mana004

شرکت مانا حساب

مانا حساب با بیش از 20 سال سابقه کاری کمک می کند تا شرکت ها و سازمان ها تصمیمات مالی بهتری بگیرند

به این صفحه امتیاز دهید post

مالیات حقوق

دریافت مالیات حقوق از کسانی که کار می کنند و دارای درآمد و دستمزد می باشند، امری رایج به شمار می رود. این موضوع نه تنها در ایران، بلکه در تمام ایران، به منظور دادن خدمات به افراد از طریق همین مالیات در جریان است.

بر خلاف سالهای گذشته، در سالهای اخیر در ایران گرفتن مالیات حقوقی در کشور ما جدی تر از قبل دنبال می شود و دولت از طریق دریافت آن، کسب درآمد خود را افزایش داده است.

در این مقاله، میخواهیم مالیات حقوق را بطور مفصل مورد بررسی قرار داده و مهمترین نکات مربوط چگونگی محاسبۀ این نوع مالیات را مورد توجه قرار دهیم.

کلیه افرادی که به هر نحو شاغل هستند و حقوق و بیمه می گیرند، بخشی از حقوق خود را به عنوان مالیات حقوق و دستمزد به وزارت امور اقتصادی و دارایی پرداخت کرده اند. میزان مالیات حقوق هر ساله متفاوت است و طبق بخشنامه ها برای کلیه کارفرمایان و بنگاه های اقتصادی ارسال می شود و کارفرمایان باید مالیات متعلقه را از حقوق و مزایای کارکنان خود کسر و به حساب ویژه ای واریز کنند. وزارت اقتصاد و دارایی.

مالیات حقوق مالیات بر حقوق

مالیات حقوق یک مالیات مستقیم

مالیات حقوق، از انواع مالیات های مستقیم به شمار می رود که بر اساس محاسبات و قوانینی از حقوق و دستمزد افراد دریافت می شود. در واقع مالیات بر حقوق یک مالیات مستقیم می‌باشد که به حقوق تمامی کسانی که داخل ایران برای شخص دیگر کار می‌کنند، تعلق خواهد گرفت.

همچنین این دسته از مالیات، یک نوع مالیات تکلیفی می باشد. مالیات تکلیفی، در تعریف به مالیاتی می گویند که در آن پرداخت مالیات، به عهده پرداخت کننده نیست. بلکه یک شخص یا سازمان دیگر ( حقیقی یا حقوقی )، میزان مبلغ مالیات را از فرد مودّی دریافت و در سازمان مالیاتی کشور پرداخت خواهد کرد.

طبق قوانین موجود، هر شخصی که مشغول به کاری می باشد و حقوقی دریافت می کند، باید به نسبت مبلغی را به عنوان مالیات، به سازمان امرور مالیاتی پرداخت کند. از طریق پرداخت این مبلغ مالیات و در قبال آن خدمات و تسهیلاتی که افراد دریافت می کنند، قسمت قابل توجهی از هزینۀ آن از طریق همین مالیات پرداخت می شود.

در تعریفی کلی، هر شخصی که به کار و شغلی معروف می باشد و از طریق آن حقوق و دریافتی دارد و از سوی کارفرما بیمۀ تأمین اجتماعی می باشد، باید برای پرداخت مالیات اقدام کند.

اما نکتۀ مهمی که باید آن را مورد توجه قرار دهیم، این است  که میزان مالیات حقوق یک مبلغ معین و مشخص نمی باشد و به نسبت درآمد هر شخص محاسبه خواهد شد. علاوه بر محاسبه میزان حقوق افراد، عوامل دیگری مانند بودجه سالانۀ کشور و همچنین معافیت های مربوط به پرداخت مالیات تعیین کننده این نوع از مالیات می باشد.

بطور کلی مالیات بر حقوق، با توجه به چند مورد مهم و معین، تشخیص داده می شود. یکی از اهداف مهم طرح مالیات بر حقوق، توزیع عادلانه درآمد هر فرد می باشد. بطوریکه از طریق پرداخت مالیات این عدالت تا حدود بسیار زیادی برقرار خواهد شد.

مالیات حقوق، آن دسته از مالیات های مستقیم می باشد که کارایی بالایی داشته و پرداخت و دریافت آن امری آسان و راحت می باشد و بخش قابل توجهی از درآمد سالیانه دولت را شامل می شود.

تماس با ما : 66925402 – 021

مالیات حقوق چه قوانین و شرایطی دارد

از مهم ترین قوانین و شرایطی که مالیات بر حقوق نیز شامل آن می شود، معافیت مالیاتی می باشد. معمولاً میزان این معافیت مالیاتی در ابتدای هر سال از سوی سازمان اداره امور مالیاتی کشور اعلام خواهد شد.

با وجود این که همۀ افراد به نسبت کارکرد و دریافت حقوق خود باید مبلغی را به عنوان مالیات پرداخت نمایند، اما هر ساله مبلغ مشخص از سوی سازمان معین می گردد که دارای نرخ مالیات صفر درصد می باشد.

مالیات حقوق مالیات بر حقوق

مالیات حقوق مناطق آزاد

در سالهای اخیر بر اساس رای هیأت عمومی شورای عالی مالیاتی؛ حقوق کارمندان مشاغل در مناطق آزاد و همینطور کارکنان پارک‌های علم و فناوری معافیت‌ های مالیات بر حقوق را بایستی پرداخت نمایند. ولی در این چند سال ومطابق با رای دیوان عدالت اداری این معافیت دیگر وجود ندارد.

محاسبۀ مالیات حقوق

روش محاسبۀ مالیات بر حقوق از موضوعات مهمی به شمار می رود که اکثر افراد می خواهند از چگونگی انجام آن آگاهی داشته باشند. محاسبۀ مالیات حقوق شرایط و دسته بندی هایی را شامل می شود که هر بازه چه میزان مالیات به آن تعلق می گیرد.

جهت مشاهدۀ لیست این قوانین و محاسبات، اینجا را کلیک کنید.

روش ارسال آن لیست مالیات حقوق

تمامی افرادی که پرداخت مالیات حقوق شامل حال آنها می شود ( چه حقیقی و چه حقوقی )، باید لیست مالیات کارکنان مجموعۀ خود را از طریق سامانه مالیات بر درآمد و حقوق، تنظیم و ارسال نمایند.

ارسال این لیست، توسط افراد و از طریق سیستم انجام پذیر می باشد و مراجعۀ حضوری افراد لازم نمی باشد. می توانید ازطریق آدرس و نشانی salary.tax.gov.ir ( سامانه پرداخت مالیات ) کارهای مربوط به ارسال و پرداخت را انجام دهید.

سامانه ( مالیات حقوق )

همانطور که بالاتر گفتیم، جهت پرداخت مالیات و محاسبۀ آن می توانید به سامانۀ salary.tax.gov.ir مراجعه کنید و اقدامات لازم را انجام دهید.

این سامانه این امکان را به شما می دهد تا در زمان و هزینه تان، نهایت صرفه جوبی به عمل آید. سامانه ارسال لیست مالیات برای جلب رضایت افراد و صرفه جویی در زمان و هزینه طراحی شده است.

لیست مالیات حقوق

طبق آخرین مصوبات قانون بودجه سال 1401 : معافیت ماهانه 56 میلیون ریال و سالانه 672 میلیون ریال

جدول محاسبه مالیات ( لیست مالیات حقوق )، طبق مصوبات مجلس در قانون بودجه سال 1401 به منظور محاسبۀ معافیثت مالیات حقوق و میزان دستمزد در سال 1401 و تشریح بیشتر آن صورت می گیرد.

لیست مالیات حقوق

بر أساس این محاسبات ( در لیست مالیات حقوق )، میزان سقف معافیت مالیات درآمد سالانه 67 میلیون و 200 هزار تومان می باشد. یعنی در سال 1401، میزان دریافتی هر نفر بصورت ماهانه تا سقف5,600,000  تومان، از پرداخت مالیات معاف می باشد.

تماس با ما : 66925402 – 021

میران تفاوت حداقل مبلغ دریافتی در سال برابر با 68,148,000 تومان ( به صورت ماهانه 5,679,000 تومان ) با میزان سقف معافیت مالیاتی در سال یعنی 67,200,000 تومان ( ماهانه 5,600,000 )  نشان می دهد که مبلغ 948,000 تومان از حقوق دریافتی که یک کارگر در طول یک سال دریافت می کند، باید به عنوان مالیات پرداخت شود.

بنابراین کارگران با حداقل میزان حقوق ( 5,679,000 )، پرداخت نرخ 10 درصدی مالیات شامل حال او می شود. همچنین، با درنظر گرفتن نرخ 10 درصدی نسبت به مبلغ 948,000 تومانی که مشمول مالیات در یک سال می باشد، یک کارگر به صورت ماهانه مبلغ 98,400 را به عنوان مالیات پرداخت کند.

تهیه و تنظیم  لیست بیمه

مطابق قانون بودجه سال 1401 ( بند 5 تبصره 12 ) :

سقف معافیت مالیاتی سالانه در سال 1401 مبلغ 672,000,000 ریال تعیین می گردد.

 لیست مالیات حقوق

نرخ مالیات حقوقی کارکنان دولتی و غیره، شامل مجموع مندرج در احکام کارگزینی شامل حق شاغل، فوق العاده مدیریت، حق شغل، فوق العاده مستمر و غیرمستمر و سایر پرداختی ها ( غیر از عیدی آخر سال ) به شرح زیر است :

 

 • 1-5) نسبت به مازاد 672,000,000 ریال، تا 1,800,000,000 ريال : 10 درصد
 • 2-5) نسبت به مازاد 1,800,000,000 ریال، تا 3,000,000,000 ريال : 15 درصد
 • 3-5) نسبت به مازاد 3,000,000,000 ریال، تا 4,200,000,000 ريال : 20 درصد
 • 5-4) نسبت به مازاد 4,200,000,000 ریال به بالا : 30 درصد

 

همچنین میزان معافیت مالیات سالانه مستغلات اشخاص فاقد درآمد موضوع ماده (۵۷) قانون مالیات­های مستقیم و مالیات بر درآمد مشاغل موضوع ماده (۱۰۱) قانون مالیات‌های مستقیم سالانه به مبلغ سیصد و نود و شش میلیون (۳۹۶,۰۰۰,۰۰۰) ریال تعیین می‌­شود.

جریمه عدم ارسال لیست مالیات حقوق

جریمه عدم ارسال لیست مالیات حقوق بدین صورت است که پرداخت مالیات حقوق یکی از امور ضروری می‌باشد که صاحبان کسب و کار باید به آن توجه زیادی کنند. ارسال لیست مالیات حقوق دارای زمان مشخصی می‌باشد که باید در آن موعد حتماً انجام شود، وگذنه با جریمه عدم ارسال لیست مالیات حقوق مواجه خواهند داشت.

مواقعی هستند که اداره مالیات جریمه ارسال نکردن لیست مالیات حقوق را مقداری بالاتر از مالیات اصلی تعیین می‌کنند و باید این موضوع را بدانید که این جریمه قابل جبران نخواهد بود.

محاسبه مبلغ جریمه عدم ارسال در آموزش لیست مالیات حقوق

کوتاهی در واریز مالیات حقوق، سبب جریمه 10 درصد از مالیات خواهد شد. علاوه بر این به ازای یک ماه تاخیر در واریز مالیات حقوق 2.5 درصد مقدار جریمه فوق افزایش خواهد داشت.

اگر کارفرما نسبت به ارسال لیست مالیات حقوق کوتاهی کند؛ زمینه مشکلات بزرگ مالی را برای شرکت خویش فراهم نموده است به همین خاطر است که کارفرما باید نسبت به ارسال لیست حقوق به دارایی و ارسال لیست مالیات حقوق و دستمزد به زمان باقیمانده توجه داشته باشد، تا دچار جریمه عدم ارسال  نشود.

موضوعی که باید به آن توجه داشته باشیم نیز تهیه لیست مالیات حقوق و ارسال آن باید بطور شفاف و واضح صورت گیرد، پس به این آسانی‌ها نخواهد بود به همین دلیل باید تمامی کارهای مرتبط با تهیه و ارسال لیست مالیات حقوق بایستی توسط افراد با تجربه و کاردان صورت گیرد.

معافیت مالیات حقوق و دستمزد 1401

معافیت مالیات بر حقوق و دستمزد دارای 13 بند مختلف است که در ماده 91 قانون مدنی به صراحت تعریف شده شامل موارد زیر می‌شود:

 • ورود مدیران هیئت های سیاسی خارجی به داخل. ضمناً اعضای هیئت های فوق العاده دولت های بین المللی نیز در کشور حضور دارند. البته این معافیت مالیاتی حقوق مطابق با شرایط معامله مشترک اعما خواهد شد.
 • رؤسا و اعضای نمایندگی‌های کنسولی خارجی در ایران و کارمندان مجموعه‌های فرهنگی دولت‌های خارجی در مقایسه با درآمدهای مزدی که از دولت خود اخذ می‌کنند با موافقت طرفین
 • کارشناسان خارجی فرستاده‌شده در ایران با تایید دولت جمهوری اسلامی ایران از کمک های مالی فنی، اقتصادی، علمی و فرهنگی دولت های خارجی یا موسسات بین المللی
 • کارمندان سفارتخانه ها و نمایندگی‌های دولت جمهوری اسلامی ایران جدا از درآمدی که از دولت جمهوری اسلامی ایران دریافت می کنند، در صورتی که دارای اتباع دولت جمهوری اسلامی ایران نباشند.
 • بازنشستگی، وظیفه، سنوات، پایان کار، حقوق پایان خدمت، پایان خدمت، وظیفه یا مستمری قابل پرداخت به ورثه، حق سنوات و روزهای مرخصی استفاده نشده که در زمان بازنشستگی یا از کارافتادگی به افراد  واریز خواهد شد.
 • هزینه های سفرهای کاری
 • خانه هایی که برای استفاده کارگران در یک کارخانه و مسکن های مقرون به صرفه سازمانی در خارج از کارخانه مورد استفاده کارگران قرار داده شده است.
 • جبران خسارات و تامین مالی از بیمه درمان و امثال آن
 • مرخصی سالیانه یا افزایش سالانه برابر با 12/1 میزان معافیت مالیاتی طبق ماده 11 می باشد. (84) این قانون
 • خانه های سازمانی که با مجوز قانونی یا مقررات خاص به مقامات دولتی داده می شود.
 • وجوهی که کارفرمایان به طور مستقیم یا از طریق کارمندان برای معالجه کارکنان یا افراد تحت تکفل آنها بر اساس اسناد مثبته به پزشکان یا بیمارستان ها پرداخت می کنند.
  • مزایای غیرنقدی حداکثر معادل دو دوازدهم معافیت موضوع ماده (۸۴) این قانون به کارکنان پرداخت می شود.
 • حقوق و دستمزد کارکنان نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعم از لشکری ​​و انتظامی مشمول قانون کار وزارت اطلاعات و جانبازان انقلاب اسلامی و سربازان وظیفه و آزادی است.

ورود به سامانه مالیات حقوق

مشاوره رایگان