جستجو

اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی

آخرین مطالب

اظهارنامه مالیاتی چه در حالت خود اظهاری و چه از طریق سازمان امور مالیاتی به مودیان واگذار گردد ، یک کارنامه مالی می باشد که هر سال، افراد حقیقی و حقوقی که موظف به پرداخت مالیات می باشند، با هدف محاسبه میزان مالیات،  به سازمان امور مالیاتی ارائه کرده و سپس، با خود اظهاری الکترونیکی، ادامهۀ روند تحت نظر سامانه متمرکز صورت می‌گیرد.

مهلت ارسال و تنظیم اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی چیست

مالیات در ایران به دو صورت خود گزارشی یا علی الراس محاسبه می شود. با روش خوداظهاری ، مؤدی درآمد خود را اعلام می کند و از این طریق مشخص می شود که چقدر مالیات باید پرداخت کند. این خوداظهاری با تکمیل و ارائه فرمی شامل اطلاعات مهم درآمدی در قالب کسب و کار شغل می باشد که به نام اظهارنامه مالیاتی شناخته می شود. در روش علی الراس فرد از پرداخت خود اظهاری مالیات خودداری می کند و مالیات توسط کارشناس سازمان مالیاتی محاسبه می شود که اغلب با جریمه همراه است. یکی از سوالات رایجی که در این بین مطرح می شود این است که اظهارنامه چیست و چه نکاتی را باید در این رابطه در نظر گرفته و به آن توجه نماییم ؟

در پاسخ به این سوال که اظهارنامه چیست ؟ می توان گفت که اظهارنامه در واقع فرمی است که توسط سازمان مالیاتی کشور تهیه می شود و مؤدی باید آن را پر کرده و میزان سود و زیان، هزینه ها، استهلاک ها و …  را در رابطه با شغل خود را در قید کند. از طریق توضیح و ثبت چنین اطلاعاتی است که به کمک مالیاتی میزان مالیات آنها مشخص خواهد شد. به عبارت دیگر اظهارنامه مالیاتی  سند مالی یک سال کاری اشخاص حقیقی یا حقوقی است که برای محاسبه مالیات به سازمان مالیاتی کشور ارائه می شود.

ماده 95 اظهارنامه مالیاتی

آیین‌نامه اجرایی ماده 95 اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم، تعریف اظهارنامه مالیاتی را به شرح زیر ارائه می‌دهد: اظهارنامه، اظهار و تعریف مقدار درآمد، هزینه، اموال، بدهی، سرمایه، سود و سایر عناصر مالیاتی در یک سال مالی می‌باشد. این اظهارنامه، در قالب مقررات مرتبط با قانون مالیاتهای مستقیم، برای صاحبان مشاغل و اشخاص حقوقی تابعه این قانون، با توجه به نوع و دامنه فعالیت افراد فوق‌الذکر و نیز اطلاعات هویتی و مکانی شخصی و مصادیق آن که در اظهارنامه ثبت و ارائه می‌شوند، تهیه و منتشر می‌شود.

نحوه ثبت نام اظهارنامه مالیاتی

برای کاهش مالیات خود، ابتدا به وبسایت www.intamedia.ir یا tax.gov.ir مراجعه کنید. در ابتدا، به بخش اظهارنامه الکترونیکی مالیاتی بروید.

پس از ورود به سایت، به گزینه ثبت نام اظهارنامه مالیاتی بروید و گزینه ورود یا ثبت نام را انتخاب کنید.

از شما خواسته می‌شود نوع مؤدی را انتخاب کرده و کد ملی و عبارت امنیتی را وارد نمایید. بعداً بر روی ثبت نام جدید کلیک کنید.

حالا، اطلاعات شما نیاز دارد که وارد شود. ابتدا کدپستی و شماره همراه خود را وارد کنید و بر روی پیش ثبت نام جدید کلیک نمایید.

با ورود به سامانه، باید گزینه ثبت اظهارنامه جدید را انتخاب کنید.

صفحه جدیدی ظاهر می‌شود، در این مرحله گزینه ویرایش را انتخاب کرده و اطلاعات هویتی خود را وارد نمایید.

حالا به اطلاعات مرتبط با محل فعالیت خود بروید. اطلاعاتی مانند آدرس و کد پستی، اطلاعات بانکی، اطلاعات فروش، اطلاعات فروش داخلی و خارجی را وارد کنید.

در گام بعدی، اطلاعات مربوط به سود و زیان خود را وارد کنید تا مالیات شما به صورت سیستمی و در لحظه محاسبه و نمایش داده شود.

اگر با اطلاعات وارد شده موافق هستید، ثبت نهایی را انتخاب کرده و کد رهگیری خود را دریافت نمایید. این مراحل به شما کمک خواهند کرد تا مالیات خود را به بهترین شکل و با کاهش مناسب اظهار کنید.

 

آخرین مهلت اظهارنامه مالیاتی

آخرین مهلت اظهارنامه مالیاتی : به گفته مهدی موحدی بکنظر، در راستای همکاری با صاحبان مشاغل، آخرین مهلت ارائه اظهار نامه مالیاتی یا تکمیل فرم تبصره ماده ۱۰۰ تا ۱۰ تیرماه تمدید شده است. او افزود که طبق قانون، ۳۱ خرداد ماه به عنوان آخرین فرصت برای ارائه اظهارنامه یا تکمیل فرم تبصره ماده ۱۰۰ برای صاحبان مشاغل تعیین شده است. 

 
موحدی بکنظر اظهار داشت که در سال جاری بیش از ۹۶ درصد از صاحبان مشاغل اقدام به ارسال اظهارنامه یا تایید فرم تبصره ۱۰۰ کرده‌اند. این تعداد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است. 
 
او همچنین اعلام کرد که با مجوز شورای عالی هماهنگی سران قوا، مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی یا تکمیل فرم تبصره ماده ۱۰۰ تا ۱۰ تیرماه تمدید شده است و این تصمیم به منظور حمایت از صاحبان مشاغل در راستای هماهنگی با نظام مالیاتی اتخاذ شده است.
 
وی توضیح داد که همه صاحبان مشاغلی که مجموع فروش آنها در سال ۱۴۰۱ حداکثر صد برابر معافیت موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم (معادل ۶۷.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال) بوده و فرم مالیات مقطوع برای آنها در درگاه خدمات الکترونیک سازمان بارگذاری شده باشد، مشمول مقررات دستورالعمل تبصره ماده ۱۰۰ می‌شوند. این افراد از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۹۴ معاف بوده و ارائه اظهارنامه مالیاتی برای عملکرد مذکور از آنها مستثنی است. به این ترتیب، بقیه مودیان مکلف به ارائه اظهار نامه مالیاتی در موعد تعیین شده هستند.

 

عواقب ثبت اطلاعات غیر واقعی در اظهارنامه مالیاتی

در صورتی که اطلاعات مندرج در اظهارنامه مالیاتی صحیح و کامل باشد سازمان مالیاتی مقتضی را می پذیرد و بر اساس آن مبلغ مالیات را از مؤدی می پذیرد. اکنون پرداختن به این نکته مهم است که در صورتی که مؤدی از تکمیل اظهارنامه خودداری کند یا اظهارنامه غیرقانونی و اشتباه ارائه کرده باشد اداره مالیات خود اظهارنامه صحیح را از طریق خدمات کارشناسان مالیاتی خود تهیه خواهد کرد و عواقبی مانند جریمه و … را برای مودی خاطی در پی خواهد داشت.

تکمیل اظهارنامه مالیاتی

در قسمت های قبل نحوه و مراحل ثبت اظهارنامه مالیاتی به شما عزیزان توضیح داده شده است و عرض کردیم که فرد برای پرداخت مالیات خود باید فرم اظهارنامه را تکمیل و به اداره مالیات ارسال کند. یکی از سوالات متداول در این زمینه این است که متقاضی چگونه باید فرم اظهارنامه خود را تهیه و تکمیل کند. به همین دلیل با درک حساسیت و اهمیت این موضوع در این بخش از مقاله تصمیم داریم تا شما عزیزان را با تمام مراحل تهیه و ارسال فرم اظهار نامه مالیاتی به صورت کامل و دقیق آشنا نماییم.

بخش‌های اظهارنامه

فرم اظهارنامه، حاوی جداول گسترده‌ای است که داوطلب موظف است با استناد به اطلاعات شخصی خود، بخش‌های متعدد اظهارنامه مالیاتی را جهت تکمیل و ارائه دقیق تکمیل نماید. جدول ابتدایی، شامل اطلاعات هویتی داوطلب می‌شود که شامل اطلاعاتی چون شماره شناسنامه، شماره کد ملی، آدرس، و شماره تلفن می‌باشد. در این بخش، داوطلب وظیفه دارد با بهره‌گیری از مدارک و اطلاعات شخصی خود، بخش‌های متفاوت و متنوع این جدول را به‌دقت پر کرده و به موقع ارائه دهد. این رویه حیاتی جهت اطمینان از صحت و کمال اطلاعات مرتبط با مالیاتی داوطلب می‌باشد.

مرحله دوم تهیه اظهارنامه مالیاتی

در مرحله بعدی از سری مراحل تهیه و تکمیل فرم اظهارنامه مالیاتی فرد باید اطلاعات مربوط به محل کار خود (محل اقامت قانونی) را وارد کند. این اطلاعات معمولاً شامل استان و شهر محل فعالیت، آدرس و کد پستی محل سکونت می باشد. سپس نوبت به پر کردن مشخصات بانکی شخصی در قسمت مربوطه واقع در اظهارنامه می‌رسد و داوطلب برای تکمیل آنها باید قسمت‌های مخصوص به این زمینه در فرم را با توجه به حساب‌های بانکی مربوط به فعالیت‌های شغلی خود پر کند.

پر کردن فرم اظهارنامه مالیاتی

پس از وارد کردن اطلاعات مورد نیاز در قسمت های فرم اظهارنامه مالیاتی، نوبت به تکمیل قسمت اطلاعات شخصی در آن می رسد. این بخش اظهارنامه شامل داده های فروش داخلی و خارجی و اطلاعات سود و زیان در شغل شما عزیزان است. در این قسمت فرد باید با توجه به فعالیت های خود و دفتر حسابداری قانونی موجود خود اطلاعات را تکمیل کند.

ثبت فرم اظهارنامه مالیاتی

پس از تکمیل اطلاعات فوق در اظهارنامه، مالیات افراد محاسبه و در جدولی برای کاربر نمایش داده می شود. در صورت تایید اطلاعات نمایش داده شده توسط داوطلب، لازم است اظهارنامه مالیاتی ثبت نام با تایید نهایی نهایی شود. پس از ثبت نهایی اظهارنامه به درخواست متقاضی کد رهگیری تعلق می گیرد که باید آن را نزد خود نگه دارد.

تنظیم اظهارنامه مالیاتی

تا قبل از سال ۱۳۹۱، پرداخت کنندگان مالیاتی باید اظهارنامه کاغذی را از مراجع ذی‌ربط خریداری و آن را تکمیل و ارسال نمایند. انجام این کار، زمانبر و هزینه زیادی را شامل می‌شود. در راستای بزرگدئاشت افراد مودی، آسانی و سرعت بخشیدن فرآیند ارسال و دریافت و بررسی اطلاعات افراد مشمول پرداخت مالیاتی، اظهارنامه مالیاتی الکترونیکی از سال ۱۳۹۱، در دستور کار قرار گرفته و شما عزیزان با رجوع به سازمان امور مالیاتی، آن را تکمیل و ابلاغ نمایید و کد رهگیری ( کد پیگیری ) اخذ نمایید. سپس برای اظهارنامه ارزش افزوده و گرفتن پلمپ دفاتر هم، این فرآیند در سامانه مرتبط در بستر فضای مجازی صورت گیرد.

مدت ثبت نام و تسلیم اظهارنامه برای افراد عادی از اول فرودین تا 31 خرداد ماه هر سال می باشد و برای وکلا حداکثر تا چهار ماه پس از سال مالیاتی نیز قابل انجام می باشد. روند تشکیل اظهارنامه مالیاتی 1402 نیز به این صورت است که پس از تنظیم مدارک لازم و مورد نیاز باید به سایت سازمان مالیاتی کشور مراجعه و پس از اخذ نام کاربری و رمز عبور به سایت خدمات الکترونیک کشور مراجعه نمایید.

اهمیت ارسال اظهارنامه مالیاتی

با توجه به این که یکی از ابزارهای تأمین مالی برای تامین مخارج مختلف عمومی و دولتی در همه کشورها اخذ مالیات از مالیات دهندگان است . در این راستا مالیات ها در ایران به دو نوع مالیات مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می شوند که هر کدام انواع مختلفی را شامل می شود. ولی در هر صورت و برای اقدام جهت پرداخت مالیات تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی می باشد.

در ادامه این مقاله از سری مقاله ای مانا حساب در نظر داریم پس از پاسخ به این سوال که اظهارنامه چیست؟ اطلاعاتی را در مورد زمان تهیه و ارسال و شیوه های انجام امور مربوط به اظهارنامه صحبت کنیم. سپس در مورد مهلت ثبت نام و ارائه آن اطلاعات کاملی را برای شما عزیزان ارائه خواهیم نمود و تمامی نکات مهم را به صورت مرحله به مرحله  توضیح می دهیم. در نهایت لیستی از مدارک لازم در این زمینه و نحوه تکمیل اظهارنامه را ارائه خواهیم داد. برای اطلاعات بیشتر در این مورد با ما در این مقاله از سری مقاله های مانا حساب همراه باشید.

 

عدم تنظیم و ارائه اظهارنامه مالیاتی

اگر در تنظیم و ابلاغ اظهارنامه مالیاتی الکترونیکی به هر علتی خودداری نمایید، همچنین از دست دادن تمامی موارد معافیت مالیاتی معافیت و بخشودگی‌های مالیاتی مطرح در قوانین مالیاتی کشور، برآورد مالیات افراد حقوقی، بشکل علی الراس می‌باشد. ولی چنانچه شما روش خود اظهاری را انتخاب کنید، ممیزان اداره دارایی، دست به تعیین مقدار مالیات خواهند کرد. خود اظهاری بجای علی الراس، بهترین شیوه می‌باشد و شیوه متداول در کشورهای گسترش‌سافته مانند سوئد و آلمان می‌باشد.

خوداظهاری الکترونیکی به این معناست که مودیان مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی، میزان سود و زیان خود و همچنین میزان مالیات بدهی خود و مبلغی را که تاکنون در سال مالیاتی پرداخت کرده اند، اعلام می کنند. اگر پیمانکار ارگان دولتی باشید و با توجه به مبلغ ریالی ودیعه، کسری های قانونی اعم از بیمه و مالیات و … از شما کاسته می شود ( اظهارنامه مالیاتی )
در این صورت سهم کارفرما از دستمزد شما مشمول مالیات آن سال می شود و این مالیات به حساب سرمایه استان واریز می شود. بنابراین این هزینه باید در گزارش مالیاتی درج شود، مدارک ضمیمه شود و پس از بررسی بازرسان مالیاتی، مالیات پرداختی کارفرما از حساب کسر می شود.

نکته مهم

بر اساس ماده ۱۱۰ این قانون در رابطه با تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی 1402 ، اشخاص حقوقی ملزم به ارائه اظهارنامه به صورت جداگانه بر درآمد خود نیستند، روش دیگری بر اساس مقررات این قانون تعیین شده است. همچنین در مواردی که اشخاص حقوقی مدت و سال مالی متفاوتی با سال مالیاتی خود دارند، سال مالی ملاک مهلت تسلیم اظهارنامه می باشد. تفاوت سال مالی با سال مالیاتی در این است که سال مالی توسط اعضای شرکت و اساسنامه تعیین می شود، اما سال مالیاتی توسط سازمان امور مالیاتی تعیین می شود و باید از اول فروردین تا پایان آن اجرا شود.

در صورت عدم تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی در مهلت مقرر، متخلف علاوه بر پرداخت مالیات، باید جریمه ای نیز برای دیرکرد و عدم ارسال به موقع بپردازد. بنابراین کلیه مودیان (اعم از حقیقی یا حقوقی) باید اطلاعات کاملی از زمان و تاریخ تسلیم خود داشته باشند و علاوه بر آن با نحوه و مراحل تسلیم نیز به صورت کامل آشنا باشند.

 

تنظیم اظهارنامه الکترونیکی شامل حال چه کسانی خواهد شد ؟

افراد حقیقی و حقوقی که درادامه نام برده شده اند، مکلف به ارائه اظهارنامه مالیاتی خواهند بود :

 • تمام افراد حقیقی که در کشور دارای فعالیت بوده و از پرداخت مالیات معاف نمی‌باشند.
 • همۀ اشخاص حقوقی که در کشور فعالیت دارند و شامل معافیت مالیاتی نمی‌شوند.
 • تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی که خارج از کشور صاحب کسب و کار هستند.
 • تمام افراد حقیقی و حقوقی که خارج از کشور اقامت دارند ولی در ایران دارای درآمد می‌باشند.
 • کلیه اتباع خارجی (اعم از حقیقی یا حقوقی) که در کشور دارای درآمد بوده، مشمول مالیات می‌شوند.
 •  

اصلاح اظهارنامه مالیاتی

اصلاح و ویرایش اظهارنامه مالیاتی در اکثر موارد برای مودیان ضروری است، از این رو سازمان امور مالیاتی کشور شرایطی را برای مودیان به صورت آنلاین فراهم کرده است.
شرکت حسابداری مانا حسب در تمامی زمینه های تنظیم کمک و مشاوره ویژه برای شما ارسال می کند.
مودیان مالیاتی باید اظهارنامه خود را در موعد مقرر تهیه و ارسال کنند. باید درست باشد و انجام شود. با کمک مشاور مانا اکانت می توانید اظهارنامه مالیات بر درآمد سالانه خود را به درستی تهیه و در موعد مقرر ثبت کنید.
اما به هر دلیلی ممکن است مالیات دهندگان اطلاعات را اشتباه وارد کنند.
شرکت حسابداری مانا حساب در زمینه بررسی و ارسال اظهار نامه مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی فعال می باشد.
ثبت، ویرایش بسیار مهم است، و مهم است که این کار را به درستی انجام دهید تا دوباره با مالیات مواجه نشوید.

آیا امکان اصلاح اظهارنامه مالیاتی وجود دارد؟

تمامی افراد حقیقی و حقوقی باید اظهارنامه مالیاتی راتنظیم کرده ودر زمان های معین آن را برای اداره مالیاتی مناسب بفرستند. این اظهارنامه اگر درست تنظیم و در زمان مناسب ارسال نشود حتما  مشمول جریمه می شود.

چون به هر دلیلی امکان اشتباه یا تغیر مثلا تغیر کد پستی ویا…وجود دارد مودیان مالیاتی باید بتواند به سرعت ودقیق اظهارنامه های خودشان را تنظیم و به اداره مالیات ارسال کنند شرکت مانا حساب کمک بسیار زیادی به شمادر این زمینه می کندتا مشمول جریمه نشوید.

زمان تنظیم اظهارنامه ها از زمان ارسال  تا قبل از آمدن زمان مالیات است که به راحتی از طریق اینترنت وبا وارد شدن به سایت اظها رنامه مالیاتی انجام می شود.

مدارک لازم برای اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی

با توجه به ماده ۹۵ از قانون مالیات مستقیم، اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی نیازمند ارائه اسناد و مدارک مختلف است. این اسناد باید به تفکیک گروه بندی ارائه شوند. در این راستا، اطلاعات زیر برای تکمیل اظهار نامه مالیاتی ضروری می‌باشد:

گروه اول

– اطلاعات شخصی: اطلاعات شناسایی شامل نام، نام خانوادگی، شماره ملی و اطلاعات تماس باید در اختیار دارنده اظهارنامه باشد.

– درآمدها: اطلاعات دقیق در مورد درآمدهای حاصل از منابع مختلف مانند حقوق و دستمزد، درآمدهای حرفه‌ای و سایر منابع درآمدی باید گزارش شود.

– هزینه‌ها و کسری‌ها: هزینه‌ها و کسری‌های قابل اثبات مرتبط با فعالیت‌ها و منابع درآمدی باید به‌طور دقیق درج شوند.

– دارایی‌ها و بدهی‌ها: اطلاعات مربوط به دارایی‌ها، اموال، بدهی‌ها و تعهدات مالی باید گردآوری شده و در اختیار مراجع مالیاتی قرار گیرد.

– تراکنش‌های مالی: اطلاعات مربوط به تراکنش‌های مالی مانند خرید و فروش املاک و وسایل، سپرده‌ها و سایر تراکنش‌های مشابه باید گزارش شود.

با توجه به اهمیت دقت و دقت در تهیه اظهارنامه مالیاتی، ارائه کامل و صحیح اطلاعات در اسناد و مدارک ضروری است. این اقدامات به کمک مراجع مالیاتی در ارزیابی صحیح مالیات‌ها و تسهیل در فرآیند اظهارنامه‌دهی کمک می‌کند.

گروه دوم

به منظور تکمیل اظهارنامه مالیاتی گروه دوم مشاغل مالیاتی، لازم است به مجموعه‌ای از مدارک اهمیت دهید که به شرح زیر می‌آید:

١- تفصیل اطلاعات هویتی و مکانی، همچنین ارائه مجوزهای فعالیت اقتصادی.

٢- گزارش درآمدهای مشمول مالیات، تخفیفات مالیاتی، معافیت‌های قانونی و هر نوع مالیات متعلق به دوره مورد نظر.

٣- ارائه جزئیات موجودی مواد و کالا در آغاز و پایان دوره مالی.

٤- تهیه صورت‌های درآمد و هزینه، شامل جزئیاتی از خرید و فروش کالا و خدمات، همچنین هزینه‌های مربوط.

٥- ارائه اطلاعات دقیق از دارایی‌ها و مالکیت‌های مرتبط با فعالیت‌های شغلی.

٦- اطلاعات مفصل از شرکا و نقش آن‌ها در فعالیت‌های مشاغل مالیاتی.

٧- ارائه جزئیات حساب‌های بانکی مرتبط با فعالیت‌های مشاغل مالیاتی.

با ارائه دقیق و کامل این مدارک در اظهارنامه مالیاتی، شما به ارائه اطلاعات صحیح و دقیق به مراجع مالیاتی کمک می‌کنید. این اقدامات به تسهیل فرآیند اظهارنامه‌دهی و ارزیابی صحیح مالیات‌ها کمک می‌کند و از جانب دیگر، از مسائل قانونی و مالی محافظت می‌نماید.

گروه سوم مشاغل

به منظور تکمیل اظهارنامه مالیاتی گروه سوم مشاغل مالیاتی، مجموعه‌ای از مدارک ضروری را باید تهیه نمایید. این مدارک به شرح زیر می‌آید:

اطلاعات هویتی و مکانی، همچنین ارائه مجوزهای فعالیت اقتصادی.

گزارش درآمدهای مشمول مالیات، تخفیفات مالیاتی، معافیت‌های قانونی و هر نوع مالیات مرتبط با دوره مورد نظر.

درج خلاصه‌ای از درآمد و هزینه‌ها، از جمله اطلاعات خرید و فروش کالا و خدمات، و همچنین هزینه‌های مرتبط.

شرکا: اطلاعات مفصل از اعضای شرکت و نقش آن‌ها در فعالیت‌های مشاغل مالیاتی.

حساب‌های بانکی مرتبط با فعالیت‌های شغلی.

لازم به ذکر است که در صورتی که هر یک از اقلام اطلاعاتی برای هر مودیان در فرم اظهارنامه مالیاتی معنی و اهمیت نداشته باشد، عدم تکمیل آن مورد نقض قرار نخواهد گرفت و بر اعتبار کلی اظهارنامه تأثیری نخواهد داشت. این اقدام باعث تسهیل فرآیند تهیه اظهار نامه مالیاتی و حفظ دقت و صحت اطلاعات می‌شود.

اصلاح  موارد مهم در اظهارنامه مالیاتی

مواردی که میتوان در اظهارنامه مالیاتی اصلاح کرد این موارد هستند.

اصلاح کد پستی در اظهارنامه مالیاتی

تغییر و اصلاح کد پستی مالیاتی بنابر تغییر دفتر و آدرس ثبت شده در اظهارنامه مالیاتی توسط مودیان مالیاتی امری بسیار رایج است. باید کد پستی به صورت دقیق ثبت شود.

اصلاح اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی:

افراد حقیقی مشمول مالیات که باید سالانه درزمان های تعیین شده مبلغی را بهعنوان مالیات با تنظیم اظهارنامه مالیاتی می پردازند باید آدرس دقیق شغل خود ، مکان زندگی و کد پستی را وارد کنند.

حالا اگر کد پستی تغییر کند باید اظهانامه مالیاتی را ثبت کرده وامکان اصلاح وویرایش برای اشخاص حقیقی وجود ندارد.

اصلاح اطلاعات اظهارنامه مالیاتی

مودیان مالیاتی اعم از حقوقی و واقعی می توانند با ورود به سایت سامانه امور مالیاتی به راحتی اظهارنامه خود را قبل از مهلت مقرر تنظیم کنند.
مودیان برای تنظیم و اصلاح اظهارنامه مالیاتی باید وارد دفتر ثبت مالیات شده و اظهارنامه اصلاحی را به tax.gov.ir ارسال کنند.
سازمان امور مالیاتی پس از آخرین اظهارنامه به درخواست شما رسیدگی خواهد کرد. چنانچه مهلت اظهار اظهارنامه پس از ویرایش گذشته باشد، سازمان مالیاتی آن را ملاک قرار نمی دهد.
بنابراین هنگام پر کردن اظهار نامه مالیاتی باید با دقت پیش بروید و در صورت نیاز، با دریافت کد رهگیری و ارائه آن به سازمان مالیاتی، در یک زمان معین ویرایش های دقیق را انجام دهید.

مهلت اصلاح اظهارنامه مالیاتی

بعد از ارسال اظهارنامه مالیاتی به سازمان امور مالیاتی کشور، افراد حقیقی و حقوقی دارای امکان تصحیح اظهارنامه خود و ارسال نسخه اصلاح‌شده آن به مدت یک ماه هستند. این بازه زمانی، فرصت مناسبی برای اصلاح اطلاعات در اظهارنامه فراهم می‌آورد و افراد باید با استفاده از مدارک موردنیاز اقدامات لازم را انجام دهند.

تمامی مالکان حقیقی و حقوقی، پس از گذشت یک ماه از تحویل اظهارنامه، مجاز به ویرایش اطلاعات خود می‌باشند و تحت هیچ شرایطی به جریمه قانونی تحت نخواهند افتاد. این امکان به افراد اجازه می‌دهد که در طول این دوره، هر نوع اشکال یا نقص را در اظهارنامه خود اصلاح نمایند.

مدت زمان مورد نیاز برای تشکیل پرونده مالیاتی برای افراد حقوقی و حقیقی به تفاوت وابسته به مسائل مختلف است. این موضوع نشان‌دهنده اهمیت اطلاعات دقیق و به‌روز برای جلب توجه به اصلاحات مالیاتی افراد است.

مهلت اصلاح اظهارنامه مالیاتی برای مودیان مالیاتی حقوقی

مودیان مالیاتی حقوقی در روز 31 تیر ماه هر سال باید اظهار نامه خود را تسلیم کنند ،

اشخاص حقوقی تا پایان 31 مرداد ماه هرسال زمان ومهلت برای ویرایش اظهارنامه مالیاتی دارند.

مهلت اصلاح اظهارنامه مالیاتی بای مودیان مالیاتی حقیقی

مودیان مالیاتی حقیقی تا 30 خرداد ماه هرسال باید اظهارنامه خود را ارسال کنند ،اشخاص حقیقی تا پایان 30 تیر هرسال زمان و مهلت برای ویرایش اظهارنامه مالیاتی را دارند.

شرکت حسابداری مانا حساب به شما در وقت تعیین شده به تنظیم ویرایش دقیق اظهار نامه کمک می کند.

نکات مهم وبرای ویرایش اطلاعات اظهارنامه مالیاتی

 • تفاوت مهمی که در تاریخ وزمان ویرایش اظهارنامه مالیاتی برای مودیان مالیاتی حقیقی وحقوقی وجود دارد وباید حتما به این مدت زمان تعیین شده دقت کرد .
 • برای اصلاح و ویرایش به مدت یک ماه پس از ارسال به سازمان مالیاتی کشور فرصت داریم .
 • برای اصلاح اظهارنامه باید وارد گزینه ویرایش اصلاح اظهارنامه در سایت شوید
 • در صورتی که گزینه اصلاح اظهارنامه فعال نبود از گزینه ویرایش اطلاعات استفاد کنید.
 • مهمترین ملاک برای ابلاغ مالیات اطلاعات مودیان مالیاتی در آخرین اظهارنامه است .
 • برای اشخاص حقیقی اصلاح و ویرایش آدرس وکد پستی امکان پذیر نیست .و باید مجددا در سامانه اظهارنامه مالیاتی ثب نام کنند .
 • مودیان حقوقی فقط با مراجعه به سایت در مدت زمان معلوم می توانند آدر و کد پستی و.. را به راحتی تغییر دهند.

شرکت حسابداری مانا حساب با داشتن سابقه طلایی شما را در تنظیم وویرایش اطلاعات اظهار نامه مالیاتی همراهی می کند.

ثبت نام اظهارنامه مالیاتی

در بخش قبل، ما توضیح دادیم و مفهوم را تشریح نمودیم. اما در این قسمت، نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، مربوط به ثبت و اصلاح اظهارنامه مالیاتیاست. مؤدی که بر اساس مقررات ملزم به ارسال اظهارنامه به اداره مالیات می‌باشد، موظف است این کار را در مدت زمان قانونی انجام دهد. در صورت وجود مشکل در تسویه حساب و ثبت نام، او می‌تواند ظرف 30 روز اظهارنامه خود را ویرایش نماید.

آخرین مهلت برای ثبت اظهارنامه مالیاتی برای افراد حقیقی تا 15 تیرماه و برای افراد حقوقی تا 31 تیرماه است. هرچند که اگر سال مالی افراد حقوقی با سال مالی سازمان امور مالیاتی متفاوت باشد، مهلت ثبت اظهارنامه دارایی افراد حقوقی تا 4 ماه پس از اتمام سال مالی آنها ادامه خواهد یافت.

زمان قانونی و مناسب ثبت اظهارنامه مالیاتی

همانطور که تاکنون گفته شد کلیه مودیان باید هنگام ثبت اظهارنامه مالیاتی 1402 فرم ثبت نام را تکمیل و به اداره امور مالیاتی تحویل دهند. بنابراین اطلاع از تاریخ ثبت نام بسیار مهم است.. به همین منظور مدت زمان ثبت نام برای اشخاص حقیقی و حقوقی به تفکیک در این قسمت ارائه شده است که به شرح زیر می باشد:

مدت زمان قانونی

به طبق رویه سازمان امور مالیاتی کشور، در سال‌های اخیر، مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی برای افراد حقیقی تا تاریخ 10 خرداد ماه مقرر گردیده است. این تدابیر به منظور تسهیل فرآیند اظهارنامه و جلب همکاری افراد به دقت در امور مالیاتی اتخاذ شده است.

ماده 100 قانون مالیات های مستقیم تعیین می‌کند که مودیان مشمول این فصل باید اظهار نامه مربوط به فعالیت‌های اقتصادی خود را در طول سال مالیاتی به اداره امور مالیاتی محل کار خود تسلیم کنند. این اظهارنامه مالیاتی باید تا پایان خرداد ماه سال بعد ارائه شده و مالیات به نرخ مقرر در ماده 131 این قانون پرداخت گردد. مهلت اشخاص حقوقی نیز برای تسلیم اظهارنامه، ترازنامه، و حساب سود و زیان چهار ماه پس از اتمام سال مالیاتی مربوط به آنها می‌باشد.

بنا به ماده 110 قانون مالیات‌های مستقیم، اشخاص حقوقی موظف به ارائه اظهارنامه، ترازنامه، و حساب سود و زیان خود هستند و شرکا و سهامداران نیز می‌بایست به صورت جداگانه اطلاعاتی مانند مبلغ سهام یا تعداد سهام و آدرس خود را به اداره امور مالیاتی ارائه دهند. این اقدامات جهت افزایش شفافیت در امور مالیاتی و تضمین پرداخت مالیات به موقع انجام می‌شود.

سوالات متداول

1. چه کسانی باید نسبت به ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1402 اقدام نمایند؟

به طور کلی اشخاص حقیقی مانند تجار یا مشاغل و اشخاص حقوقی مانند شرکت ها برای تعیین میزان مالیات خود باید اظهارنامه سال مالیاتی 1402 را تکمیل کنند که جزئیات آن در بالا آمده است.

2. مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1402 چه زمانی می‌باشد؟

مهلت گزارش و ثبت نام اظهارنامه 1402 برای افراد حقیقی و حقوقی، در همین صفحه اعلام خواهد شد.

3. نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی به چه صورت می‌باشد؟

جهت تکمیل و ارائه اظهارنامه مالیاتی به سایت tax.gov.ir رفته و از بخش خدمات اصلی قسمت اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی یا حقوقی را برگزینید.

4. جریمه عدم ثبت نام اظهارنامه مالیاتی چقدر است ؟

جریمه دیرکرد ثبت نام اظهرنامه مالیاتی 1402، به احتمال بسیار زیاد بر اساس سنوات قبل چیزی حدود 10 درصد مالیات خواهد بود. در صورت مغایرت به شما عزیزان اعلام خواهیم نمود.

5. آیا بعد از تنظیم اظهارنامه مالیاتی می توان آن را اصلاح نمود؟

بله، بر طبق ماده 226 از قانون مالیات‌های مستقیم که تا یک ماه پس از تسلیم اظهارنامه مالیاتی خود به سازمان امور مالیاتی می‌توانید اصلاحات و تغییرات لازم را در اظهار نامه مالیاتی خود اعمال کرده و مشخصات دقیقتری را درج کنید. این امکان به شما اعطا شده است تا برخی از مسائل مالیاتی را بهبود بخشیده و درصدی از بدهی‌ها یا افت جریمه‌های مالیاتی خود را کاهش دهید.

این اصلاحات می‌توانند تأثیر مستقیمی بر مالیات‌هایی که مطابق با اظهارنامه اصلی پرداخت می‌کنید، داشته باشند و در نهایت به شما کمک کنند مالیات‌های خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید.

تقلب یا تخلف در تنظیم و ارسال اظهارنامه مایاتی چه پیامدهایی خواهد داشت ؟

تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی وظیفه قانونی همه کسانی می‌باشد دارای کسب و کار می‌باشند وچنانچه شرکت ها و تجار در انجام این امور کوتاهی داشته باشند یا تخلفی صورت گیرد منجر به جریمه های مالیاتی سنگین و برخوردهای قانونی خواهد شد.

کلام آخر

اظهارنامه مالیاتی سوابق عملکرد مالی یک شخص یا نهاد مشمول مالیات را ارائه می دهد و رویدادهای مالی را به ترتیب وقوع آنها ثبت می کند که با اسناد و مدارک مستند شده است. گزارشی که شرکت ها یا افراد سالانه برای محاسبه مالیات بر درآمد به سازمان مالیاتی ارائه می کنند. این گزارش ( اظهار نامه مالیاتی ) از طریق سایت سازمان امور مالیاتی intamedia.ir ارسال می شود و اظهارنامه های مالیاتی اشخاص حقوقی شامل 28 جدول جهت تکمیل مودی می باشد. در صورت نداشتن نام کاربری و رمز عبور سامانه اظهارنامه مالیاتی ابتدا در سامانه عملیات مالیاتی الکترونیک tax.gov.ir ثبت نام کنید. مراحل به شرح زیر است:

 • پیش ثبت نام تلفن همراه شخص
 • قبل از ثبت نام کد رهگیری 10 رقمی دریافت کنید

شماره پیگیری مالیاتی کدی 10 رقمی است که پس از انجام مراحل پیش ثبت نام در اختیار متقاضی قرار می گیرد. با این کد رهگیری مجددا وارد سامانه مالیاتی tax.gov.ir شده و ثبت نام نهایی انجام شده و نام کاربری و رمز عبور به تلفن همراه فرد ارسال می شود. با نام کاربری و رمز عبور خود می توانید اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال کنید. در سایت intamedia.ir ارسال کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

مشاوره رایگان