کسری بودجه

کسری بودجه یکی از مشکلات مهم و بحرانی هر کسب و کاری است که اگر حسابداری و امور مالی خود را به درستی انجام ندهیم با آن مواجه می شویم . اگر شما یک مدیر اجرایی یا حتی سرمایه گذار در یک واحد تجاری هستید ، باید بدانید که کسری بودجه می تواند به راحتی تمام سرمایه را از بین ببرد و باعث سقوط کسب و کار شما شود.

در ادامه متن این مقاله به اطلاع شما می رسانیم که چه موضوعاتی مورد توجه قرار گرفت . ما جزئیات کاملی از اصطلاحاتی که برای افزایش دانش خود در زمینه کسری بودجه باید بدانید را برای شما آورده ایم. موضوعات ذکر شده و مورد بحث در مقاله  کسری بودجه عبارتند از:

کسری بودجه چیست؟

کسری بودجه کلمه ای است که برای اکثر افراد جامعه آشناست و مردان بیشتر از بانوان در جامعه  آن را بیشتر می شنوند. باید بانیم که این دیدگاه اشتباه است و کسری بودجه جدای تمام طبقه بندی های جنسیتی تمام کسب و کارها میتوانند درگیر کسری بودجه شوند و قبل از اینکه با معنی کسری بودجه آشنا شویم ، باید این را بدانیم که اصلا “بودجه چیست؟”  و در این رابطه لازم است بودجه به معنای نسبت درآمد و هزینه در واحدهای اقتصادی باشد.

اکنون با دانستن این که  اصلا بودجه چیست تعریف کسری بودجه ساده تر و قابل درک تر خواهد بود . کسری بودجه به معنای عدم تعادل بین درآمد و هزینه برای یک واحد اقتصادی است. می توان موضوع کسری بودجه را به صورت علمی این گونه بیان کرد : «اگر در طول یک سال از اجرای قانون بودجه ، تراز دخل و خرج منفی شود، در واحد اقتصادی و کسب و کار شما عزیزان کسری بودجه وجود دارد.

مقالات پیشنهادی: سال مالیمالیات سبز

نکته ای قابل توجه در کسری بودجه

علاوه بر تعریف “کسری بودجه چیست؟” خوب است که راه های مختلف بودجه بندی را بشناسید و بتوانید با دانش بیشتری سرمایه و حساب های خود را مدیریت کنید.

انواع کسری بودجه

آشنایی با انواع کسری بودجه می تواند تاثیر زیادی در جلوگیری از وقوع آنها داشته باشد. در واقع هرچه دانش شما در زمینه کسری بودجه بیشتر باشد، می توانید بیشتر و موثر تر از بروز این مشکل در کسب و کار خودتان جلوگیری نمایید.
کسری اولیه: پرداخت های بهره وام های قبلی منهای کسری مالی سال جاری.

کسری بودجه درآمد: کسری کل درآمد بر اساس کل کسری هزینه آن واحد اقتصادی (کسب و کار خصوصی یا دولتی) محاسبه می شود.
کسری بودجه ساختاری: وقتی اقتصاد یک گروه با پتانسیل کامل کار می کند و کسری هنوز وجود دارد، می توان گفت که کسری ساختاری است.
کسری بودجه مضاعف: زمانی که کسری جاری و کسری مالی به طور همزمان اتفاق بیفتد، کسری مضاعف تشکیل می شود.

دلایل بروز کسری بودجه

پس از تعریف کسری بودجه و با توجه به تعریفی که داشتیم باید دلایل ایجاد کسری بودجه را بدانیم تا این مشکل پیش نیاید. کسری بودجه می تواند به دلیل عدم کنترل و مدیریت نقدینگی در بخش مالی رخ دهد. همانطور که در بالا اشاره کردیم این مشکل فقط برای دولت نیست و اگر بتوانید نقدینگی واحد مالی خود را مدیریت کنید از این بحران خارج می شوید.

به عبارت دیگر، اگر در یک واحد اقتصادی هزینه هایی وجود داشته باشد و بودجه در نظر گرفته شده تکمیل شده باشد، کسری بودجه دقیقاً ناشی از عدم کنترل هزینه و برآورد هزینه است.

راه های رفع کسری بودجه

همانطور که اشاره کردیم ورشکستگی ممکن است برای هر کسب و کاری اتفاق بیفتد و در بحران کسری بودجه باید راه هایی برای بستن ورشکستگی بیابید. در ادامه چندین روش برای جبران کسری بودجه را در نظر می گیریم و هر یک را به اختصار شرح می دهیم.

 کسری بودجه و استقراض از بانک مرکزی

می توانیم بگوییم مثلا اگر قسمتی از بدن شما درد داشته باشد ، آن را با مسکن درمان می کنید تا حداقل برای مدتی دردتان آرام شود. در ایران نیز می توانیم با مراجعه به بانک مرکزی و استقراض کسری بودجه را حل کنیم. استقراض از سیستم بانکی برای افزایش نقدینگی یکی از راه های پوشش کسری بودجه است که درست است با توجه به سطح تورم در کشور این راهکار در مدت زمان کوتاهی جواب می دهد اما لازم به ذکر است که این روش در سال های اخیر از سوی مجلس ممنوع شده و بی نتیجه است.

قرض از مردم و ارائه اوراق بهادار برای رفع کسری بودجه

در چنین شرایطی از کسری بودجه ، دولت از طریق فروش اوراق بهادار منابع مالی را تامین می کند. اگر دولت سهامی در شرکت ها داشته باشد ، برای رفع کسری بودجه خود آنها را برای فروش عرضه می کند و از این طریق سرمایه لازم را تامین و کسری بودجه را بدین صورت رفع می کند.

استقراض از خارج کشور برای رفع کسری بودجه

استقراض از خارج از کشور یکی از راه های دیگر تامین کسری بودجه است که در مقاله “کسری بودجه چیست؟” توسط مانا حساب به آن اشاره شده است.

نرم افزار های حسابداری و رفع کسری بودجه

خب تا اینجای مقاله توانسته ایم با معنی و انواع کسری بودجه آشنا شویم  و اکنون می‌توانیم جایگاه حسابرسان را در محاسبات اشتباه احتمالی بهتر درک کنیم. در شرکت های بزرگ با تعداد کارمند زیاد، بدون نرم افزار حسابداری برای محاسبه  حقوق و دستمزد، و محاسبه های لازم برای کنترل شرایط و عدم ایجاد کسری بودجه خالی از اشتباه نخواهد بود.

مالیات حقوق

بنابراین توصیه می شود صاحبان مشاغل بزرگ با توجه به نیاز خود در کنترل کسری بودجه از نرم افزار حسابداری سیستماتیک استفاده کنند و نیاز کسب و کار خود را بدانند تا تمامی محاسبات کامل و صحیح باشد . استفاده از نرم افزار حسابداری حقوق و دستمزد می تواند از بحران کسری بودجه جلوگیری کند. اصل مهم یک واحد اقتصادی برابری درآمد و هزینه آن واحد است. که از عدم ایجاد تراز این دو کسری بودجه ایجاد خواهد شد.

 

جمع بندی مطالب کسری بودجه

کسری بودجه چیست ، موضوع اصلی و مهمی بود که در این مقاله مانا حساب  به آن پرداختیم. ما بررسی می کنیم که چرا این اتفاق می افتد و راه های رسیدگی به کسری بودجه را توضیح می دهیم.

شرکت مانا حساب فعال در ارائه راه کارهای مختلف و کاربردی برای رفع کسری بودجه می تواند بهترین کمک ها را به شما دوستان عزیز در زمان درگیر شدن به کسری بودجه ارائه نماید فقط کافی است با کارشناسان زبده و حسابداران متخصص مانا حساب از طریق شماره تماس های موجود در وبسایت مانا حساب تماس حاصل نمایید و درخواست سرویس های مرتبط با کسری بودجه را ثبت نمایید.

مشاوره رایگان