mana004

شرکت مانا حساب

مانا حساب با بیش از 20 سال سابقه کاری کمک می کند تا شرکت ها و سازمان ها تصمیمات مالی بهتری بگیرند

5/5 - (3 امتیاز)

کاهش مالیات

کاهش مالیات

چنانچه بعنوان یک شخص (حقیقی یا حقوقی) دارنده کسب و کار هستید، حتما با مقوله مالیات و روش‌های پردخت آن آشنا هستید. مالیات شامل هزینه‌هایی می‌شود که افراد به نسبت درآمد، میزان دارایی یا فعالیت خود وظیفه دارند به دولت پرداخت نمایند. مبلغ مالیات پیوسته از شاخص‌ترین منابع درآمدی دولت‌ها محسوب می‌شود و میزان نرخ آن بصورت سالانه از سوی دولت اعلام خواهد شد. میزان درآمدی افراد حقیقی و صنف کاری که بنگاه‌ها و افراد حقوقی انجام می‌دهند بر میزان مالیات مؤثر خواهد بود کاهش مالیا ت| مالیات با نرخ ژصفر

پرداخت مالیات کمتر

در زمان های قدیم مالیات را خراج می گفتند. امروزه گاهی اوقات به این هزینه ها عوارض می گویند. اسم این پدیده مالی هر چه که باشد، حالا فکرش را بکنید، زیرا پرداخت مالیات برای پیشرفت جامعه بسیار مهم است.

اهمیت این پرداخت به حدی است که حضرت علی (ع) که در بسیاری از احادیث دینی به آن اشاره شده است، می‌فرمایند که بیشتر احادیث مربوط به مالیات، به رفتار مأموران مالیاتی اشاره دارد (به مسئولان می‌گفت در هنگام اخذ مالیات رفتار مناسبی داشته باشید)، اما در برخی از نقاط حدیث از آن به عنوان وجوب یاد شده است. برای بقای جامعه پس طبق این حدیث پیچیدگی می دهیم تا جامعه را از نو بسازند اما نباید زیاده روی کرد.

اکنون اما مشکل عوارض از آنجایی شروع می شود که پرداخت آن برای بسیاری ناعادلانه می شود. در آن زمان می توان اقداماتی را برای کاهش مالیات و پرداخت مالیات کمتر انجام داد. این به این معنی است که درست است که شما نمی توانید از شر مالیات خلاص شوید، اما می توانید از روش های خوب کاهش مالیات استفاده کنید. برخی از این راه حل ها واقعا ساده هستند و در زیر به تفصیل برای شما توضیح داده ایم.

کاهش مالیات

اما یکی از مسائل افراد و کسب و کارهای گوناگون، کاهش مالیات یا بعبارتی کاهش مبلغ مالیات پرداختی می‌باشد. راهکارهای بسیاری برای این موضوع وجود دارند که برخی از این راهکارها ( مانند فرار مالیاتی) مطابق قانون نمی‌باشند و بجای این که تاثیر مفید داشته باشند، مشکلات بدتری را نتیجه خواهند داد. ولی بغیر از این شیوه‌ها، قوانینی برای جلوگیری از پرداخت بیشتر مالیات سازمان‌ها و اشخاص موجود می‌باشد که به کمتر شدن مالیات افراد برای پرداخت مالیات کمک خواهد کرد. دا ادامه قصد داریم تا این موضوع را بیشتر مورد ارزیابی قرار دهیم.

کاهش مالیات

روش‌های بسیاری جهت کاهش مالیات شغل‌های گوناگون هستند، اما اول از هر چیزی باید توجه داشته باشیم مالیات شامل چه هزینه‌هایی خواهد شد. در سال ۱۴۰۰ هزینه معافیت مالیاتی شغل‌ها (صاحبان کسب‌وکار) ]چیزی حدود ۳۶ میلیون تومان بود که این میزان در سال ۱۴۰۱ به ۳۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان ارتقا پیدا کرد. از سویی کارمندان و کسب وکارهای دولتی و غیردولتی در صورتی که درآمدی تا حداکثر ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در ماه دارا باشند، از پرداخت مالیات معاف خواهند بود. به هر میزان درآمد اشخاص و مشاغل از موارد ذکر شده بالاتر باشد، به همان میزان میزان مالیات نیز افزایش خواهد یافت.

درصورتی که شما عزیزان بر اساس مبالغ مالیات که در بالاتر ذکر شد مشمول پرداخت مالیات می‌شوید، توصیه می‌کنیم حتماً راهکارهای کاهش مالیات را بشناسید. بطور کلی این موضوع شامل ارائه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر و ارائه نمودن مدارک و اسناد مالی و همچنین پرداخت مالیات می‌شود. ولی غیر از این‌ها، موارد دیگری نیز وجود داد که به آنها اشاره خواهیم داشت.

کاهش مالیات

کاهش مالیات چه مزیت‌هایی دارد ؟

کاهش مالیات از فرار مالیاتی و بسیاری از مشکلات دیگر جلوگیری می کند زیرا برخی از کارآفرینان به دلیل بدهی زیاد سعی در فرار از قوانین و فرار مالیاتی دارند. به طور کلی مزایای کاهش مالیات و پرداخت مالیات کمتر را می توان در دو مورد زیر خلاصه کرد.

 • کاهش مالیات باعث کم شدنتقلب و افزایش درآمد دولت می شود.
 • یکی دیگر از مزایای کاهش نرخ مالیات این است که مالیات دهندگان خوشحال هستند و مالیات را به موقع پرداخت می کنند.

چگونه مالیات خود را کاهش دهیم؟

 • ارائه صحیح اسناد مربوط به دارایی های استهلاک پذیر
 • رعایت قوانین معافیت مالیاتی
 • برای پرداخت مالیات کمتر، فاکتورهای خود را نگهدارید
 • به موسسات خیریه کمک کنید تا حداقل مالیات را قبل از پرداخت محاسبه کنند
 • تقسیم دارایی و درآمد با خانواده برای پرداخت مالیات کمتر و استفاده از معافیت های مالیاتی
 • اگر از خانه خود به عنوان دفتر استفاده کنید، مالیات کمتری پرداخت می شود.
 • استفاده از معافیت های مالیاتی در زمان مناسب
 •  

روش‌های کاهش مالیات

هنگامی که از کاهش مالیات صحبت می‌کنیم، بسیاری از افراد آن را با فرار مالیاتی اشتباه می‌گیرند، ولی علی رغم تصورات راهکارهای قانونی هست که از طریق آنها می‌توان میزان مالیات را کاهش داد. از این رو در ادامه به توضیح هر یک از این روش‌ها خواهیم پرداخت.

بخشنامه کاهش مالیات

از سال 1399 قانونی تصویب شد که تولیدکنندگان را ملزم به پرداخت 5 درصد حقوق ورودی کمتر از سال های قبل می کرد. در واقع پرداخت آنها از 25 درصد به 20 درصد کاهش یافت. حال اگر شما از آن دسته افرادی هستید که در صنف واردات وارد نمی شوید اما می خواهید معافیت مالیاتی بگیرید می توانید در این باره باید گزاش و نامه‌ای تهیه نمایید.

در این نامه شما مسئول این امور را مورد خطاب قرار داده و از ایشان بخواهید بر اساس بند و قانون مربوطه معافیت مالیاتی را برای سازمان شما در نظر بگیرند. (اصولاً موضوع کسر مالیات بر درآمد را با شخص مربوطه در میان بگذارید)

با پذیرش این نامه می توانید مالیات کمتری بپردازید. کسر مالیات می تواند مزایای زیادی برای شما و حتی شرکت های درگیر داشته باشد. اما چرا؟ زیرا با کاهش نرخ مالیات، تعداد فراریان مالیاتی کاهش می یابد و برای یافتن آنها پول اضافی خرج نمی شود. باید به یاد داشته باشیم که افراد مشهور زیادی را در جهان می بینیم که به دلیل فشار مالیات از پرداخت مالیات خودداری کردند.

اما با یک امتیاز کوچک می توان آنها را تشویق کرد که بدهی خود را به جامعه بازپرداخت کنند. اما حالا اگر این افراد شرکت غیر فعال دارند باز هم باید مالیات بدهند؟

شرکت های غیرفعال شرکت هایی هستند که هیچ گونه فعالیتی از جمله فعالیت اقتصادی ندارند اما به صورت قانونی ثبت شده اند. در واقع، این شرکت ها هیچ انتقال وجهی ندارند، بنابراین واقعاً منصفانه نیست که آنها باید مالیات بپردازند.

اما با وجود این بی عدالتی، افراد اگر نتوانند ثابت کنند که شرکتشان کار نمی کند باید مالیات خود را بپردازند. اگر چنین شرکتی را تاسیس کرده اید، باید به یاد داشته باشید که تمام قوانین مربوط به شرکت های غیرفعال را اعمال کنید.

نامه درخواست کاهش مالیات

جهت اخذ نامه کاهش مالیات باید دستورالعمل نامه نگاری را مورد توجه قرار دهیم. اکنون با سرپرست خانواده که مسئول مالیات است صحبت و بررسی‌ها لازم را انجام دادیم. ما از مفاد قانون برای درک و دریافت جزئیات کافی در متن استفاده می کنیم و در واقع قوانین محدود کننده مالیات را بررسی می کنیم.

راهکار اول: ابلاغ اظهارنامه مالیاتی در زمان مقرر (کاهش مالیات)

یکی از شیوه‌هایی که سبب کاهش مالیات خواهد شد این است که پرداخت کنندگان اظهارنامه مالیاتی خود را در زمان مقرر به اداره مالیات تنظیم نمایند که مزایای این کار موارد زیر را شامل خواهد شد:

 • تخفیف‌هایی که سازمان امور مالیاتی برای ژرداخت کنندگان خوش قول در نظر می‌گیرد.
 • جلوگیری از جریمه‌های ناشی از تاخیر در ارسال اظهارنامه مالیاتی
 •  

راهکار دوم: رسیدهای پرداخت مالیات را پیش خود نگه دارید

وقتی مردم فیش های حقوق خود را مشاهده می کنند، اغلب متوجه می شوند که چه چیزی به دولت پرداخت کرده اند و از آن چیزی نمی دانند. اما برای این معافیت های مالیاتی یا کاهش میزان مالیات راه حل هایی وجود دارد که به شما امکان می دهد مالیات کمتری بپردازید.
این می تواند یک سابقه پرداخت عالی یا ادعای هزینه های پزشکی، و همچنین استفاده از اعتبارات مالیاتی باشد که می توانید از آنها استفاده کنید و موارد دیگر.
یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید برای کاهش مالیات خود انجام دهید این است که اسناد خود را ایمن نگه دارید. به عبارت دیگر، اگر خوداشتغال هستید، باید رسید تمام معاملات خود را نگه دارید.
در زمان پرداخت مالیات نیازی نیست که رسید خود را جایی ارسال کنید بلکه باید این رسیدها را حتی برای مدت کوتاهی نزد خود نگه دارید.

کاهش مالیات

راهکار سوم: استهلاک اموال را ارائه دهید (کاهش مالیات)

یکی از روش‌های بسیار مهم، استهلاک دارایی‌ها است که کاربرد زیادی برای کسب و کارهای بسیار بزرگ ندارد، و باید توجه داشته باشیم که اموال و دارایی هر مجموعه‌ای پس مدتی مستهلک خواهد شد و به همان نسبت هم از ارزش آن کم می‌شود و مطرح کردن این موضوع می‌تواند تاثر زیادی بر کاهش مالیات داشته باشد.

راهکار چهارم: بهره‌مندی افراد خوش‌حساب از مزایا

بهره‌مندی از تخفیف‌های خوش‌حسابی، مشروط به تایید سازمان امور مالیاتی می‌باشد. این تایید در صورت پرداخت به موقع افراد به مدت سه سال متوالی صورت خواهد گرفت.

راهکار پنجم:‌ به مراکز خیریه رسمی کمک کنید (کاهش مالیات)

استفاده کردن از این شیوه جدا از این که سبب بهره‌مندی از تخفیف‌های مالیاتی خواهد شد، از طرفی سبب کاهش مالیات قشر محروم جامعه خواهد شد.

راهکار ششم: میزان مالیاتی که در سال گذشته پرداخت کرده‌اید را قید کنید

از دیگر راهکارهای مؤثر بر کاهش مالیات این است که در زمان تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی، میزان مالیاتی که در سال گذشته پرداخت کرده‌اید را ذکر کنید. دلیل آن هم این است که کارشناسان به مبلغ پرداختی مودیان در سال گذشته توجه بسیار زیادی می‌کنند. البته توجه داشته باشید که مبلغ واردشده را صحیح وارد کنیدتا مجبور به پزداخت جریمه نشوید.

کاهش مالیات

راهکار هفتم: ثبت و درج اسناد مالی (کاهش مالیات)

یکی دیگر روش‌های مؤثر بر کاهش مالیات ثبت نمودن دقیق و مرتب مدارک مالی است. علت آن هم سهولت در کار کارشناسان می‌باشد که در صورت تشخیص ندادن درست اسناد بعلت نامنظم بودن آنها، امکان دارد مبلغ تعیین شده با میزان واقعی مالیات تفاوت داشته باشد.

راهکار هشتم: توجه به قوانین و مقررات مالیاتی

اطلاع داشتن و پیگیری اخبار مرتبط با قوانین مالیاتی نیزمی‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر کاهش مالیات داشته باشد. این کار برای اکثر کسب و کارها بسیار کاربردی می‌باشد.

راهکار نهم: کاهش مالیات برای کسب و کارهای خانگی

در راستای کاهش نرخ بیکاری در کشور و به راه انداختن راحت‌تر کسب و کارها، سازمان امور مالیاتی کشور تخفیف‌ها و کاهش مالیات را برای کسب و کارهای خانگی درنظر می‌گیرد. بنابراین با داشتن کسب و کار خود در خانه می‌توانید از یکی از شیوه‌های بسیار موثر استفاده نمایید.

راهکار آخر: استفاده از مشاوره مالیاتی
این که بسیاری از افراد به دلایل گوناگون از قوانین و مقررات مالیاتی اطلاعی ندارند، یک چیز طبیعی است. از این رو بعضی از شیوه های کاهش مالیات نیازمند تخصصص و مهارت‌هایی خواهد بود. با این وجود شما می توانید از مشاوران مالیاتی شرکت حسابداری در تهران، بهترین راهکار‌ها و موثرترین شیوه‌ها را بشناسید و از هریک از آنها جهت کاهش مالیات بهره بگیرید.

کاهش مالیات پرداختی

یک راه ساده و آسان برای کاهش مالیات هایی که کسب و کار شما می پردازد این است که اظهارنامه مالیاتی خود را به موقع تنظیم کنید. به این ترتیب فعالیت ها تحت پرداخت مالیات، معافیت و جبران خسارت قرار می گیرند و در نتیجه میزان مالیات پرداختی کاهش می یابد.

کاهش مالیات تولید

با تصویب مجلس، مزایا، معافیت‌های مالیاتی و حقوقی بر درآمد مشمول مالیات اصناف و واحدهای تولیدی اعمال می‌شود. همچنین علاوه بر مزایای مذکور دارای پنج واحد درصد معافیت از مالیات مستقیم به نرخ مقرر در ماده 105 و 131 می باشند. کاهش مالیات

کاهش مالیات اشخاص حقیقی

براساس ماده 105 قانون مالیات های مستقیم، در صورت پرداخت بدهی مالیاتی سال قبل توسط اشخاص حقوقی و ارائه اظهارنامه مالیاتی سال جاری در مهلت مقرر، نرخ ها از یک درصد به پنج درصد کاهش می یابد. طبق قوانین مندرج در بند 132، آنها می توانند تا 10 سال آزاد شوند.

کاهش مالیات بر درآمد

در قانون مالیات ها به 5 سطح از 15 درصد تا 35 درصد و در قانون جدید به 3 سطح از 15 درصد به 25 درصد کاهش یافته است. برای اشخاص حقیقی طبق ماده 131 برای درآمدهای زیر 50 میلیون تومان از 50 تا 100 میلیون تومان و بیش از 100 میلیون تومان به ترتیب 15، 20 یا 25 درصد خواهد بود. ( کاهش مالیات )

‌کاهش مالیات شرکت‌ها

به منظور جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی و جلوگیری از تعدیل نیروی کار بر اساس قانون، نرخ مالیات بهره وری از 25 درصد به 20 درصد برای سال های 97، 98 و 99 کاهش یافت. ( کاهش مالیات )

کاهش مالیات عملکرد

برای کمک به صاحبان صنایع و مشاغل آسیب دیده از کرونا، کلیه واحدهای تولیدی با درآمد زیر یک میلیارد ریال در سال 1398 از مالیات قانونی معاف و از مالیات 5 درصدی بر نتایج معاف شدند. اگر با مالیات بر عملکرد آشنایی ندارید، می‌توانید با کارشناسان مانا حساب  تماس حاصل نموده و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

شماره تماس: 09120927647

مالیات با نرخ صفر ( کاهش مالیات )

میزان مالیات پس از مشخص شدن مالیات در منبع مالیاتی محاسبه می شود. مالیات با نرخ صفر به این معناست که این مؤسسه پس از تسلیم اظهارنامه، دفاتر قانونی و اسناد حسابداری مؤدی به سازمان مالیاتی کشور، درآمد مشمول مالیات مؤدی را با نرخ صفر محاسبه و در نتیجه مشمول مالیات را محاسبه می کند. درآمد مالیات دهندگان پرداخت نمی شود. (کاهش مالیات)
مالیات با نرخ صفر در نظام حقوقی ایران پس از «رفع موانع تولید رقابتی و اصلاح نظام اقتصادی کشور» در سال 1393 به تصویب رسید که برخی از معافیت ها را به مالیات صفر تغییر داد. (کسر مالیات)
معافیت‌های مالیاتی به مبدأ برمی‌گردند، اما مالیات یک سطح صفر متصل به سطح مالیات دارد تا دولت بتواند با تغییر قانون و تعیین نرخ‌ها مالیات لازم را التیام بخشد، اما به شرطی که مشکلی پیش بیاید.
به عنوان مثال، 20 درصد از درآمد صادرات مواد خام یا 100 درصد درآمد برای توسعه بخش کشاورزی، شرکت های تعاونی روستایی، مهاجران، کشاورزان، ماهیگیران، کارگران و دانشجویان تامین می شود. و اتحادیه آنها اعلام کرده است که مالیات آنها صفر خواهد بود.
 

کلام آخر ( کاهش مالیات )

لازم به ذکر است ملیه روش های ذکر شده در بالا راه های قانونی کاهش مالیات محسوب می‌شوند. افرادی که اطلاعات کافی در این زمینه ندارند، می توانند گزینه های جایگزینی را به شما پیشنهاد دهند که مالیات شما را منتهی به جرائم مالیتی کنند. تمامی این روش ها و مواردی مانند تغییر در نرخ مالیاتی که هر سال می تواند تغییر کند، به عهده یک وکیل مالیاتی می‌باشد.
بنابراین همیشه توصیه می شود برای به حداقل رساندن مالیات و استفاده از تمامی گزینه های قانونی از خدمات مشاوره مالیاتی کمک بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان