mana004

شرکت مانا حساب

مانا حساب با بیش از 20 سال سابقه کاری کمک می کند تا شرکت ها و سازمان ها تصمیمات مالی بهتری بگیرند

به این صفحه امتیاز دهید post

مالیات کارتخوان

پرداخت مالیات دستگاه کارتخوان 1401

مالیات کارتخوان

مالیات کارتخوان سیار و ثابت همان مالیات بر درآمد یا مالیات حقوق یا گردش حساب است و در قوانین مالیاتی کشور چیزی به نام مالیات کارتخوان سیار وجود ندارد. مالیات کارتخوان سیار مالیاتی بر درآمد صاحبان مشاغل است. در واقع، پس از ابلاغ قانون پایانه‌های فروشگاهی و طرح‌های مودیان مالیاتی، مقرر شد کلیه اشخاصی که دستگاه‌های کارتخوان در نظام مالیاتی کشور ارائه می‌کنند، دارای شناسه مالیاتی ویژه دستگاه‌های کارتخوان سیار و ثابت باشند.

پرداخت مالیات دستگاه پوز

میزان مالیات دستگاه کارتخوان 1401

برخی از افراد فکر می کنند که هزینه ها و مالیات کارتخوان بر اساس هر تراکنش است. در صورتی که اینطور نیست. بسته به اینکه در کدام گروه قرار دارید، باید بین 0 تا 25 درصد مالیات بپردازید. طبق قانون مالیات، برای شرکت های خصوصی و حقیقی سه گروه داریم:

  1. تولیدی
  2. خدماتی
  3. بازرگانی

حتما در پایان سال مالیاتی با یک مشاور مالیاتی تماس بگیرید و از او در مورد نحوه محاسبه مالیات (بر اساس حرفه خود) راهنمایی بخواهید. در نهایت باید مالیات بر درآمد خود را در قالب اظهارنامه مالیاتی ثبت کنید. خیلی (هر پاسخی غیر از این بدون شک فقط گیج کننده است)
طبق این قانون، شما موظف هستید درآمد خود را در پایان سال به سازمان مالیاتی گزارش دهید. توصیه ما این است که اگر هنوز اظهارنامه مالیاتی کارتخوان خود را ثبت نکرده اید، در پایان سال و قبل از بازگشت حتما از مشاور در این زمینه کمک بگیرید.

نحوه محاسبه مالیات کارتخوان 1401 مشابه روش محاسبه مالیات سایر شرکت ها بوده و تفاوتی ندارد. طبق قوانین مالیات مستقیم، شرکت ها به 3 دسته تقسیم می شوند. گروه: خدمات، تولید و تجارت. شرکت های مختلف بسته به اینکه به کدام گروه تعلق دارند، باید بین 10 تا 25 درصد مالیات بپردازند. برای اطلاعات بیشتر با ما  در ادامه همراه باشید.

پرداخت مالیات کارتخوان

نحوه پرداخت مالیات به درآمد سالانه شما بستگی دارد. اما به طور کلی آخرین مهلت اظهارنامه مالیاتی خرداد هر سال است. هدف از اظهارنامه مالیاتی ارائه خلاصه ای از فعالیت های شما نیست. به عنوان مثال، کسانی که 4 تا 5 میلیارد تراکنش در سال دارند باید حساب های خرد و تراکنش ارائه کنند. زمانی که معاملات کمتر از این مقدار باشد، مالیات شامل می شود
با مراجعه به سامانه مالیاتی می توانید میزان مالیات کارتخوان پرداختی را در پرونده مالیاتی خود بررسی کنید. همچنین می توانید برای پرداخت مالیات به اداره مالیات محلی خود مراجعه کنید.

مالیات چه مشاغلی کمتر دارد ؟

به یاد داشته باشید که پیوستن به یک اتحادیه علیه نیمه بهتر شما می تواند عواقب جدی داشته باشد. بنابراین، مطمئن شوید که شرکت شما در سیستم مالیاتی گنجانده شده است.
سیستم مالیاتی همچنین مواردی مانند گزینه های خرده فروشی، عمده فروشی و حتی فروش دستی را تعریف می کند. لطفا هنگام ثبت اطلاعات خود این موارد را همراه داشته باشید تا مشکلی پیش نیاید.

ثبت دستگاه بدون مالیات دستگاه کارتخوان

چنین چیزی ممکن نیست. کارتخوان هایی که به سیستم مالیاتی متصل نیستند غیرفعال می شوند. طی چند ماه گذشته بیش از 4 میلیون دستگاه کارتخوان به دلیل عدم اتصال به سامانه مالیاتی از کار افتاده اند.
توجه داشته باشید که در صورت نداشتن پرونده مالیاتی فعال ( پرونده برای مالیات کارتخوان ) دستگاه پوز شما غیرفعال می شود و فرآیند اتصال کارتخوان به پرونده مالیاتی و دریافت کد مالیاتی بین 4 تا 7 روز به طول می انجامد. به همین دلیل، بهتر است قبل از خاموش کردن کارتخوان خود یک پرونده ارسال کنید.

ثبت نام برای مالیات کارتخوان

توجه داشته باشید که ثبت نام مالیات کارتخوان 4 مرحله دارد. برای پیوند دادن حساب کارتخوان خود به پرونده مالیاتی خود، باید مراحل را تا مرحله چهار طی کنید. در غیر این صورت، ارتباط دستگاه شما با اداره مالیات قطع خواهد شد.
مرحله 4 ثبت نام حساب کارتخوان شما را به کد مالیاتی شما پیوند می دهد.

پیش ثبت نام کارتخوان الکترونیکی (POS): اطلاعات کسب و کار و پروژه شما باید در این مرحله دریافت شود. پس از وارد کردن اطلاعات درخواستی و کلیک بر روی تایید نهایی به مرحله بعدی دسترسی خواهید داشت.

اگر تا 7 روز اطلاعات خود را تایید نکنید، فایل ایجاد شده به صورت خودکار از سیستم حذف می شود.

تایید اطلاعات کارتخوان و دارنده اجاق گاز: در این مرحله برخی از اطلاعات ثبت شده شما در مرحله پیش ثبت نام از منابع مختلف سازمانی بررسی و صحت بررسی می شود. . در صورت وجود مغایرت در اطلاعات، از طریق پیامک به شما اطلاع داده خواهد شد و باید مجددا وارد سامانه از پیش ثبت نام شده و مرحله 1 را تکرار کنید. ( مالیات کارتخوان )

ثبت نام و ورود کاربر دارنده کارتخوان و دارنده ابزار آشپزی: در صورتی که اطلاعات اولیه پیش ثبت نام شما مورد تایید اداره امور مالیاتی باشد، کد کاربری و رمز عبور برای شما ایجاد و از طریق پیامک به تلفن همراه ثبت نامی شما ارسال می شود.

ثبت نام الکترونیکی صاحب دستگاه کارتخوان و پخت و پز: پس از دریافت اطلاعات کاربری وارد سامانه ثبت نام شوید. اطلاعات تکمیلی در مورد شرکت را پر کنید. همچنین می توانید اطلاعات اولیه ای را که در طول مراحل ثبت نام وارد کرده اید ویرایش کنید. در نهایت پس از پر کردن تمامی اطلاعات مورد نیاز، بر روی دکمه تایید نهایی کلیک کنید.

 

آیا مالیات کارتخوان بانک ها با یکدیگر تفاوت دارد ؟

توجه داشته باشید، همانطور که توضیح دادیم، ما میزان مالیاتی برای دستگاه های پوز نداریم. شما بر درآمد شغلی خود مالیات می پردازید. پس ما چیزی به نام مالیات کارتخوان صادرات یا مالیات کارت خوان پاسارگاد نداریم.
بسته به نوع کاری که انجام می دهید و نحوه ارائه اظهارنامه مالیاتی، در پایان سال مالیاتی مشمول مالیات بر درآمد خواهید بود.

عدم ثبت نام مالیات کارتخوان

طبق اطلاعیه بانک مرکزی، کارتخوان شما مسدود می شود. در واقع کوتاهی از پرداخت مالیات کارتخاون باعث می شود برخی از مشتریان بدون ثبت مالیات اقدام به خرید دستگاه کارتخوان کنند! این امر مطلقاً غیرممکن است و اگر شخصی بدون ثبت مالیات کارتخوان اقدام به فروش و فعال سازی دستگاه کند، قطعاً جرم و فروش غیرقانونی خواهد بود. ما در واقع چیزی به عنوان کارتخوان معاف از مالیات نداریم!

همچنین اگر برای مالیات ثبت نام نکرده اید و شناسه مالیاتی دریافت کرده اید. به دلیل فرار مالیاتی جریمه خواهید شد. بنابراین چه راهی بهتر برای دریافت کد مالیاتی کارتخوان خود به صورت قانونی و آسان چیست؟

قوانین جدید مالیات کارتخوان سال 1401

موضوع کاملاً ساده است. از آنجایی که کدهای مالیاتی در سال 1999 اجباری شدند، هنگام خرید دستگاه کارتخوان باید کد مالیاتی دریافت کنید.
ابتدا توجه داشته باشید که این کد مالیاتی از ماه دی 1399 اجباری است و اگر شخصی بدون دریافت این کد به شما دستگاه کارتخوان بدهد، مصداق قانون شکنی است.
بر اساس جدیدترین اخبار مالیات کارتخوان، اگر کارتخوان شما سابقه مالیاتی نداشته باشد، توسط بانک مرکزی غیرفعال می شود. تاکنون 5 میلیون دستگاه کارتخوان به دلیل نداشتن کد مالیاتی از کار افتاده اند.

نکات مهم درمورد مالیات کارتخوان

اگر مجبور به پرداخت مالیات هستید، باید مالیات را با کارت اعتباری خود پرداخت کنید.
هر دستگاه کارت یک شناسه منحصر به فرد دارد.
اطلاعات بانکی و مالیاتی دستگاه کارتخوان ثابت و قابل تایید است.
هرکس کارت دانشجویی داشته باشد مالیات دهنده است. یعنی یک کد خط و یک پرونده وجود دارد.
در صورتی که صاحب کارتخوان در سازمان امور مالیاتی پرونده داشته باشد، اطلاعات تراکنش های بانکی از بانک مرکزی به سازمان امور مالیاتی ارسال می شود.
برای مالیات کارتخوان ها مالیات مضاعف وجود ندارد. مراقب وبسایت ها و کانال های تلگرامی فیشینگ باشید.
اگر اطلاعات مالیاتی شما ناقص باشد، کارتخوان مسدود خواهد شد. مزیت اخذ مالیات از دستگاه هایی است که گردش مالی بالایی دارند.
نحوه محاسبه مالیات دستگاه پوز با توجه به پرونده ایجاد شده پس از مرحله ثبت نام در سامانه مالیاتی بستگی به اظهارنامه انجام شده در سامانه سازمان مالیاتی دارد. بسته به نوع معامله و درآمد شما، مالیات کارتخوان شما می تواند هر سال محاسبه، چالش و پرداخت شود.
نحوه اتصال دستگاه پوز به وای فای و … و همچنین نوع مدل خوان سیار و ثابت تاثیری در میزان و میزان مالیات بر درآمد ندارد.
بیش از یک میلیون و 200 هزار دستگاه کارتخوان در تابستان 1400 به سامانه سازمان امور مالیاتی متصل شد و این تعداد در حال افزایش است.
از بهمن 99، متقاضیان جدید ابزار پرداخت نمی توانند بدون ارائه مدارک مالیاتی به کارتخوان دسترسی داشته باشند. یک پرونده مالیاتی به طور خودکار برای صاحب فعلی کارتخوان بدون ثبت نام ایجاد می شود.
اگر در امور مالیاتی تخصص ندارید، از کارشناسان و مشاوران حسابداری و مالیاتی مشاوره بگیرید و کارهای مالیاتی و حسابداری خود را برون سپاری کنید.
اینکه از یک شرکت PSP یا یک شرکت فرآوری مواد غذایی برای خدمات پرداخت الکترونیکی استفاده می کنید، ربطی به محاسبه و پرداخت کارمزد کارتخوان ندارد.
اگر دستگاه کارتی دارید که استفاده نمی کنید، وضعیت را با سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی روشن کنید.

نحوه محاسبه مالیات کارتخوان

ابتدا، هنگام محاسبه مالیات کارتخوان باید 2 نوع مالیات در نظر گرفته شود:
مالیات عملکرد:
به عنوان مثال یک فروشگاه موبایل در سال 1401 باید بخشی از سود خود را پرداخت کند که به صورت زیر محاسبه می شود:
فرض کنید فروش این فروشگاه در سال مربوطه 10.000.000.000 ریال و قیمت تمام شده آن 8.000.000.000 ریال و در نتیجه 2.000.000.000 ریال سود حاصل شود.
این مؤدی در صورت تسلیم اظهارنامه مالیاتی 1401 به سازمان امور مالیاتی می تواند از کمک هزینه معیشتی بهره مند شود. (توضیح: کسر معیشت عبارت است از کسر اعلامی هر ساله در قانون بودجه که برای سال 1401 معادل 396.000.000 ریال می باشد، یعنی تا این مبلغ سود معاف و مابقی سود مشمول مالیات است.)
حال برای محاسبه مالیات کارتخوان به صورت زیر عمل می کنیم:
اول، ما کمک هزینه معاش را از مزایا ارائه می دهیم:
2/000/000/000 – 396/000/000 = 1/604/000/000
اکنون عدد حاصل را به نرخ از ماده 131 در نظر می گیریم:
500/000/000 * 15 % = 75/000/000
500/000/000 * 20% = 100/000/000
604/000/000 * 25% = 151/000/000
حالا این سه عدد را جمع می کنیم و حاصل میزان مالیات کارتخوان می‌باشد: 326,000,000 ریال.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان