mana004

شرکت مانا حساب

مانا حساب با بیش از 20 سال سابقه کاری کمک می کند تا شرکت ها و سازمان ها تصمیمات مالی بهتری بگیرند

اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی

آخرین مطالب

اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی چه در حالت خود اظهاری و چه از طریق سازمان امور مالیاتی به مودیان واگذار گردد ، یک کارنامه مالی می باشد که هر سال، افراد حقیقی و حقوقی که موظف به پرداخت مالیات می باشند، با هدف محاسبه میزان مالیات،  به سازمان امور مالیاتی ارائه کرده و سپس، با خود اظهاری الکترونیکی، ادامهۀ روند تحت نظر سامانه متمرکز صورت می‌گیرد.

مهلت ارسال و تنظیم اظهارنامه مالیاتی

آشنایی با اظهارنامه مالیاتی ( اظهارنامه مالیاتی چیست ) ؟

مالیات در ایران به دو صورت خود گزارشی یا علی الراس محاسبه می شود. با روش خوداظهاری ، مؤدی درآمد خود را اعلام می کند و از این طریق مشخص می شود که چقدر مالیات باید پرداخت کند. این خوداظهاری با تکمیل و ارائه فرمی شامل اطلاعات مهم درآمدی در قالب کسب و کار شغل می باشد که به نام اظهارنامه مالیاتی شناخته می شود. در روش علی الراس فرد از پرداخت خود اظهاری مالیات خودداری می کند و مالیات توسط کارشناس سازمان مالیاتی محاسبه می شود که اغلب با جریمه همراه است. یکی از سوالات رایجی که در این بین مطرح می شود این است که اظهارنامه مالیاتی  چیست و چه نکاتی را باید در این رابطه در نظر گرفته و به آن توجه نماییم ؟

در پاسخ به این سوال که اظهارنامه مالیاتی چیست ؟ می توان گفت که اظهارنامه مالیاتی در واقع فرمی است که توسط سازمان مالیاتی کشور تهیه می شود و مؤدی باید آن را پر کرده و میزان سود و زیان، هزینه ها، استهلاک ها و …  را در رابطه با شغل خود را در قید کند. از طریق توضیح و ثبت چنین اطلاعاتی است که به کمک اظهارنامه مالیاتی میزان مالیات آنها مشخص خواهد شد. به عبارت دیگر اظهارنامه مالیاتی  سند مالی یک سال کاری اشخاص حقیقی یا حقوقی است که برای محاسبه مالیات به سازمان مالیاتی کشور ارائه می شود.

آشنایی با آیین نامه اجراه ماده 95 اظهارنامه مالیاتی

آیین نامه اجرایی ماده 95 اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم در خصوص تعریف اظهارنامه مالیاتی چنین بیان می کند: اظهارنامه مالیاتی عبارت است از اظهار و تعریف مقدار درآمد، هزینه، اموال، بدهی، سرمایه، سود، در سال مالیاتی . مالیات صاحبان مشاغل و اشخاص حقوقی زیرمجموعه قانون مالیاتهای مستقیم با توجه به نوع و حیطه فعالیت اشخاص فوق الذکر و همچنین اطلاعات هویتی و مکانی شخصی و مصادیق آن که در اظهارنامه مالیاتی ثبت و ارائه می گردد تهیه و منتشر می شود.

عواقب ثبت اطلاعات غیر واقعی در اظهارنامه مالیاتی

در صورتی که اطلاعات مندرج در اظهارنامه مالیاتی صحیح و کامل باشد سازمان مالیاتی اظهارنامه مالیاتی مقتضی را می پذیرد و بر اساس آن مبلغ مالیات را از مؤدی می پذیرد. اکنون پرداختن به این نکته مهم است که در صورتی که مؤدی از تکمیل اظهارنامه مالیاتی خودداری کند یا اظهارنامه مالیاتی غیرقانونی و اشتباه ارائه کرده باشد اداره مالیات خود اظهارنامه صحیح را از طریق خدمات کارشناسان مالیاتی خود تهیه خواهد کرد و عواقبی مانند جریمه و … را برای مودی خاطی در پی خواهد داشت.

 

مراحل تهیه و تکمیل اظهارنامه مالیاتی

در قسمت های قبل نحوه و مراحل ثبت اظهارنامه مالیاتی به شما عزیزان توضیح داده شده است و عرض کردیم که فرد برای پرداخت مالیات خود باید فرم اظهارنامه مالیاتی را تکمیل و به اداره مالیات ارسال کند. یکی از سوالات متداول در این زمینه این است که متقاضی چگونه باید فرم اظهارنامه مالیاتی خود را تهیه و تکمیل کند. به همین دلیل با درک حساسیت و اهمیت این موضوع در این بخش از مقاله تصمیم داریم تا شما عزیزان را با تمام مراحل تهیه و ارسال فرم اظهارنامه مالیاتی به صورت کامل و دقیق آشنا نماییم.

بخشهای مختلف در اظهارنامه مالیاتی

فرم اظهارنامه مالیاتی دارای جداول متعددی است که داوطلب باید با توجه به اطلاعات خود قسمت های مختلف اظهارنامه مالیاتی را پر کند. جدول اول شامل اطلاعات هویتی داوطلب مانند شماره شناسنامه، شماره کشور، آدرس و شماره تلفن می باشد که فرد باید با توجه به مدارک و اطلاعات شخصی خود قسمت های مربوطه و  مختلف آن را پر نماید.

مرحله دوم تهیه اظهارنامه مالیاتی

در مرحله بعدی از سری مراحل تهیه و تکمیل فرم اظهارنامه مالیاتی فرد باید اطلاعات مربوط به محل کار خود (محل اقامت قانونی) را وارد کند. این اطلاعات معمولاً شامل استان و شهر محل فعالیت، آدرس و کد پستی محل سکونت می باشد. سپس نوبت به پر کردن مشخصات بانکی شخصی در قسمت مربوطه واقع در اظهارنامه مالیاتی می‌رسد و داوطلب برای تکمیل آنها باید قسمت‌های مخصوص به این زمینه در فرم را با توجه به حساب‌های بانکی مربوط به فعالیت‌های شغلی خود پر کند.

مرحله سوم پر کردن فرم اظهارنامه مالیاتی

پس از وارد کردن اطلاعات مورد نیاز در قسمت های فرم اظهارنامه مالیاتی  ، نوبت به تکمیل قسمت اطلاعات شخصی در اظهارنامه مالیاتی می رسد. این بخش اظهارنامه مالیاتی شامل داده های فروش داخلی و خارجی و اطلاعات سود و زیان در شغل شما عزیزان است. در این قسمت فرد باید با توجه به فعالیت های خود و دفتر حسابداری قانونی موجود خود اطلاعات را تکمیل کند.

مرحله چهارم تهیه و ثبت فرم اظهارنامه مالیاتی

پس از تکمیل اطلاعات فوق در اظهارنامه مالیاتی  ، مالیات افراد محاسبه و در جدولی برای کاربر نمایش داده می شود. در صورت تایید اطلاعات نمایش داده شده توسط داوطلب، لازم است اظهارنامه مالیاتی ثبت نام با تایید نهایی نهایی شود. پس از ثبت نهایی اظهارنامه به درخواست متقاضی کد رهگیری تعلق می گیرد که باید آن را نزد خود نگه دارد.

تنظیم و تهیه اظهارنامه مالیاتی

تا قبل از سال ۱۳۹۱، پرداخت کنندگان مالیاتی باید اظهارنامه مالیاتی کاغذی را از مراجع ذی‌ربط خریداری و آن را تکمیل و ارسال نمایند. انجام این کار، زمانبر و هزینه زیادی را شامل می‌شود. در راستای بزرگدئاشت افراد مودی، آسانی و سرعت بخشیدن فرآیند ارسال و دریافت و بررسی اطلاعات افراد مشمول پرداخت مالیاتی، اظهارنامه مالیاتی الکترونیکی از سال ۱۳۹۱، در دستور کار قرار گرفته و شما عزیزان با رجوع به سازمان امور مالیاتی، آن را تکمیل و ابلاغ نمایید و کد رهگیری ( کد پیگیری ) اخذ نمایید. سپس برای اظهارنامه ارزش افزوده و گرفتن پلمپ دفاتر هم، این فرآیند در سامانه مرتبط در بستر فضای مجازی صورت گیرد.

مدت ثبت نام و تسلیم اظهارنامه مالیاتی برای افراد عادی از اول فرودین تا 31 خرداد ماه هر سال می باشد و برای وکلا حداکثر تا چهار ماه پس از سال مالیاتی نیز قابل انجام می باشد. روند تشکیل اظهارنامه مالیاتی برای سال 1402 نیز به این صورت است که پس از تنظیم مدارک لازم و مورد نیاز باید به سایت سازمان مالیاتی کشور مراجعه و پس از اخذ نام کاربری و رمز عبور به سایت خدمات الکترونیک کشور مراجعه نمایید.

اهمیت ارسال اظهارنامه مالیاتی

با توجه به این که یکی از ابزارهای تأمین مالی برای تامین مخارج مختلف عمومی و دولتی در همه کشورها اخذ مالیات از مالیات دهندگان است . در این راستا مالیات ها در ایران به دو نوع مالیات مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می شوند که هر کدام انواع مختلفی را شامل می شود. ولی در هر صورت و برای اقدام جهت پرداخت مالیات تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی می باشد.

در ادامه این مقاله از سری مقاله ای مانا حساب در نظر داریم پس از پاسخ به این سوال که اظهارنامه مالیاتی  چیست ؟ اطلاعاتی را در مورد زمان تهیه و ارسال و شیوه های انجام امور مربوط به اظهارنامه مالیاتی صحبت کنیم. سپس در مورد مهلت ثبت نام و ارائه اظهارنامه مالیاتی  اطلاعات کاملی را برای شما عزیزان ارائه خواهیم نمود و تمامی نکات مهم را به صورت مرحله به مرحله  توضیح می دهیم. در نهایت لیستی از مدارک لازم در این زمینه و نحوه تکمیل فرم اظهارنامه مالیاتی را ارائه خواهیم داد. برای اطلاعات بیشتر در این مورد با ما در این مقاله از سری مقاله های مانا حساب همراه باشید .

آشنایی با اظهارنامه مالیاتی 1402

یکی از راه های تامین مالی مخارج عمومی و دولتی در همه کشورها اخذ مالیات از مالیات دهندگان است. در این راستا مالیات ها در ایران به دو نوع مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می شوند که هر کدام از انواع متفاوتی هستند. یکی از راه های پرداخت مالیات ثبت و ارسال اظهارنامه مالیاتی 1402 است که در ادامه این مقاله با مانا حساب از مراحل و شرایط اظهارنامه مالیاتی 1402 آشنا خواهیم شد. در صورت تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی 1402  در مهلت مقرر، متخلف مجبور به پرداخت جریمه و پرداخت مالیات می شود. بنابراین هر مؤدی (شخص حقیقی یا حقوقی) باید از زمان و مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی 1402  به طور کامل مطلع بوده و همچنین از روش ها و مراحل ثبت اظهارنامه مالیاتی 1402 مطلع باشد. بنابراین در ادامه این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که اظهارنامه مالیاتی 1402 چیست; و همچنین در مورد زمان ثبت آن صحبت خواهیم کرد و سپس در مورد مهلت تشکیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی 1402 صحبت و مرحله به مرحله آن را توضیح خواهیم داد . در نهایت، در این کادر لیستی از مدارک مورد نیاز و نحوه پر کردن فرم درخواست را ارائه خواهیم داد. برای اطلاعات بیشتر در مورد اظهارنامه مالیات ی 1402  با ما همراه باشید.

در ایران مالیات به دو صورت خود اظهاری یا علی الراس محاسبه می شود. در روش خوداظهاری، مؤدی درآمد خود را اعلام می کند و بدین ترتیب میزان مالیاتی را که باید بپردازد مشخص می کند. این کار با تکمیل و ارائه اظهارنامه مالیاتی 1402 به صورت خوداظهاری انجام می شود. با روش علی الرأس، فرد از خود اظهاری مبنی بر پرداخت مالیات خودداری می کند و مالیات توسط کارشناس اداره مالیات محاسبه می شود که اغلب با جریمه همراه است. در این میان یکی از سوالات متداول این است که اظهارنامه مالیاتی 1402 چیست و ماهیت و تعریف آن چگونه است.

در پاسخ به این سوال می توان گفت اظهارنامه مالیاتی 1402 یک سند واقعی است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تهیه می شود و مودیان توسط اظهارنامه مالیاتی 1402 باید میزان خالص پول و زیان، هزینه، استهلاک و … را تکمیل و به  اداره مالیات گزارش دهند.. به این صورت آنان با ثبت و ارسال اظهارنامه مالیاتی 1402 متعهد به پرداخت مالیات خود شده اند. به عبارت دیگر، اظهارنامه مالیاتی 1402 را می توان سابقه کاری و درآمد مودی را در طی یک سال نامید که برای محاسبه میزان مالیات به اداره مالیات کشور ارسال می شود.

اطلاعیه و اصلاحیه اظهارنامه مالیاتی 1402

ماده 95 اصلاحیه و الحاقیه قانون مالیات های مستقیم، تعریف اظهارنامه مالیاتی 1402 را اینطور بیان می کند: اظهارنامه مالیاتی 1402 در اصل فرمی است که برای اظهار درآمدها، هزینه ها، دارایی ها، بدهی ها، منابع سرمایه، معافیت ها، درآمد مشمول مالیات. مبالغ مالیاتی معاف شده و همچنین اطلاعات شناسایی و مکان حسب مورد با توجه به نوع و حجم فعالیت اقتصادی و خدماتی اشخاص مذکور تهیه و در اختیار صاحبان مشاغل و اشخاص حقوقی مشمول قوانین مالیاتی مستقیم قرار می گیرد.

ورود اطلاعات اشتباه در اظهارنامه مالیاتی 1402

در صورتی که اطلاعات درج شده در اظهارنامه مالیاتی 1402 صحیح و مستندات کامل باشد، سازمان مالیاتی اظهارنامه مالیاتی 1402 مربوطه را می پذیرد و بر این اساس مبلغ مالیات را از مؤدی دریافت می کند. در صورتی که مؤدی از تکمیل اظهارنامه مالیاتی 1402 خودداری کند یا اظهارنامه خلاف قانون ارائه کند، اظهارنامه مالیاتی 1402 وی توسط سازمان سنجش مورد بررسی قرار گرفته و در صورت ثبت و ورود اطلاعات اشتباه چه به عمد و چه به صورتی سهو موجب جریمه مالیاتی قرار خواهد گرفت.
ماده 97 قانون مالیات و اظهارنامه مالیاتی 1402
در مورد ورود اطلاعات غیر واقعی در اظهارنامه مالیاتی 1402 در خصوص ماده 97 قانون مالیات های مستقیم می گوید  :در صورت استنکاف مؤدی از تسلیم اظهارنامه مالیاتی 1402 خود  در مهلت مقرر قانونی و بر اساس مقررات قانونی نظارتی ، رسیدگی به اظهارنامه مالیاتی 1402 وی توسط سازمان سنجش انجام خواهد شد. . مدیر مالیاتی بر اساس اطلاعات به دست آمده از فعالیت و اطلاعات اقتصادی.

عدم تنظیم و ارائه اظهارنامه مالیاتی

اگر در تنظیم و ابلاغ اظهارنامه مالیاتی الکترونیکی به هر علتی خودداری نمایید، همچنین از دست دادن تمامی موارد معافیت مالیاتی معافیت و بخشودگی‌های مالیاتی مطرح در قوانین مالیاتی کشور، برآورد مالیات افراد حقوقی، بشکل علی الراس می‌باشد. ولی چنانچه شما روش خود اظهاری را انتخاب کنید، ممیزان اداره دارایی، دست به تعیین مقدار مالیات خواهند کرد. خود اظهاری بجای علی الراس، بهترین شیوه می‌باشد و شیوه متداول در کشورهای گسترش‌سافته مانند سوئد و آلمان می‌باشد.

خوداظهاری الکترونیکی به این معناست که مودیان مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی، میزان سود و زیان خود و همچنین میزان مالیات بدهی خود و مبلغی را که تاکنون در سال مالیاتی پرداخت کرده اند، اعلام می کنند. اگر پیمانکار ارگان دولتی باشید و با توجه به مبلغ ریالی ودیعه، کسری های قانونی اعم از بیمه و مالیات و … از شما کاسته می شود ( اظهارنامه مالیاتی )
در این صورت سهم کارفرما از دستمزد شما مشمول مالیات آن سال می شود و این مالیات به حساب سرمایه استان واریز می شود. بنابراین این هزینه باید در گزارش مالیاتی درج شود، مدارک ضمیمه شود و پس از بررسی بازرسان مالیاتی، مالیات پرداختی کارفرما از حساب کسر می شود.

فرم اظهارنامه مالیاتی 1402

از اول خرداد لغایت 31 خرداد زمان تشکیل و تسلیم اظهارنامه مالیاتی 1402 برای اشخاص حقیقی و حقوقی چهار ماه پس از پایان سال مالیاتی است. نحوه ثبت اظهارنامه مالیاتی 1402 بدین صورت است که فرد پس از تهیه مدارک لازم به سایت سازمان مالیاتی کشور مراجعه و پس از دریافت نام کاربری و رمز عبور وارد درگاه ملی خدمات الکترونیک می شود. و به ترتیبی که در ادامه توضیح خواهیم داد اقدام به ثبت و ارسال اظهارنامه مالیاتی 1402 می نماید.

تمامی فرم های اظهارنامه مالیاتی از سوی سازمان امور مالیاتی، برای تنظیم و ارسال، شامل 26 جدول می‌شود که در ادامه به توضیح انها خواهیم پرداخت.

 • جدول شماره 1: این جدول شامل پرداختی های لازم برای اظهارنامه مالیاتی می‌باشد.
 • جدول شماره 2: این جدول شامل مجوزهای مرتبط با تاسیس و راه اندازی می‌باشد.
 • سومین جدول: این جدول در فرم اظهارنامه مالیاتی، شامل اطلاعات مربوط به اعضای هیئت مدیره می‌باشد.
 • جدول شماره 4 و 5: در این جدول دفاتر رسمی ثبت شده وجود دارد.
 • اطلاعات مرتبط با پذیرش سهام بورس در جدول شماره شش اظهارنامه مالیاتی قرار می‌گیرد.
 • جدول شماره 7: این جدول شامل درآمدهای معاف از مالیات می‌باشد.
 • در جدول هشتم، استهلاک زیان سنواتی درج شده است.
 • در نهمین جدول معافیت‌های مالیاتی ذکر شده است.
 • جدول شماره 10: این جدول از فرم اظهارنامه مالیاتی شامل موارد مربوط به بازسازی و نوسازی واحدهای صنعتی و معدنی می‌باشد.
 • جدول یازدهم مربوط به معافیت های مالیاتی درآمدهای خارج از کشور می‌باشد.
 • جدول دوازدهم مربوط به ثبت فعالیت های ناشی از توافق‌نامه های مایاتی می‌شود.
 • کمک های مالی نیز در سیزدهمین جدول اظهارنامه مالیاتی درج شده است.
 • جدول های شماره 14، 15، 16 و 17 در فرم اظهارنامه مالیاتی شامل ترازنامه، نرخ سود و زیان، گردش حساب سود و زیان انباشته و موجودی مواد و کالا می‌باشد.
 • جدول شماره 18 میزان سرمایه و نوزدهمین جدول نیز محصولات اصلی بر اساس مقدار فروش می‌باشد.
 • جداول 20 تا 26 اظهارنامه مالیاتی مربوط به قیمت نهایی کالا، میزان بهای نهایی کار انجام شده، تعداد کارکنان، درآمد ناخالص جهت ارائه خدمات، لیست صادرات، مشخصات مالک و محتویات مرتبط با سرمایه گذاری خارجی می‌شود.

نکته مهم در مورد اظهارنامه مالیاتی 1402

بر اساس ماده ۱۱۰ این قانون در رابطه با تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی 1402 ، اشخاص حقوقی ملزم به ارائه اظهارنامه مالیاتی 1402 به صورت جداگانه بر درآمد خود نیستند، روش دیگری بر اساس مقررات این قانون تعیین شده است. همچنین در مواردی که اشخاص حقوقی مدت و سال مالی متفاوتی با سال مالیاتی خود دارند، سال مالی ملاک مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی 1402 می باشد. تفاوت سال مالی با سال مالیاتی در این است که سال مالی توسط اعضای شرکت و اساسنامه تعیین می شود، اما سال مالیاتی توسط سازمان امور مالیاتی تعیین می شود و باید از اول فروردین تا پایان آن اجرا شود.

در صورت عدم تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی در مهلت مقرر، متخلف علاوه بر پرداخت مالیات، باید جریمه ای نیز برای دیرکرد و عدم ارسال به موقع اظهارنامه مالیاتی بپردازد. بنابراین کلیه مودیان (اعم از حقیقی یا حقوقی) باید اطلاعات کاملی از زمان و تاریخ تسلیم اظهارنامه مالیاتی خود داشته باشند و علاوه بر آن با نحوه و مراحل تسلیم اظهارنامه مالیاتی نیز به صورت کامل آشنا باشند.

مهلت دقیق ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی 1402

در قسمت های قبل تعریف و ماهیت اظهارنامه مالیاتی 1402 و مدت ثبت آن در سال جاری تشریح شد و عنوان شد مشمولان گزارش باید هنگام ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1402 خود را تکمیل و ارائه کنند. در این میان ممکن است عده ای مهلت ثبت و استرداد اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۲ را ندانند و بپرسند که آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه ۱۴۰۲ چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت مهلت ثبت نام و تسلیم اظهارنامه مالیاتی 1402 برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت بوده و بر اساس زمان ثبت نام تعیین می شود. بر این اساس مهلت ثبت نام اشخاص حقیقی و تسلیم اظهارنامه مالیاتی آخرین روز خردادماه (31 خرداد) سال بعد تعیین شده است. بنابراین، اگر فردی بخواهد اظهارنامه مالیاتی سال گذشته خود را به سازمان مالیاتی تسلیم کند، تا 31 ژوئن 1402 فرصت دارد تا این کار را انجام دهد. اشخاص حقوقی نیز موظفند ظرف چهار ماه پس از پایان سال مالی (معمولاً 31 تیر) اظهارنامه مالیاتی خود را به سازمان امور مالیاتی کشور تسلیم کنند. بنابراین شرکت هایی که سال مالی آنها در 8 اسفند ماه سال گذشته به پایان رسیده است باید اظهارنامه مالیاتی 1402 خود را فقط تا تاریخ 31 تیر 1402 تکمیل و ارائه کنند. با توجه به مطالب فوق می توان تصمیم گرفت که مهلت ثبت نام و تسلیم اظهارنامه برای اشخاص حقیقی حداکثر تا 31 خرداد و مهلت ثبت نام و تسلیم اظهارنامه برای اشخاص حقوقی تا 31 تیر 1402 مالیات می باشد همچنین بسته به با توجه به شرایط، زمان ثبت نام و تسلیم مالیات 1402 طولانی خواهد بود. به عنوان مثال سال گذشته این مهلت برای اشخاص حقیقی تا 24 تیرماه و برای اشخاص حقوقی تا 31 مرداد تمدید شد.

ثبت و ارسال اظهارنامه مالیاتی 1402 به صورت حرفه ای

تا اینجای مقاله سعی کردیم تا اطلاعات مفیدی را در مورد شیوه ثبت و ارسال اظهارنامه مالیاتی 1402 به شما عزیزان با هدف جلوگیری از پرداخت جریمه های مالیاتی و متضرر شدن ارائه نماییم و در این مرحله پیشنهاد می کنیم در صورت نداشتن اطلاعات کامل و تجربه کافی در تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی به هیچ وجه شخصا اقدام به تنظیم اظهارنامه مالیاتی 1402 ننموده و با کارشناسان زبده ما در شرکت مانا حساب که دارای سالها تجربه در امور مالیاتی هستند تماس گرفته و بعد از دریافت راهنمایی های لازم در صورت تمایل تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی 1402 خود را به کارشناسان زبده ما در مانا حساب بسپارید.

تنظیم اظهارنامه الکترونیکی ( اظهارنامه مالیاتی ) شامل حال چه کسانی خواهد شد ؟

افراد حقیقی و حقوقی که درادامه نام برده شده اند، مکلف به ارائه اظهارنامه مالیاتی خواهند بود :

 • تمام افراد حقیقی که در کشور دارای فعالیت بوده و از پرداخت مالیات معاف نمی‌باشند.
 • همۀ اشخاص حقوقی که در کشور فعالیت دارند و شامل معافیت مالیاتی نمی‌شوند.
 • تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی که خارج از کشور صاحب کسب و کار هستند.
 • تمام افراد حقیقی و حقوقی که خارج از کشور اقامت دارند ولی در ایران دارای درآمد می‌باشند.
 • کلیه اتباع خارجی (اعم از حقیقی یا حقوقی) که در کشور دارای درآمد بوده، مشمول مالیات می‌شوند.

اصلاح اظهارنامه مالیاتی

اصلاح و ویرایش اظهارنامه مالیاتی در اکثر موارد برای مودیان ضروری است، از این رو سازمان امور مالیاتی کشور شرایطی را برای مودیان به صورت آنلاین فراهم کرده است.
شرکت حسابداری مانا حسب در تمامی زمینه های تنظیم اظهارنامه مالیاتی کمک و مشاوره ویژه برای شما ارسال می کند.
مودیان مالیاتی باید اظهارنامه مالیاتی خود را در موعد مقرر تهیه و ارسال کنند. باید درست باشد و انجام شود. با کمک مشاور مانا اکانت می توانید اظهارنامه مالیات بر درآمد سالانه خود را به درستی تهیه و در موعد مقرر ثبت کنید.
اما به هر دلیلی ممکن است مالیات دهندگان اطلاعات را اشتباه وارد کنند.
شرکت حسابداری مانا حساب در زمینه بررسی و ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی فعال می باشد.
ثبت، ویرایش اظهارنامه مالیاتی بسیار مهم است، و مهم است که این کار را به درستی انجام دهید تا دوباره با مالیات مواجه نشوید.

آیا امکان اصلاح اظهارنامه مالیاتی وجود دارد؟

تمامی افراد حقیقی و حقوقی باید اظهارنامه مالیاتی راتنظیم کرده ودر زمان های معین آن را برای اداره مالیاتی مناسب بفرستند. این اظهارنامه اگر درست تنظیم و در زمان مناسب ارسال نشود حتما  مشمول جریمه می شود.

چون به هر دلیلی امکان اشتباه یا تغیر مثلا تغیر کد پستی ویا…وجود دارد مودیان مالیاتی باید بتواند به سرعت ودقیق اظهارنامه های خودشان را تنظیم و به اداره مالیات ارسال کنند شرکت مانا حساب کمک بسیار زیادی به شمادر این زمینه می کندتا مشمول جریمه نشوید.

زمان تنظیم اظهارنامه ها از زمان ارسال  تا قبل از آمدن زمان مالیات است که به راحتی از طریق اینترنت وبا وارد شدن به سایت اظها رنامه مالیاتی انجام می شود.

اصلاح  موارد مهم در اظهارنامه مالیاتی

مواردی که میتوان در اظهارنامه مالیاتی اصلاح کرد این موارد هستند.

اصلاح کد پستی در اظهارنامه مالیاتی

تغییر و اصلاح کد پستی مالیاتی بنابر تغییر دفتر و آدرس ثبت شده در اظهارنامه مالیاتی توسط مودیان مالیاتی امری بسیار رایج است. باید کد پستی به صورت دقیق دراظهارنامه مالیاتی ثبت شود

اصلاح کد پستی اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقیقی :

افراد حقیقی مشمول مالیات که باید سالانه درزمان های تعیین شده مبلغی را بهعنوان مالیات با تنظیم اظهارنامه مالیاتی  می پردازند باید آدرس دقیق شغل خود ، مکان زندگی و کد پستی را وارد کنند .

حالا اگر کد پستی تغییر کند باید اظهانامه مالیاتی را ثبت کرده وامکان اصلاح وویرایش برای اشخاص حقیقی وجود ندارد.

اصلاح کد پستی اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقوقی :

تمامی مودیان مالیاتی حقوقی با ورود به سامانه اظهارنامه مالیاتی به راحتی می توانند تا قبل از سر آمدن موعد به اصلاح اظهارنامه خود بپردازند و آدرس و کد پستی را اصلاح کنند .

اصلاح اطلاعات اظهارنامه مالیاتی

مودیان مالیاتی اعم از حقوقی و واقعی می توانند با ورود به سایت سامانه امور مالیاتی به راحتی اظهارنامه مالیاتی خود را قبل از مهلت مقرر تنظیم کنند.
مودیان برای تنظیم و اصلاح اظهارنامه مالیاتی باید وارد دفتر ثبت مالیات شده و اظهارنامه اصلاحی را به tax.gov.ir ارسال کنند.
سازمان امور مالیاتی پس از آخرین اظهارنامه به درخواست شما رسیدگی خواهد کرد. چنانچه مهلت اظهار اظهارنامه پس از ویرایش گذشته باشد، سازمان مالیاتی آن را ملاک قرار نمی دهد.
بنابراین هنگام پر کردن اظهارنامه مالیاتی، باید با دقت پیش بروید و در صورت نیاز، با دریافت کد رهگیری و ارائه آن به سازمان مالیاتی، در یک زمان معین ویرایش های دقیق را انجام دهید.

مهلت اصلاح اظهارنامه مالیاتی

پس از تسلیم اظهارنامه به سازمان امور مالیاتی کشور، اشخاص حقیقی و حقوقی یک ماه فرصت دارند اظهارنامه مالیاتی را اصلاح و مجدداً تسلیم کنند.
کلیه مودیان پس از گذشت یک ماه از تسلیم مبایعه نامه مجاز به ویرایش اطلاعات می باشند و مشمول جریمه قانونی نمی شوند.
این مدت زمان مناسب و مهم برای اصلاح است و مودیان حقیقی و حقوقی باید نسبت به اصلاح اظهارنامه های مالیاتی با اسناد الزامی اقدام کنند.
مهلت تشکیل پرونده مالیاتی برای اشخاص حقوقی و حقیقی بسیار متفاوت است. بنابراین زمان لازم برای اصلاح و تنظیم اظهارنامه مالیاتی نیز متفاوت است.

مهلت اصلاح اظهارنامه مالیاتی برای مودیان مالیاتی حقوقی

مودیان مالیاتی حقوقی در روز 31 تیر ماه هر سال باید اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم کنند ،

اشخاص حقوقی تا پایان 31 مرداد ماه هرسال زمان ومهلت برای ویرایش اظهارنامه مالیاتی دارند .

مهلت اصلاح اظهارنامه مالیاتی بای مودیان مالیاتی حقیقی

مودیان مالیاتی حقیقی تا 30 خرداد ماه هرسال باید اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال کنند ،اشخاص حقیقی تا پایان 30 تیر هرسال زمان ومهلت برای ویرایش اظهارنامه مالیاتی را دارند.

شرکت حسابداری مانا حساب به شما در وقت تعیین شده به تنظیم وویرایش دقیق اظهارنامه مالیاتی کمک می کند .

نکات مهم وبرای ویرایش اطلاعات اظهارنامه مالیاتی

 • تفاوت مهمی که در تاریخ وزمان ویرایش اظهارنامه مالیاتی برای مودیان مالیاتی حقیقی وحقوقی وجود دارد وباید حتما به این مدت زمان تعیین شده دقت کرد .
 • برای اصلاح وویرایش اظهارنامه مالیاتی به مدت یک ماه پس از ارسال اظهارنامه مالیاتی به سازمان مالیاتی کشور فرصت داریم .
 • برای اصلاح اظهارنامه مالیاتی باید وارد گزینه ویرایش اصلاح اظهارنامه در سایت شوید
 • در صورتی که گزینه اصلاح اظهارنامه فعال نبود از گزینه ویرایش اطلاعات استفاد کنید.
 • مهمترین ملاک برای ابلاغ مالیات اطلاعات مودیان مالیاتی در آخرین اظهارنامه مالیاتی است .
 • برای اشخاص حقیقی اصلاح و ویرایش آدرس وکد پستی امکان پذیر نیست .و باید مجددا در سامانه اظهارنامه مالیاتی ثب نام کنند .
 • مودیان حقوقی فقط با مراجعه به سایت در مدت زمان معلوم می توانند آدر و کد پستی و.. را به راحتی تغییر دهند.

شرکت حسابداری مانا حساب با داشتن سابقه طلایی شما را در تنظیم وویرایش اطلاعات اظهارنامه مالیاتی همراهی می کند.

ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1402

در قسمت قبل مفهوم اظهارنامه مالیاتی را تعریف کردیم و نحوه تنظیم آن را توضیح دادیم. نکته قابل توجه در مورد ثبت و اصلاح اظهارنامه مالیاتی 1402 این است که مؤدی که طبق قانون موظف به ارسال آن به اداره مالیات است باید در مهلت قانونی این کار را انجام دهد. و در صورت مشکل تسویه حساب و ثبت نام می توانند ظرف 30 روز اظهارنامه مالیاتی را ویرایش کنند.

آخرین مهلت ثبت اظهارنامه مالیاتی در سال 1402 برای اشخاص حقیقی 15 تیرماه و برای اشخاص حقوقی 31 تیرماه می باشد. البته چنانچه سال مالی اشخاص حقوقی با سال مالی سازمان امور مالیاتی متفاوت باشد، مدت زمان ثبت اظهارنامه دارایی اشخاص حقوقی 4 ماه پس از اتمام سال مالی آنها خواهد بود.

زمان قانونی و مناسب ثبت اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۲

همانطور که تاکنون گفته شد کلیه مودیان باید هنگام ثبت اظهارنامه مالیاتی 1402 فرم ثبت نام را تکمیل و به اداره امور مالیاتی تحویل دهند. بنابراین اطلاع از تاریخ ثبت نام بسیار مهم است.. به همین منظور مدت زمان ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1402 برای اشخاص حقیقی و حقوقی به تفکیک در این قسمت ارائه شده است که به شرح زیر می باشد:
مدت زمان های قانونی و صحیح تهیه و ارائه اظهارنامه مالیاتی 1402
طبق رویه سازمان امور مالیاتی کشور، در سنوات گذشته مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1402 برای اشخاص حقیقی تا 10 خرداد ماه تعیین شده بود. در ماده 100 قانون مالیات های مستقیم آمده است: مودیان مشمول این فصل باید اظهارنامه مالیاتی 1402 مربوط به فعالیت های اقتصادی خود را در طول سال مالیاتی برای هر واحد اقتصادی یا هر محل طبق فرم تهیه شده توسط دولت تسلیم کنند که می بایست اظهارنامه مالیاتی 1402 خود را  تا پایان خرداد ماه سال بعد به اداره امور مالیاتی محل کار خود تسلیم و مالیات به نرخ مقرر در ماده 131 این قانون پرداخت شود. مهلت اشخاص حقوقی برای تسلیم اظهارنامه مالیاتی 1402 چهار ماه پس از پایان سال مالیاتی آنها می باشد. ماده ۱۱۰ قانون مالیات‌های مستقیم به شرح زیر است: «اشخاص حقوقی موظفند چهار ماه پس از سال مالیاتی، اظهارنامه، ترازنامه و حساب سود و زیان خود را با توجه به دفاتر و اسناد و مدارک خود با موجودی‌ها تسلیم کنند. شرکا و سهامداران به صورت موردی مبلغ سهام شرکت یا تعداد سهام و نشانی هر یک از آنها باید به اداره امور مالیاتی توسط اظهارنامه مالیاتی 1402  به همراه محل و مکان اصلی فعالیت شخص حقوقی تسلیم و نسبت به پرداخت مالیات آن اقدام شود.

سوالات متداول ( اظهارنامه مالیاتی )

1. چه کسانی باید نسبت به ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1402 اقدام نمایند؟

به طور کلی اشخاص حقیقی مانند تجار یا مشاغل و اشخاص حقوقی مانند شرکت ها برای تعیین میزان مالیات خود باید اظهارنامه سال مالیاتی 1402 را تکمیل کنند که جزئیات آن در بالا آمده است.

2. مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1402 چه زمانی می‌باشد؟

مهلت گزارش و ثبت نام اظهارنامه 1402 برای افراد حقیقی و حقوقی، در همین صفحه اعلام خواهد شد.

3. نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی به چه صورت می‌باشد؟

جهت تکمیل و ارائه اظهارنامه مالیاتی به سایت tax.gov.ir رفته و از بخش خدمات اصلی قسمت اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی یا حقوقی را برگزینید.

4. جریمه عدم ثبت نام اظهارنامه مالیاتی چقدر است ؟

جریمه دیرکرد ثبت نام اظهرنامه مالیاتی 1402، به احتمال بسیار زیاد بر اساس سنوات قبل چیزی حدود 10 درصد مالیات خواهد بود. در صورت مغایرت به شما عزیزان اعلام خواهیم نمود.

تقلب یا تخلف در تنظیم و ارسال اظهارنامه مایاتی چه پیامدهایی خواهد داشت ؟

تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی وظیفه قانونی همه کسانی می‌باشد دارای کسب و کار می‌باشند وچنانچه شرکت ها و تجار در انجام این امور کوتاهی داشته باشند یا تخلفی صورت گیرد منجر به جریمه های مالیاتی سنگین و برخوردهای قانونی خواهد شد.

کلام آخر

اظهارنامه مالیاتی سوابق عملکرد مالی یک شخص یا نهاد مشمول مالیات را ارائه می دهد و رویدادهای مالی را به ترتیب وقوع آنها ثبت می کند که با اسناد و مدارک مستند شده است. گزارشی که شرکت ها یا افراد سالانه برای محاسبه مالیات بر درآمد به سازمان مالیاتی ارائه می کنند. این گزارش ( اظهارنامه مالیاتی ) از طریق سایت سازمان امور مالیاتی intamedia.ir ارسال می شود و اظهارنامه های مالیاتی اشخاص حقوقی شامل 28 جدول جهت تکمیل مودی می باشد. در صورت نداشتن نام کاربری و رمز عبور سامانه اظهارنامه مالیاتی ابتدا در سامانه عملیات مالیاتی الکترونیک tax.gov.ir ثبت نام کنید. مراحل به شرح زیر است:

 • پیش ثبت نام تلفن همراه شخص
 • قبل از ثبت نام کد رهگیری 10 رقمی دریافت کنید

شماره پیگیری مالیاتی کدی 10 رقمی است که پس از انجام مراحل پیش ثبت نام در اختیار متقاضی قرار می گیرد. با این کد رهگیری مجددا وارد سامانه مالیاتی tax.gov.ir شده و ثبت نام نهایی انجام شده و نام کاربری و رمز عبور به تلفن همراه فرد ارسال می شود. با نام کاربری و رمز عبور خود می توانید اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال کنید. در سایت intamedia.ir ارسال کنید.2

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

مشاوره رایگان