mana004

شرکت مانا حساب

مانا حساب با بیش از 20 سال سابقه کاری کمک می کند تا شرکت ها و سازمان ها تصمیمات مالی بهتری بگیرند

به این صفحه امتیاز دهید post

مالیات ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده، مالیاتی است که دارای چند مرحله می باشد. این مراحل شامل واردات، تولید و توزیع بوده و بر اساس میزان درصد افزایشی هر کالای فروخته شده و خدمات ارائه شده پس از آن در هر یک از این مراحل گرفته می شود. در هر یک از مراحل این روند، یعنی واردات، تولید و توزیع. مالیات پرداختی به عنصر مرحلۀ بعدی انتقال و در نهایت مصرف کننده نهایی آن را پرداخت می کند. در نتیجه مالیاتی بر ارزش افزوده، همان مالیاتی می باشد که توزیع کنندگان کالا و محصولات، به غیر از بهای خود کالا یا خدمات پس از فروش کالا، به تناسب ( بصورت درصدی ) ارزش کالا یا خدمات، هنگام فروش، از خریدار گرفته می شود. این مقدار به صورت دوره ای. توسط توزیع کنندگان ( فروشنده ) به سازمان أمور مالیاتی واریز می شود.

مالیات ارزش افزوده

در ادامه قصد داریم شما را با مفاهیم مالیات ارزش افزوده آشنا سازیم و همچنین باید بدانیم که چه کسانی شامل این نوع مالیات می شوند. درمورد چگونگی محاسبۀ مالیات بر ارزش افزوده توضیح خواهیم داد.

درآمدهای ناشی از اخذ مالیات بر ارزش افزوده، از مهمترین منابع درآمدی دولت ها به شمار می رود. از طریق این امور، می توانند برای جامعۀ خود با برنامه ریزی مناسب، خدمات مطلوبی ارائه دهند.

با مروری بر این سالهای اخیر در خصوص جمع اوری و. قانون گذاری های گوناگون در زمینۀ مالیات بر ارزش افزوده توسط دولت ها، می توان این را دریافت که. این نظام مالیاتی، منبعی درآمدی برای دولت می باشد که می توان به آن اتکا ورزید. سادگی و سهولت در وصول و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، یکی از مزیت های مهم آن می باشد و این خصوصیت آن را به تدریجی ترین نوع مالیات تبدیل کرده است.

نحوۀ ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

از مالیات ارزش افزوده به عنوان یک نظام مالیاتی غیر مستقیم نیز یاد می کنند. علت این موضوع این می باشد که یکی از مزیت های بسیار مهم مالیات ارزش افزوده، کاهش وابستگی درآمد دولت به درآمد نفتی میباشد.

همچنین شیوۀ محاسبۀ مالیات ارزش افزوده، امری آسان می باشد. به این طریق که مودیان، مالیاتی را که خود آنها پرداخت کرده اند. را از مالیاتی که از خرید گرفته اند، کم کرده و مبلغ باقیمانده را به عنوان مالیات ارزش افزوده به سازمان أمور مالیاتی کشور پرداخت می کنند.

مالیات ارزش افزوده

تاریخچۀ مالیات ارزش افزوده

لایحۀ مربوط به مالیات ارزش افزوده، به منظور اجرای آن در ایران، برای نخستین بار در دی ماه سال 1366 به مجلس شورای اسلامی برده شد. پس از آن، اسن لایحه توسط کمیسیون اقتصادی اقتصادی مجلس بررسی شد و در نتیجۀ آن، پس از رفتن به صحن علنی مجلس، به تصویب شش ماده ( تبصره ) از آن ( با توجه به تقاضای دولت و همچنین اجرای سیاست تثبیت قیمت ها )، به دولت بازگردانده شد.

در سال 1370 بخش امور مالی صندوق بین الملل، با هدف اصلاح کارآمدتر نظام جمهوری اسلامی ایران، اجرای آن را بعنوان یکی از بهترین و مهمترین عوامل ( اصلی ) افزایش کارایی نظام مالیاتی ارائه کرد. طبق نظرات و بررسی های متعدد کارشناسان صندوق بین المللی پول در این زمینه، بر اجرای طرح مالیات ارزش افزوده در مجمع. ها و کمیته های گوناگون علمی، با حضور کارشناسان خارجی و داخلی تأکید شد.

وزارت اقتصادی و دارایی با هدف طرح ساماندهی اقتصادی کشور و همچنین اصلاحات اساسی. در نظام مالیاتی ( کارایی بیشتر نظام مالیاتی )، اقدامات لازم را آغاز نمود و مطالعات جدیدی را جهت امکان سنجی این موضوع به عمل آورد.

تماس با ما : 66925402 – 021

مشاوره مالیاتی آنلاین

با توجه به این موضوع که بسط پایۀ مالیاتی کشور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و از اصول اساسی سیاستهای مالی طرح ساماندهی کشور به شمار میرود. کارشناسان در زمینۀ امور اقتصادی  و دارایی، مطالعات خود را یا درنظر گیری. خصوصیات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور در زمینۀ اجرایی شدن مالیات ارزش افزوده، در أواخر سال 76 آغاز نمودند.

لایحۀ مالیات ارزش افزوده، امروز با توجه به اثرات و نتایج اقتصادی که از اجرای آن مشاهده می شود. با اصلاحات و بازنگری های گوناگون، به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است.

قانون مالیات ارزش افزوده در 53 ماده و 47 تبصره در اردیبهشت ماه سال 1387 در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصویب شد. و به مدت 5 سال ( از مهر ماه سال 1387 )، بطور آزمایشی اجرایی شد. از ابتدای سال 93 میزان مالیات ارزش افزوده از 6 درصد به 9 درصد افزایش یافت.

مالیات ارزش افزوده

مفهوم ارزش افزوده

ارزش افزوده در زبان انگلیسی به معنای Value added می باشد. به ارزشی می گویند که در روند تولید یک خروجی ( محصول ) به آن ( یا مواد اولیۀ محصول ) اضافه می شود.

البته باید به این توجه داشته باشیم که ارزش افزوده مختص به یک کالا نمی باشد، بلکه به فرآیند تولید بستگی دارد.

در تعریفی دیگر، ارزش افزوده به ارزش افزایشی مالی یک محصول در طی روند مراحل تولید می گوییم. یعنی زمانی که محصول از هر یک از مرحله های روند تولید عبور می کند، میزانی به ارزش آن افزایش می یابد که به آن ارزش افزوده می گوییم.

همچنین ارزش افزوده را می توانیم برابر با اختلاف ارزش محصول تولیدی با ارزش های مواد اولیه یک محصول. در نظر بگیریم که به نتیجۀ این اختلاف ، گزارش ارزش افزوده می گویند.

مالیات ارزش افزوده

تعریفی که قانون از مالیات ارزش افزوده دارد

مالیات ارزش افزوده تعاریف متعدد و گوناگونی دارد. طبق مصوب مادۀ 3 مالیات ارزش افزوده  :

مالیات ارزش افزوده مالیاتی غیرمستقیم می باشد. که بر تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری یا تحصیل شده در یک دوره معین وضع می‌گردد. ”

طبق مادۀ 3 قانون مالیات ارزش افزوده، به اختلاف ارزشی که میان ارزش محصول و خدمات عرضه شده و ارزش کالا یا خدمات خریداری در طول یک فرآیند می گویند. این مفهوم به فرآیند تولید مربوط می باشد و مختص خود کالا یا محصول نیست. مالیات ارزش افزوده،  یک نوع مالیات عام می باشد که بصورت چند مرحله ای از اضافۀ ارزش. محصول تولیدی یا خدمات در مراحل مختلف تولید و توزیع گرفته می شود.

جهت اطلاع از سایر مطالب و خدمات مانا حساب به اینجا بروید.

منبع

مشاوره رایگان