یکی از منابع درآمد دولت مالیات است و این مالیات برای مصارف مختلف از اشخاص حقیقی و حقوقی اخذ می شود. یکی از انواع مالیاتی که مردم باید بپردازند، مالیات صادرات است. در این مقاله قصد داریم شما را با مالیات بر صادرات به صورت صفر تا صد آشنا کنیم و اطلاعات مهمی را در اختیار شما قرار دهیم. اگر در مورد مالیات بر صادرات سوالی دارید می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت به شما پاسخ دهیم.

اگر در زمینه مالیات صادرات سوالی دارید و می خواهید از مشاوره رایگان ماهرترین کارشناسان مالیات بر صادرات بهره مند شوید، می توانید به صفحه مشاور مالیاتی مراجعه کرده و با حرفه ای ترین کارشناسان مالیات بر صادرات گپ بزنید.

مالیات صادرات چیست ؟

مالیات صادرات  یکی از درآمدهای دولت است و این مالیات برای مقاصد مختلف از اشخاص حقیقی و حقوقی اخذ می شود. یکی از انواع مالیاتی که مردم باید بپردازند مالیات بر صادرات است. در این مقاله قصد داریم شما را با صفر تا صد مالیات بر صادرات آشنا کرده و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم. اگر سوالی در مورد مالیات صدور کالا دارید می توانید در قسمت نظرات بپرسید تا در اسرع وقت به شما پاسخ دهیم.

آیا مالیات صادرات مشمول ارزش افزوده است

همانطور که قبلا ذکر شد، مالیات صادرات نوعی مالیات بر ارزش افزوده است که صادرکنندگان نمی توانند ارز حاصل از صادرات را وارد چرخه اقتصادی کشور کنند و نمی توانند از مالیات های سیاسی بسته استفاده کنند (جزئیات: مالیات بر ارزش افزوده چیست). چگونه این را رد کنیم؟ در این مقاله توضیح داده شده است که اگر مشکل حل نشود، مالیات  صادرات 9 درصد خواهد بود.

در زیر لیست کالاهای صادراتی معاف از مالیات بر صادرات و کالاهای مشمول معافیت مالیات صادراتی از ارزش افزوده را به اطلاع شما می رسانیم.

محاسبه مالیات صادرات

تا اینجا در مقاله متوجه شدید که مالیات صادرات چیست، اما سوالی که پیش می آید نحوه محاسبه مالیات بر صادرات و میزان آن است.

از آنجایی که صادرات کالا و خدمات چرخه اقتصاد و رونق اقتصادی را به همراه دارد و ارز را به کشور وارد می کند، طبق ماده 141 قانون مالیات های مستقیم، مالیات صدور کالا اغلب از پرداخت مالیات صدور کالا معاف است. این به 20 درصد از درآمد صادراتی برای مالیات صادرات مواد خام کاهش می یابد.

ماده 10 مالیات صادرات

همچنین بر اساس ماده 10 قانون مالیات صادرات بر ارزش افزوده کلیه خدمات و کالاهای صادراتی – «پروانه سبز یا مجوز سبز صادره از نزدیکترین نماینده رسمی جمهوری اسلامی یا گمرک در کشور مقصد گواهی پایان کار. کار یا منابع رسمی مناسب صادرات با ارائه برگه خروج در قرارداد (در هنگام صادرات کالا) از مالیات بر ارزش افزوده.

وقتی مردم کالا و خدمات صادر می‌کنند و نمی‌توانند پولی را که برای وضعیت اقتصاد کشور هزینه شده است، برگردانند، باید برای تنظیم اوراق قرضه ارزی تدابیری اتخاذ کنند و با اتکا به نظام سیاسی تعیین‌شده توسط هماهنگی عالی کشور تدابیری اتخاذ کنند. شورای کشور انتقال وجه در سامانه نیما، واردات کالا در مقابل صادرات، انتقال پول خارجی به غیر صادرات، پرداخت وام از بانک ها، صندوق توسعه ملی، پول خارجی از یکی از راه ها. حساب ذخیره ارزی و فروش ارز و ارز به بانک ها و بورس ها. از طریق بانک مجاز است و مشمول مالیات صادرات کالا نیز خواهد بود.

مقاله پیشنهادی: مالیات بر واردات

اگر صادرکنندگان به تعهدات ارزی خود عمل نکنند، باید مالیات صادرات و 9 درصد ارزی که از طریق صادرات به دست می‌آورند را به عنوان مالیات بر صادرات بپردازند.

مالیات صادرات شخص حقیقی

مالیات صادرات افراد به صورت مرحله‌ای بر اساس درآمد اخذ می‌شود که به شرح زیر تعیین می‌شود:

مالیات صادرات شخص حقوقی

مالیات صادرات شخص حقوقی به این صورت تعریف شده است که میزان مالیات آن ها ربطی به میزان درامدشان بستگی ندارد و موظف به پرداخت مالیات 25% به صورت سالیانه هستند.

مالیات صادرات میوه

مالیات صادرات میوه یکی از شرایطی است که صادرکنندگان با چالش هایی مواجه هستند زیرا کالایی فاسد شدنی است و در هنگام صادرات باید به جنبه های زیادی توجه کرد. با توجه به عدم ارتباط بانکی با سایر کشورها و برخورد صادرکنندگان با ارز، موانعی در این زمینه وجود دارد. در خصوص مالیات بر صادرات میوه می توان گفت که صادرات میوه از شمول قانون استرداد ارزی معاف بوده و مستلزم عودت ارز حاصل از صادرات میوه و محصولات کشاورزی و مالیات صدور کالا نیست.

معافیت از مالیات صادرات کالا و خدمات

در این قسمت لیستی از محصولات صادراتی معاف از پرداخت مالیات صادرات و به طور کلی هر آنچه مشمول صادرات معاف از ارزش افزوده است را قرار داده ایم تا اطلاعات لازم را در خصوص معافیت صادرات کالا و خدمات در اختیار شما قرار دهیم.

به طور کلی برای صادرات غیرنفتی 100 درصد معافیت گمرکی داریم و اگر کالایی در لیست زیر نباشد 50 درصد برای شما معافیت مالیات صادرات در نظر گرفته خواهد شد.

 

محصولات کشاورزی فرآوری نشده معاف از مالیات صادرات

کالاهایی که توسط مسافران وارد کشور می شوند مشمول حقوق ورودی نمی شوند مگر اینکه بیش از نیاز آنها باشد و مالیات صادرات نخواهند داد

حیوانات و پرندگان زنده، زنبورها، آبزیان و نیوت ها نیز معاف از مالیات بر صادرات هستند

کالاهای اهدایی به وزارتخانه ها، مؤسسات دولتی، سازمان های مردم نهاد و غیره نیز در زمره کالاهای معاف از مالیات بر صادرات قرار دارند

انواع بذر، کود، کود و بذر نیز به هیچ وجه مالیات صادرات نخواهند پرداخت

انواع کالاها از جمله کتاب، نشریات و پوشاک و معافیت مالیات بر صادرات

آرد هندوانه، گوشت، نان، برنج، شیر، حبوبات، شکر، پنیر، سویا، شیرخشک و روغن نباتی برای کودکان.

انواع دارو، خدمات پزشکی، خدمات پشتیبانی و توانبخشی، لوازم پزشکی و معافیت مالیات بر صادرات

وسایل کمک ناوبری هوایی، رادار و راه و سایر موارد مورد نیاز وزارت حمل و نقل و وزارت امور اقتصادی

فرش دستباف معاف از مالیات صدور کالا است

تمام نیروهای نظامی و مجری قانون، وزارت دفاع تجهیزات حفاظتی را تجویز کردند

خوراک دام و طیور نیز معاف از مالیات صادرات است

خدمات حمل و نقل عمومی با مسافران ریلی، هوایی، جاده ای، برون شهری و درون شهری و دریایی

جمع‌بندی

در این مقاله توضیح داده ایم که صفر تا صد مالیات صادرات چیست و لیست محصولات مجاز صادراتی و محصولات مشمول مالیاتی که باید از صادرات ارزش افزوده معاف شوند را برای شما شرح داده ایم. در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد این و مالیات بر صادرات بر کالا و خدمات حمل و نقل می توانید در قسمت نظرات بپرسید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

همچنین می توانید برای مدیریت امور مالیات صدرو کالا خود به صفحه خدمات مالیاتی مراجعه کرده و از کارشناسان ما برای رفع مشکلات مالیاتی خود استفاده کنید.

سوالات متداول

تعریف مالیات صادرات چیست؟

یکی از منابع اصلی درآمد دولت مالیات بر صادرات نام دارد

معافیت مالیات صادرات کالا و خدمات مشمول چه مواردی است؟

با توجه به اینکه صادرات کالا و خدمات می تواند برای کشور و رونق اقتصادی به ارمغان بیاورد، بسیاری از اقلام مشمول معافیت از مالیات صادراتی هستند که در این مقاله به تفصیل توضیح داده شده است.

مشاوره رایگان