جستجو

مالیات خودرو

مالیات خودرو، مالیاتی می‌باشد که بر اساس آن دارندگان خودروهای لوکس و بالاتر از 1/5 میلیار تومان، باید درصد مشخصی از قیمت خودرو را بعنوان مالیات به دولت واریز کند. مطابق با جدول مالیات بر خودرو در سال 1402، پایین‌ترین میزان مالیات بر خودرو 1402، میزان یک درصد، بیشترین میزان آن 4 درصد می‌باشد و شیوه محاسبه مالیات بر خودرو هم بر اساس میزان قانونی در این جدول می‌باشد. مالیات ماشین

با گذشت زمان، دولت رفته رفته شکل‌های کوناگونی از مالیات را به قوانین مالیاتی افزوده و بر اساس آنها، نسبت به دریافت مالیات اقدام می‌کنند. مالیات ارزش افزوده، مالیات بر اجاره، مالیات سکه و مالیات بر درآمد و … نمونه‌های دیگری از این مالیات‌ها بشمار می‌روند.

مالیات بر خودرو در سال 1401 | مالیات ماشین 1401 | جدول مالیات خودرو | لیست مالیات بر خودرو

بر اساس قانون بودجه سال 1402، تمامی افراد که صاحب خودرو هستند و قیمت خودرو آنها بالاتر از مبلغ 1/5 میلیارد تومان می‌باشد، مکلف به پرداخت مالیات ماشین تا بهمن ماه سال 1402 می‌باشند. در صورت کوتاهی در پرداخت مالیات خودرو، جرائم سنگینی شامل حال آنها می‌شود. از این رو، باید آنها در موعد مشخص شده، میزان مالیات مقرر را پرداخت نمایند.

مالیات بر خودرو سال 1402

لذا در این قیمت مالیات بر مااشین سال 14041 را مورد بررسی قرار می‌دهیم. قبل از هز چیزی باید بدانیم مالیات خودرو چیست ؟ دارنگانی چه خودروهایی شامل پرداخت مالیات خودرو می‌شوند؟ پس از آن جدول میزان مالیات بر خودرو در 1402 را نمایش داده و شیوه محاسبه مالیات بر ماشین و پرداخت آن از طری سامانه expcar.tax.gov.ir را به شما عزیزان شرح خواهیم نمود. با مانا حساب همراه باشید.

مالیات خودرو چیست ؟

همه افراد حقیق و حقوقی که دارنده خودرو سواری، وانت دو کابین که شماره انتظامی شخصی بنام خودشان با فرزندشان (18 سال و پایین‌تر) می‌باشد، بطوری که بشکلی که در کل ارزش خودرو(ها) تا آخر سال 1402، بالاتر از 1 میلیارد تومان می‌باشد، موظفند نسبت به پرداخت مالیات سالانه خودرو سال در سال 1402 اقدام نمایند.

از این رو، در تعریف مالیات خودرو، باید بگوییم که مالیات ماشین، مالیاتی مستقیم می‌باشد مه بر اساس آن، دارندگان خودروهای گران قیمت و لوکس و بالاتر از 1/5 میلیارد تومان باید درصد مشخص و مقرر از قیمت خودرو را بر اساس لیست مالیات بر خودرو سال 1402، واریز نمایند، پس از آن حساب مالیاتی خود را دز سامانه expcar.tax.gov.ir، اخذ نمایند.

مالیات بر خودرو در سال 1401 | مالیات ماشین 1401 | جدول مالیات خودرو | لیست مالیات بر خودرو

توجه داشته باشید که جدول مالیات بر خودرو سال 1402 مربوط به سک خودرو یا خودروهای تحت مالکیت دارندگان می‌باشد.

مهلت پرداخت مالیات بر خودرو 1402

مهلت پرداخت مالیات خودرو در سال 1402 در سال 1400 تا آخر بهمن ماه امسال می‌باشد، بر اساس قانون بودجه سال 1402، سازمان امور مالیاتی کشور، وظیفه دارد تا نهایتا تا آخر خرداد ماه امسال، دارندگان خودرو را شناسایی و معرفی کرده و جزو مشمولان مالیات بر خودرو خواهند شد و به انها اطلاع‌رسانی خواهد شد. مشمولان می‌توانند جهت پرداخت مالیات ماشین به سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو رجوع کنند.

با وجود این که، پرداخت مالیات ماشین در سال 1402 هنوز بطور مشخص اعلام نشده است، ولی با درنظر گرفتن مهلت مشخص در سال 1400، می‌توان گفت که زمان مقرر جهت پرداخت مالیات خودرو درسال 1402 نیز همینگونه خواهد بود. پس از اعلام رسمی مدت زمان پرداخت مالیات خودرو در سال 1402 از سوی سازمان امور مالیاتی، در همین مقاله زمان دقیق آن را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

مالیات بر خودرو به چه خودرهایی تعلق می‌گیرد؟ 

برای پاسخ دادن به این موضوع که مالیات خودرو 1402، شامل چه خودروهایی خواهد شد، می‌توان اینگونه گفت که لزوماً خودروهایی که بیشتر از آن 1/5 میلیارد قیمت دارند، باید براساس جدول مالیات خودرو در سال 1402، درصدی مشخص از قیمت واقعی ماشین خود را بعنوان مالیات خودرو برای دولت واریز نمایند که با توجه به مشخص بودن مالیات، احتیاجی به ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی نمی‌باشد. استعلام و پرداخت این نوع از مالیات از طریق expcar.tax.gov.ir قابل انجام خواهد بود. اما باید نکاتی را مد نظر داشته باشیم:

  1. چیزی که برای مالیات بر خودرو 1402 مهم است، مجموع قیمت خودروهایی ایت که یک نفر تعلق دارد. از این رو افرادی که بیش از یک خودرو را دارا هستند که قیمت هر یک از این خودروها کمتر از مبلغ 1/5 میلیارد تومان است اما مجموع آنها بالاتر از 1/5 میلیارد تومان می‌شود، شامل مالیات بر ماشین سال 1402 خواهند شد.
  2. با درنظر گرفتن کمترین میزان ارزش خودرو‌های مشمول در مالیات قانون بودجه 1402 (1/5 میلیارد تومان) می‌توانیم بگوییم که بطور کلی به هیچ یک از خودرو‌های داخلی، مالیات بر خودرو 1402 تعلق نمی‌گیرد و مالیات ماشین در سال جاری، فقط به خودروهای وارداتی متعلق خواهد گرفت. در زمانی کهن یک فرد، دارنده چند خودرو داخلی باشد ه مجموع قیمت‌ آنها از 1/5 میلیارد تومان بیشتر باشد نیز شامل مالیات خودرو 1402 می‌شوند.

مالیات بر خودرو در سال 1401 | مالیات ماشین 1401 | جدول مالیات خودرو | لیست مالیات بر خودرو

مالیات ماشین

با توجه به حداقلی که برای ارزش خودرو های مشمول مالیات در قانون بودجه ۱۴۰2 در نظر گرفته شده است، یعنی مبلغ یک و نیم میلیارد تومان، می توان نتیجه گرفت که تقریبا هیچ خودروی داخلی مشمول مالیات خودرو 1402 نبوده و مالیات ماشین ۱۴۰2، تنها شامل خودروهای وارداتی می باشد؛ مگر در فرضی که یک شخص، مالک دو یا چند خودروی داخلی بوده که مجموع ارزش آن ها به یک و نیم میلیارد تومان می رسد.

بعلاوه توجه داشته باشید که تمام پرداخت‌کنندگان مالیات بر خودرو در سال 1402، بایستی از طریق سازمان امور مالیاتی (www.intamedia.ir) نسبت به پرداخت مالیات بر ماشین خود اقدام نمایند.

جدول مالیات بر خودرو 1402

طبق مطالبی که ببالاترز گفته شد، بعد از تعریف مالیات خودرو، گفتیم که مالیات بر خودرو سال 1402 به چه ماشین‌هایی تعلق خواهد گرفت، با توجه به بند الحاقی (۷) تبصره (۶) قانون بودجه 1402 لیست مالیات بر خودرو سال 1402 براساس جدول زیر می‌باشد:

همچنین با درنظر گرفتن این موضوع که هم‌اکنون، خودروی داخلی کشور، با قیمتی بالاتر از 1/5 میلیارد تومان در شکور نیست، باید بگوییم که لزوماً خودروهای خارجی، شامل مالیات خودرو می‌شود که لیست 42 خودروی خارجی بیش از یک و نیم میلیارد تومان و میزان مالیات خودرو متعلق خواهد بود را می توانید در لیست پایین ملاحظه کنید:

 

محاسبه مالیات خودرو 1402

با درنظر گیری جدول مایات بر خودرو در سال 1402 که دربالا ذکر کردیم و همچنین با توجه به اطلاعات مرتبط با قیمت خودرو، می توانیم مالیات ماشین 1402 را به آسانی محاسبه کنیم و پس از آن از طریق سامانه عملیات الکترونیکی امور مالیاتی کشور ( tax.gov.ir ) نسبت به پرداخت مالیات خودرو اقدام نماییم. مانا حساب در ادامه این بخش قصد دارد تا نحوه محاسبه مالیت بر خودرو سال 1402 را برای شما عزیزان ارائه نماید.

فرض کنید که شخصی صاحب دو خودرو می‌باشد و مجموع ارزش‌های این خودرو‌ها، بالاتر از یک میلیارد و هفتصد و هفتاد میلیون تومان باشد. برای محاسبه مالیات خودرو این شخص، مهم‌ترین موضوعی که باید به آن توجه داشته باشیم:

مطابق با قانون مالیات خودرو که در ابتدای همین بخش درمورد ان توضیح دادیم، تا نرخ 1/5 میلیارد تومان، ارزش خودرو یا مجموع خودروها، شامل معافیت مالیاتی خواهد ند شد.

مالیات بر خودرو در سال 1401 | مالیات ماشین 1401 | جدول مالیات خودرو | لیست مالیات بر خودرو

بنابراین،فقط میزان مازاد یک و نیم میلیارد تومان، یعنی به 270 میلیون تومان مالیات بر خودرو تعلق خواهد گرفت که بر اساس جدول مالیات خودرو سال 1402 که در بالا ارائه نمودیم، مشمول نرخ مالیاتی 1% خواهد شد. حالا 1 درصد از 270 میلیون تومان را محاسبه کرده که به عدد 27 میلیون تومان می رسیم. بنابراین مبلغ مالیات بر خودرو در این مثال، 27 میلیون تومان می‌باشد و شخص باید این مبلغ را به عنوان مالیات پرداخت نماید.

مالیات بر ماشین سال 1402

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره موضوع مالیات خودرو سال 1402 می‌توانید با کارشناسان مانا حساب تماس گرفته و از خدمات مشاوره مالیاتی ما بهره‌منده شوید. کارشناسان ما بصورت تمام وقت در خدمت شما عزیزان خواهند بود.

شماره تماس: 09120927647

مشاوره رایگان