معافیت از بیمه در سال 1401

معاف از بیمه در این سال مطابق اعلام سازمان تامین اجتماعی است در سایت رسمی این سازمان ( www.tamin.ir )  ذکر شده:

 • بازخرید ایام مرخصی
 • هزینه عائله ‌مندی
 • هزینه‌های سفر و فوق العاده ماموریت
 • عیدی و پاداش آخر هر سالی
 • ما به تفاوت کمک هزینه مسکن خوار و بار در ایام بیماری
 • حق شیر
 • پاداش نهضت سوادآموزی
 • حق تضمین کسر صندوق
 • خسارت اخراجی و مزایا پایان کارو یا سنوات
 • پاداش بالا بردن تولید
 • بقیه هزینه‌های ثبت شده در فیش حقوقی کارمندان در زمره مشمول بیمه تأمین اجتماعی و حقوق ذکر میشود.
 • معاف ازمالیات بیمه

چه کسانی شامل معافیت بیمه می‌شوند؟

حسابداری از بیمه از وظایف مهم بخش حسابداری شرکت ها است که باید به تمام قوانین مربوطه زیر نظر بیمه و مالیات آگاهی داشته ‌باشند. برای هر فردی با توجه به قراردادی که ذکر کرده است و میزان کارکرد آن به شما گفته شده است.

معافیت سالانه سازمان مالیاتی برای سقف حقوق دریافتی.

بر طبق ماده ۹۲ قانون مالیات‌های مستقیم؛ پنجاه‌درصد (۵۰%) مالیات حقوق کارکنان شاغل در مناطق کمتر توسعه یافته از معافیت بیمه برخوردار می‌شوند.

معافیت بیمه دو هفتم حق بیمه سهم کارگر

معافیت ماده  91روسا و اعضای مأموریت‌های کنسولی خارجی در ایران و همچنین کارمندان موسسات فرهنگی خارجی نسبت درآمد حقوق دریافتی از متبوع خود به شرط معامله متقابل است.

کارشناس خارجی که با موافقت دولت جمهوری اسلامی ایران از محل کمک‌های بلاعوض فنی و اقتصادی و علمی و فرهنگی دول خارجی ‌یا موسسات بین‌المللی به ایران اعزام می‌شوند نسبت به حقوق دریافتی آنان از دول متبوع یا موسسات بین‌المللی مذکور.

حقوق بازنشستگی و وظیفه و مستمری و پایان خدمت و خسارت اخراج و بازخرید خدمت و وظیفه یا مستمری پرداختی به وراث و حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده توسط کارکنان

هزینه سفر و فوق‌العاده مسافرت کاری.

مسکن واگذاری در محل کار جهت استفاده کارگران و خانه‌های ارزان قیمت سازمانی در خارج از محل کار که مورد ‌استفاده کارکنان است.

مبالغ حاصل از بیمه بابت جبران خسارت‌های جانی و معالجه و غیره.

عیدی یا پاداش آخر سال جمعا معادل یک دوازدهم میزان معافیت مالیاتی موضوع ماده (۸۴) قانون مدنی

خانه‌های سازمانی که با اجازه قانونی یا به موجب آیین‌نامه‌های خاص قانونی در اختیار مأموران دولتی قرار داده شده است.

مبالغی که صاحب کسب و کار بابت هزینه معالجه کارکنان خود یا افراد تحت تکفل آنها مستقیما یا به وسیله شخص حقوق‌ بگیر به پزشک یا بیمارستان به استناد‌ اسناد و مدارک مثبت پرداخت می‌کند.

مزایای غیرنقدی پرداختی به کارکنان حداکثر معادل دو دوازدهم معافیت موضوع ماده ۸۴ ق.مدنی

درآمد حقوق پرسنل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعم از نظامی و انتظامی، مشمولان قانون استخدامی وزارت اطلاعات و جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و آزادگان.

محاسبه حقوق کارکنان معافیت بیمه هستند؟

در فیش حقوقی کارکنان معافیت بیمه ارائه میگردد و مبلغ آن به عنوان حقوق به کارمندان پرداخت می‌ شود، برای کارشناسانی حسابرسی تأمین اجتماعی  بسیار اهمیت زیادی دارد. طبق قانون مشمول معافیت بیمه وحتی مالیات که لازم به پرداخت به سازمان مربوطه میگردد. به عنوان یک قانون کلی میشود که هر پرداختی به کارمندان به صورت رسمی در فیش حقوقی وارد میگردد.

معافیت بیمه از ضرایب حق بیمه قراردادها

طی تفاهم صورت گرفته میان معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور و سازمان تأمین اجتماعی، در راستای راحتی کسب ‌وکار شرکت‌های دانش ‌بنیان و بر اساس اجرای بند 20 بخشنامه شماره 12101/99/1000 مورخ 20/12/ 1400 سازمان تامین اجتماعی درخصوص تنقیح وتلخیص ضوابط بیمه‌ای مقاطعه کارمندان، کلیه قراردادهای دانش ‌بنیان که به تأیید معاونت علمی و فناوری رئیس‌ جمهور از پرداخت ضرایب حق معافیت بیمه قراردادها معاف خواهند بود.

شرکت‌هایی که متقاضی استفاده از این معافیت دارند، با مراجعه کردن  به سامانه تامین اجتماعی درخواست خود را به همراه متن وارد کنند و نامه اعلام پایان پروژه، در سامانه ارسال میکنیم.

پس ازارزیابی کردن و درصورت انطباق کردن آن با فعالیت‌های دانش ‌بنیان شرکت، نامه تأیید معافیت از ضرایب بالا، توسط معاونت علمی و فناوری برای شعبه مورد نظر در سازمان تأمین اجتماعی ارسال میگردد.

اگرهم تعطیلاتی صورت بگیرد بعد از آن معافیت های بیمه را بررسی و پاسخ میدهیم.در صورت تمایل به دریافت نامه معافیت از حق بیمه قراردادها در سال جاری، به شما داه میشود .

طبق ماده ۵۶ قانون مدنی جامع خدمت رسانی به ایثارگران- و همه جانبازان و ایثارگران و رزمندگان که ۱۲ ماه سابقه جبهه داشته باشند حقوق و مزایای مالیاتی معاف هستند و حق بیمه شون بر عهده سازمان تامین اجتماعی و هم چنین حق بیمه سهم کارفرما  برای این افراد بجای 30 درصد 20 درصده میشود.

اگر خود کارفرما هم باشد بازهم معاف بیمه صورت میگیرد با توجه به اینکه با بردن کامل مدارک به شعبه مورد نظر بروید و موضوع معافیت خود را مطرح کنید و از 10 درصد معاف میشوید ولی بدانید سهمم کارفرما به قوت خود باقی می ماند.

مشاوره رایگان