mana004

شرکت مانا حساب

مانا حساب با بیش از 20 سال سابقه کاری کمک می کند تا شرکت ها و سازمان ها تصمیمات مالی بهتری بگیرند

مالیات 

در دنیای امروز، بر خلاف زمان های گذشته که مالیات، شکل های ساده تری داشته اند، تعریف مالیات با آن دوره تفاوت بسیاری دارد. بطوری که امروزه مالیات، علاوه بر این که به دولت کمک خواهد شد، اقشاری که در جمعه درآمد کمی دارند نیز فشار اقتصادی کمتری را متحمل خواهدن شد.

اخذ مالیات، امروزه فقط به اموال تعلق ندارد، بلکه زمینه های های مختلفی دارد که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

وجود قوانین مالیاتی زیاد، با توجه به پیچیدگی هایی که در کسب وکارهای امروزی وجود دارد، مستلزم دانش و دایرۀ ارتباطی زیاد افراد مجرب در این زمینه می باشد. چرا که این کار سبب می شود تا در مواقع مختلف بتوان بر طبق قانون مسائل مربوط به امور مالی افراد را تا حد قابل قبولی حل کرد.

استفاده از یک مشاوره مالیاتی مطلوب و با کیفیت ( چه بصورت آنلاین، چه حضوری )، سبب می شود تا از بسیاری از هزینه های اضافی و پرداخت جرائم  جلوگیری شود.

مؤسسه حسابداری مانا حساب، ارائه دهندۀ خدمات حسابداری و حسابرسی در زمینه های مختلف مالی و مالیاتی، به همکاری بهترین و مجرب ترین مشاوران در این حرفه، سعی دارد بهترین راهکار را برای افراد درنظر بگیرد.

مالیات چیست ؟

اگر بخواهیم از مالیات تعریفی ساده بگوییم، مالیات مبلغی می باشد که دولت جهت تأمین هزینه های عمومی کشور، به دولت ( سازمان امور مالیاتی ) پرداخت می کند.

مبلغ مالیاتی که هر قشر از جامعه باید پرداخت کند، بستگی به قوانین موجود و با توجه به شرایط موجود درنظر گرفته می شود.

طبق قانونی که در همۀ کشورها و برای همه وجود دارد، پرداخت مالیات، امروی ضروری و واجب به شمار می رود.

انواع مالیات

در ایران، مالیات به دو دسته تقسیم می شود :

 1. مالیات مستقیم
 2. مالیات غیر مستقیم
 1. مالیات مستقیم :

مالیات مستقیم، بصورت مستقیم از درآمد و اموال افراد اخذ می شود. این مالیات بصورت عمومی می باشد و توسط تمامی افراد که در این کشور زندگی و کار می کنند، باید پرداخت شود.

حتی افرادی که در خارج از ایران زندگی می کنند ولی در ایران صاجب کسب و کار هستند و درآمدی دارند نیز مشمول پرداخت مالیات هستند.

 1. مالیات غیر مستقیم :

این نوع مالیات توسطی افراد واسطه پرداخت می شود. برای مثال، هنگام خرید یک محصول از فروشگاه، بخشی از مبلغ پزداختی توسط مشتریان به عنوان مالیات برای آن محصول درنظر گرفته می شود. بنابراین افراد علاوه بر مالیات های مستقیم، با خریدهای گوناگون، مالیات های دیگری نیز به دولت پرداخت می کنند.

انواع مالیات مستقیم

همانطور که پیشتر گفتیم، مالیات مستقیم، بدون واسطه و توسط خود افراد پردخت می شود. اما خود این نوع مالیات نیز دسته ها و انواع مختلفی دارد :

مالیات بر درآمد

این نوع مالیات، مهمترین نوع مالیات می باشد که بر مبنای میزان درآمد هر فرد یا سازمان تعیین می شود.

افرادی هستند که از چند منبع مختلف کسب درآمد می کنند. برای محاسبۀ مالیات های سالانۀ او، هم می توان بصورت جداگانه مالیات هرکدام را پرداخت کرد و هم می توان  مجموع مالیات ها محاسبه و مجموع آنها را پرداخت کرد.

مودّیان ( پرداخت کننده ) حقیقی و حقوقی باید در یک اظهارنامه مالیاتی میزان درآمد و سود و زیان خود را تنظیم و به سازمان امور مالیاتی ارسال نماین

انواع مالیات بر درآمد

 • مالیات اشخاص حقوقی

مالیات اشخاص حقوقی، برای شرکت هایی می باشد که از راه های مختلف درآمد دارند و مالیات بر درآمد آنها، بر اساس میزان درآم ماهانه و سالانۀ آنها محاسبه می شود.

 • مالیات بر درآمد مشاغل

مالیات مشاغل، شامل حال افرادی می شود که تجارت و یا خدماتی را ارائه می دهند. مبلغ این مالیات نیز بر اساس درآمد افراد تعیین می شود. افراد باید میزان درآمد حود را در اظهارنامه مالیاتی درج کرده و آن را تنظیم و به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند.

در صورتی که بعد از ارسال اظهارنامه توسط فرد پرداخت کننده ( مودّی )، با نتیجۀ بررسی بازرسان مغایرت داشته باشد، اداره مالیات اظهارنامۀه جدید را بر اساس تحقیقات خود، تنظیم خواهد کرد.

 • مالیات بر درآمد کشاورزی

این مالیات به افراد تعلق می گیرد که از راه کشاورزی، دامداری، پرورش ماهی، پرورش زنبور عسل، صیادی و موارد مشابه آن کسب درآمد دارند.

 • مالیات بردرآمد اتفاقی

درآمدی اتفاقی، شامل دآمدهایی می باشد که بصورت اتفاقی برای افراد بوجود می آید. به تمامی درآمدهایی که بصورت اتفاقی برای افراد پیش می آید، مالیات تعلق خواهد گرفت.

 • مالیات بر دارایی

این نوع مالیات به دارایی های افراد تعلق دارد. اموال و دارایی افراد محاسبه می شود و بر اساس قوانین و با توجه به میزان دارایی، بصورت درصدی مالیات به آن تعلق می گیرد.

 • مالیات بر ارث

این نوع مالیات به اموالی که افراد از ارث که از متوفی دریافت می کند، تعلق می گیرد. تمامی اموال باقی مانده شخص متوفی ( ما ترک ) در داخل یا خارج از کشور، برای تعیین انحصار وراثت معرفی خواهند شد. این اموال شامل خانه، خودرو، زمین و … می باشد. الیته هزینه های مربوط به کفن و دفن متوفی از این هزینه ها کسر می شود.

بعد از تعیین این مبالغ، از مبلغ نهایی مالیات بر ارث کسر خواهد شد.

 • مالیات بر درآمد املاک

مالیات بر درآمد املاک، به املاکی تعلق می گیرد که صاحب آن، ملک را اجاره داده و از طریق آن کسب درآمد می کند. پرداخت مالیات بر درآمد املاک، به عهده صاحب ملک می باشد و مستأجر از پرداخت آن معاف می باشد. محاسبۀ میزان مالیات بر درآمد املاک، بر اساس میزان درآمد فرد و تعداد واحدهای اجاره داده شده و نوع اجاره تعیین می شود.

 • مالیات بر درآمد حقوق

تنظیم مالیات درآمد حقوق برای کارمندان و کارگران می باشد. افرادی که در محیط کاری بصورت حقیقی و حقوقی کار می کنند و حقوق دریافت می کنند، مبلغی از حقوق دریافتی خود را به عنوان مالیات پرداخت کنند.

کارفرمایان قبل از پرداخت حقوق کارکنان، ایتدا باید مبلغ مربوط به مالیات را از حقوق افراد کسر کنند و سپس خود آنها ( کارفرما )  این مالیات را به سازمان امور مالیاتی پرداخت کنند.

 • مالیات حق تمبر

مالیات حق تمبر، متعلق به همان مبلغی است که افراد برای رسمی کردن اسناد و مدارک خود، روی آن تمبر چسبتنده می شود.

و اما چه اشخاصی مشمول پرداخت مالیات هستند ؟

تمامی افراد حقیقی و حقوقی که در کشور دارای ملک و املاک می‌باشند شامل حال این قانون خواهند شد.
کسانی که ساکن ایران هستند، چنانچه دارای درآمد حاصل از شغل یا سایر موارد باشند باید به همان نسبت و با در نظر گرفتن قانون نسبت به پرداخت مالیات اقدام می‌نمایند.
بعضی شرکت‌ها و موسسات اقتصادی یا افراد حقیقی که در خارج از کشور فعالیت دارند، ولی در ایران هم دارای درآمد می باشند این افراد هم بر اساس قوانین کشور باید عمل کنند و بایستی مالیات و عوارض درآمد خویش را برای دولت واریز نمایند.
تمامی افراد حقوقی که تابع ایران می باشند بایستی از درآمدهایی که در ایران یا خارج از آن دارند، قسمتی را بعنوان مالیات پرداخت نمایند.

افراد غیر ایرانی که به هر دلیلی در ایران کسب درآمد می کنند یا امتیاز فعالیت خود را به افراد حاضر در ایران سپرده‌اند و از آنجا کسب درآمد دارند یا بوسیلۀ آموزش ها یا فروش فیلم به ایرانیان درآمد دارند بایستی بر اساس قوانین ایران نسبت به پرداخت مالیات اقدام نمایند.

مشاوره رایگان