mana004

شرکت مانا حساب

مانا حساب با بیش از 20 سال سابقه کاری کمک می کند تا شرکت ها و سازمان ها تصمیمات مالی بهتری بگیرند

5/5 - (1 امتیاز)

کد مالیاتی

کد مالیاتی

کد مالیاتی

تمامی کسانی که صاحب کسب و کار هستند می دانند که برای هر فعالیت اقتصادی باید کد مالیاتی یا اقتصادی بگیرند. اینگونه است که مودّیان برای واریز مالیات مشخص خواهند شد. بعنوان مثال،افراد برای اخذ دستگاه پرداخت الکترونیکی از بانک ها به این کد نیازمند خواهند بود.همچنین این کد جهت جلوگیری از فرارهای مالیاتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این بخش مانا حساب قصد دارد شما را با کد اقتصادی و مواردی که مربوط به آن است آشنا نماید. با ما همراه باشید.

کد مالیاتی

کد مالیاتی چیست

برای اخذ کد مالیاتی نیاز به پرونده مالیاتی می باشد. برای گرفتن این کد باید  به سامانه سازمان امور مالیاتی کشور مراجعه نمایید. نیازی نیست به صورت حضوری مراجعه نمایید. کد اقتصادی  از ۱۲ رقم که به اشخاص حقیقی یا حقوقی ارائه خواهد شد، تشکیل می شود. این کد برای شناسایی مؤسسات یا کسانی که در واحدهای مالیاتی معرفی می شوند، مورد استفاده قرار می گیرند. همۀ مؤسسات ثبتی باید دارای اینتا کد باشند. زمانی که یک مؤسسه ثبت می گردد، اعلام تاسیس آن در روزنامه های رسمی انتشار می یابد. پس از آن شما ظرف ۲ ماه مهلت خواهید داشت که به سازمان اداره مالیاتی مراجعه و جهت گرفتن کد مالیاتی اقدام نمایید.

چرا کد مالیاتی ؟

میزان ارزش یک سازمان را میتوان از کد اقتصادی آن تشخیص دارد. زمانی که می خواهید یک قرارداد پرسود عقد کنید یا شراکتی را بخواهید تشکیل دهید، ابتدا باید حتما کد اقتصادی دارا باشید. زیرا مؤسسات دیگر این مورد را از شما می خواهند. بنابراین در صورتی که این کد را ندارید، در عقد قرارداد به مشکل خواهید خورد. این به معنای آن است که کلی سرمایه که از دستتان خواهد رفت.  برای حضور در مناقصه ها و مزایده های مختلف نیازمند کد مالیاتی خواهید بود و در صورت عدم وجود آن ، در آن جلسه نمی توانید حضور یابید. موضوع مهمی که برای بسیاری از مؤسسات اهمیت دارد چرا که قسمت بزرگی از درآمد را به خود اختصاص می دهد. امکان صادرات و واردات نیز وجود دارد. برای انجام این امور نیاز به دریافت کارت بازرگانی خواهید داشت و همچنین برای داشتن کارت بازرگانی باید داای کد اقتصادی باشید.

مهمترین دلیلی که مؤسسات مکلف به گرفتن کد اقتصادی هستند، جلوگیری از جرایم مالیاتی می باشد. سالانه وظایفی بر شرکت ها یا اشخاص حقیقی وجود دارد که باید دست به اقدام آنها بزنند. یکی از امور تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی می باشد. برای تهیِّه اظهارنامه مالیاتی نیاز به دریافت کد مالیاتی می باشد. در صورت عدم وجود آن،  اظهارنامه مالیاتی را نمی توانید ارائه نمایید و درنهایت از معافیت های مالیاتی نیز استفاده نخواهید برد.

چه کسانی کد اقتصادی باید داشته باشند ؟ کد مالیاتی

تمامی افراد حقوقی که قصد دارند محصولاتی عرضه کنند یا موظه به ارائه خدمات، مونتاژ، واردات یا صادرات باشند و البته افراد حقیقی که کارهایی در حوزه هایی که ذکر شده را دارا باشند باید کد مالیاتی دریافت نمایند . در این صورت توسط سازمان امور مالیاتی کشور قابل شناسایی خواهند بود.

چه کسانی لازم نیست کد مالیاتی داشته باشند ؟

افرادی هستند که لزومی به داشتن اینتا کد ندارند. به عنوان مثال مسجدها، فیلمسازان ، طراحان، نقاش،مترجم، نویسندگان و …  لزومی به داشتن کد اقتصادی نخواهند داشت. پیمانکاران به این شرط که مجموع مبلغی که در طول 12 ماه قرار می گذارند بیشتر از مقدار مشخصی نباشند، میتوانند کد اقتصادی نداسته باشند.

با توجه به این که امروزه اکثریت صاحب کسب و کار هستند و در حوزه بازرگانی فعالیت دارند ملزم به اخذ کد مالیاتی می‌باشند، برخی افراد به این کد احتیاجی نخواهند داشت که در ادامه به هر یک از آنها اشاره خواهیم داشت:

 • مساجد و تکایا
 • اشخاص حقیقی که به فعالیت های هنری مانند فیلمسازی و فعالیت های مرتبط، طراحی، خوشنویسی، نقاشی، ترجمه کتاب، گرافیک، ویرایش و نویسندگی مشغولند.
 • افراد حقیقی دارای مشاغل پیمانکاری می‌باشند. در صورتی که ارزش قراردادها یا کل درآمد دریافتی از قراردادها در یک سال کمتر از 5 میلیون تومان باشد.
 •  

نحوۀ دریافت کد مالیاتی

اولین مرحله از کار ثبت نام است. برای در یافت کد مالیاتی ابتدا در وبسایت tax.gov.ir وارد شوید و ثبت نام اولیه را انجام دهید. برای این کار گزینه ثبت نام الکترونیک را لنتخلب کنید. در مرحله بعد با زدن دکمه پیش ثبت نام الکترونیک وارد صفحه جدیدی خواهید شد که دارای اطلاعاتی می‌باشند. در این قسمت باید گزینه هایی اعم از اشخاص حقوقی، حقیقی، تبعه خارجی و تشکل قانونی است که باید از بین آنها گزینه مورد نظر خود را برگزینید.

مقالات پبیشنهادی : مالیات بر ارث ــ روش ارسال اظهارنامه

در گام بعدی مشخصات مرتبط با کار خود را وارد کنید. چنانچه از قبل در سازمان امور مالیاتی کشور ثبت نام الکترونیکی را انجام داده باشید، دکمۀ ثبت نام را می‌توانید انتخاب کنید و در غیر این صورت پیش ثبت نام را باید برگزینید. حالا مشخصات مرتبط با کسب و کارتان را لحاظ و در صورتی که شخصی حقیقی هستید باید گزینۀ انفرادی را برگزینید. شمارۀ تماس افراد در این قسمت وارد می شود و پس از آن کد فعالسارزی برای شماره تلفنی که وارد کردید، ارسال خواهد شد. کد مالیاتی

قسمت بعدی جهت دریافت مشخصات فردی افراد می‌باشد که در انتها میتوانید استعلام اطلاعات و در شرایط لزوم ویرایش اطلاعات را صورت دهید و وارد گام‌های شوید. در انتها بعد از تصحیح و ویرایش اطلاعات ( در صورت تذکر از طرف سایت )، کد رهگیری برایتان ارسال می‌شود که باید هر کدام از آنها را یدداشت نمایید. اگر مشخصات درست باشند، پیامکی دریافت می‌کنید که دارای نام کاربری و رمز عبور است. اکنون مجدداً وارد سایت شوید. نام کاربری و رمز عبور خود درج نمایید و وارد سایت شوید.

تماس با ما : 66925402 – 021

در ادامه باز موضوعاتی وجود دارد که دانستن آنها برای مودیان ضروری می‌باشد. اینجا اطلاعاتی برایتان وجود دارد که بعد از مطالعه می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نموده و درخواست خود را سفارش دهید. در صورت نبود مشکل در اطلاعات وارد شده، گزینۀ تأیید نهایی را برگزینید. سپس پیامکی برایتان ارسال خواهد شد که کد مالیاتی در آن وجود دارد.

کاربرد کد مالیاتی

اگرچه داشتن کد مالیاتی برای همه شرکت ها ضروری می‌باشد، اما بهتر است از کاربردهای مختلف آن اطلاع داشته باشید. کاربرد این کد به شرح زیر است:

 • انجام معاملات مالی به صورت قانونی و درج آن در فاکتورهای فروش
 • امکان شرکت در مناقصه و مزایده 
 • کارت بازرگانی
 • افتتاح حساب ارزی و ریالی 
 • استفاده از خدمات ترخیص کالا از گمرک 
 •  

دریافت کد مالیاتی از طریق کد ملی

تشکیل پرونده مالیاتی امل چند مرحله می شودد. نخستین گام در ان روند، این است که اقدام به انجام مراحل پیش ثبت نام در سامانه سازمان امور مالیاتی کنید. سازمان امور مالیاتی، سامانه ای آنلاین را به منظور تشکیل پرونده و دریافت کد رهگیری مالیاتی فراهم آورده است. از طریق این سامانه می توان فرآیند اخذ کد مالیاتی را به روشی ساده و سریع انجام داد. از این رو جهت تشکیل پرونده مالیاتی نیازی نیست به اداره امور مالیاتی مراجعه کنید و کلیۀ امور بوسیلۀ اینترنت قابل انجام خواهد بود.

نکته قابل توجه دربارۀ ثبت نام در سامانه مالیاتی این می باشد که برای هر یک از کسب و کارهای خود بایستی یک کد رهگیری مالیاتی منحصر دریافت نمایید. یعنی اگر دو سایت مختلف یا دو پیج اینستاگرامی جداگانه دارید، باید برای هر یک از آن ها بشکل جداگانه ثبت نام کنید اگر قصد دارد برای یک سایت یا پیج اینستاگرام چندین درگاه پرداخت داشته باشید، لزومی ندارد چند کد اقتصادی داشته باشید. با یک کد مالیاتی هم می توان چند درگاه پرداخت داشت.

به ععنواه مثال تصور کنید یک مغازه راه اندازی کرده اید و محصولات آن را درون سایت هم به فروش می رسانید. در این حالت فقط کافیست یک کد اقتصادی دریافت نمایید. با این کد اقتصادی درگاه پرداخت اینترنتی و دستگاه کارتخوان به شما داده خواهد شد. افراد حقیقی و حقوقی می توانند کد مالیاتی دریافت کنند. یعنی دریافت این کد به ثبت شرکت یا مجوز خاصی احتیاج نخواهد داشت.

اگر هنگام اخذ کد مالیاتی با مشکلی مواجه شدید میتوانید از حسابدار مالیاتی مشاوره و راهنمایی دریافت کنید. یکی از زمینه های پرطرفدار حسابداری قسمت مالیاتی است که شما میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد این موضوع حسابداری مالیاتی چیست را مطالعه کنید.

دریافت کد مالیاتی

اگر قصد دارید خدمات خاص یا محصولاتی خاص را در محل کسب و کار خود به ارائه بگذارید، یا میخواهید واردات و صادرات انجام دهید یا برای فعالیت های خود لازم به عقد قرار داد خواهید داشت، بایستی نسبت به دریافت کد مالیاتی اقدام نمایید. از اساسی ترین مواردی که برای اخذ کد اقتصادی لازم خواهد بود:

 1. قرارداد های لازم
 2. دریافت گرید برای مجموعه
 3. باز کردن حساب بانکی برای شرکت ( کد مالیاتی )
 4. شرکت در مناقصه
 5. پرداخت مالیات شرکت و نرخ سود و ضرر آنها

پرداخت کنندگان مالیات جهت بستن هر نوع قراردادی باید کد مالیاتی داشته باشند و نداشتن کد مالیاتی، عقد قراردادی انجام نخواهد شد.

حتی برای حضور در مناقصه ها هم کد مالیاتی نیاز دارید. همچنین هنگام شرکت در یک مناقصه، اگر بر روی بسته کد اقتصادی خود را ننویسید، از همان ابتدا پاکت پیشنهادی را برای شما باز نمی کنند.

امروز بسیاری از مجموعه ها به منظور گسترش کسب و کار خود، به دنبال دریافت رتبه و جایگاه می‌باشد. یکی از مدارک مورد استفاده و ضروری جهت رتبه بندی شرکت، کد مالیاتی ( کد اقتصادی ) می باشد یعنی باید این کد را داشته باشید و دریافت گرید بعد از آن امکان‌پذیر خواهد بود.

در صورتی که کد مالیاتی نداشته باشید، تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی ممکن نخواهد بود. از این رو این موضوع می‌تواند بعدها برای شما مشکل‌ساز باشد. از طرفی دارا نبودن کد مالیاتی می‌تواند معایب بسیاری را به همراه داشته باشد و یکی از مشخص‌ترین مشکلات نداشتن کد مالیاتی، جریمه های بعد آن می‌باشد.

دریافت کد مالیاتی

گرفتن سریع کد مالیاتی

تا شهریور سال 99  اخذ کد اقتصادی برای شرکت ها کاری دشوار بوده و زمان زیادی برای گرفتن آن صرف می شد، اما طبق دستور دولت و با هدف تسهیل در مجوزات کسب و کار و بعلاوه شرایط کرونا در کشورمان دریافت کد اقتصادی سریعتر انجام می گیرد. بعلاوه بر اساس قانون جدید کد ملی شرکت به عنوان کد اقتصادی شرکت های در نظر گرفته خواهد شد و مراحله 45 گرفتن کد اقتصادی حذف شده است. همچنین برای اشخاص حقیقی نیز با داشتن یک کسب و کار دریافت کد مالیاتی با کد ملی ممکن خواهد بود.

مدارک و اسناد لازم برای دریافت کد مالیاتی

جهت اخذ نمودن کد اقتصادی مدارک شناسایی اعضا و مدارک اصلی شرکت لازم و ضروری می باشد :

 • دفترچه مخصوص اخذ کد اقتصادی را تکمیل کنید.
 • معرفی یک شماره حساب جهت ثبت نام در وب سایت اداره مالیات که این حساب باید متعلق به شرکت یا یکی از صاحبان امضا و یا مشترک بین اعضا باشد.
 • گواهی امضای افرادی که حق امضا دارند. ( کد مالیاتی )
 • کپی برابر اصل از مدارک اصلی شرکت شامل اساسنامه، شرکتنامه، تقاضانامه، صورتجلسه مجمع عمومی موسسین شرکت، صورتجلسه هیات مدیره شرکت، روزنامه رسمی تاسیس شرکت و روزنامه رسمی ثبت تغییرات شرکت
 • کپی اجاره نامه ( به اسم شرکت )
 • عکس شناسنامه و کارت ملی همه اعضای شرکت ( سهامدارن یا شرکا )
 •  

پس از اخذ کد مالیاتی چه کارهایی انجام دهیم ؟

خرید و فروش در دنیای مجازی به سرعت در حال توسعه و پیشرفت است و تعداد زیادی از کسب و کارها به سوی فضای مجازی سوق داده شده اند. یکی از روش های فروش اینترنتی محصولات، ساختن سایت فروشگاهی است. سرویس های فروشگاه ساز مانند پرتال کار طراحی سایت را بسیار ساده و سریع انجام داده ااند. تنها کلفیست برای دریافت اینتاکد در پرتال ثبت نام نموده و با مشاهدۀ ویدیوهای آموزشی آن سایت تان را بسازید. پس از آن که سایت فروشگاهی شما آماده شد، حتما به درگاه پرداخت اینترنتی احتیاج خواهید داشت.

دارا بودن کد رهگیری مالیاتی برای دریافت درگاه پرداخت لازم است. همانگونه که پیشتر گفته شد، اخذ کد مالیاتی، امری آسان بوده و هیچ خرجی هم در بر نخواهد داشت. برای پرداخت مالیات نیازی به نگرانی نیست چرا که به میزان سود شما از کار خود مالیات اخذ می گردد. پس از آن که کد رهگیری مالیاتی را اخذ نمودید، کلیۀ شرکت های واسط به شما درگاه پرداخت خواهد داد. پس از دریافت درگاه هم خیلی راحت آن را به سایت خود متصل خواهید کرد.

جریمه تخلفات کد مالیاتی

مؤدی در صورتی که مرتکب جرم بی توجهی به صورتحساب ها به کد مالیاتی و عدم رعایت دستورالعمل های مقتضی شود به استثنای بطلان خدمات حقوقی و جرایم مندرج، طبق بند 8 قانون تعزیرات حکومتی، جرایم زیر را مرتکب شده است:

 • در مرتبه اول 2 برابر مبلغ معامله جریمه اعمال می شود.
 • برای بار دوم محل کسب را تعطیل و یا فعالیت را به مدت 3 ماه تعلیق کنید.
 • متخلفین برای بار سوم به حبس از ۳ تا ۶ ماه و برای اشخاص حقوقی، مدیران ذیربط یا مدیران مسئول نیز همینطور.

ضمناً در صورت اثبات تخلف مؤدیان، وزارت امور اقتصادی و دارایی و سایر دستگاه های ذیربط از ارائه هرگونه تسهیلات به آنان خودداری خواهند کرد.

استفاده از کد مالیاتی دیگران

اگر یک شرکت یا فردی از کد مالیاتی دیگری برای کسب و کار خود استفاده کند، چه می‌شود؟
در چنین مواردی از آنجایی که صاحب کد مسئولیت همکاری با آنها را دارد. بنابراین طبق تبصره 1 ماده 169 قانون مالیات های مستقیم، شخص متخلف مالیاتی محسوب می شود و باید پاسخگوی جرائم ارتکابی باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان