مالیات بر واردات

اشخاصی که در امر واردات کالا فعالیت می کنند، می توانند با استفاده از کارت بازرگانی، واردات کالا را به صورت قانونی انجام دهند و در ازای خدماتی که ارائه می دهند مشمول مالیات بر واردات می شوند که به آن مالیات واردات می گویند. هدف از اخذ مالیات بر واردات کمک به بیت المال و در عین حال حمایت از تولیدکنندگان داخلی و کالاهای ایرانی است که بر اساس قانون مالیات های خارجی می توان واردات آن را ممنوع کرد.

مالیات واردات - مالیات بر واردات 1402

واردات محصولات می تواند تجارت فروشندگان و تولیدکنندگان داخلی را خدشه دار و یا حتی نابود کند که به همین ترتیب می تواند تأثیر زیادی بر ساختار اقتصادی کشور داشته باشد . مالیات بر واردات شامل هزینه های استهلاک کالاهای ثبت شده و دریافتی به جای حقوق ورودی، هزینه حمل و نقل، حق بیمه، حقوق ورودی، سود بازرگانی و عوارض می باشد .

نکات کارت بازرگانی و مالیات بر واردات

یکی از عناوینی که می تواند در مورد محاسبه و پرداخت مالیات بر واردات موثر باشد این است که متأسفانه بسیاری از بازرگانان کارت بازرگانی را اجاره کردند و بسیاری از واردات خود را با این کارت اجاره ای انجام دادند. متأسفانه استفاده از کارت های بازرگانی اجاره ای احتمال جعل را افزایش داد و به دولت آسیب زد .

همه چیز در مورد مالیات بر واردات

مالیات بر واردات مربوط به واردات کالاهایی هستند که از طریق مسیرهای تجاری مختلف از کشورهای مختلف به یک کشور وارد می شوند که ممکن است از نظر اقتصادی به نفع کشور باشد و یا در چرخه تجاری کشور مشکل ایجاد کند. به طور کلی این کالاها برای رفع نیاز مردم و دولت وارد کشور می شوند و می توانند از طرق مختلف وارد کشور شوند و نیازها را برطرف کنند. کلیه کالاهایی که از طرق مختلف به کشور وارد می شوند در صورت عدم معافیت مالیاتی باید در زمان مقرر مالیات ارزش پرداخت شود تا از پرداخت مالیات معاف شوند.

انواع مالیات بر واردات

انواع مالیات بر واردات می تواند موارد زیادی را پوشش دهد و در این قسمت می خواهیم انواع مالیات بر واردات را معرفی کنیم. در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد مالیات واردات می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید و کارشناسان ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهند داد.

مالیات بر واردات خودرو

مالیات بر واردات خودرو با توجه به اینکه یکی از موارد واردات که در ایران بسیار محبوب است ، واردات خودرو است. واردکنندگان خودروهای خارجی باید برای آن مالیات بر واردات خودرو را بپردازند. به طور کلی میزان مالیات خودروهای وارداتی با توجه به حجم موتور آنها تعیین می شود و در صورت هیبریدی یا برقی بودن خودرو، نرخ متفاوتی تعیین می شود. از سال 1400 به بعد مالیات بر خودروهای وارداتی با نرخ ثابت 86 درصد قیمت معمول تعیین شد.

مالیات بر واردات و مالیات سود بازرگانی

مالیات بر درآمد شرکت ها ( مالیات بر واردات ) با نرخ ثابتی تعیین نمی شود و با تصمیمات دولت تعیین خواهد شد . مالیات بر سود معاملات و مالیات بر سود بازرگانی توسط گمرک و جزئی از مالیات بر واردات است که  از واردکنندگان اخذ و میزان آن بر اساس ریال تعیین می شود. نرخ مالیات بر درآمد تجارت سالانه برای محصولات مختلف تعیین می شود و با در نظر گرفتن معافیت کالاها از مالیات بر واردات یا معافیت واردکننده از مالیات بر واردات در نظر گرفته می شود.

معافیت بر واردات و معافیت آن

شرکت های فعال در حوزه کسب و کار و شرکت های دانش بنیان مزیت تجاری ندارند. همچنین در صورت واردات از بنادر آبادان، خرمشهر، بوشهر و آبادان برای آنها معافیت مالیات بر واردات در نظر گرفته می شود.

مالیات بر حقوق و عوارض گمرکی در مالیات بر واردات

یکی دیگر از انواع مالیات بر واردات ، مالیات بر درآمد و مالیات بر واردات غیر مستقیم است که نرخ آن 4 درصد است. این هزینه برای سایر کالاها دریافت می شود و ارتباطی با خدمات ارائه شده ندارد. بر اساس ماده 5 قانون امور مالیاتی، شخصی که فروشنده کالا است باید ورودی، گمرکی و خدمات مربوط به مالیات بر واردات را بپردازد.

نحوه محاسبه مالیات بر واردات

پیش از این در مقاله؛ شما متوجه شدید حقوق مربوط به واردات کالا چیست و انواع مالیات بر واردات چیست، اما سوال مهم این است که چگونه مالیات بر واردات را محاسبه کنیم. عوامل مختلفی در محاسبه مالیات بر واردات کالا موثر است و برای تعیین میزان مالیات ورودی باید ارزش گمرکی کالا تعیین شود. کالاهای وارداتی مشمول بیمه بوده و ارزش گمرکی کالا باید به ارزش بیمه افزوده شود و در نهایت ارزش گمرکی کالا در مالیات بر واردات و حق گمرک مصوب سال 96 حساب شود.

شیوه محاسبه مالیات بر واردات کالا

• کل ارزش گمرکی و مالیات برای محاسبه مالیات بر واردات کالا باید در 9 درصد ضرب شود.

• بر اساس قانون مالیات های مستقیم، برای محاسبه مالیات بر واردات کالا ارزش گمرکی کالا و دستمزد برای تعیین میزان مالیات باید در 4 درصد ضرب شود.

• عامل دیگر در شیوه و روش محاسبه مالیات بر واردات کالا محاسبه کردن مبلغ پرداختی به گمرک است که مجموع عوارض، حقوق گمرکی و مالیات است.

معافیت مالیات بر واردات

تا اینجا نحوه محاسبه مالیات بر واردات را یاد گرفتید، اما برخی از این کالا ها از مالیات واردات معاف هستند و اگر کالا را از کشورهای دیگر وارد کنید مشمول مالیات نمی شوید. کالاهای معاف از مالیات بر واردات عبارتند از:

  • مواد اولیه چاپ و نشریات، فرش دستباف، تجهیزات دریانوردی و ایمنی و دام از مالیات بر واردات معاف هستند.
  • برخی دیگر از کالاهایی که از مالیات بر واردات معاف هستند مانند واکسن، توانبخشی و تجهیزات و لوازم پزشکی. اگر کالای مشابه ملی در کشور ساخته نشود، این کالاها می توانند از مالیات واردات معاف شوند و وزارت بهداشت نیز این مساله را می پذیرد. در صورتی که محصول دارای نمونه های داخلی باشد، نرخ مالیات واردات این کالاها معادل 3 درصد است.
  • کالاهایی که تحت عنوان کالای بلاعوض برای موسسات غیردولتی و خیریه ، وزارتخانه ها و سازمان های دولتی وارد می شوند از حمالیات بر واردات کالا معاف هستند. تأیید خیریه بودن خرید باید توسط یک ارگان مجاز تأیید شود.

اشخاص حقوقی معاف از مالیات بر واردات

به طور کلی سازمان ها و شرکت ها نیز از مالیات بر واردات معاف هستند و می توانند محصولات مورد نیاز خود را بدون دغدغه وارد کنند. به طور کلی شرکت هایی که دارای پروانه بهره برداری هستند و همچنین شرکت هایی که در طول مدت فعالیت خود واجد شرایط وزارت دارایی هستند از پرداخت مالیات بر واردات کالا معاف هستند.

1. شرکت های مسئول در گروه های زیر طبقه بندی می شوند. شرکت هایی که ثبت نام خود را در سامانه امور مالیاتی برای مالیات بر واردات کالا و دیگر اشکال مالیاتی کشور انجام داده اند.

2. مشاغلی که سالانه اظهارنامه و اظهارنامه مالیاتی و امور مربوط به مالیات بر واردات کالا را ارائه می کنند.

3. شرکت هایی که بدهی مالیاتی ندارند و مالیات های دیگر و غیر از مالیات بر واردات کالا را به موقع پرداخت می کنند.

 

معافیت مالیات ارزش افزوده برای مالیات بر واردات کالا

همانطور که می دانید کالاها مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند، اما برای کالاهایی که از کشورهای دیگر وارد می شوند، گاهی اوقات مالیات بر واردات بر این کالاهای وارداتی اعمال می شود. کالاهای وارداتی که پیشتر مالیات بر واردات را پرداخت کرده اند از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند:

• محصولات کشاورزی فرآوری نشده مانند گیاهان دارویی، مراتع، گیاهان وحشی مانند چوب خام، محصولات گلخانه ای مانند سبزیجات، گلخانه ها، گل ها و گیاهان و انواع قارچ ها معاف از مالیات بر ارزش افزوده هستند ( مالیات بر واردات )

• دام، علوفه و نهاده های اصلی برای پرورش دام. ( مالیات بر واردات )

• انواع محصولات زراعی، بذر، کود و آفت کش

• شیر، ماست و پنیر

• آب برای مقاصد کشاورزی

• برنج، سویا، حبوبات ( مالیات بر واردات )

• تخم مرغ

• انواع گوشت و فرآورده های گوشتی

• انواع روغن های گیاهی

• تخم های بارور شده و جوجه های یک روزه

• ضایعات کاغذ و مقوا ( مالیات بر واردات )

• کاغذ و دفتر، کتاب، کاغذ چاپی و روزنامه

• انواع مجلات و نشریات

 

• اقلامی که با مسافران برای استفاده شخصی در محدوده مقرر در قوانین گمرکی آورده شده است

• انواع شمش طلای وارداتی و داخلی و انواع محموله های الکترونیکی یا کاغذی با پشتوانه 100% طلا

• انواع فرش دستباف و مواد اولیه اصلی آنها

• انواع داروها و واکسن های انسانی و حیوانی و نیز مواد مصرفی درمانی و توانبخشی ( مالیات بر واردات )

• تجهیزات و اقلام دفاعی، نظامی، امنیتی، اطلاعاتی و انتظامی که فهرست آن با پیشنهاد وزارت دفاع و حمایت ستاد کل و ستاد ارتش تصویب شده باشد.

• دارایی های غیرمنقول و محموله های کاغذی یا الکترونیکی

• رادار و وسایل کمک ناوبری پرواز بر اساس بخش \”P\” \”T\” و \”C\” قسمت \”P\” ، \”T\” و \”C\” قانون گمرک ( 119) که در آن اقدامات ذکر شده در بندها رعایت شد ( مالیات بر واردات )

 

فرار از مالیات بر واردات کالا با استفاده از کارت بازرگانی

یکی از راه هایی که تاجران قدیمی از مالیات بر واردات اجتناب می کردند ، اجاره کارت بازرگانی بود . آنها با اجاره کارت بازرگانی تمام کالاهایی که به نفعشان است را از کشورهای دیگر وارد می کنند. به این ترتیب از پرداخت مالیات بر واردات از کشورهای دیگر اجتناب می کردند و می توانستند بدون پرداخت مالیات از سودهای کلان بهره مند شوند.

جمعبندی

در این مقاله مالیات بر واردات صفر تا صد و نحوه محاسبه حقوق ورودی را توضیح می دهیم. اگر سوالی در مورد این مالیات دارید می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید تا کارشناسان و اساتید مالیاتی ما در اسرع وقت مسائل شما در مورد مالیات بر واردات پاسخگوی شما باشند.

سوالات متداول در باره مالیات بر واردات

مالیات بر واردات چیست؟

شرکت ها باید برای کالاهایی که از کشورهای دیگر وارد می کنند مالیات بر واردات بپردازند. هدف از این مالیات بر واردات تامین درآمد دولت و جلوگیری از واردات کالاهای غیر ضروری و کمک به تولیدکنندگان داخلی است و به مالیات بر واردات معروف است.

معافیت از مالیات بر واردات شامل چیست؟

در صورتی که شرکت صادرکننده شرایط مندرج در ماده مربوط به قوانین مالیات بر واردات را رعایت کند مثلاً خارج از شرکت های دارای اطلاعات باشد یا محصولات صادراتی یکی از محصولات مذکور در ماده باشد مشمول مالیات بر واردات می شود.

مشاوره رایگان