مالیات حق الوکاله

مالیات حق الوکاله چقدر است؟ آیا همه وکلا برای حق الوکاله خود مالیات می پردازند؟ آیا هزینه های وکالت نیز پرداخت می شود؟ آیا مالیات حق الوکاله توسط وکیل قابل پرداخت است یا موکل ؟ اگر این سوال برای شما پیش آمده است حتما این مقاله که به محاسبه حق الوکاله از صفر تا صد می پردازد را مطالعه کنید.

محاسبه مالیات حق الوکاله - درصد مالیات حق الوکاله

اگر برای امور مالیاتی خود در زمینه مالیات حق الوکاله به مشاوره مالیاتی رایگان نیاز دارید و از بهترین کارشناسان مالیاتی کشور راهنمایی می خواهید می توانید به صفحه مشاوره مالیاتی مانا حساب مراجعه کرده و از همکاران ما مشاوره رایگان دریافت کنید .

مالیات حق الوکاله چیست

قبل از اینکه بخواهیم برای شما توضیح دهیم که مالیات حق الوکاله چیست ، باید توضیح دهیم که حق الوکاله دقیقا چقدر است ؟ حقوق وکلا بر اساس استانداردهای قانونی خدماتی است که به موکلان خود ارائه می دهند. به این دستمزد حق الوکاله گفته می شود که باید در قرارداد وکیل و موکل قید شود. گاهی اوقات فرد می تواند برای دفاع از خود اقدام کند یا از وکیل در کمیته حل اختلاف کمک بگیرد که باید تعرفه را لغو کند.

اگر فردی برای این کار از فردی کمک بگیرد، باید علاوه بر مالیات حق الوکاله، مالیات حق الوکاله را نیز بپردازد. اما به این سوال واقعی می رسیم که مالیات حق الوکاله چیست؟ همه افراد جامعه باید از درآمد کسب و کار خود مالیات بپردازند و این قانون شامل وکلا نیز می شود. بر این اساس کلیه وکلا و اشخاص وکالت در برخی از محاکم موظفند در وکالتنامه خود حق الوکاله و مبلغ 5% را به عنوان مالیات وکالت و حق تمبر قید کنند.

شیوه محاسبه مالیات حق الوکاله

 • در مورد مالیات حق الوکاله ، ماده 103 قانون مالیات های مستقیم بیان می کند که 5 درصد (پنج درصد) از حق الوکاله باید به عنوان مالیات حق الوکاله در دعاوی مربوط به دعاوی مالی کسر شود .
 • در دعاوی غیر نقدی و همچنین در دعاوی کیفری به استناد ماده 103 قانون مالیات های مستقیم حداقل 5 درصد مالیات حق الوکاله تعیین شود .
 • برای محاسبه مالیات حق الوکاله تعیین شده توسط مراجع غیر قضایی یا مشمول هزینه شهرداری، میزان حق الوکاله به شرح زیر تعیین می شود:

در مورد مالیات بر حق الوکاله، ماده 103 قانون مالیات های مستقیم بیان می کند که 5 درصد (پنج درصد) از حق الوکاله باید به عنوان مالیات حق الوکاله در دعاوی مربوط به دعاوی مالی کسر شود.

ماده 103 مالیات حق الوکاله

تبصره ماده 103 قانون مالیات های مستقیم

 • همانطور که قبلا ذکر شد، بند 103 قانون مالیات های مستقیم به مالیات حق الوکاله می پردازد، اما متن قانون حاوی موادی است که در برخی موارد موضوع را بیشتر باز می کند.
 • تبصره 1 ماده 301 قانون مالیات های مستقیم مالیات حق الوکاله
 • بر اساس این تبصره، در صورت عدم تمکین از ماده 103 قانون مدنی، وکیل در دادگاه یا مرجع ذیربط پذیرفته نمی‌شود، مگر در مواردی که از طرف ارگان‌ها مکلف به رسیدگی به امور حقوقی باشد که این امر ضروری نیست. از. هیچ مهری در وکالت نامه وجود ندارد. این نهادها شامل وزارتخانه ها، مؤسسات و مؤسسات عمومی، دولت های محلی، مؤسسات مرتبط با دولت و دولت های محلی است.
 • تبصره 2 ماده 301 قانون مالیات های مستقیم مالیات حق الوکاله
 • بر اساس این تفاهم نامه وزارتخانه ها، مؤسسات و مؤسسات دولتی، شهرداری ها، مؤسسات وابسته به دولت و شهرداری ها برای پوشش مالیات حق الوکاله باید 5 درصد از حق الوکاله را کسر و تا پایان ماه بعد پرداخت کنند.
 • تبصره 3 ماده 301 قانون مالیات های مستقیم مالیات حق الوکاله
 • اگر شخص وکیل مهر را باطل تشخیص دهد و تکلیف ادامه کار به وکیل دیگری محول شود، وکیل جدید ملزم به باطل بودن مهر جدید نیست. و نیازی به حق الوکاله ندارد.
 • تبصره 4 ماده 301 قانون مالیات های مستقیم مالیات حق الوکاله

بر اساس این اخطار، در صورتی که دادگاه میزان غرامت وکیل یا خسارات جبرانی وکیل را کمتر یا بیشتر از تمبر باطل شده برای حق الوکاله  تشخیص دهد، مدیران دفتر محاکم مکلفند مبلغ واقعی را به سازمان مالیاتی اعلام کنند. کشور، به طوری که مالیات حق الوکاله واقعی به عنوان مالیات واقعی از وکلا اخذ می شود.

محاسبه آنلاین مالیات حق الوکاله

یکی از درخواست های وکلا ارائه امکان محاسبه حق الوکاله وکلا به صورت آنلاین در وب سایت می باشد. در آینده تیم مانا حساب برنامه و روشی را برای محاسبه حق الوکاله به صورت آنلاین در اختیار شما قرار می دهد و شما می توانید با وارد کردن مبلغ حق الوکاله مبلغ مالیات حق الوکاله را محاسبه کنید.

درصد مالیات حق الوکاله

همانطور که قبلاً در متن مقاله اشاره کردیم، وکالتنامه باید شامل میزان هزینه های کمک وکیل باشد و علامت مورد استفاده در پرونده در وکالت نامه مهر و موم شده و باطل می شود. وکیل باید 5 درصد از حق الوکاله دریافتی به عنوان مالیات حق الوکاله را به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت کند. در برخی موارد درصد حق الوکاله متفاوت است که در این قسمت به طور جداگانه به آن پرداخته ایم:

درصد مالیات حق الوکاله در دعاوی مالی 5% حق الوکاله می باشد.

• نرخ مالیات حق الوکاله برای اختلافات غیر پولی 5 درصد حق الوکاله تعیین شده است.

نرخ مالیات حق الوکاله در دعاوی مالیاتی و عوارض شهرداری در صورتی که مبلغ آن تا سقف یک میلیون تومان باشد 5% و در صورتی که مبلغ آن تا سقف 3 میلیون تومان باشد 4% و در صورتی که بیش از 3 میلیون تومان باشد 3% و باطل است. هزینه ها در مجموع 5 درصد برای مهر زنی در نظر گرفته می شود.

اظهارنامه مالیاتی وکلا و مالیات حق الوکاله

یکی از کارهایی که وکلا باید انجام دهند پرکردن اظهارنامه مالیاتی حق الوکاله وکیل است و چون تجربه زیادی در این امور ندارند بهتر است از افرادی که به صورت حرفه ای در این زمینه فعالیت می کنند کمک بگیرند. اگر شما هم می خواهید اظهارنامه مالیاتی خود را با نظر بهترین کارشناس مالیاتی پر کنید و کارشناس مسئول امور مالیاتی شما باشد می توانید از خدمات اظهارنامه در شرکت حسابداری مانا حساب استفاده کنید.

مجازات عدم پرداخت مالیات حق الوکاله

طبق قانون مشمولان مالیات حق الوکاله باید در مهلت تعیین شده مالیات بپردازند و در غیر این صورت غیر از پرداخت مالیات باید جریمه و هزینه اضافی نیز بپردازند. برای اطلاعات بیشتر در مورد فرار مالیاتی و فرار مالیاتی مقاله فرار مالیاتی را مطالعه کنید.

جریمه عدم پرداخت مالیات توسط وکلا طبق مواد 95 و 96 قانون مالیات ها این است که اگر وکیل مالیاتی خود را در موعد مقرر به اداره مالیات تسلیم نکند باید 20 درصد مالیات را به عنوان جریمه پرداخت کند.  در حال حاضر بخش مالیات حق الوکاله به نظر می رسد که وکیل باید 20 درصد مالیات را به عنوان جریمه پرداخت کند.

پاسخ به سوالات شما در مورد مالیات حق الوکاله

در صورتی که در مورد مالیات حق الوکاله و مالیات وکالت سوالی دارید و می خواهید ابهام خود را در خصوص محاسبه مالیات حق الوکاله برطرف کنید، می توانید سوال خود را در قسمت نظرات مطرح کنید تا کارشناسان مالیاتی ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

جمع بندی مالیات حق الوکاله

در این مقاله از صفر تا صد هزینه های حقوقی چیست و نحوه محاسبه هزینه های حقوقی به صورت آنلاین را به شما آموزش می دهیم. اگر در مورد هر قسمت از این مقاله سوالی دارید می توانید در قسمت نظرات بپرسید تا کارشناسان مالیاتی ما در مورد سوالات شما در باره مالیات حق الوکاله  پاسخگوی شما باشند.

مشاوره رایگان