جستجو

میزان عیدی سال 1402

عیدی سال 1402

آخرین مطالب

این مقاله به طور کامل نحوه محاسبه عیدی سال 1402 را توضیح می دهد. در خصوص قوانین مربوط به پرداخت عیدی به کارکنان و اینکه آیا بیمه و مالیات به این مبلغ اضافه می شود یا خیر. محاسبه عیدی 1402 یکی از دغدغه های مهم کارمندان است که در این مقاله در مورد آن صحبت خواهیم کرد.
لازم به ذکر است که مرخصی کسانی که قانون را برای کار دستگاه های دولتی دارند متفاوت است. عیدی کارمندان دولت در پایان هر سال توسط دولت تعیین می شود. اما عیدی کارگران در سال 1402 مشمول قانون کار طبق قانون مندرج در قانون فوق تعیین می شود. بر این اساس، حقوق نهایی کارگران عیدی دو برابر، اما بیش از سه برابر حداقل دستمزد سالانه نخواهد بود.

مبلغ عیدی سال 1402

بر اساس گزارشات، میزان مبلغ عیدی کارگران در سال 1402 بر اساس مصوبه شورای عالی کار در سال 1402 اعلام شد، ابتدا باید اعلام کرد که افزایش دستمزد کارگران در سال 1401 معادل 57.4 درصد بوده است. همچنین بر اساس این گزارش، حداکثر عیدی کارگران در سال 1402، 12 میلیون و 539 هزار و 250 تومان و حداقل آن 8 میلیون و 359 هزار و 500 تومان بوده است.

نحوه محاسبه عیدی کارگران در سال 1402 | عیدی بازنشستگان در سال 1402

محاسبه میزان عیدی سال 1402

بر اساس تبصره 1 ماده واحده فوق الذکر: «مبلغ پرداختی به کارکنانی که کمتر از یک سال در مجموعه کار کرده اند به نسبت شصت روز حقوق و تعداد روزهای کار در سال محاسبه می شود.» با این وجود مبلغ پرداختی برای هر ماه یک دوازدهم سقف مقرر در موضوع یک ماده این قانون است. نحوه محاسبه عیدی سال 1402 یک خدمات به شرح زیر است:

محاسبه مقدار عیدی کارگران با کارکرد کمتر از 12 ماه

حقوق ماهانه * تعداد ماه های کاری * 12
_________________________
12

فرمول محاسبه عیدی کارگران در سال 1402

بر اساس قوانین، هیچ کارمندی نباید کمتر از حداقل دستمزد دریافت کند، بنابراین عیدی به هیچ وجه نمی تواند کمتر از دو برابر حداقل دستمزد باشد. مبلغ عیدی سال 1402 اعلام شده برای کارکنانی است که به مدت یک سال در کارگاه مشغول به کار هستند. افراد زیر یک سال بر اساس ساعات کاری حق مرخصی دارند.

فرمول حداکثر عیدی سال 1402:

حداقل حقوق و دستمزد روزانه * 90

فرمول حداقل عیدی سال 1402:

حداقل حقوق و دستمزد روزانه * 60

فرمول محاسبه عیدی بدین گونه می باشد که کارکرد عیدی در ماخذ عیدی ضرب و برعدد  365 تقسیم می‌شود:

فرمول محاسبه عیدی سال 1402 در سال کبیسه :

2 * کارکرد * ( مزایای مستمر + حقوق پایه )
_________________________
366

در دو فرمول بالاتر ذکر شد نحوه محاسبه حداقل و حداکثر عیدی قابل پرداخت در هر سال را مشاهده کرده ایم. اما به یاد داشته باشید که لزوما نباید حداقل یا حداکثر مبلغ عیدی را در یافت کنید. حداقل میزان عیدی توسط دولت برای جلوگیری از تخلف کارفرمایان تعیین شده است. اما چرا حداکثر مبلغ برای عیدی سال 1402 تعیین شده است؟ حداکثر مبلغ عیدی تعیین می شود تا مشخص شود مالیات عیدی دریافتی باید محاسبه شود. در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت که نرخ مالیات عیدی سال 1402 چقدر است و چگونه محاسبه می شود.

محاسبه مالیات عیدی سال 1402

محاسبه عیدی و سنوات قوانین خاص خود را دارد. مبلغ عیدی هر نفر تا سقف یک ماه معافیت دستمزد اعلامی از سوی سازمان امور مالیاتی در ابتدای هر سال از پرداخت مالیات معاف بوده و مابه التفاوت به مجموع مزایای مشمول مالیات حساب های جداگانه اضافه و کل مالیات محاسبه می شود. برای این. افراد بنابراین با توجه به اینکه در سال 1402 حداقل 5 میلیون و 600 هزار تومان معافیت حقوقی اعلام کردند، می توان گفت که عیدی دریافتی تا سقف 5 میلیون و 600 هزار تومان شامل معافیت مالیات حقوق می‌شود.

بر اساس آخرین اخبار، سقف معافیت مالیاتی سال 1401 به شرح زیر اعلام شده است: بر اساس قانون معافیت مالیاتی عیدی سال 1401، کارگران و کارمندانی که عیدی آنها کمتر از 56.000.000 ریال باشد، از پرداخت مالیات عیدی معاف هستند. . یعنی کسانی که بیش از 56.000.000 ریال دریافت می کنند باید طبق قانون مالیات عیدی را پرداخت کنند.

سوال دیگری که در مورد مالیات عیدی پرسیده می شود این است که اگر مبلغ عیدی که می گیریم بیشتر از حداقل دستمزد باشد، مالیات با چه نرخی محاسبه می شود؟ مالیات بر مبالغ مختلف تا 7 برابر حداکثر عیدی به میزان 10 درصد محاسبه می شود. یعنی اگر 10 میلیون تومان به عنوان هدیه عیدی دریافت کردید، باید 5.6 میلیون تومان از این مبلغ کم کنید و باقیمانده را در 10 درصد ضرب کنید تا مالیاتی که بدهکار هستید را بگیرید.

توجه داشته باشید که طبق بند 85 قانون مالیات های مستقیم، اگر بیش از 7 برابر حداکثر عیدی پرداختی توسط دولت دریافت کنید، باید مالیات ما به تفاوت 7 برابر عیدی را با نرخ 20 درصد محاسبه کنید. نکته مهم دیگر در خصوص پرداخت مالیات عیدی سال 1402 این است که طبق قانون و اظهارنامه رسمی نماینده تامین اجتماعی مالیات کسر نمی شود.

عیدی بازنشستگان سال 1402

مستمری بگیران از کارافتادگی عمومی تامین اجتماعی; به کلیه بازنشستگان و مستمری بگیران بازماندگان عیدی به میزان تعیین شده توسط هیئت دولت پرداخت می شود. مبلغ عیدی سال 1401 بازنشستگان تامین اجتماعی بر اساس مقررات مالی معادل یک میلیون و 600 هزار تومان است. در خصوص عیدی 1402 بازنشستگان تامین اجتماعی هیچ اظهارنظر رسمی از سوی مسئولان این سازمان وجود ندارد. گزارش های غیر رسمی حاکی از آن است که عیدی سال 1402 برای بازنشستگان تامین اجتماعی بیش از 2 میلیون تومان خواهد بود. اطلاعیه رسمی میزان عیدی بازنشستگان در سایت ماناحساب حتما منتشر خواهد شد. به یاد داشته باشید، همانطور که قبلا در این مقاله ذکر شد، عیدی بازنشستگی تامین اجتماعی معاف از مالیات است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

مشاوره رایگان