mana004

شرکت مانا حساب

مانا حساب با بیش از 20 سال سابقه کاری کمک می کند تا شرکت ها و سازمان ها تصمیمات مالی بهتری بگیرند

پرداخت مالیات

پرداخت مالیات

آخرین مطالب

پرداخت مالیات

مالیات یکی از با اهمیت‌ترین منابع درآمدی هر دولتی می‌باشد که معمولا نحوه پرداخت مالیات و میزان آن هر ساله از سوی دولت تعیین خواهد شد. در موضوع مالیات انواع بسیاری از مالیات موجود است که به دو نوع کلی مالیات مستقیم و غیر مستقیم تقسیم خواهند شد. مالیات مستقیم مالیاتی می‌باشد که هر شخص باید با درنظرگیری اجزای خاصی بپردازد. این مالیات به دو دسته مالیات بر درآمد و مالیات بر دارایی قسمت‌بندی می‌شود. در حقیقت مالیات بر تجارت یکی از مالیات های مستقیم است. مالیات مستقیم قوانین خاص خود را داشته و حسابداری و معافیت مالیاتی از جمله قوانین مالیاتی مستقیم است.

پرداخت مالیات

پرداخت مالیات مشاغل مختلف

اصناف و شرکت ها از جمله دسته هایی می‌باشند که بایستی مالیات مستقیم را بشکل مالیات بر درآمد پرداخت نمایند. مالیات بر درآمد همانگونه که از اسمش پیداست با توجه به میزان درآمد گروه‌ها، شرکت ها و افراد شاغل مشخص می‌شود. بعبارتی، هر فرد یا سازمانی که کسب درآمد می کند باید درصدی از آن را به عنوان مالیات پرداخت کند. ( پرداخت مالیات )

درآمد اشخاص حقیقی و تجاری تا سقف معینی از واریز مالیات معاف بوده و پس از آن نرخ مالیات افزایش می یابد. البته صرف نظر از مالیات غیرمستقیم (مالیات بر ارزش افزوده)، همه افراد مشمول ۹ درصد مالیات هستند که اگر مالیات مستقیم را نیز به این مبلغ اضافه کنیم، اصناف و شرکت ها تا ۳۵ درصد مالیات پرداخت می کنند.

البته سازمان هایی وجود دارند که طبق نوع کار و یا میزان درآمد از پرداخت هزینه های صنفی و مالیات شرکت ها معاف نمی‌باشند. پایین‌ترین مالیات اصناف مربوط به سازمان های فرهنگی می‌باشد و اصناف فعال در مناطق توسعه نیافته نیز می توانند از بعضی معافیت های مالیاتی یا مالیات صفر استفاده کنند.

جهت پرداخت مالیات تجارت و بازرگانی ابتدا بایستی اظهارنامه مالیاتی ارائه کنید و سپس بر اساس درآمد و هزینه های شما میزان مالیاتی که در یک زمان خاص باید پرداخت کنید مشخص می شود.

 

پرداخت مالیات بدون مراجعه حضوری

مدت زیادی است که سازمان امور مالیاتی روش جدیدی برای پرداخت مالیات با شناسه نسیم 30 رقمی ارائه کرده است. اما متأسفانه به دلیل عدم ارائه اطلاعات از سوی سازمان، مدیران و حسابداران زیادی هستند که این موضوع را متوجه نشده و به فکر پرداخت مالیات خود بوده اند. هدف سازمان های مالیاتی که این کار را انجام می دهند، تسهیل پرداخت برای افراد و پرداخت همه انواع مالیات ها به طور مساوی است. در مرحله بعد، به شما خواهیم گفت که چگونه مالیات خود را به این روش جدید پرداخت کنید. در نهایت می توانید برای بازپرداخت مالیات اقدام کنید.

پرداخت مالیات از طریق خودپرداز بانک ملی

اگر سایت در دسترس نیست و به دنبال راهی برای پرداخت مالیات رقمی خود به صورت حضوری و در اسرع وقت هستید. در چنین شرایطی می توانید از روش پرداخت بدهی مالیاتی خود از طریق خودپرداز بانک ملی استفاده کنید.

  • اول کارت خود را در داخل دستگاه خودپرداز بگذارید.
  • گزینه «پرداخت قبوض و دیگر پرداخت‌ها» را برگزینید.
  • بعد از آن گزینه «پرداخت وجوه دولتی» را بزنید.
  • در مرحله بعدی کد 42 رقومی را وارد نمایید.
  • درنهایت با انتخاب گزینه پرداخت امکان مشاهده قبض مالیات پرداخت‌شده با بارکد برای شما فراهم می‌شود.

پرداخت مالیات از طریق شعب بانک ها

یکی دیگر از راه های پرداخت مالیات حقوق با شناسه 30 رقمی مراجعه به شعب مختلف بانک در سراسر کشور می‌باشد. برای پرداخت صورتحساب مالیاتی خود، باید درخواست فرم سفارش حواله بانکی الکترونیکی را ارسال کنید. توجه داشته باشید که برای این کار بهتر است از روش ساتنا استفاده کنید.
آیا تا به حال از روش پایا یا ساتنا برای انتقال پول استفاده کرده اید؟ میدانید چه فرقی با یکدیگر دارند؟ در سیستم سااتنا می توانید به بانک مراجعه کنید و هر فرآیند انتقال به هر حساب بانکی را در نیم ساعت انجام دهید، اما اگر روش مطمئنی را برای انتقال پول بین بانک ها انتخاب کرده باشید، حداقل یک الی دو ساعت زمان می برد.

پرداخت مالیات با بارکد

یکی از راه های پرداخت مالیات بدون پرداخت کارت شناسایی، استفاده از بارکد در صورت حساب مالیاتی است. پس از صدور صورتحساب مالیاتی باید برای اسکن بارکد 42 رقمی قبض به صورت حضوری به اداره مالیات مراجعه کنید. در نهایت، می توانید قبض مالیات خود را با استفاده از یکی از کارت های خود پرداخت کنید. اگر نمی دانید بارکد صورت حساب مالیاتی در کجای برگه قرار دارد، به تصویر زیر مراجعه کنید.

چه کسانی شامل پرداخت مالیات می‌شوند ؟

مودیان معتبر از نظر نوع فعالیت معتبر و میزان درآمد به سه دسته تقسیم می شوند:

گروه اول: مؤدیانی که آخرین درآمد یا درآمد آنها در اظهارنامه مالیاتی 2 سال گذشته آنها بیش از 5.5 میلیارد تومان (55 میلیارد ریال) باشد. مانند هتل داران، کارخانه داران، صاحبان بیمارستان ها، فروشگاه های زنجیره ای و غیره. ( پرداخت مالیات )
گروه دوم: مودیان مالیاتی که آخرین درآمد یا درآمد اعلامی آنها در اظهارنامه مالیاتی 2 سال گذشته بین 1.8 تا 5.5 میلیارد تومان (18 تا 55 میلیارد دلار) است.
گروه سوم: مشاغل کوچکی که خدمات متنوعی ارائه می دهند و درآمد آنها با خدماتی که ارائه می دهند مطابقت دارد. در واقع هر کسب و کاری که در گروه اول و دوم نباشد در دسته سوم قرار می گیرد.
کلیه مشاغلی که به تازگی شروع به فعالیت می کنند باید حداقل به مدت 4 ماه نوع فعالیت و شعبه خود را به سازمان امور مالیاتی گزارش دهند. انجمن ها علاوه بر جلوگیری از جریمه های مالیاتی می توانند شرایطی را نیز برای استفاده از معافیت های مالیاتی ایجاد کنند.

چه کسانی از پرداخت مالیات معاف هستند ؟

تجارت بدون مالیات
برخی از اصناف با توجه به نوع فعالیت از پرداخت مالیات معاف هستند. برخی از این اصناف عبارتند از:

  • مراکز و مؤسسات خیریه
  • گروه های فرهنگی و هنری
  • فعالیت در مناطق توسعه نیافته

پرداخت مالیات ارزش افزوده

کلیه پرداخت کنندگان مالیات بر ارزش افزوده ابتدا باید به سامانه مالیاتی کشور اظهارنامه کنند. سپس برای دریافت فاکتور مالیاتی خود به سایت انجمن مالیات بر ارزش افزوده به نشانی evat.ir مراجعه کنید. قبلاً امکان استفاده از فاکتور و شناسه پرداخت برای پرداخت فاکتور مالیات بر ارزش افزوده وجود داشت، اما اکنون فقط با روش های فوق امکان پرداخت وجود دارد. امروزه پرداخت مالیات با فاکتور و سند پرداخت امکان پذیر نیست.

پرداخت مالیات 1402 از طریق سازمان امور مالیاتی

در این قسمت با نحوه پرداخت مالیات از طریق سایت سازمان امور مالیاتی آشنا می شویم. این روش همچنین ساده ترین راه برای پرداخت قبوض مالیاتی با مراجعه به tax.gov.ir است.
1. اولین گام این است که به سایت سازمان امور مالیاتی به نشانی tax.gov.ir مراجعه کرده و “سایر خدمات مالیاتی” را انتخاب کنید. ( پرداخت مالیات 1402 )
۲. بعد از انتخاب این گزینه منویی برای شما باز می‌شود که باید از آن، گزینه «پرداخت الکترونیکی مالیات» را کلیک کنید 

۳. پس از گزینش این مورد، یک صفحه برای شما باز خواهد شد. در این قسمت باید گزینه «سامانه پرداخت الکترونیک مالیات» را کلیک کنید.

۴. از طریق نام کاربری و رمز عبور خود وارد شوید.

5. پس از ورود ب قسمت بعدی اطلاعات کاربری برای شما نمایش داده خواهد شد. در ابتدا توصیه می‌شود ابتدا قبوض پرداخت‌ نشده را پرداخت نمایید.

6. در شرایط لزوم به صدور قبض جدید می‌توانید از طرق منوی سمت راست مورد «پرداخت‌ها/ قبض مالیاتی» را انتخاب و پس از آن گزینه «ایجاد قبض جدید» را کلیک کنید.

 

نحوه پرداخت مالیات ( محاسبه مالیات و … )

میزان مالیات مطالبات با توجه به نوع و درآمد آن تعیین می شود. در سال 1399 میزان معافیت مالیات بر درآمد 36 میلیون و در سال 1400 درآمد سالانه معادل 48 میلیون تومان بوده است. این مبالغ برای کسانی که هر ساله این مبلغ را دریافت می کنند از پرداخت مالیات معاف است و هر چه این مبلغ بیشتر باشد، نرخ مالیات نیز بیشتر می شود. سقف معافیت مالیات بر درآمد سال 1401 برابر با حداقل دستمزد مصوب وزارت کار است که ماهیانه 5 میلیون و 600 هزار تومان (سالانه 60 میلیون تومان) می باشد.

میزان معافیت مالیاتی سازمان ها کمی متفاوت است و تا سال 99 مالیات فدرال و 1400 مالیات فدرال 30 میزان معافیت مالیات بر درآمد (به ترتیب 1 میلیارد و 80 میلیون تن و 1 میلیارد و 440 تن) از مالیات معاف هستند. . در واقع به عنوان یک سازمان یا کسب و کار، اگر کل درآمد حاصل از فروش محصول یا خدمات شما برابر با قیمت بالاتر باشد، می توانید از معافیت مالیاتی استفاده کنید.

پرداخت مالیات

البته با توجه به شرایط کرونا و مشکلات پیش روی مشاغل در این مقطع، تبصره ای به نام تبصره 100 به قانون مالیات اضافه شده است که در آن سقف معافیت مالیاتی مشاغل از 30 برابر به 45 برابر میزان مالیات افزایش می یابد. معافیت از پول . در ادامه این پست را دوباره توضیح خواهیم داد.

مهلت پرداخت مالیات و عوارض مالیاتی

در قانون جدید مالیات بر فروش، مهلت پرداخت مالیات و عوارض یک ماه پس از پایان هر دوره (فصل) تعیین شده است.
طبق ماده 4 این قانون، مؤدی باید پس از کسر مالیات، حداقل در پایان ماه پس از پایان هر دوره مالی، کل مالیات و عوارض را پرداخت کند.
طبق ماده 13 همین قانون، پس از تشکیل برنامه پرداخت کنندگان مالیات (عنوان قانون مربوط به خرده فروشی ها و برنامه مدیون)، کلیه مشمولان مالیات اضافی موظف به ثبت نام در برنامه مذکور هستند. خوب معاملات خود را در آن به روشی مقرر انجام دهند. ثبت معاملات (خرید و فروش) در سامانه ثبت مشابه ثبت در دفاتر قانونی است.
تا زمان راه اندازی سامانه مودیان مالیاتی، مراحل ثبت، تشکیل و رسیدگی به اظهارنامه ها بر اساس قانون مالیات بر ارزش افزوده قدیم خواهد بود. در سایر موارد مفاد قانون جدید اعمال خواهد شد.

مراحل پرداخت مالیات

برای پرداخت مالیات بر درآمد ابتدا باید میزان درآمد و هزینه واحد تجاری مشخص شود. این فرآیند هنگام تکمیل اظهارنامه مالیاتی انجام می شود. بنابراین اولین قدم در واریز مالیات، تشکیل اظهارنامه مالیاتی است.
سازمان امور مالیاتی پس از تسلیم گزارش، میزان مالیاتی را که باید به انجمن و بنگاه اقتصادی پرداخت شود محاسبه و به صنف ابلاغ می‌شود. اگر این مبلغ متناسب با درآمد شما باشد باید به موقع پرداخت شود. اما اگر احساس کردید که این مبلغ از مبلغ مربوط به درآمد شما بیشتر است، ممکن است به این مبلغ اعتراض کنید، بنابراین در روند تعیین میزان مالیات تجدید نظر خواهد شد.
اگر ارزش درآمد شما، نسبت هزینه به نیروی کار، و غیره است. اگر چندین سال متوالی مشمول مشمولیت شده‌اید، می‌توانید از اسکناس 100 یا مالیات تکلیفی استفاده کنید.
در نهایت مالیات قطعی می شود و باید این مبلغ را پرداخت کنید. پرداخت به موقع مالیات مزایای مختلفی دارد که از آن جمله می توان به عدم پرداخت در سال های بعد، اعتبارات مالیاتی و پاداش و … اشاره کرد.

عواقب عدم پرداخت مالیات

در قانون جدید مالیات بر فروش، مهلت پرداخت مالیات و عوارض یک ماه پس از پایان هر دوره (فصل) تعیین شده است.
طبق ماده 4 این قانون، مؤدی باید پس از کسر مالیات، حداقل در پایان ماه پس از پایان هر دوره مالی، کل مالیات و عوارض را پرداخت کند.
طبق ماده 13 همین قانون، پس از تشکیل برنامه مودیون (عنوان قانون مربوط به خرده فروشی ها و برنامه مدیون)، کلیه مشمولان مالیات اضافی موظف به ثبت نام در برنامه مذکور هستند. خوب معاملات خود را در آن به روشی مقرر انجام دهند. ثبت معاملات (خرید و فروش) در سامانه ثبت مشابه ثبت در دفاتر قانونی است.
تا زمان راه اندازی سامانه مودیان مالیاتی، مراحل ثبت، تشکیل و رسیدگی به اظهارنامه ها بر اساس قانون مالیات بر ارزش افزوده قدیم خواهد بود. در سایر موارد مفاد قانون جدید اعمال خواهد شد.
بدین ترتیب در صورتی که سامانه مودیان در پایان دهه 1400 راه اندازی نشود، مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده زمستان 1400 15 روز پس از پایان فصل یعنی 25 فروردین ماه خواهد بود که تا پایان سال تمدید می شود.

کلام آخر

اگر به یاد داشته باشید مدتی پیش برای پرداخت مالیات خود نیاز به فاکتور و شناسه پرداخت داشتید، یعنی باید این دو شناسه 13 رقمی را وارد می کردید تا مجاز به پرداخت صورت حساب خود شوید. هنوز سایت های زیادی وجود دارند که به شما امکان می دهند قبض مالیات خود را به روش قدیمی پرداخت کنید. به جای پرداخت قبض مالیاتی با استفاده از شناسه پرداخت، می توانید از روش های ساده و آسان ذکر شده در این متن در وبلاگ کبدینو استفاده کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

مشاوره رایگان