mana004

شرکت مانا حساب

مانا حساب با بیش از 20 سال سابقه کاری کمک می کند تا شرکت ها و سازمان ها تصمیمات مالی بهتری بگیرند

به این صفحه امتیاز دهید post

معافیت مالیاتی 

از مسائل بسیار مهم درآمدهای دولت، مالیات می باشد که امروزه نیز مالیات نقش اصلی را در توزیع اقتصادی بین افراد جامعه را دارا می باشد. ( معافیت مالیاتی )

اما اشخاصی که این موارد را قانونگذتری می کنند. برای اینکه کارآفرینان، فعالان اقتصادی وصاحبان  کسب و کارها برای بوجود آوردن ثروت بالا سوق داده شوند و همچنین برای کمک در توسعه اقتصادی جهت انجام فعالیت ها، راه هایی جهت معافیت مالیاتی بوجود آورده اند.

آشنایی با این موارد می تواند مهلت های مناسبی را برای صاحبان کسب و کار بوجود آورده و برای توسعه همه جانبه کشور کمک می نماید.

پیش از توضیح این موضوع که معافیت مالیاتی چیست و سقف آن در سال 1401 آن، چه مقدار است ؟ باید بگوییم که مفهوم مالیات و انواع آن چیست؛ پس از آن، بگوییم که معافیت مالیاتی چیست و سقف ۱۴۰۱ آن، چه مقدار خواهد بود. برای توضیح مفهوم مالیات و انواع آن، باید، به قانون مالیات های مستقیم، مراجعه کنیم.

.

مالیات بشکل مستقیم، در قوانین مالیات های مستقیم، تعریف شده است، ولی با درنظر گرفتن متن مواد این قانون، باید گفت، مالیات، قسمتی از درآمد دولت ها می‌باشد که از افراد مشمول موردنظر قانون گذار، اخذ می‌شود و از همین رو، بر توزیع عادلانه ثروت و رونق اقتصادی جامعه، مؤثر خواهد بود.

مطابق با قانون مالیات های مستقیم، مالیات ها، بشکل کلی، به دو دسته مالیات های مستقیم و مالیات های غیر مستقیم، تقسیم‌بندی می‌شوند. مالیات مستقیم، مثل مالیات بر درآمد اجاره ملک، همانگونه که نام آن بیان‌کننده می‌باشد، مالیاتی است که بطور مستقیم، از درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول مالیات، دریافت می‌شود و مالیات غیر مستقیم، مالیاتی می‌باشد که بشکل غیر مستقیم، بر مصرف کالا و خدمات، قانون‌گذاری می‌شود و از مصرف کنندگان کالا و خدمات، دریافت می‌شوند.

همانگونه که قانون مالیات های مستقیم، موارد واریز مالیات و مشمولین آن را مشخص کرده، در راستای حمایت از بعضی اقشار با درآمد کم، معافیت مالیاتی سال 1401  را هک پیش بینی کرده است.  باید بگوییم، به معنی این است که برخی از منابع درآمدی و سرمایه‌ای، از شمول پرداخت مالیات، خارج می‌شوند که این خارج شدن، می تواند موقتی باشد یا دائمی، اعمال بشود.

با توجه به آن که موارد معافیت مالیاتی سال 1401، معین است و لزوماً، در صورت وجود بعضی از شرایط، قابل اعمال می‌باشد.

معافیت مالیاتی

چه کسانی معاف از مالیات می‌شوند ؟ معافیت مالیاتی

لازم به ذکر است که همۀ افراد معاف از مالیات نیستند. همانگونه که گفتیم یکی از مسائل درآمد زایی دولت دریافت مالیات بوده و همچنین اشخاصی که مشمول معاف از پرداخت مالیات می شوند، درآمد دولت نیز کمتر خواهد بود.

چنانچه معافیت مالیاتی برای افراد حقیقی و حقوقی بطور گسترده انجام شود، دولت باید برای جبران کمبود درآمدهای مالیاتی خود، میزان مالیات را افزایش دهد که این ترفند برای دیگر اقشار جامعه می باشد ضرر خواهد داشت که از معاف از مالیات نمی باشند.

مشاغلی که معاف از مالیات هستند ؟ معافیت مالیاتی

همانطور که گفتیم  تمام افراد معاف از مالیات نیستند. دلیل آن نیز این می باشد که یکی از راه های درآمد دولت مالیات می باشد.

با توجه به قوانین مالیاتی، بعضی از مشاغل معاف از مالیات می باشند در ادامه به آنها اشاره می کنیم :

 •  هزینه های درمانی
 • مشاغل تولیدی و معدنی
 • حوزه های آموزش و ورزش
 • صنایع دستی معافیت مالیاتی
 • بورس
 • صادرات محصول
 • حوزه های روستایی و کشاورزی

دولت از وضع قوانین معافیت از پرداخت مالیات چه اهدافی دارد ؟ معافیت مالیاتی

 1. دولت با بهره گیری از معافیت مالیاتی تلاش دارد تا نقدینگی جامعه را به سوی طرح های عام المنفعه و کم بازده سوق بدهد.
 2. در واقع قصد دولت از بعضی از معافیت های مالیاتی، اهداف استراتژیک و ایدئولوژیک می‌باشد.
 3. این مسئله در دنیا یک شیوه ارفاقی – تشویقی جهت سوق دادن به سرمایه گذاری ها استفاده می‌شود.

انواع موارد معافیت مالیاتی در سال 1401

جهت بررسی انواع معافیت های مالیاتی 1401 بایستی لیست مشاغل شامل معافیت مالیاتی را ارزیابی نماییم، این مشاغل شامل موارد زیر خواهد شد :

 1.  معافیت مالیاتی جوایز علمی و پژوهشی
 2. ممعافیت مالیاتی سپرده های بانکی
 3.  عافیت مالیاتی هزینه های درمان
 4. ممعافیت مالیاتی حقوق کارگران و کارمندان
 5.  معافیت مالیاتی اختراع و اکتشاف
 6. ممعافیت مالیاتی جهیزیه و مهریه
 7.  معافیت مالیاتی فعالیت های کشاورزی
 8. ممعافیت مالیاتی فعالیت بخش های تعاونی
 9.  معافیت مالیاتی فعالیت های تولیدی، معدنی و گردشگری
 10. ممعافیت مالیاتی حقوق افراد شاغل در مناطق کمتر توسعه یافته
 11.   معافیت مالیاتی بخش صادرات
 12. ممعافیت‌ مالیاتی فعالیت‌های فرهنگی و هنری
 13.  معافیت مالیاتی فعالیت های آموزشی
 14. ممعافیت مالیاتی عبور ترانزیت کالاها
 15.  معافیت مالیاتی فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد تجاری- صنعتی
 16. ممعافیت مالیاتی صنایع دستی
 17.  معافیت مالیاتی سود حاصل از تامین مالی پروژه ها

به چه کسانی معافیت مالیاتی تعلق خواهد گرفت ؟

قانون مالیات های مستقیم، 14 ماده قانونی تحت نظارت سازمان امور مالیاتی را در برمیگیرد که بوسیلۀ آن اشخاصی از پرداخت مالیات معاف خواهند شد که می توان به موارد زیر بطور خلاصه اشاره داشت :

مناطقی دارای توسعۀ کمتر معاف از پرداخت مالیات ( معافیت مالیاتی )

هزینه های ناشی از فعالیت های خدماتی و تولیدی، از تاریخ آغاز فعالیت به مدت 5 الی 10 سال معاف از مالیات هستند، به علاوه واحدهای اقتصادی واقع در شهرک های صنعتی مالیات آنها بدون نرخ و به مدت دو سال هستند، این در حالی می باشد که در مناطقی دارای توسعۀ کمتر به سه سال متغیر خواهد بود.

حوزه های روستایی، عشایری و کشاورزی ( معافیت مالیاتی )

تمامی درآمدهای مرتبط با صندوق حمایت از کشاورزی، کارمندان، کارگران، روستایی، دانش آموزان و دانشجویان معاف از مالیات هستند.

به همین علت، دولت کلیۀ مالیات های بر درآمد مربوط به سود ابزاری تعاون روستایی را در وجه سازمان واریز می کند.

معافیت مالیاتی نسبت به هزینه های درمانی

مخارج هزینه های درمانی بطور کلی جهت معالجه و درمان اعضای خانواده استفاده می شود، در شرایطی که فرد ساکن ایران بوده و با دریافت گواهی و تایید وزارت بهداشت و درمان ادامۀ روند درمان خود را در خارج از کشور انجام دهد، از درآمدهای مالیاتی مستثنی خواهد بود.

اماکن مذهبی

تمام مکان های مذهبی و زیارتی مانند حرم ها، مساجد و اماکنی از این دست، معاف از پرداخت مالیات هستند به غیر از این موارد تمامی هدایای نقدی و غیرنقدی صندوق پس انداز بازنشستگی، سازمان هلال احمر، سازمان تامین اجتماعی نیز از شامل معافیت مالیاتی هستند.

صادرات کالا

هر نوع محصولی شامل کشاورزی، صنعتی، دام و طیور که جهت مقاصد صادراتی غیرنفتی به کشورهای خارجی صورت می پذیرد، مشمول معاف از مالیات ( معافیت مالیاتی ) می باشد.

خدمات حسابداری و مالیاتی 

شرکت حسابداری مانا حساب، با سابقه ای درخشان در سازمان امور مالیاتی و با بهره گیری از نیروی متخصص و مجرب در زمینۀ حسابداری، تمامی خدمات حسابداری و مالیاتی مؤسسات، مالیات حقیقی، حسابداری مالیاتی، لایحه مالیات و صرفه جویی مالیاتی را برای شما انجام می‌دهد.

گروه تخصصی مانا حساب، با مشاوره و راهنمایی رایگان شما را در مسیر بالاتر بردن آگاهی از امور مالیاتی راهنمایی می‌نمایند تا از پرداخت جریمه‌های مالیاتی هر چه بیشتر جلوگیری بنمایند. ( معافیت مالیاتی )

تماس با ما : 66925402  ـــ  09120927647

سقف مبلغ معافیت از مبلغ مالیات 1401

سقف معافیت از مالیات ۱۴۰۱را درباره درآمد حاصل از حقوق، اجاره ملک، عملکرد و دارایی خودرو، شامل موارد زیر می‌شود :

درمورد سقف معافیت مالیات حقوق، حقوق تا 5 میلیون و 600 هزار تومان مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند.

درآمد سالانه تا 28 میلیون و 800 هزار تومان میز مشمول معاف از پرداخت مالیات خواهند بود.

درباره سقف معافیت های مالیاتی خودروهای مدل بالا، دولت، خودروهای تا ارزش 1 میلیارد تومان را مشمول معافیت مالیاتی بشمار می‌آورد.

دربارۀ سقف معافیت های مالیاتی درآمد حاصل از اجاره، دولت، درآمدهای سالانه پایین‌تر از 50 میلیون تومان، معاف از مالیات خواهند بود.

.یکی از مسائلی که بطور پیوسته افراد مشمول مالیات، پیگیر آن می‌باشند، این موضوع می‌باشد که تا جایی که امکان دارد کمترین میزان مالیات را پرداخت نمایند

معافیت مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی

از دیگر موارد انواع معافیت مالیاتی 1401 مرتبط با اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی هستند، به همین دلیل جلوتر به توضیح هر یک از این معافیت ها خواهیم پرداخت.

اشخاص حقوقی معاف از مالیات ( معافیت مالیاتی )

الف بر اساس تبصره ۶ ماده ۱۰۶ ق.م.م درآمد مشمول مالیات ابرازی مؤسسات و اتحادیه‌های تعاونی متعارف و شرکت‌های تعاونی سهامی عام مشمول 25% تخفیف از میزان موضوع ماده ۱۰۵ ق.م.م است.
بر اساس ماد ۱۴۵ق.م.م  سود دریافتی در موارد زیر شامل معافین مالیاتی خواهد شد :

 1.  سود مربوط به سپرده‌های مرتبط با کسریات بازنشستگی و پس‌انداز کارمندان و کارگران در بانک ها
 2. سود یا جوایز مربوط به حساب‌های پس‌انداز و سپرده‌های‌ گوناگون در بانک ها یا موسسات اعتباری غیربانکی مجاز
 3. جوایز مرتبط با اوراق قرضه دولتی و اسناد و مدارک خزانه‌ 
 4. سود واریزی بانک‌های ایرانی به بانک‌های خارج از ایران ‌برای اضافه برداشت و سپرده ثابت بشرط معامله ‌تقابلی
 5. سود و جوایز مربوط به اوراق مشارکت‌ی

اشخاص حقوقی معاف از مالیات ( معافیت مالیاتی )

 1. کلیۀ درآمد شرکت‌های تعاونی‌ روستایی، عشایر، کشاورزی، صیادان، کارگری، کارمندی، دانشجویان و دانش‌آموزان و اتحادیه‌ها
 2. درآمد اختراع‌کنندگان برای اختراعشان در مدت زمان 10 سال ( از زمان تصویب ) 

معافیت مالیاتی شرکت‌های تعاونی

برای این شرکت ها یکی دیگر از انواع موارد معافیت مالیاتی 1401 بشمار می رود که نمتوان آن را در این قسمت بطور کامل توضیح داد. برای اطلاع بیشتر می‌توانید اینجا را کلیک کنید.

معافیت مالیاتی فعالیت های کشاورزی

فعالیت های کشاورزی هم در انواع این موضوع بشمار می روند، به این صورت که کلیۀ مجموعه‌های فعال در زمینه کشاورزی بر اساس ماده 81 قانون مالیات مستقیم که درآمد ناشی از فعالیت آنها از مشاغل کشاورزی مثل خود کشاورزی، دامداری، دامپروری، پرورش ماهی، زنبور عسل و طیور، صیادی و ماهیگیری، نوغان داری، احیا مراتع و جنگل ها، باغات و باغستان ها و شامل معافیت مالیاتی خواهند شد.

معافیت مالیاتی سود مالی پروژه‌ها

افرادی که آورده نقدی حهت تأمین مالی پروژه طرح و سرمایه در جریان بنگاه‌های تولیدی را در قالب عقدهای مشارکتی فراهم کنند، برابر حداقل سود در حد انتظار عقود مشارکتی مصوب شورای پول و اعتبار نیز معاف از مالیات خواهند بود و برای مودیان سود، معادل سود پرداختی مذکور بعنوان هزینه قابل قبول مالیاتی بشمار می‌رود. شخص مشمول معافیت مالیاتی این موضوع به مدت 2 سال نمی تواند آورده نقدی را از بنگاه تولیدی استخراج نماید. چناچنه آورده نقدی کاهش پیدا کند، به نرخ ارزش روز معافیت بهره گرفته شده، مالیات سال خروج آورده نقدی، افزایش می‌یابد.

فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد تجاری-صنعتی که شامل معافیت مالیاتی هستند

بر اساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی کشور اشخاص حقیقی و حقوقی که به فعالیت های اقتصادی مشغول می‌باشند، نسبت به هرگونه فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد از زمان استفاده مندرج در مجوز تا 15 سال از پرداخت مالیات بردرآمد و دارایی موضوع قانون مالیات های مستقیم معاف ( معافیت مالیاتی ) می باشند و پس از اتمام ای مدت تابع مقررات مالیاتی می‌باشند که با پیشنهاد هیئت وزرا به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسد.

معافیت‌ مالیاتی فعالیت‌های فرهنگی و هنری

فعالیت‌های فرهنگی، انتشاراتی و مطبوعاتی و قرآنی، فرهنگی و هنری که دارای مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشند، معاف از مالیات خواهند بود.

فعالیت های آموزشی، خدماتی و ورزشی معاف از مالیات ( معافیت مالیاتی )

فعالیت های آموزشی، خدماتی و ورزشی درآمد ناشی از تعلیم و تربیت مدارس غیرانتفاعی شامل ابتدایی، راهنمایی، متوسطه، فنی و حرفه ای، آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد دارنده مجوز از سازمان آموزش فنی و حرفه ای، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی و مهد کودک‌ها در بخش‌های کمتر توسعه یافته و روستاها و درآمد مجموعه‌های نگهداری معلولین ذهنی و حرکتی برای نگهداری این افراد که دارندۀ پروانه فعالیت از مراجع ذی ربط می‌باشند مشمول معافیت مالیاتی بوده و علاوه برآن درآمد باشگاه ها و مؤسسات ورزشی مجوز دار از سازمان تربیت بدنی حاصل از فعالیت‌های منحصراً ورزشی شامل معافیت های مالیاتی خواهند شد.

معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد

در این قسمت به ارزیابی معافیت های مالیاتی مرتبط با حقوق و دستمزد خواهیم پرداخت.

معافیت مالیاتی حقوق افراد شاغل در قسمت‌های کمتر توسعه یافته

معافیت مالیاتی حقوق بدین عنوان می‌باشد که کارمندانی که در مناطق کمتر توسعه یافته شاغل هستند، که میزان 50% مالیات بر حقوق ایشان کسر می گردد

جدول معافیت مالیاتی 1401

در بخش قبل، بطور کامل توضیح دادیم که معافیت های مالیاتی سال 1401 شامل چه انواعی می شود و همچنین بعضی از این معافیت ها، دائم و سایر موقتی هستند. بعلاوه، توضیح دادیم که مالیات متعلقه، بوسیلۀ سامانه پرداخت قبض مالیاتی، پرداخت خواهد شد. بعد از توضیح انواع معافیت های مالیاتی که بر درآمد حاصل از حقوق و دستمزد، اجاره ملک، دارایی و مواردی شامل این موارد، تعلق داشته است، در این بخش، می‌خواهیم جدول معافیت مالیاتی سال 1401، را به نمایش بگذاریم وبعد از آن سقف معافیت های مالیاتی ۱۴۰۱ را برای شماعزیزان شرح نماییم.

از موردهای معافیت مالیاتی سال 1401، طبق قوانین مالیات مستقیم، معافیت از مالیاات‌های درآمد حاصل از حقوق است که سقف معافیت های مالیات 1401، برای درآمد حاصل از حقوق مطابق با جدول زیر است :

جدول معافیت مالیاتی درآمد ناشی از حقوق

میزان حقوق میزان مالیات
حقوق تا 5 میلیون و 600 هزار تومان معاف از مالیات
حقوق از 5 میلیون و 600 هزار تومان تا 10 میلیون 10 درصد
حقوق از 15 میلیون تومان تا 25 میلیون تومان 15 درصد
حقوق از25 میلیون تومان تا 35 میلیون تومان 20 درصد
حقوق بیش از 35 میلیون تومان 30 درصد

 

یکی دیگر موضوعات معافیت مالیاتی سال 1401، مطابق با قوانین مالیات های مستقیم، معاف از پرداخت مالیت عملکرد خواهد بود که سقف معافیت های مالیاتی 1401، برای عملکرد، مطابق با جدول زیر قابل شرح می باشد :

جدول معافیت مالیاتی ناشی از عملکرد

میزان عملکرد میزان مالیات
درآمد خالص تا مبلغ 28 میلیون و 800 هزار تومان معاف از مالیات
در آمد تا 50 میلیون تومان 15 درصد
نسبت به مازاد 50 میلیون تومان، تا میزان 100 میلیون تومان درآمد 20 درصد
مازاد بر 100 میلیون تومان درآمد 25 درصد

از دیگر موارد معافیت های مالیاتی در سال 1401، طبق قوانین مالیات مستقیم، معافیت مالیات خودرو های مدل بالا و لوکس است که سقف معافیت های مالیاتی 1401، برای خودرو های لوکس، طبق جدول زیر خواهد بود :

جدول معافیت مالیاتی خودروهای مدل بالا و لوکس

قیمت خودرو میزان مالیات
خودرو تا سقف 1 میلیارد میلیون تومان معاف از مالیات
خودروی تا 1 و نیم میلیارد تومان، نسبت به مازاد 100 میلیون 1 درصد
خودروی تا 3 میلیارد تومان، نسبت به مازاد 1 و نیم میلیارد تومان 2 درصد
خودروی تا 4 و نیم میلیارد تومان، نسبت به مازاد 4 و نیم میلیارد تومان 3 درصد
نسبت به مازاد 4 و نیم میلیارد تومان 4 درصد

معافیت مالیات سال 1401 شامل انواع گوناگونی می باشد، مطابق با قوانین مالیات مستقیم، معافیت مالیاتی درآمد حاصل از اجاره است که سقف معافیت از مالیات 1401، برای درآمد اجاره، طبق جدول زیرخواهد بود :

جدول معافیت مالیاتی درآمد ناشی از اجاره
درآمد سالیانه مشمول مالیات درصد مالیات
درآمد کمتر از 50 میلیون تومان معاف از مالیات
تا 50 میلیون تومان 15 درصد
50 تا 100 میلیون تومان 20 درصد
بیشتر از 100 میلیون تومان 25 درصد

بعذ از توضیح دربارۀ جدول معافیت مالیاتی 1401، جلوتر می‌خواهیم سقف مبلغ موارد معافیت در امور مالیات ۱۴۰۱ را درمورد درآمد حاصل از حقوق، اجاره، عملکرد و دارایی خودروهای مدل بالا شرح دهیم. می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله اظهارنامه عملکرد را مطالعه نمایید.

سقف معافیت مالیاتی 1401

در بخش قبلی، جدول معافیت مالیاتی سال 1401 را نمایش گذاشتیم و اشاره داشتیم که نرخ درآمدهای معاف از پرداخت مالیت، درمورد درآمد حاصل از حقوق، اجاره، عملکرد و دارایی، چه میزان می باشد. در این قسمت از متن، می خواهیم سقف معافیت های مالیاتی 1401 را دربارۀ درآمد حاصل از حقوق، اجاره ملک، عملکرد و دارایی خودروخای مدل بالا، شرح دهیم که طبق موارد زیر خواهد بود :

 • دربارۀ سقف معافیت مالیات حقوق، دولت، حقوق تا 5,600,000 تومان را معاف از مالیات اعلام کرده است.
 • درمورد سقف معافیت های مالیاتی عملکرد، دولت، درآمد سالیانه بالغ بر 28,800,000 تومان ؤا معاف از مالیات دانسته است.
 • دربارۀ سقف معافیت های مالیاتی خودروهای مدل بالا، دولت، خودروهایی تا ارزش 1,000,000,000 تومان را مشمول معافیت مالیاتی می داند.
 • درمورد سقف معافیت های مالیاتی درآمد ناشی از اجاره، دولت، درآمدهای سالانه پاییتن‌تر از 50 میلیون تومان را معاف از مالیات، بیان می کند.

 

مشاوره رایگان