mana004

شرکت مانا حساب

مانا حساب با بیش از 20 سال سابقه کاری کمک می کند تا شرکت ها و سازمان ها تصمیمات مالی بهتری بگیرند

به این صفحه امتیاز دهید post

شغل حسابداری

مفاهیم و پیچیدگی های زیادی در سایت های گوناگون راجع به حسابداری هستند که ماناحساب با جستجو و تدوین اطلاعات گسترده در زمینۀ حسابداری، می خواهیم در این قسمت همۀ مواردی که باید دربارۀ حسابداری آگاهی داشته باشید و تمامی سوالات موجود در ذهن افراد در زمینۀ حسابداری را پاسخ دهیم و  ابهامات ایجاد شده بعد از خواندن این اطلاعات به کلی از ذهن شما بیرون آید. شما عزیزان می توانید از طریق شماره تماس و فرستادن دیدگاه ها و نظرات خود با ما در ازتباط باشید.

تاریخچۀ حسابداری

حسابداری

تاریخچه حسابداری شامل گفته ها و داستانهای بسیار زیادی می باشد که هر یک از این موارد میتواند درست یا غلط باشد، اما چیزی که معلوم است، سابقۀ این صنعت جذاب بیشتر از ۳ هزار سال می باشد که اصل حسابداری با نگرش به مدارک جمع آوری شده به دورۀ یونان و مصر باستان جهت محاسبۀ حقوق و دستمزد مربوط می شود و همانطور در زمان هخامنشیان هم برای ساخت وساز تخت جمشید اسناد مبتنی بر حسابداری جهت محاسبۀ حقوق و دستمزد افراد بدست آمده است که همه این مباحث نشان دهندۀ این امرمی باشد که رشتۀ حسابداری دارای قدمت بالایی می باشد و دارای اصل و ریشه است. بانابراین چنانچه وارد حرفه حسابداری شده اید یا قصد ورود به آن را دارید، باید توجه داشته باشید که در صنعت بسیار مهمی ورود کرده اید که طبیعتاً مسئولیت بسیاری با اهمیتی بر عهده خواهید داشت.

تعریف حسابداری

حسابداری

تعریف حسابداری دارای نظرات بسیار متنوعی در منابع و وب سایت های مختلف می باشد، اما بطور خلاصه ، به دانش تلفیق ریاضی، هندسه و انسانی که نتیجۀ آن منجر به ثبت اطلاعات بر اساس اصول (دارایی = بدهی + سرمایه ) می شود،  مناسبترین تعریف برای حسابداری، محسوب می شود؛ که طبیعتاٌ  نظم و دقت از مهمترین عوامل مهم و اثر بخش در این صنعت بشمار می رود.

حسابدار کیست ؟ حسابداری

حسابداری

در این قسمت نمی خواهیم که به سراغ موارد حاشیه ای برویم، معانی گوناگون و بسیاری در تعریف این موضوع که حسابدار کیست موجود می باشد که به همه کسانی که در زمینۀ حسابداری فعال هستند میتوان بشمار آورد، ولی به نظر ما یک حسابدار ماهر کسی می باشد که قادر باشد اطلاعات مؤسسات را طور دقیق و منظم، بر اساس قوانین و استاندارد های امروزی ثبت کند،.حسابدار می گویند.  بنابراین اگر می خواهید حسابدار شوید، همه شرایطی که  ذکر شد را باید به مرور دارا باشید.

رشته حسابداری

حسابداری

متأسفانه در این سالها به علت مشکلات اقتصادی موجود در کسب و کارهای کشورمان، اکثر مشاغل تحت تاثیر این مسائل قرار دارند که سبب تعدیل نیرو در خیلی از مؤسسات گردیده است،  ولی رشتۀ حسابداری از این مشکلات، کمترین تاثیر را گرفته و با وجود حساسیت های مالیاتی، همواره از امنیت شغلی بالایی برای افراد فعال در این زمینه برخوردار می باشد که این کار باعث شده تا رشته حسابداری یکی از پرطرفدارترین رشته ها در بین  دانشجویان عنوان شود و همواره از پذیرش نیرو بالایی برخوردار می باشد.

داوطلبان حسابداری بطور معمول از طریق هنرستان و یا دانشگاه وارد آن می شوند، حرفۀ حسابداری اکثراً در دبیرستان ها از رشته های ریاضی و انسانی و در دانشگاه از گرایشات حسابداری و مدیریت هم دارای جذب می باشد.

رشتۀ حسابداری تا دکترا امکان پیشرفت و ترقی دارد که علاقه مندان این رشته همراه با مدارک دانشگاهی خود، این امکان را دارند که با حضور در آزمون های حسابداران رسمی و حسابداران خبره به عضویت آنها درآمده و  مدارک لازم را دریافت کنند، مدارکی که امروزه  همچنان در بازار کار از سایرمدارک دانشگاهی متقاضی بیشتری دارد، همچنین آموزشگاه های فنی زیادی هم در سطح شهر فعال هستند که آموزش های لازم را بهمراه مدارک انجام می دهند.

بخوانید : چگونه حسابدار شویم ؟

حسابداری دولتی 

حسابداری دولتی شامل یک سیستم اطلاعاتی که اطلاعات مرتبط با فعالیت های مالی شرکت های دولتی را جمع آوری، تجزیه و تحلیل، ثبت، طبقه بندی، خلاصه و گزارش می نماید.

حسابداری دولتی و بازرگانی چه تفاوت هایی با هم دارند ؟

1) صورت های مالی : در سازمان های دولتی معمولا به جای حساب سرمایه که نشان دهنده مالکیت افراد است حساب مازاد که نشان دهنده ی تفاوت بین دارایی با بدهی است نگه داری میشود.

2) اولویت داشتن قانون : با توجه به این که حسابداری دولتی مطابق با قانون بودجه می باشد و مطابق با قوانین و مقررات مشخص می شود هرجایی که میان قانون و اصول پذیرفته شده حسابداری تناقضی وجود داشته باشد در حسابداری دولتی قانون تقدم دارد.

3) لزوم نگهداری حساب مستقل در حسابداری دولتی : با توجه به اینکه در حسابداری دولتی فعالیت ها گستردگی بسیاری دارند حساب هایی که شبیه به یکدیگر می باشند درفصل های متامیز طبقه بندی خواهند شد که به آن ها حساب مستقل نیز می گوییم. مثل : حساب مستقل حقوق کارمندان / حساب مستقل حقوق بازنشستگان و حساب مستقل درآمد.

4) تفاوت در مبانی گوناگون ثبت حسابداری : به علت گسترش فعالیت های حسابداری دولتی روش های گوناگونی برای حسابداری بوجود آمد که این شیوه ها عبارتند از : نقدی، نقدی تعدیل شده، تعهدی، نیمه تعهدی و تعهدی تعدیل شده.

تعریف بعضی از اصطلاحات حسابداری دولتی

1) بودجه : بودجه برنامه مالی دولت می باشد که برای یک سال مالی تهیه خواهد شد و شامل پیش بینی درآمدها و برآورد مخارج یک سال مالی دولت و مبنای ثبت حسابداری دولتی می باشد.

2) اعتبار: هزینه ای که برای مصرف یا مصارف مشخص با هدف رسیدن به اهداف و اجرای برنامه ها تصویب شد.

3) تخصیص اعتبار: تجویز استفاده از هزینه مشخصی از اعتبار مصوب و تأمین اعتبار به معنی پرداخت وجه برای اجرای برنامه های دوات از محله تخصیص اعتبار می باشد.

4)خزانه :صندوق و سازمان هماهنگی دخل و خرج دولت در حقیقت خزانه سازمانی می باشد که وجهی دریافتی دولت درآن متمرکز است. حسابداری

5)درآمد عمومی : شامل درآمدهای وزارت خانه ها/ موسسات دولتی/ مالیات / سود سهام شرکت های دولتی/ درآمد حاصل از انحصارات و مالکیت که در بودجه کشور به عنوام درآمد عمومی نام گذاری می شود.

6)درآمد اختصاصی: درآمدهایی که به موجب قانون برای مصرف یا مصارف خاص در بودجه کشور به عنوان درآمد اختصاصی مشخص می شود و دولت موظف است نهایتاً تا 3 سال بعد از تصویب این قانون بودجه اختصاصی را حذف کند. حسابداری

7) هزینه جاری یا اعتبارات جاری : منظور از این عنوان اعتباری میباشد که برای هزینه جاری دولت به علاوه هزینه نگه داشت سطح فعالیت های اقتصادی دولت معین می شود.

8) مخارج عمرانی یا اعتبارات طرح های تملک دارایی های سرمایه ای : هدف اعتبار مجموعه عملیات و خدمات روشنی می باشد که مطابق با مطالعات توجیهی و فنی مشخص از سوی دستگاه اجرایی و دولت مشخص می شود و در زمان معین با اعتبار مشخص انجام می گیرد.

تنخواه گردان در حسابداری دولتی

  1. تنخواه گردان خزانه : شامل اعتبار بانکی در حساب درآمد عمومی نزد بانک مرکزی کشور که با توجه به قانون اجازه بهره گیری آن به میزان مشخص در هرسال مالی  جهت برطرف کردن احتیاجات نقدی خزانه در آن سال به وزارت اقتصاد می دهند.
  2. تنخواه گردان استان : عبارت است از مبلغی که خزانه از اعتبارمصوب با هدف ایجاد تسهیلات ضروری در پرداخت هزینه های جاری و عمرانی در اختیار نمایندگی خزانه در هر استان قرار خواهند گرفت.
  3. تنخواه گردان حسابداری : شامل مبالغی می شود که خزانه و نمایندگی خزانه در استان در اختیار ذی حساب قرار می دهد.
  4. تنخواه گردان پرداخت : شامل هزینه هایی است که از محله تنخواه گردان حسابداری از طرف صاحب حساب با تایید وزیر یا رئیس دستگاه به ماموران مجازمی دهند که بطور کلی در اختیار صاحب حساب می باشد.

بازار کار حسابداری

حسابداری

مدیر عاملان با درنظر گرفتن حساسیت در مسائل مالیاتی خود باید یک واحد حسابداری در شرکت خود داشته باشند، که این موضوع باعث شده واحد حسابداری نسبت به دیگر واحدها ( تضمین کیفیت و کنترل کیفیت، برنامه ریزی و … )  اولویت بیشتری جهت دایر شدن در مؤسسات داشته باشد؛ به همین علت کوچکترین مؤسساتی که ما  امروزه مشاهده میکنیم، امکان دارد واحدهای دیگری فعال نکرده باشند ولی ملزم به بهره گیری از حسابدار می باشند که همین امر یکی از عوامل اصلی وارد شدن داوطلبان بالای نیرو انسانی به شغل حسابداری برشمرده می شود.

اما مسئله ای که بسیار مهم است، این است که چگونه وارد حرفۀ حسابداری شد و در چه مؤسساتی مشغول شویم و با چه سطح و چه میزان حقوقی بتوانیم کار کنیم که اتفاقاً تفاوت عمدۀ حسابدارها درهمین طرز فکر مشخص میگردد.
بازار کار حسابداری از دورۀ کارآموزی برای افراد آغاز می شود که این دوره  معمولا از مؤسسات کوچک، مؤسسات حسابداری و شرکت حسابرسی برای  تازه کاران شروع می شود که کارجویان حسابداری، بعد از اتمام دوران کارآموزی خود، در مؤسسات و شرکتهای دیگر می توانند بعنوان حسابدار فعالیت کنند. به همین دلیل، رعایت اصول پایه ای یک حسابدار اهمیت بالایی دارد که برای شروع کار از کجا آغاز می شود که ما پیشنهاد می کنیم ترجیح اول خود را برای آغاز کار، یادگیری و آموزش بگذارید و بعد از حقوق و مزایا، کارآموزان، چنانچه شرایط را برای خود مناسب ببینند، بهتر است جهت آغاز کار از شرکت حسابداری و یا مؤسسه حسابداری کار خود را شروع کنند که این مسئله یک گام بزرگ برای سرعت در روند پیشرفت کاری آنها می باشد.

استخدام حسابدار

حسابداری

روش استخدام حسابدار، معمولاً بر اساس فرستادن رزومه در سایت‌های استخدامی و شارکت در مصاحبه انجام می گیرد. ولی استخدام مدیر مالی مطابق ارتباط با مدیر عاملان و بدون در نظر گیری استعداد و سابقۀ فرد انجام می شود که بعضاً سبب ایجاد مشکلاتی هم می شود که حل این مسائل مطمئناً تمرکز بیشتر افراد ماهر را لازم می داند.

میزان حقوق و دستمزد حسابداری

حسابداری

بطور متوسط حقوق یک حسابدار در کشور تفاوت بسیاری با دیگر حسابداران دارد که با نگرش به سابقه ، مهارت و سطوح کاری (کمک حسابدار، حسابدار، حسابدار ارشد، رئیس حسابداری، مدیر مالی، مشاور مالی، معاونت مالی) حقوق و دستمزد مشخص می‌شود که این میزان میتواند از میزان دریافتی حداقل وزارت کار  تا 100 میلیون تومان نوسان داشته باشد. همانگونه که در بالا اشاره کردیم به افراد تازه وارد در این زمینه پیشنهاد میکنیم برای شروع کار اولویت  را مبتنی بر آموزش قرار دهند نه حقوق و مزایا.

مؤسسه حسابداری مانا حساب

با توجه به روندی که این روزها در حال گسترش و پیشرفت است، مسائل و امور مالی شرکت ها نیز و واحدهای اقتصادی بقدری پیچیده گردیده است که وقت، انرژی و زمان بسیاری را برای آن باید در نظر بگیریم، بخصوص که اگر از تخصص و مهارت کافی را در این رشته بهره مند نباشید. استخدام مدیران مالی و یا سپردن امور مالی به مؤسسه حسابداری راه حل بسیار مناسبی برای این مشکل می‌باشد.

مؤسسه حسابداری متولی ماناحساب امور مالیاتی، مالی و حسابداری در کسب و کارهای مختلف می‌باشد. از مهمترین مسئولیت‌های مؤسسات حسابداری ارائه خدمات مالی،  تنظیم و ارسال مالیات ارزش افزوده، گزارش فصلی، تنظیم اظهارنامه مالیات عملکرد و … از اموری می‌باشد که می توان با واگذاری آن به مؤسسه حسابداری از اصولی بودن آن اطمینان یافت.

مؤسسات مالی با رسیدگی به کلیه امور مالی مرتبط با شرکت تمامی مسئولیت های مالی آن را عهده‌دار بوده و عواقب آن را نیز عهده‌دار می‌باشد. درحقیقت با واگذاری امور مالی به شرکت حسابداری احتمال رخ دادن خطا و ایجاد مشکلات به کمترین حد ممکن خواهد رسید.

چرا باید امور خود را به مؤسسات حسابداری بسپاریم

از اساسی‌ترین علل واگذاری امورمالیاتی و مالی به شرکت‌ها و مؤسسه حسابداری، تخصص این افراد در زمینه امور مالی و کاهش ضریب خطای آنها می‌باشد.

استخدام حسابدار لایق و ماهر، فرآیند ریسک‌پذیر و پرهزینه می‌باشد که با استفاده از خدمات شرکت‌های حسابداری احتیاجی به صرف هزینه های مرتبط با جذب کارکنان مورد نیاز در این حوزه نخواهد بود.

اگر حجم امور مالی شرکت ها کم باشد، استخدام یک حسابدار تمام وقت ، بصرفه نخواهد بود، در این شرایط با بهره گیری از خدمات مؤسسات حسابداری از پرداخت ماهانه حقوق به یک حسابدار جلوگیری خواهد شد.

با استخدام حسابدار که به کلیۀ امور مالیاتی و حسابداری آشنا باشد، مشکلات بسیار زیادی برای مجموعه بوجود خواهد آورد ولی با واگذاری امور به مؤسسه حسابداری چنین اتفاقاتی دیگر رخ نخواهد داد.

خدمات حسابرسی شرکت حسابداری مانا حساب

حسابرسی در راستای اعتبارسنجی ودرستی اطلاعات مالی شرکت صورت می‌گیرد. حسابرسی از خدمات مؤسسۀ حسابداری می‌باشد که از سوی افراد ماهر و متخصص انجام می‌گیرد. حسابرسان باید علاوه بر داشتن اطلاعات و مدرک حسابداری به استانداردهای حسابرسی هم تسلط داشته باشد.

انواع فعالیت های حسابرسی انجام شده توسط مؤسسه حسابداری ماناحساب

  • مشاوره حسابرسی صورت‌دهی مالی
  • حسابرسی صورت‌های مالی
  • انجام حسابرسی صورت‌های مالی شرکت
  • مطابقت صورت های مالی انجام شده در شرکت با استانداردهای حسابداری
  • مشاوره حسابرسی مالیاتی
  • حسابرسی مالیاتی

مشاوره رایگان