سال مالی

یکی از مفاهیم مهم در فرآیند حسابداری و حسابرسی صورتحساب ها و شرکت ها، سال مالی است و نقش و اهمیت آن باید به خوبی درک شود. با خواندن این مقاله از مانا حساب در زیر متوجه می شوید که بدون در نظر گرفتن سال مالی ، گزارش ها و صورت های مالی چقدر ناقص و نادرست هستند .

مزیت های استفاده از سال مالی

از اهمیت های سال مالی باید عرض شود که صرف نظر از موقعیت و شرایطی که در آن قرار دارید، به عنوان یک کارمند یا مدیر کل، باید در فواصل زمانی معینی گزارش مالی داشته باشید. حال اگر شما یکی از مدیران هستید، کارمند مربوطه باید گزارش آن دوره را تهیه کند و به شما بدهد.

اما اگر کارمند هستید، باید گزارش مالی آن دوره زمانی را تهیه، بنویسید و در اختیار مدیر مناسب قرار دهید. این نوع گزارش به ایجاد یک نمای کلی روشن از گردش مالی گروه کمک می کند. از آنجایی که گزارش های مالی اساس دیدگاه ما از وضعیت را تشکیل می دهد، ارائه آنها در دوره های منظم و دقیق و البته با استفاده از سال مالی  بسیار مهم است.

هدف از اطلاعات یک سال مالی چیست ؟

هدف از ابداع اصطلاح سال مالی ، تنظیم فرآیند تهیه و ارائه صورتهای مالی است. اما سال مالی چگونه به شما در انجام این کار کمک می کند؟

تعریفی ساده از سال مالی و کارکرد آن

برای درک آسانتر از پدیده سال مالی می توان آن را دوره زمانی با تاریخ شروع و پایان مشخص در نظر گرفت. در این دوره باید کلیه رویدادها و فعالیت های مالی شرکت مورد توجه قرار گیرد و اطلاعات لازم مطابق صورت های مالی در پایان این دوره یا همان سال مالی ارائه شود.

تا اینجا باید توجه داشت که یک سال مالی شامل هر دوره فرضی اما مشخصی است که قرار است رویدادهای مالی در سال مالی ثبت و تحلیل شوند. بنابراین، به طور کلی، یک سال مالی صرفاً یک سال تقویمی نیست.

بازه زمانی سال مالی به چه شکل است؟

دوره مالی یا سال مالی ممکن است بر اساس هر سیستم حسابرسی و حسابداری بسته به تصمیمات کلان و قوانین و مقررات سازمان (شرکت) تغییر کند. به عبارت دیگر در استانداردهای جهانی و بین المللی تعریف ثابت و قطعی از شروع و پایان سال مالی وجود ندارد. اما اکثر گروه ها و شرکت ها در ایران سال مالی را با تقویم شمسی تطبیق داده اند و شروع آن را فروردین و پایان سال مالی را در اسفند تعیین کرده اند.

همانطور که عرض شد قوانین، مقررات و سیاست های شرکت های بزرگ در مورد سال مالی تعیین کننده است. به عنوان مثال، شرکت ها و بنگاه های اقتصادی با شرکای خارجی و تجارت با کشورهای خارجی اغلب دوره های مالی خود را برای سهولت در فرآیند حسابداری شرکت مطابق با تقویم میلادی تنظیم می کنند که سال مالی را از 11 ژانویه شروع و در تاریخ معینی به پایان می رسانند.

آنها آن را در ژانویه قرار می دهند. 10 سال آینده حتی برخی دیگر از مجموعه‌ها، دوره مالی را از تیر یا شهریور شروع می‌کنند تا حسابداری شرکت را با دوره‌های پرداخت مالیات در ایران هماهنگ کنند.

مفهوم سال مالی از چه جهت مهم است؟

در عمل، صرف نظر از تاریخ های بسته شدن و شروع خاص هر سال مالی ، مطمئناً شاهد تخلفات گسترده در فرآیند حسابرسی و حسابداری شرکت خواهیم بود. اصولاً برای بررسی وضعیت مالی توسط سال مالی دوره های گذشته در آینده باید مشخص شود که هر رویداد مالی در کدام قسمت از دفاتر و اسناد و مدارک با مفهوم اعمال نگهداری می شود.

به عبارت دقیق تر، بدون سال مالی، امکان تنظیم صورت های مالی وجود ندارد. از طرفی بدون فاصله زمانی مشخص نمی توان تحلیل دقیقی از وضعیت حسابداری شرکت نه به نهادهای نظارتی و قانونی و نه به واحد مدیریت ارائه داد. بنابراین، تا حد زیادی دقت و صحت گزارشگری مالی به مفهوم تمرین و آشنایی به سال مالی بستگی دارد.

مقالات پیشنهادی: حسابداری مالیتنخواه

بستن سال مالی بر چه چیزی دلالت دارد؟

یکی دیگر از اهداف اصلی تعریف سال مالی برای حسابداری یک شرکت، تعیین تاریخ سررسید برای بررسی تمام فاکتورها و اسناد مالی است. فرآیند بستن یک سال مالی یا صفر کردن حساب شرکت. نکته حائز اهمیت در این مورد این است که مفهومی مبنی بر صفر شدن یا بستن سال خدمت بدهی وجود ندارد. مراقب باش. انحلال حساب به معنای پرداخت تمام بدهی یا گرفتن تمام اعتبار است، اما پرونده در سال مالی جاری بسته شده است.

سوال اینجاست که رایگان بودن در این حساب به چه معناست؟ در فرآیند صفر، کلیه اسناد اعتباری و بدهکار بررسی می شود و پس از جمع بندی در لیست منفی (یا گاهی اوقات بسته به سیستم حسابداری مثبت)، اعداد سال مالی بعدی را وارد می کنند. در واقع در سال مالی آینده نیازی به بازنگری در برنامه های مالی نیست و با نگاهی به یک خط می توان میزان بدهی یا تقاضای سال قبل را مشاهده کرد. اما چرا باید روی پایان سال تمرکز کرد؟

بررسی سال مالی باید جامع و منجر به نتایج کاملی شود

اگر حتی یک سند مالی مربوط به یک رویداد مالی خاص در سال مالی نامرئی بماند و در سیستم حسابداری شرکت لحاظ نشود، سال مالی بسته نمی شود و عملکرد مالی شرکت را تحت تاثیر قرار می دهد. به یاد داشته باشید که بدون ثبت همه رویدادها، ترازنامه ها و هر گونه گزارش مالی ایجاد شده در آن زمان ناقص خواهند بود.

تمام اموال را برای سال مالی باید در نظر گرفت

حسابداری یک شرکت یا هر سازمان فقط مربوط به دارایی های نقدی یا اموال منقول نیست، موجودی کالا و مواد اولیه نیز جزء دارایی هاست و باید در حسابداری سازمان لحاظ شود. به همین دلیل در یک عبارت عامیانه هنگام بستن دوره و سال مالی تاکید می شود که انبار فراموش نشود. موضوعات موجودی کالا بخش مهمی از صورت مالی پایان سال است و در بستن سال مالی نباید از آنها غافل شد.

حساب‌های فروش و هزینه را در سال مالی به‌روز کنید

برای بستن صورت مالی دوره، کلیه حساب های درآمد و فروش باید در سمت بدهکار و حساب سود و زیان در سمت اعتبار درج شود. پس از آن سایر هزینه ها را در ستون مربوطه قرار داد: حقوق و دستمزد، هزینه های کمکی، اجاره، استهلاک ملک و …. در حال حاضر هنگام به روز رسانی حساب ها می توانیم تراز پایانی را با کمک سال مالی تهیه و بنویسیم.

مشاوره رایگان