مالیات سبز

یک تعریف کلی از مالیات اینگونه است که : وظایفی که دولت بر انواع درآمدهای شهروندان خود تحمیل می کند و آنها را مجبور به پرداخت آن می کند. بخش بزرگی از درآمد دولت را پوشش می دهد و با جمع آوری آن، متناسب با هزینه این درآمد برای ساخت و ساز و توسعه زیرساخت ها، افزایش رفاه عمومی و سلامت اجتماعی و کاهش شکاف بین فقیر و غنی است. به اهداف اصلی خود در سطح جامعه نزدیک می شود با ما در ادامه همراه باشید تا با مالیات سبز آشنا شویم.

تعریف مالیات سبز

این نوع مالیات یعنی مالیات سبز در اصل بخشی از ساختن اقتصاد سبز در کشور ها است. اقتصاد سبز به معنای اقتصادی است که به محیط زیست آسیبی نمی رساند و از این رو این مالیات ها از شرکت های آلاینده اخذ می شود تا در حوزه جبران خسارت آلاینده ها و حذف آنها استفاده شود.

مقدار مالیات سبز

مالیات سبز کارمزدی است مانند سایر عوارض و دارای مبلغ ثابتی است که قانون تعیین می کند و مؤدیان و مؤدیان باید در موعد مقرر پرداخت کنند. در بهترین حالت مالیات سبز درصدی از درآمد حاصل از محصول پس از کسر کامل نرخ فروش و هزینه ها است. پس از دریافت مالیات سبز دولت باید برای بهبود و ساختن محیط زیست آن را هزینه کند.

همچنین حذف آلاینده ها در محیط زیست و فناوری های مربوطه با کمک دریافت مالیات سبز باید انجام شود . برای حفظ محیط زیست سالم و تمیز طبق چرخه های عادی و فرآیندهای برنامه ریزی شده مالیات سبز کاربرد دارد ولی. متأسفانه دولت ها به ویژه در کشورهای جهان سوم بیشتر درآمدهای مالیاتی خود از جمله مالیات سبز را صرف امور دیگر می کنند.

همچنین بخش قابل توجهی از آن به محیط زیست تعلق نمی گیرد از این رو کشورهای توسعه یافته قوانینی را تدوین کرده اند تا کشورهای صنعتی را آلوده نکنند و محیط زیست را پاکیزه نگه دارد و  این مقادیر از مالیات و مالیات سبز را آنها در زمینه نجات محیط زیست استفاده می کنند.

مقالات پیشنهادی: کاهش مالیاتکد اقتصادی چیست

آیا کالاهایی که محیط زیست را آلوده می کنند مشمول مالیات سبز میشوند ؟

برخی از شرکت ها و صنایع، کالاها و محصولاتی تولید می کنند که آسیب زیادی به محیط زیست وارد می کند و یا اینکه سال ها در چرخه طبیعت باقی می ماند و تجزیه نمی شود، مانند کارخانه هایی که لاستیک، پلاستیک، محصولات پلاستیکی مصرفی و غیره تولید می کنند.

قانون این شرکت ها را موظف به پرداخت مالیات سبز کرده است. اگر محصولی با ماندگاری بالا تولید کنند ده درصد مالیات سبز می پردازند و اگر محصولاتشان چندان پایدار نباشد رقم مالیات سبز برایشان پنج درصد می شود.

قطع درختان جنگل برای تولید محصولات مشمول چقدر مالیات سبز میشود ؟

قطع درختان برای تولید انواع محصولات مصرفی مانند میز، کمد، مبل و کاغذ. مشمول پرداخت مالیات سبز می شود و  این مالیات سبز از عاملین آن ها گرفته می شود و ده درصد باید بابت آن مالیات سبز بپردازند. نتیجه این اقدامات باید کاشت مستقیم و جایگزینی درختان قطع شده باشد، بدون اینکه در درازمدت آسیب قابل توجهی به محیط زیست وارد شود.

اخذ مالیات سبز از صنایع و بخش تولید با چه هدفی انجام میشود ؟

پرداخت مالیات سبز باعث می شود شرکت ها و صنایع آینده در کار خود دقت بیشتری داشته باشند و خراج کمتری برای کاهش آلودگی و کاهش آسیب های زیست محیطی بپردازند. گاهی با هزینه های مالیات سبز مشکلات در حوزه های مختلف می توان فناوری ها و روش هایی را ایجاد کرد که در حین فرآیند و تولید به محیط زیست آسیب وارد کند، یعنی جایگزین روش های جدید و پرهزینه و البته آسیب زدن به محیط زیست با روش های سنتی شود.

روش قدیم مثلا تولید خودروهایی با کیفیت بهتر و مصرف سوخت کمتر و البته تکنولوژی کمتر برای پاکسازی هوا و غیره. صرف مالیات سبز برای دانشگاه ها و تحقیقات یکی دیگر از راه های دستیابی به روش های جدید تولید است که آسیب کمتری به محیط زیست وارد می کند. ارتباط نزدیک و مؤثر بین صنعت و دانشگاه، دستیابی به این هدف را تسریع و بهبود می بخشد.

دولتها و نهادهای قانونی با مالیات سبز می توانند تخریب محیط زیست را حل کنند ؟

همانطور که گفتیم اولین قدم در فرآیند تغییر تکنولوژی و روش های کار و تولید در صنعت برای کاهش تداخل محیط در دریافت مالیات سبز از محصولات است. اصلاح فرآیند تولید یکی دیگر از راه حل های این کار است به عنوان مثال روی پریزها و دودکش ها فیلتر نصب شود و یا فاضلاب کارخانه ها قبل از ورود به فاضلاب شهری و محیط پاک شود و برای محیط زیست مواد مضر وجود نداشته باشد.

کاهش مصرف انرژی در صنعت و استفاده شهری یکی دیگر از راه های کاهش آسیب های زیست محیطی است. برخی از منابع انرژی برگشت ناپذیر هستند و کاهش آنها می تواند آسیب جدی به آب، تالاب ها و سایر اکوسیستم های منطقه ای وارد کند.

بنابراین، دولت ها و مؤسسات آموزشی خصوصی باید برای دستیابی به اهداف خود برنامه مشخص و توسعه یافته ای در کنار دریافت مالیات سبز داشته باشند و دولت ها می توانند انرژی های کثیف را جایگزین منابع تجدیدپذیر کرده و با هزینه واقعی کم انرژی پاک تولید کنند.

 

آیا مالیات سبز می تواند به بهبود محیط زیست کمک نماید ؟

جواب این سوال قطعا مثبت است البته اگر مالیات سبز دریافتی دقیقا در محل درست آن مصرف گردد و برای هزینه انها برنامه مشخصی وجود داشته باشد و . اگر پول هایی که تحت عنوان مالیات سبز از صنایع و تولید کنندگان دریافت میشود برای ترمیم محیط زسیت هزینه و اگر مطالعه در این زمینه اعمال شود، به زودی نتیجه و واکنش آن در جامعه مشخص خواهد شد.

تنها با آموزش این اتفاق می افتد که شهروندان از کیسه های پلاستیکی استفاده نکنند و برای این امر علاوه بر نظارت بر اجرای صحیح قانون و آموزش پیشگیری از فرار مالیاتی در مقابل پرداخت مالیات سبز ، برنامه آموزشی بلندمدت در نظر گرفته می شود.

بخش بزرگی از مشکلات شرکت ها و کسب و کارها باید به فکر بهبود و تغییر روند تولید بیایند تا روند تولید را بهبود بخشند و در اقتصاد سبز پیش ببرند که در نهایت سلامت و سود بیشتر آنها را به همراه خواهد داشت و در برخی زمینه ها پابرجا خواهند ماند. قاطعانه می توان گفت در چنین شرایطی مالیات سبز می تواندن به بهبود شرایط محیط زیست کمک بزرگی کند.

انجام کلیه امور در رابطه با مالیات سبز

در صورتی که شما عزیزان هرگونه سوال و یا مساله ای در رابطه با پرداخت و تعیین مقدار مالیات سبز در رابطه با مجموعه اقتصادی خود دارید می توانید با شماره تماس های موجود در وبسایت ما تماس و از طریق دریافت مشاوره از کارشناسان زبده ما اطلاعات مفیدی را در این رابطه دریافت نموده و یا در صورت تمایل کلیه امور مالیاتی خود اعم از مالیات سبز و دیگر عناوین مالیاتی را برای کاهش مقدار مالیات و دیگر امور به کارشناسان مالیاتی ما در مانا حساب بسپارید تا به بهترین شکل ممکن انجام شود.

مشاوره رایگان