mana004

شرکت مانا حساب

مانا حساب با بیش از 20 سال سابقه کاری کمک می کند تا شرکت ها و سازمان ها تصمیمات مالی بهتری بگیرند

5/5 - (24 امتیاز)

مالیات حقوق

مالیات حقوق مالیات بر حقوق

مالیات حقوق

دریافت مالیات حقوق از کسانی که کار می کنند و دارای درآمد و دستمزد می باشند، امری رایج به شمار می رود. این موضوع نه تنها در ایران، بلکه در تمام ایران، به منظور دادن خدمات به افراد از طریق همین مالیات در جریان است.

بر خلاف سالهای گذشته، در سالهای اخیر در ایران گرفتن مالیات حقوقی در کشور ما جدی تر از قبل دنبال می شود و دولت از طریق دریافت آن، کسب درآمد خود را افزایش داده است.

در این مقاله، میخواهیم مالیات حقوق را بطور مفصل مورد بررسی قرار داده و مهمترین نکات مربوط چگونگی محاسبۀ این نوع مالیات را مورد توجه قرار دهیم.

کلیه افرادی که به هر نحو شاغل هستند و حقوق و بیمه می گیرند، بخشی از حقوق خود را به عنوان مالیات حقوق و دستمزد به وزارت امور اقتصادی و دارایی پرداخت کرده اند. میزان مالیات حقوق هر ساله متفاوت است و طبق بخشنامه ها برای کلیه کارفرمایان و بنگاه های اقتصادی ارسال می شود و کارفرمایان باید مالیات متعلقه را از حقوق و مزایای کارکنان خود کسر و به حساب ویژه ای واریز کنند. وزارت اقتصاد و دارایی.

مالیات حقوق مالیات بر حقوق

چه کسانی مشمول مالیات حقوق می‌شوند

نکته دیگری که باید کسانی که در زمینه حسابداری مشغول به کار هستند به یاد داشته باشند این است که همه حقوق بگیران و کارمندان باید با توجه به حقوقی که دریافت می کنند مالیات حقوق و دستمزد بپردازند. در کنار این موضوع باید توجه داشت که تجار، اصناف و صنعتگران، تجار و کسانی که از این راه کسب درآمد می کنند نیز مشمول مالیات بر درآمد هستند.
علاوه بر این موضوع باید در نظر داشت که شرکت ها باید مالیات بر حقوق را از حقوق کارکنان خود برداشت کنند و سپس بر اساس سیستم ایجاد شده (نظام مالیات بر حقوق) لیست را به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند. وظایف حسابداری در نظر گرفته شده است. با ما همراه باشید تا در مورد این روش بیشتر صحبت کنیم.

مالیات حقوق 1402 به چه کسانی تعلق نمی‌گیرد؟

کلیه چهارده گروه ذکر شده در ماده 91 قانون مربوط به مالیات حقوق و تمام عزیزانی که درآمد سالیانه آنها تا سقف مقدار 67 میلیون و 200 هزار تومان مشمول پرداخت مالیات حقوق در سال 1402 نخواهند بود.

میزان مالیات حقوق کارگران در سال 1402

هادی ابوی ، نماینده کانون انجمن‌های صنفی کارگری کشور در شورای عالی کار در مورد مالیات حقوق کارگران و میزان حقوق آنها در سال 1402 در مصاحبه با همشری آنلاین اذعان نمود که شیوه تعیین دستمزد کارگران طبق ماده 41 قانون کار خواهد بود. لازم به ذکر است بر در این شرایط میزان حقوق کارگران در سال 1402 با توجه به نرخ تورم و هزینه معیشت کارگران تعیین خواهد گردید که مقداری مساوی با حدود 9 میلیون تومان اعلام شده است این در حالی است که امسال وزیر کار اعلام نمودند برای سال 1402 تدبیر های دیگری انجام و کمیسیون تعیین حداقل حقوق مشخص خوهد شد.

مالیات حقوق یک مالیات مستقیم

مالیات ها انواع مختلفی دارند و در اصل یکی از مهمترین شیوه های کسب و تحصیل منابع مالی و درآمدی دولت ها می‌باشند که در تقسیم بندی به دو گروه مالیات های مستقیم و مالیات های غیر مستقیم تقسیم می شوند که منظور از مالیات مستقیم دسته ای از مالیات ها هستند که به صورت کاملا مستقیم بر میزان درآمد اشخاص در جامعه وضع و تعیین می‌شوند که مالیات حقوق جزء آن دسته محسوب می‌شود و مالیات های غیر مستقیم مالیاتهایی هستند که بر روی قیمت خدمات و کالا وضع میگردد.

مالیات حقوق، از انواع مالیات های مستقیم به شمار می رود که بر اساس محاسبات و قوانینی از حقوق و دستمزد افراد دریافت می شود. در واقع مالیات بر حقوق یک مالیات مستقیم می‌باشد که به حقوق تمامی کسانی که داخل ایران برای شخص دیگر کار می‌کنند، تعلق خواهد گرفت.

یکی از مالیات های رایج در دولت ها مالیات حقوق دریافتی اشخاص است که جزء دسته بندی مالیات های مستقیم قرار می‌گیرد و به نسبت شیوه محاسبه خاصی از درآمد دریافتی اشخاص تعیین و تعریف میشود به اینصورت که طبق ماده یک قانون مربوط به مالیات های مستقیم تمام اشخاصی که درون کشور به هر نحوی با فعالیت های اقتصادی خود ، خدماتی و روش های غیره کسب درآمد دارند در زمره مشمولین پرداخت این نوع مالیات هستند.

همچنین این دسته از مالیات، یک نوع مالیات تکلیفی می باشد. مالیات تکلیفی، در تعریف به مالیاتی می گویند که در آن پرداخت مالیات، به عهده پرداخت کننده نیست. بلکه یک شخص یا سازمان دیگر ( حقیقی یا حقوقی )، میزان مبلغ مالیات را از فرد مودّی دریافت و در سازمان مالیاتی کشور پرداخت خواهد کرد.

طبق قوانین موجود، هر شخصی که مشغول به کاری می باشد و حقوقی دریافت می کند، باید به نسبت مبلغی را به عنوان مالیات، به سازمان امرور مالیاتی پرداخت کند. از طریق پرداخت این مبلغ مالیات و در قبال آن خدمات و تسهیلاتی که افراد دریافت می کنند، قسمت قابل توجهی از هزینۀ آن از طریق همین مالیات پرداخت می شود.

در تعریفی کلی، هر شخصی که به کار و شغلی معروف می باشد و از طریق آن حقوق و دریافتی دارد و از سوی کارفرما بیمۀ تأمین اجتماعی می باشد، باید برای پرداخت مالیات اقدام کند.

مالیات بر درآمد 1402 چیست؟

یکی از مهمترین شیوه های کسب درآمد در دولت ها استفاده و وضع مالیات های مستقیم است که یکی از مهمترین آنها طبق ماده 82 قانون مالیات مستقیم از نوع مالیات بر درآمد یا همان مالیات حقوق است که به کلیه حقوق و درآمدهای کلیه اشخاص در داخل کشور که از طریق ارائه خدمت و کالا به کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی دریافت می‌نمایند تعلق می‌گیرد

تمامی کارفرماها و اشخاص موظف هستند تا مقدار مالیات مشخص شده بر حقوق را از درآمد و میزان حقوق و یا دستمزد کارکنان خودشان کسر کنند تا به حساب سازمان امور مالیات کشور پرداخت نمایند.

اما نکتۀ مهمی که باید آن را مورد توجه قرار دهیم، این است  که میزان مالیات حقوق یک مبلغ معین و مشخص نمی باشد و به نسبت درآمد هر شخص محاسبه خواهد شد. علاوه بر محاسبه میزان حقوق افراد، عوامل دیگری مانند بودجه سالانۀ کشور و همچنین معافیت های مربوط به پرداخت مالیات تعیین کننده این نوع از مالیات می باشد.

بطور کلی مالیات بر حقوق، با توجه به چند مورد مهم و معین، تشخیص داده می شود. یکی از اهداف مهم طرح مالیات بر حقوق، توزیع عادلانه درآمد هر فرد می باشد. بطوریکه از طریق پرداخت مالیات این عدالت تا حدود بسیار زیادی برقرار خواهد شد.

مالیات حقوق، آن دسته از مالیات های مستقیم می باشد که کارایی بالایی داشته و پرداخت و دریافت آن امری آسان و راحت می باشد و بخش قابل توجهی از درآمد سالیانه دولت را شامل می شود.

تماس با ما : 66925402 – 021

مالیات حقوق بر کدام دسته از مشاغل تعلق می ‌گیرد؟

مالیات حقوق طبق ماده 82 مالیات های مستقیم به هرگونه درآمدی که اشخاص حقیقی از خدمت اشخاص دیگر چه اشخاص حقیقی و چه اشخاص حقوقی در برابر ارائه نیروی کار خود یا بابت شغلی در ایران با توجه نمودن به میزان مدت و یا نوع کار صورت گرفته به شکل نقدی و یا اعتباری به دست می‌آورد تعلق خواهد گرفت و مشمول پرداخت از طرف شخص می‌شود.

مالیات حقوق چه قوانین و شرایطی دارد

از مهم ترین قوانین و شرایطی که مالیات بر حقوق نیز شامل آن می شود، معافیت مالیاتی می باشد. معمولاً میزان این معافیت مالیاتی در ابتدای هر سال از سوی سازمان اداره امور مالیاتی کشور اعلام خواهد شد.

با وجود این که همۀ افراد به نسبت کارکرد و دریافت حقوق خود باید مبلغی را به عنوان مالیات پرداخت نمایند، اما هر ساله مبلغ مشخص از سوی سازمان معین می گردد که دارای نرخ مالیات صفر درصد می باشد.

مالیات حقوق مالیات بر حقوق

مالیات حقوق مناطق آزاد

در سالهای اخیر بر اساس رای هیأت عمومی شورای عالی مالیاتی؛ حقوق کارمندان مشاغل در مناطق آزاد و همینطور کارکنان پارک‌های علم و فناوری معافیت‌ های مالیات بر حقوق را بایستی پرداخت نمایند. ولی در این چند سال ومطابق با رای دیوان عدالت اداری این معافیت دیگر وجود ندارد.

محاسبۀ مالیات حقوق

روش محاسبۀ مالیات بر حقوق از موضوعات مهمی به شمار می رود که اکثر افراد می خواهند از چگونگی انجام آن آگاهی داشته باشند. محاسبۀ مالیات حقوق شرایط و دسته بندی هایی را شامل می شود که هر بازه چه میزان مالیات به آن تعلق می گیرد.

به این شکل است که پس از اعمال و کسر معافیت مالیاتی و بر اساس نرخ تعیین شده موجود در جداول مالیات حقوق سال 1402 است . با مانا حساب همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در مورد شیوه محاسبه مالیات حقوق سال 1402 را به دست آورید

جهت مشاهدۀ لیست این قوانین و محاسبات، اینجا را کلیک کنید.

روش ارسال آن لیست مالیات حقوق

تمامی افرادی که پرداخت مالیات حقوق شامل حال آنها می شود ( چه حقیقی و چه حقوقی )، باید لیست مالیات کارکنان مجموعۀ خود را از طریق سامانه مالیات بر درآمد و حقوق، تنظیم و ارسال نمایند.

ارسال این لیست، توسط افراد و از طریق سیستم انجام پذیر می باشد و مراجعۀ حضوری افراد لازم نمی باشد. می توانید ازطریق آدرس و نشانی salary.tax.gov.ir ( سامانه پرداخت مالیات ) کارهای مربوط به ارسال و پرداخت را انجام دهید.

سامانه ( مالیات حقوق )

همانطور که بالاتر گفتیم، جهت پرداخت مالیات و محاسبۀ آن می توانید به سامانۀ salary.tax.gov.ir مراجعه کنید و اقدامات لازم را انجام دهید.

این سامانه این امکان را به شما می دهد تا در زمان و هزینه تان، نهایت صرفه جوبی به عمل آید. سامانه ارسال لیست مالیات برای جلب رضایت افراد و صرفه جویی در زمان و هزینه طراحی شده است.

لیست مالیات حقوق 1402

جدول محاسبه مالیات ( لیست مالیات حقوق 1402 )، طبق مصوبات مجلس در قانون بودجه سال 1402 به منظور محاسبۀ معافیثت مالیات حقوق و میزان دستمزد در سال 1402 و تشریح بیشتر آن صورت می گیرد.

لیست مالیات حقوق

بر أساس این محاسبات ( در لیست مالیات حقوق )، میزان سقف معافیت مالیات درآمد سالانه 67 میلیون و 200 هزار تومان می باشد. یعنی در سال 1401، میزان دریافتی هر نفر بصورت ماهانه تا سقف5,600,000  تومان، از پرداخت مالیات معاف می باشد.

جدول مالیات حقوق 1402

جدول مالیات حقوق ۱۴۰۲ بر اساس ماده ۱۲ قانون بودجه در سال۱۴۰۲ به شرح جدول زیر می‌باشد:

جدول معافیت مالیاتی حقوقی 1402 ( ماده 84 )

نرخ مالیات

ماهانه – ريال

سالانه – ريال

تا

از

تا

از

معاف

70,000,000

0

840,000,000

0

10%

140,000,000

70,000,000

1,680,000,000

840,000,000

15%

230,000,000

140,000,000

2,760,000,000

1,680,000,000

20%

340,000,000

230,000,000

4,080,000,000

2,760,000,000

30%

نسبت به مازاد

340,000,000

نسبت به مازاد

4,080,000,000

 

تماس با ما : 66925402 – 021

میران تفاوت حداقل مبلغ دریافتی در سال برابر با 68,148,000 تومان ( به صورت ماهانه 5,679,000 تومان ) با میزان سقف معافیت مالیاتی در سال یعنی 67,200,000 تومان ( ماهانه 5,600,000 )  نشان می دهد که مبلغ 948,000 تومان از حقوق دریافتی که یک کارگر در طول یک سال دریافت می کند، باید به عنوان مالیات پرداخت شود.

بنابراین کارگران با حداقل میزان حقوق ( 5,679,000 )، پرداخت نرخ 10 درصدی مالیات شامل حال او می شود. همچنین، با درنظر گرفتن نرخ 10 درصدی نسبت به مبلغ 948,000 تومانی که مشمول مالیات در یک سال می باشد، یک کارگر به صورت ماهانه مبلغ 98,400 را به عنوان مالیات پرداخت کند.

تهیه و تنظیم لیست بیمه

مطابق قانون بودجه سال 1402 ( بند 5 تبصره 12 ) :

مالیات حقوق 1402

یکی از دلایل اهمیت بسیار بالای مالیات بر حقوق ، حجم و وضعیت ثابت و کار آمدی و سهولت در روش دریافت و پرداخت مالیات حقوق است که به اشخاصی حقیقی تعلق میگیرد

نرخ مالیات حقوقی کارکنان دولتی و غیره، شامل مجموع مندرج در احکام کارگزینی شامل حق شاغل، فوق العاده مدیریت، حق شغل، فوق العاده مستمر و غیرمستمر و سایر پرداختی ها ( غیر از عیدی آخر سال ) به شرح زیر است :

 • 1-5) از 70,000,0000 تا 140,000,000 ریال : 10 درصد
 • 2-5) از 140,000,000 تا 230,000,000 ریال : 15 درصد
 • 3-5) از 230,000,0000 تا 340,000,000 ریال : 20 درصد
 • 5-4) 340,000,000  وبیشتر : 30 درصد

به گزارش بازارکار، لایحه بودجه سال 1402 امروز (30 دی ماه 1401) در مجلس ارائه شد. دولت بر اساس پیشنهاد بودجه سال1402 حقوق کارکنان کشوری و لشکری و بازنشستگان را ابلاغ کرد.
در این لایحه که باید به تصویب مجلس برسد، حداقل دستمزد بازنشستگان کشوری و لشکری 6 میلیون و 300 هزار تومان است که نسبت به سال جاری تنها یک میلیون و 300 هزار تومان افزایش یافته است. حداقل دستمزد کارکنان دولت با 20 درصد افزایش به 7 میلیون تومان رسید.
همچنین در این لایحه تاکید شده است که حقوق کمتر از ۷ میلیون تومان از مالیات معاف است. یعنی حداکثر معافیت مالیاتی در بودجه امسال ۷ میلیون تومان است.
این حساب کلیه مستمری بگیران و کارگران حداقل دستمزد را از پرداخت مالیات معاف می کند. سال گذشته مبلغ معافیت مالیاتی 5 میلیون و 600 هزار تومان بوده است.

جریمه عدم ارسال لیست مالیات حقوق

جریمه عدم ارسال لیست مالیات حقوق بدین صورت است که پرداخت مالیات حقوق یکی از امور ضروری می‌باشد که صاحبان کسب و کار باید به آن توجه زیادی کنند. ارسال لیست مالیات حقوق دارای زمان مشخصی می‌باشد که باید در آن موعد حتماً انجام شود، وگذنه با جریمه عدم ارسال لیست مالیات حقوق مواجه خواهند داشت.

مواقعی هستند که اداره مالیات جریمه ارسال نکردن لیست مالیات حقوق را مقداری بالاتر از مالیات اصلی تعیین می‌کنند و باید این موضوع را بدانید که این جریمه قابل جبران نخواهد بود.

محاسبه مبلغ جریمه عدم ارسال در آموزش لیست مالیات حقوق

کوتاهی در واریز مالیات حقوق، سبب جریمه 10 درصد از مالیات خواهد شد. علاوه بر این به ازای یک ماه تاخیر در واریز مالیات حقوق 2.5 درصد مقدار جریمه فوق افزایش خواهد داشت.

اگر کارفرما نسبت به ارسال لیست مالیات حقوق کوتاهی کند؛ زمینه مشکلات بزرگ مالی را برای شرکت خویش فراهم نموده است به همین خاطر است که کارفرما باید نسبت به ارسال لیست حقوق به دارایی و ارسال لیست مالیات حقوق و دستمزد به زمان باقیمانده توجه داشته باشد، تا دچار جریمه عدم ارسال  نشود.

موضوعی که باید به آن توجه داشته باشیم نیز تهیه لیست مالیات حقوق و ارسال آن باید بطور شفاف و واضح صورت گیرد، پس به این آسانی‌ها نخواهد بود به همین دلیل باید تمامی کارهای مرتبط با تهیه و ارسال لیست مالیات حقوق بایستی توسط افراد با تجربه و کاردان صورت گیرد.

معافیت مالیات حقوق و دستمزد 1402

معافیت مالیات حقوق و دستمزد 1402 دارای 13 بند مختلف است که در ماده 91 قانون مدنی به صراحت تعریف شده شامل موارد زیر می‌شود:

 • ورود مدیران هیئت های سیاسی خارجی به داخل. ضمناً اعضای هیئت های فوق العاده دولت های بین المللی نیز در کشور حضور دارند. البته این معافیت مالیاتی حقوق مطابق با شرایط معامله مشترک اعما خواهد شد.
 • رؤسا و اعضای نمایندگی‌های کنسولی خارجی در ایران و کارمندان مجموعه‌های فرهنگی دولت‌های خارجی در مقایسه با درآمدهای مزدی که از دولت خود اخذ می‌کنند با موافقت طرفین
 • کارشناسان خارجی فرستاده‌شده در ایران با تایید دولت جمهوری اسلامی ایران از کمک های مالی فنی، اقتصادی، علمی و فرهنگی دولت های خارجی یا موسسات بین المللی
 • کارمندان سفارتخانه ها و نمایندگی‌های دولت جمهوری اسلامی ایران جدا از درآمدی که از دولت جمهوری اسلامی ایران دریافت می کنند، در صورتی که دارای اتباع دولت جمهوری اسلامی ایران نباشند.
 • بازنشستگی، وظیفه، سنوات، پایان کار، حقوق پایان خدمت، پایان خدمت، وظیفه یا مستمری قابل پرداخت به ورثه، حق سنوات و روزهای مرخصی استفاده نشده که در زمان بازنشستگی یا از کارافتادگی به افراد  واریز خواهد شد.
 • هزینه های سفرهای کاری
 • خانه هایی که برای استفاده کارگران در یک کارخانه و مسکن های مقرون به صرفه سازمانی در خارج از کارخانه مورد استفاده کارگران قرار داده شده است.
 • جبران خسارات و تامین مالی از بیمه درمان و امثال آن
 • مرخصی سالیانه یا افزایش سالانه برابر با 12/1 میزان معافیت مالیاتی طبق ماده 11 می باشد. (84) این قانون
 • خانه های سازمانی که با مجوز قانونی یا مقررات خاص به مقامات دولتی داده می شود.
 • وجوهی که کارفرمایان به طور مستقیم یا از طریق کارمندان برای معالجه کارکنان یا افراد تحت تکفل آنها بر اساس اسناد مثبته به پزشکان یا بیمارستان ها پرداخت می کنند.
 • مزایای غیرنقدی حداکثر معادل دو دوازدهم معافیت موضوع ماده (۸۴) این قانون به کارکنان پرداخت می شود.
 • حقوق و دستمزد کارکنان نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعم از لشکری و انتظامی مشمول قانون کار وزارت اطلاعات و جانبازان انقلاب اسلامی و سربازان وظیفه و آزادی است.

شیوه پرداخت مالیات حقوق

تمامی کارفرماها و اشخاص موظف هستند تا مقدار مالیات مشخص شده بر حقوق را از درآمد و میزان حقوق و یا دستمزد کارکنان خودشان کسر کنند تا به حساب سازمان امور مالیات کشور پرداخت نمایند.

شیوه محاسبه مالیات حقوق سال 1402
شیوه محسابه مالیات حقوق به این شکل است که پس از اعمال و کسر معافیت مالیاتی و بر اساس نرخ تعیین شده موجود در جداول مالیات حقوق سال 1402 است . با مانا حساب همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در مورد شیوه محاسبه مالیات حقوق سال 1402 را به دست آورید

مالیات حقوق و دستمزد سال 1402

لازم به ذکر است که شیوه تعیین افزایش حقوق کارگران در سال 1402 فعلا مشخص نیست و حتی به تصویب نیز نرسیده است که با توجه به افزایش 57 درصدری اصلام شده در سال 1401 و توجه به کلیه مشکلات یکه در پرداخت های کارفرمایان وجود داشته است اینطور به نظر می‌رسد که در سال 1402 مقدار و میزان حقوق کارگران نیز مشابه کارمندان دولت به میزان 20 درصد باشد که در پرداخت مالیات حقوق کارگران نیز تاثیر خواهد گذاشت.

ورود به سامانه مالیات حقوق

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان