض مقدمه آورده شود و کدام دلیل بعدی (بعد از   دلیل اولیه) که آن را مهم نمی دانند، خاصیت خاصی پیدا می کند. در چنین مواردی توصیه می کنیم با یک وکیل مجرب مشورت کنید.

تظیم لایحه دفاعیه

 هزینه لایحه

هزینه لایحه به عوامل مختلفی از جمله موارد زیر بستگی خواهد داشت :

 • موضوع پرونده
 • سابقه وکیل
 • میزان تحصیلات
 • توافق وکیل و موکل
 • مرجع رسیدگی(دادگاه کیفری ، حقوقی، دیوان عدالت اداری و دیگر مراجع قضایی کشور)
 • سابقه رسیدگی به پرونده(در ایراد امر مختومه یا محکوم بها مهم خواهدبود)

 

مشاوره رایگان