mana004

شرکت مانا حساب

مانا حساب با بیش از 20 سال سابقه کاری کمک می کند تا شرکت ها و سازمان ها تصمیمات مالی بهتری بگیرند

5/5 - (58 امتیاز)

دفاع مالیاتی

همانطور که میدانید، دریافت مالیات از مشمولان، یکی از کارآمدترین راه ها جهت تأمین بودجه دولت جهت انجام وظایف خود، می باشد و هم اکنون از مهمترین منابع پایدار درآمد دولت ها جهت تأمین بودجه، بشمار می رود. طبق ماده 237 قانون مالیات های مستقیم، تعیین میزان مبلغ مالیات برای مشمولان، باید طبق یک منبع درست و آگاه، دارای دلایل کافی و اطلاعات صحیح باشد.  در مواردی، برخی از مودّیان هستند مدعی می شوند که قوانین در تشخیص و تعیین میزان مالیات مصوب برای آنها، به درستی رعایت نشده است. دفاع مالیاتی

دفاع مالیاتی بدون دانش و تجربه کافی، تسلط بر بندهای قانونی و اخطارها، مسائل مالیاتی و حسابرسی مانند شمشیر دولبه است که کار مشمولان را سخت می کند، بنابراین افراد و شرکت ها اغلب این کار را انجام می دهند. به طور جداگانه. کارشناسان این موضوع را کنار گذاشته اند. متأسفانه مواردی وجود داشته است که فردی که فاقد ویژگی های ذکر شده است، دفاع مالیاتی را انجام داده و نتایج بسیار ضعیفی کسب کرده و حتی منجر به تعطیلی شرکت شده است.

در صورت بروز چنین اتفاقاتی، مودّیان صاحب این حقوق می باشند که طبق قانون می توانند نسبت به تشخیص داده شد، اعتراض نمایند.

مودّیان ( افراد پرداخت کننده مالیات )، در نخستین مرحله می توانند تا ظرف 30 روز پس از ابلاغ برگۀ تشخیص، نسب به اعتراض اقدام نمایند. دفاع مالیاتی

مالیات مقداری از سود یک کسب و کار است که باید به دولت پرداخت کنید. مالیات در همه جای دنیا از شرکت های، مختلف جز افراد حقیقی و حقوقی به حساب می آید. مالیات هایی که  اخذ میشود بسته به نوع فعالیت شرکتی شما دارد، جز افراد حقیقی یا حقوقی آن متفاوت است. شرکت های فرهنگی کمترین میزان سود مالیاتی دریافت می کنند. که بیشترین مالیات از شرکت های واردات و صادرات گرفته میشود. قانون دریافت مالیات در اغلب کشورها یکی است. به فردی یا شرکتی که باید نسبت به پرداخت مالیات کنید. اگر مالیاتی از میزان تعیین شده دارید به کمک دفاع مالیاتی میروید. از حق خود دفاع کنید و از پرداخت مالیات پرهیز کنید.

تعیین کردن مالیات: دفاع مالیاتی

مالیات با تنظیم اظهارنامه مالیاتی انجام میشود. جهت بررسی کردن صحت و سقم مالیاتی خود  با حسابرسی کردن مالیات  برای کسب و کار خود ارسال کنید. کسب و که دارید و با ارائه مدرک به حسابرسی مالیاتی خود کمک زیادی کنید.

اول میزان مالیات شرکتی خود را محاسبه کنید. اگر مدارک مورد نظر شما از نظر حسابرسی به درستی تنظیم نشود شرکت علی الراس قرار میگیرد. یک مقدار ثابت از پیش تعیین میشود برای مالیات شرکتی خود  در نظر بگیرید.

مقدار مالیات تعیین شده از نظر حسابرسی مالیاتی، مورد تایید شرکت نیست. شرکت ها میتوانند با دفاع مالیاتی اقدامات لازم را انجام بدهند.

مالیات بر ارزش افزوده ( دفاع مالیاتی )

مالیات بر ارزش افزوده طی چند سال اخیر توسط دولت وضع میشود. شخصیت های حقیقی و حقوقی از مرحله تولید کالا تا توزیع آن، دریافت میشود. مالیات بر ارزش افزوده به سه گروه مصرفی، درآمد و تولیدی انجام میشود. و باید در موعد مقرر مالیات  پرداخت کنید تا مشمول جریمه نشوید. دفاع مالیاتی

افرادی که مالیات را در هر دوره، پرداخت میکنند. اضافه پرداختی مالیات میخورد مالیات اضافه برای دوره های بعدی هم صورت میگیرد. و اگر فعالان اقتصادی تقاضایی دارند، این اضافه مالیات توسط سازمان امور مالیاتی برگشت داده میشود.

تاثیر دفاع مالیاتی بر کاهش مالیات

دلایل بساری مبنی بر این که مشمولان هنگام ثبت اسناد خود مشکل داشته باشند وجود دارد. در بعضی مواقع امکان دارد اسناد به شکل درست ثبت دفتری نشده باشد. رخ دادن هر مشکلی در مرحله ثبت نموذن اسناد مالی بر ممیزی و تشخیص عوارض مالی بر درآمد مؤثر خواهد بود. چنانچه مشکلات و نقص اسناد باعث شد تا مالیات معین بر دارایی از میزان مورد نظر بالاتر باشد، می‌توانید در بازه زمانی مشخص‌شده اعتراض خود را اعلام نمایید.

اگر قصد دارید دفاع مالیاتی شما بر کاهش مالیات شما مؤثر باشد،‌ باید از مشاوران مالی و حقوقی یا وکیلان مالی در این زمینه کمک بگیرید. چرا که تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی تاثیر بسیاری بر کاهش مالیات دارد. در بیشتر موارد، کسانی که مسیر تحریر و تنظیم لایحه دفاعیه را بصورت اصولی و دقیق انجام می‌دهند، هنگام پیگیری و اعتراض مالیاتی روند بهتری خواهند داشت. توصیه می‌کنیم کلیه اسناد و مدارک مالی خود را کاملا شفاف و در اختیار وکیل و حسابدار قرار دهید.

بایستی اسناد و مدارک مالی را بشکل کامل جمع‌آوری و به لایحه اعتراض مالیاتی پیوست کنید و به مراجع قانونی مربوط ابلاغ نمایید. اگر کلیه اعضای هیئت مدیره شرکت با یکدیگر هم‌ رأی بودند و اسناد بشکل صحیح در اختیار حسابداران یا وکیلان قرار داده شوند، کاهش مالیات شما با احتمال بیشتری صورت خواهد گرفت. ( دفاع مالیاتی )

باید مدارک و اسناد مالی را به‌صورت کامل تدوین و به لایحه اعتراضی ضمیمه کرده و به مراجع قانونی مربوطه ارائه دهید. اگر تمام اعضای هیئت‌مدیره شرکت با یکدیگر هم رای باشند و اسناد را به‌درستی در اختیار وکیل یا حسابدار قرار دهند، احتمال موفقیت شما در کاهش میزان عوارض مالی بیشتر خواهد بود.

گاهی اوقات مؤدی در تنظیم اظهارنامه، تنظیم اسنادی مانند ترازنامه، صورت سود و زیان و … اشتباه می کند و عواقب این اشتباه در پرداخت مالیات بیش از حد انتظار است. اینجاست که حمایت مالیاتی مطرح می شود و اگر لایحه مالیاتی به درستی نوشته شود، فرآیند تجدیدنظر می تواند تاثیر زیادی داشته باشد. در این زمان بهتر است از مشاوران مالیاتی که آشنایی بیشتری با قوانین مالیاتی دارند کمک بگیرید تا حداکثر تاثیر لایحه پیشنهادی بر پرداخت مالیات و کاهش مالیات پرداختی را داشته باشید.
پناهگاه های مالیاتی، اگر طبق قانون تنظیم شوند، می توانند تأثیر قابل توجهی در کاهش میزان مالیات پرداختی داشته باشند.

دفاع مالیاتی

 دفاع مالیاتی چه شرایطی دارد ؟

زمانی که برگۀ تشخیص مالیاتی صادر و به شخض پرداخت کننده ارسال می شود، در صورت داشتن ادعای اعتراض، می توانید تا 30 روز پس از تاریخ ارسال، می توانید درخواست رسیدگی مجدد کنید.

طبق گفتۀ رئیس اداره امور مالیاتی مربوطه نخستین مرجع جهت رسیدگی به شکایت از طرف مودّی مالیاتی، خود اداره امور مالیاتی می باشد. در این مرحله شخص مودّی و اداره مالیاتی به صورت مذاکره انجام می شود. ( دفاع مالیاتی )

طبق قانون تا مدت 30 روز پس از تاریخ ابلاغ، شخص مودّی فرصت دارد تا مدارک موردنظر را به اداره سازمان امور مالیاتی ارسال کند.

معمولاً پرونده هایی که از حجم بالا و هزینه های زیادی برخوردار نیستند، در همین مرحله رفع خواهد شد. اما در صورتی که توافق بین شخص مودّی و اداره امور مالیاتی صورت نگیرد، به مراتب بالاتر ( مدیریت ) ارجاع داده می شود و به مراحل بعدی واگذار خواهد شد.

لایحه دفاع مالیاتی

در سایر  بخش ها، به مراتب درمورد لایحه مالیاتی بحث کرده ایم. ولی این لایحه مالیاتی چیست و چه نقشی در دفاع مالیاتی خواهد داشت؟ لایحه به دفاعیاتی بصورت کتبی از طرفین دعوا گفته می شود. لایحه مالیاتی نیز به دفاعیات مکتوبی گفته می شود که مشمولان پرداخت مالیاتی به ادارات رسیدگی به اختلاف مالیات ابلاغ مینماید. نحوه نوشتن لایحه مالیاتی نقش بسیار تأثیرگذاری در مشخص شدن نتیجۀ دعوا دارد. اکنون که قصد دارید نسب به مالیات مشخص شده شکایت داشته باشید، توصیه می کنیم مشاور حقوقی استخدام نمایید که بتواند لایحه مالیاتی را بطور صحیح تحریر و به مراجع ارسال کند.

پیش از تقدیم این لایحه دفاع مالیاتی مرجع رسمی تعیین مالیات موظف برگه هایی که مزابق با آن تصمیم به دریافت مالیات کرده است را به پرذداخت کننده مالیاتی تقدیم کند. مشاورین حقوقی قبل از اینکه شروع به نوشتن لایحه مالیاتی کند، ابتدا گزارش مالیاتی را با دقت می خواند و بر اساس قوانین مالیاتی کشور، نظرات دیوان عدالت اداری، نظر شورای عالی مالیاتی و توصیه های اداره مالیات و دیگر قانون هایی  که در تشخیص مالیات نقش دارد، مقایسه می نماید. در آخر لایحه مالیاتی را تنظیم خواهد کرد.

لایحه دفاعیه سخت ترین مرحله مالی (دفاع مالیاتی)

دفاع مالیاتی باید توسط افرادی که آگاهی لازم از قوانین و دستورالعمل های حسابرسی صورت بگیرد. که به دفاتر مالی، گزارش هایی به صورت کلی با تراکنش های مالی شرکتی تسلط کافی داشته باشید. به این صورت می توانید از حق شرکت خود دفاع کنید و قاضی برای کم کردن میزان مالیات قانع نمیشود. یکی از سخت ترین مراحل واحد مالی لایحه است. و همه کسب و کارهایی که دچار مالیات میشوند برای جلوگیری از ورود به این مرحله تلاش میکنند. با ارائه مدارک اصلی حسابرس مالیاتی را برای ثبت مالیات منصفانه ببرند.

برای دفاع  اغلب شرکت هایی که نیاز به مشاوره دارند و تسلط کافی ندارند، باید تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی داشته باشند. تا بتوانید از گزارش مالی به خوبی دفاع کنید. اگر بتوانید از عهده دفاعیه در دادگاه بر بیایید  حتما مالیات کمتری پرداخت میکنید. اما اگر نتوانید اوضاع را مطابق با میل خود پیش ببرید حتما  قبل از آن به اختلافات مالی پی میبرید و شرایط برای شرکت سخت تر میکنید.

دفاع از مالیات برای افرادی که دچار گرفتگی مالیات شده اندکار آسانی نیست و قبل از اینکه تصمیم به این کار بگیرید بهتر است به چند نکته توجه کنید..

مشاور حقوقی در دفاع مالیاتی

اگر به دفاع مالیاتی و نوشتن لایحه دفاعیه مالیاتی تسلط کافی ندارید بهتر است از دیگران برای دفاع کمک بگیرید. به فردی متعهد و کار بلد در زمینه دفاع مالیاتی که تخصص در این کار داشته باشد بسپارید.

یک مشاوره حقوقی که به قوانین حقوقی مالیاتی تسلط داشته باشد. میتوانید یک حسابدار مالی که از این توانایی برخوردار باشد تمامی دفاتر حسابرسی، اظهارنامه ها و گزارش های مالی که زیر نظر مشاوره حقوقی انجام بشود بهترین گزینه است.

مشاور حقوقی شما بایدکار بلد باشد.و توانایی لازم برای لایحه نویسی مالیاتی و تنظیم متن اعتراض مالیاتی را داشته باشد. هر مشاور حقوقی برای دفاع از مالیات خود در کسب و کاری که لازم است فعالیت داشته باشد. مشاوران حقوقی که در این زمینه فعالیت میکنند باید  دوره های آموزشی امور مالیات و امور حسابداری مالیات با قوانین مالیاتی را کامل بلد باشند..

لایحه مالیاتی به دفاعیات مکتوبی از مالیات گفته میشود. که مالیاتی به مراجع رسیدگی به اختلاف مالیات ارسال می شود. نحوه نوشتن لایحه مالیاتی نقش بسیار مهمی دارد و در تعیین سرنوشت لایحه شما تاثیر دارد .که بتواند لایحه مالیاتی را به درستی تحریر و به مراجع تقدیم کنید.

لایحه دفاعیه ( دفاع مالیاتی )  چیست؟

امکان دارد که در دادگاه اول بازخواست نموده و آن را به دفاتر قضایی ارائه کنید. به این صورت که پیامی کوتاه برایتان ارسال می شود و از شما میخواهد که به سامانه ثنا رجوع نمایید.و در سامانه ثنا شما با جمله (لایحه دفاعیه مالیاتی خود را ارسال نمایید) روبرو می شوید اما واقعا لایحه دفاعیه چیست و چه کاربردی دارد؟

تظیم لایحه دفاعیه

معنای لایحه دفاعیه ( دفاع مالیاتی )

با خواست طرفین  دعوا(دو یا چند نفر)، در اولویت دفاع از حقوق خود در لایحه دفاع مالیاتی ذکرمی شود. امکان دارد که شما با عبارات دیگری همچو لایحه دفاعیه و یا لایحه قضایی برخورد کنید . همه‌ی این موارد در معنایی یکسان و واحد به کار روند.

خلاصه لایحه دفاع مالیاتی عبارتند از :

در مواردی که در اواسط دعوا ، طرفین در دادگاه حقوقی و یا کیفری مکتوبی را برای دفاع از حقوق خود علیه یکدیگر می نویسند و طی آن اطلاعات به خصوصی را برای دادگاه بیان می کنند، در علم حقوق به عنوان متن لایحه اطلاق میشود.

دادگاه به خاطر رسیدن به نتیجه دادنامه مدارک مختلف و دلیل های مختلفی را از طرفین بازخواست میکند. ابه عبارات این اسناد ، لایحه دفاع مالیاتی گفته می شود. در ادامه مطالب در این موارد بیشتر توضیح خواهیم داد .

نقش لایحه دفاعیه ( دفاع مالیاتی ) در پیروزی یا شکست دعوا

باید به این مسئله توجه کنیم که این مدارک مهمترین مدرکی است که افراد بعد از ورود به یک جلسه دادرسی، شرح میدهند. در حالی که در دادگاه لایحه دفاع مالیاتی به خصوصی بنابر دلایلی که در ادامه خواهیم گفت ضرورت پیدا می کند، ولی اگر به شکل درست و قانونی تنظیم نشود، در دعوا با شکست روبرو خواهید شد. و ممکن است در بیشتر موارد باز خواست دوباره شکایت را از دست می دهید.  و معمولاً در حالتی که شرایط خاصی پیش بیاید در دادگاه از نظر تجدید بشود ، از رای بدوی (ابتدایی) اعتراض نمود.

در این مسئله مقایسه لایحه دفاع مالیاتی و دادخواست ، سند لایحه به مراتب از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

تظیم لایحه دفاعیه

فرایند دادرسی و استفاده از لایحه دفاعیه ( دفاع مالیاتی )

 1. در مورد هایی وکیل بصورت یکسان با وقت رسیدگی به دو دعوا (کیفری و حقوقی) مواجه میشود. در این مورد ها به خاطر الزام قانونی ، وکیل باید به دعوای کیفری (دادگاه کیفری دو، کیفری) یک مراجعه نماید. و برای دادگاه حقوقی (مدنی) ، لایحه ای ( لایحه دفاع مالیاتی ) را بفرستد.
 2. شاکی یا متهم ممکن است به  حکم دادگاه یا برای جرایم ارتکابی به حبس محکوم شوند. یا برعکس از طریق چک، برات و … بدهکار بودن به کسی.
 3. در این حالت، فرد معمولاً وکیل می گیرد یا برای جلوگیری از صدور حکم، شکوایه تنظیم می کند. زیرا اگر فرد خودش در دادگاه حاضر شود دستگیر می شود.
 4. درست است که قاضی خلاصه ای از توضیحات و دلایل اصحاب دعوا را تهیه می کند، اما در پرونده های بسیار جدی با چندین موضوع مرتبط و جلسات متعدد، وجود قوانین دفاعی بسیار مهم است. مطالب مفید برای وکیل برای تنظیم دادخواستها، شکایات و صورتحسابها ( دفاع مالیاتی )
 5. مطالب مفید برای وکیل برای تنظیم دادخواستها، شکایات و صورتحسابها
 6. ممکن است پس از دفاع شفاهی طرفین در دادگاه که  حضوری ارائه می کنند، اسناد و مبانی و اسناد جدیدی در جریان کشف شود.  طرفین قبلاً چنین چیزی را نداشتند. این موارد  می تواند منجر به تغییرات عمده در هدف دعوای پیشنهادی (شکست یا پیروزی در دعوا) شود.  در این موارد توصیه می کنیم از بلیط استفاده کنید.
 7. در برخی موارد به دلیل عوامل مختلف از جمله دفاعیات متهم و سؤالات وکیل مخالف فشار و استرس زیادی در دادگاه وجود دارد. در این موارد ممکن است خواهان و حتی وکیل وی به دلیل استرس و سایر موارد  مطالب را به درستی و با دقت ارائه نکنند. یا …

در این مورد ها ما به شما توصیه میکنیم که از وکلای با تجربه استفاده نمایید. ولی اگر بواسطه پیچیدگی و تخصصی بودن موضوع دچار سردرگمی شدید و یا همچو در یک دعوا با قیمت زیاد ملک مواجه باشید. در این مورد ها تلاش کنید از وکیل خبره برای مکتوب کردن لایحه دفاعیه مالیاتی و باز خواست استفاده نمایید.

از آنجایی که ما تمام تلاش خود را کرده ایم تا با تشکیل گروهی از وکلای متخصص  تا پایان مراحل دادرسی همراه وفادار شما باشیم، می توانید در موارد مهم نیز به وکلای ما مراجعه کنید. و برای تنظیم دادخواست، شکایت، لایحه و … را به ما بسپارید.

مطالعه کنید : اظهارنامه مالیاتی

آیا تنظیم لایحه دفاعیه ضرورت دارد؟ ( دفاع مالیاتی )

در هر دعوایی که در دادگاه ثبت میشود،  ارائه شکایت برای رسیدگی ضروری می باشد. ولی در باره ارائه لایحه دفاع مالیاتی، افراد لازم  به ارائه  آن به دادگاه ندارند. اما در مواردی که افراد امکان حضور در جلسه ندارد و یا در جلسه حضور دارد، به دلایلی که اشاره شده است میتواند از ابزار حقوقی لایحه استفاده نماید.

نکته های مهم در هنگام مکتوب کردن لایحه دفاعیه ( دفاع مالیاتی )

هنگام تهیه قانون دفاع مالیاتی برای ارائه در دادگاه، استناد دقیق و کامل به قوانین  بسیار مهم است.  به دلیل وجود قوانین مختلف، رعایت این قوانین ضروری است. به عنوان مثال، برای نوشتن یک پروژه دفاعی در دعاوی وراثت و ارث، باید دانش کاری در زمینه قانون مدنی، قانون آیین دادرسی مدنی و قانون امور مشترک  داشته باشید.

در بسیاری از موارد، صورتحساب باید طبق مهلت های قانونی (تاریخ های مشخص شده در قانون) صادر شود. به عنوان مثال، اگر در حین رسیدگی دلیل جدیدی در دادگاه مطرح شود، صورتحساب به طور کلی باید قبل از پایان دادرسی  به  دادگاه ابلاغ شود یا  در سامانه ثنا  ثبت شود (از جمله مهلت های قانونی).بنابراین، افراد یا وکلای دادگستری باید از این قوانین و  مقررات دعوی آگاهی کامل داشته باشند.( دفاع مالیاتی )

لایحه عزل وکیل در دفاع مالیاتی

معنی  «وکالت» در قانون مدنی ،  به همان «عقد جایز» در اصطلاح علم حقوق گفته میشود و معنای ساده ، عقد جایز در برابر عقد لازم مورد استفاده قرار میگیرد. در عقد مجاز هر کدام از  طرفین عقد ( یا همان موکل و وکیل در امر وکالت)، می توانند این عقد وکالت را از بین ببرند.

بنابراین موکل می تواند به هر دلیلی وکیل خود را عزل کند (مثلاً قصد دارد دفاع را خودش انجام دهد یا توسط وکیل دیگری انجام شود) و مراتب را از طریق صورتحساب به وکیل و دادگاه اطلاع دهد. ( دفاع مالیاتی )

استعفای لایحه در دفاع مالیاتی نیز به این معنی است که وکیل  به موکل و دادگاه اعلام می کند که دیگر به پرونده رسیدگی نمی کند. باید دانست که وکیل تنها در موارد خاصی می تواند استعفا دهد. در صورتی که استعفای وکیل به موقع اعلام نشود و موجب خسارت شود ( خسارت به ملاقات موکل خود) و یا  جلسه تمدید شود، با مجازات ویژه قضایی مواجه می شود.

عریضه با لایحه چه فرقی دارد ( دفاع مالیاتی )

عریضه به سندی نوشته شده گفته میشود که برای شرح وقایع اتفاق افتاده ،تشریح حال خود فرد ( مثلاً تشریح موضوع بیکار بودن فرد در دعوای اعسار) به کار گرفته می شود. نفری که عریضه را نگارش میکند به عنوان لایحه نویس مطرح است.

اما لایحه دفاع مالیاتی، جدای از فرمول‌بندی ادبی دادخواست، موضوعی کاملاً تخصصی است  که حاوی احضاریه‌ها، حکم‌ها و هر آنچه برای دفاع از موکل لازم است خواهد بود. برخلاف آنچه به نظر می رسد، مردم فکر می کنند که کدام دلیل در  ابتدا و انتهای قبض مقدمه آورده شود و کدام دلیل بعدی (بعد از   دلیل اولیه) که آن را مهم نمی دانند، خاصیت خاصی پیدا می کند. در چنین مواردی توصیه می کنیم با یک وکیل مجرب مشورت کنید.

تظیم لایحه دفاعیه

 هزینه لایحه دفاعیه ( لایحه دفاع مالیاتی )

هزینه لایحه دفاعیه مالیاتی به عوامل مختلفی از جمله موارد زیر بستگی خواهد داشت :

 • موضوع پرونده
 • سابقه وکیل
 • میزان تحصیلات
 • توافق وکیل و موکل دفاع مالیاتی
 • مرجع رسیدگی(دادگاه کیفری ، حقوقی، دیوان عدالت اداری و دیگر مراجع قضایی کشور)
 • سابقه رسیدگی به پرونده(در ایراد امر مختومه یا محکوم بها مهم خواهدبود)

 

نوشتن لایحه دفاعیه مالیاتی چگونه است ؟ لایحه دفاع مالیاتی

تنظیم دفاعیه مالیاتی، شرایطی دارد که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

۱) لایحه دفاعیه ( دفاع مالیاتی ) افراد حقیقی

دفاع مالیاتی افراد حقوقی بایستی از سوی پرداخت کننده، وکلا، حسابداران مطرح شود. اگر فرد مشمول زنده باشد و برای رسیدگی به امور خود، کسی را بعنوان وکیل خود معرفی نکرده باشد، رسیدگی به مراحل دفاع مالیاتی بر عهده خود شخص خواهد بود. اگر فرد مشمول محجور باشد، فرآیند دفاع مالیاتی به قیم او واگذار خواهد شد.

اگر شخص پرداخت‌کننده زنده و غیر محجور باشد، ولی انجام و رسیدگی به امور مالی را به دیگری واگذار کرده باشد، وکیل او باید این روند را بر عهده داشته باشد. توچه داشته باشید وکیل در شرایطی کلیه امور و شکایات مالی و مراحل دفاع مالیاتی را پیگیری نماید که تمامی اختیارات به او واگذذار شده باشد. برای افرادی که فوت کرده باشند، مسئولیت برعهده وراث خواهد بود.

دفاعیه مالیاتی باید از طرف پرداخت کننده و یا وکیل و یا قائم مقام قانونی انجام پذیرد.

 • در فرضی که شخص مؤدی در قید حیات است و محجور نیست و به کسی برای دفاع از حقوق مالیاتی اش وکالت نداده باشد تنظیم دفاعیه مالیاتی و ارائه آن به مراجع رسیدگی مالیاتی بر عهده شخص مودی مالیاتی خواهد بود.
 • در صورتی که شخص در قید حیات باشد اما بنا بر دلایلی محجور شود دفاع از حقوق مالیاتی و ارائه دفاعیه مالیاتی به عهده قیم مودی شخص خواهد بود. ( دفاع مالیاتی )
 • اگر مالیات دهنده (مودی) در قید حیات است و محجور نیست و در امور مالیاتی خود به شخصی وکالت داده است تنظیم و ارائه دفاعیه مالیاتی به عهده وکیل مودی خواهد بود؛ مشروط بر آن که در وکالتنامه، اختیارات لازم و کافی برای دفاع از امور مالیاتی خود را به وکیل مربوطه اعطا نموده باشد.
 • در صورت فوت مودی، ورثه مودی به عنوان قائم مقام مورث خود برای تنظیم و تسلیم دفاعیه مالیاتی، ذیصلاح شناخته می شوند.

 

۲) دفاعیه مالیاتی افراد حقوقی ( دفاع مالیاتی )

مطرح کردن شکایت‌های مالی و پیگیری نمودن روند آنها برای اشخاص حقوقی فقط هنگامی ممکن خواهد بود که آنها اعلام ورشکتگی نکرده‌اند. در صورت اعلام ورشکستگی از سوی سازمان بر اساس قوانین مجاز به ارائه و پیگیری روند اعتراضات یا دفاع مالیاتی نخواهد بود. در مجموعه‌هایی که به فعالیت مشغول می‌باشند، پیگیری اعتراضات مالی بر دوش اعضای هیئت مدیره خواهد بود. چنانچه شرکتی انجام و رسیدگی به امور مالی خود را به وکیل واگذار کرده باشد کلیه اعتراضات و روند دفاع مالیاتی بر عهده او خواهد بود.

برای بسیاری از افراد این سوال پیش خواهد آمد که آیا شرکت‌های ورشکسته نیز خواهند توانست نسبت به میزان مالیات خود اعتراض داشته باشند؟ در پاسخ باید گفت که چنانچه یک مجموعه ورشکست یا غیر فعال شده باشد، تا هنگامی که ختم تسویه صورت نگرفته باشد، مدیران قادر به پیگیری اعتراضات مالی بوده و می‌توانند از طریق مراجع قانونی نسبت به دفاع اقدام کنند.

 • در فرضی که شخص حقوقی، اعلام ورشکستگی نکرده باشند مدیران شرکت، مسئول تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی و ارائه آن به مراجع ذی‌‌صلاح مالیاتی خواهند بود. منظور از مدیران شرکت به طور کلی، اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت است.
 • همچنین وکیل شرکت در صورتی که اختیارات لازم برای دفاع مالیاتی از شخص حقوقی را دارا باشد می‌تواند با حضور در مراجع قانونی از حقوق مالیاتی شخص حقوقی دفاع کند.
 • در صورتی که شرکت منحل یا ورشکسته شده و هنوز ختم تسویه اعلام نگردیده باشد، مدیران تصفیه، صلاحیت تنظیم دفاعیه مالیاتی و تسلیم آن به مراجع قانونی را دارند. ( دفاع مالیاتی )

 

۳) توجه به حدود صلاحیت مراجع رسیدگی به دفاع مالیاتی

در تنظیم دفاعیه مالیاتی ( لایحه دفاعیه مالیاتی ) باید حدود صلاحیت مقام یا مرجعی که دفاعیه مالیاتی به آن تسلیم می شود مورد توجه قرار گیرد.

به طور مثال اگر صلاحیت رسیدگی به اعتراض مودی، برابر قانون به ممیز مالیاتی داده شده باشد در تنظیم دفاعیه مالیاتی باید حدود و صلاحیت ممیز مالیاتی را در نظر داشت.

همچنین اگر نسبت به موضوع اعتراض مالیاتی، صلاحیت رسیدگی برابر قانون با هیئت حل اختلاف مالیاتی باشد تنظیم دفاعیه مالیاتی باید خطاب به هیات حل اختلاف مالیاتی و با در نظر گرفتن میزان صلاحیت های مرجع رسیدگی باشد.

 • رعایت اختصار در تنظیم لایحه دفاع مالیاتی
  در تنظیم دفاعیه مالیاتی و نحوه نوشتن دفاعیه مالیاتی باید رعایت اختصار و آیین نگارش پارسی به عمل آید و از تنظیم دفاعیات طولانی و طرح مطالب تکراری پرهیز گردد.
 • استناد به مواد قانونی در تنظیم دفاعیه مالیاتی

در تنظیم دفاعیه مالیاتی بهتر است به مواد قانونی و نظریات و تصمیمات شورای عالی مالیاتی و همچنین آراء هیات عمومی دیوان عدالت اداری استناد شود.

 • توجه به موضوع مورد شکایت در تنظیم دفاعیه مالیاتی
  در تنظیم دفاعیه مالیاتی موضوع تصمیم اقدام یا مورد مالیاتی که مورد اعتراض است باید به طور دقیق مشخص و تصریح گردیده باشد.

چه کسانی باید نسبت به دفاع مالیاتی اقدام کنند ؟

دفاع مالیاتی باید توسط شخصی مطلع از قوانین و اصول حسابداری انجام خواهد شد که به دفاتر مالی، گزارشات و بطور کلی تراکنش های مالی مؤسسات مسلط باشد. تنهادر این حالت است که قادر خواهد بود از حقوق شرکت دفاع و دادگاه را جهت کسر نرخ مالیات متقاعد نماید. این کار  یکی از دشوارترین ترین مراحل واحد مالی بشمار می رود و همه مؤسسات جهت ممانعت از ورود به این قسمت سعی دارند با فرستادن مدارک موثق حسابرس مالیاتی را برای ثبت مالیات منصفانه یاری نمایند.

ولی در لزوم دفاع  بیشتر مؤسسات احتیاج به مشاوران مالیاتی دارند که دانش کافی نسبت به ارائه لایحه دفاعیه مالیاتی را دارا باشند تا بتواند از گزارش مالی دفاع نماید. بهتر است بدانید که دفاع مالیاتی همانند شمشیری دو لبه می باشد اگر بتوانید دفاعیه خوبی داشته باشید،در این صورت میزان مالیات پرداختی کمتر خواهد بود. ولی اگر قادر نباشید شرایط رابر اساس اهداف خود رقم بزنید، امکان دارد بیشتر از قبل به اختلافات مالی پی برده شده و شرایط برای مؤسسات دشوارتر گردد.

هیئت حل اختلاف دفاع مالیاتی 

انجام أمور دفاع مالیاتی مودّیان به صورت حضوری انجام می پذیرد و شخص مودّی و نماینده ( وکیل ) وی باید در این جلسه دفاع حضور پیدا کند. این جلسه توسط قاضی، نماینده سازمان امور مالیاتی و نماینده تشکّل ها و … برگزار و رسیدگی می شود. این مجمع خارج از دستگاه قضایی بوده و سریعاً به پرونده مودّی رسیدگی خواهد شد.

طبق مادۀ 247  قوانین مالیات مستقیم، نظر و رأی این هیئت قطعی نمی باشد و در صورت اعتراض مجدد می توانید تا 20 روز پس از تاریخ ابلاغ نسبت به آن اقدام نمایید.

انتخاب نمایندگان این جلسه بر اساس فعالیت شخص مودّی می باشد. در صورتی که قاضی بازنشسته در شهر واجد شرایط نباشد، با درخواست از طرف سازمان امور مالیاتی، رئیس قوه قضاییه یک قاضی شاغل را به این مجموعه معرفی خواهد کرد.

دفاع مالیاتی

شورای عالی مالیاتی  ( دفاع مالیاتی )

مودّیان مالیاتی می توانند نسبت به رأی نهایی هیئت حل اختلاف در صورت وجود اعتراض، جهت رسیدگی می تواند به شورای عالی مالیاتی مراجعه نماید. شورای عالی مالیاتی، به پرونده های افراد در اسرع رسیدگی می کند و نتیجۀ نهایی را ابلاغ خواهد کرد. این امکان وجود دارد که در صورت وجود دلایل کافی رأی هیئت حل اختلاف را رد کند.

تماس با ما : 66925402 – 021

هیئت مقرر در ماده 251 مکرر ( لایحه دفاعیه )

هیئت مقرر، از راه های رسیدگی به شکایات مالیاتی قطعی می باشد. مودّیانی که از تاریخ انقضای پروندۀ آنها گذشته باشد و از طریق مراجع دیگر قابل پیگیری نمی باشد.

این هیئت به دستور وزیر اقتصاد تشکیل شد و متشکّل از سه نفر می باشد. ( دفاع مالیاتی )

مودّی موظّف است، برای هر مرحله از روند شکایت خود، نسبت یک درصد از تفاوت مالیات موضوع مورد شکایت و مالیات ابزاری وی در اظهارنامه تسلیمی را به عنوان هزینه پرداخت نماید.

مراحل دفاع مالیاتی را در کمترین زمان انجام دهید 

اگر شما مودّیان بتوانید با توجه به مراحل قانونی، شکایت پروندۀ مالیاتی خود را پیگیری کنید، روند پرونده در اسرع وقت انجام و بسته خواهد شد. معمولاً افراد قبل از انجام چنین اموری از قوانین مالیاتی اطلاعات کافی دارند. ( دفاع مالیاتی )

مشاوران متخصص در این زمینه، می توانند مودّیان را کمک و راهنمایی کنند و مودّیان نیز معمولاً در این مواقع  با درصد اطمینان بیشتری عمل می کنند و در اکثر مواقع پرونده را به این افراد بسپارند.

دفاعیات مشاوران حقوقی از مالیات و تنظیم لایحه دفاع مالیاتی

توصیه می کنیم، در صورتی که افراد مسلط کافی به دفاع مالیاتی و نگارش لایحه دفاع مالیاتی نباشند ، از سایرین برای انجام این کار مشورت بگیرید. شخصی متعهد و مجرب که در موضوع دفاع مالیاتی، وظایف خود را به خوبی بشناسد و از عهده آن برآید.

دفاع مالیاتی را می توانید به به شخصی بسپارید که از اصول و قوانین حقوقی به خوبی آگاه باشد. اگر حسابدار گروه مالی از این مهارت برخوردار باشد و تمامی ادارات حسابرسی، اظهارنامه ها و گزارشات مالی تحت نظر او انجام شده باشد، بهترین انتخاب برای  انجام این کار می باشد. در غیر این حالت یک تیم متشکل از مشاورین حقوقی و حسابداران مؤسسات تشکیل دهید تا بتوانند به بهترین حالت از عهدۀ این امر مهم بر بیایند.

آموزش های مشاور حقوقی در دفاع مالیاتی

شخصی که به عنوان مشاور حقوقی که برای انجام دفاع مالیاتی انتخاب می نمایید باید مهارت و تجریۀ بالایی در زمینۀ لایحه نویسی مالیاتی و تنظیم متن اعتراض به مالیات را دارا باشد. بنا بر این می توان گفت هر مشاور حقوقی جهت دفاع از مالیات سازمانافراد نمی تواند موثر باشد. مشاورین حقوقی که در این رشته فعال می باشند دوره های آموزشی امور مالیاتی و امور حسابداری مالیاتی و قوانین مالیاتی را دیده باشند. در این شرایط است که در این رشته قادر به انجام وظایف محوله خواهند بود.

لایحه دفاعی سخت ترین  مرحله مالی

دفاع مالیاتی باید توسط افرادی که آگاهی لازم از قوانین را دارند و دستورالعمل های حسابرسی به دفاتر مالی، گزارش هایی به صورت کلی با تراکنش های مالی بالایی شرکتی انجام شود.

ازحق شرکت خود دفاع کنید و قاضی برای کم کردن میزان مالیات قانع نمیشود. یکی از سخت ترین مراحل دفاع مالیاتی لایحه است و کسب و کارهایی که دچار مالیات میشوند.

برای جلوگیری از ورود به این مرحله تلاش کنید. با ارائه مدارک اصلی حسابرسی مالیاتی برای ثبت مالیات انجام دهید.

مشاوره دفاع مالیاتی

برای دفاع کردن شرکت هایی که نیاز به مشاوره دارند و تسلط کافی ندارند، باید تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی انجام بشود. تا بتوانید از گزارش مالیاتی به خوبی دفاع کنید. اگر بتوانید از عهده دفاع کردن در دادگاه بر بیاید.مالیات کمتری پرداخت میکنید.

اگر نتوانید اوضاع را مطابق با میل خود پیش ببرید. حتما قبل از آن به اختلافات مالی پی ببرید و شرایط برای شرکت ها سخت تر میشود. ( دفاع مالیاتی )

دفاع از مالیات برای افرادی که دچار گرفتگی مالیات میشوند. کار آسانی نبوده و قبل از اینکه تصمیم به گرفتن لایحه شوید بهتر است به چند نکته توجه کنید.

مشاور حقوقی در دفاعیه مالیاتی

برای دفاع کردن مالیات خود و نوشتن لایحه دفاعیه مالیاتی تسلط کافی باید داشته باشید. باید برای دفاع مالیاتی از دیگران برای دفاع کمک بگیرید. به فردی متعهد و کار بلد در این زمینه  که تخصص در این کار داشته باشد بسپارید.

باید یک مشاوره حقوقی که به قوانین حقوقی مالیاتی تسلط کافی داشته باشد. یک حسابدار مالی که از توانایی بالایی برخوردار باشد و تمامی دفاتر حسابرسی، اظهارنامه ها و گزارش های مالی که زیر نظر مشاوره حقوقی انجام میشود بهترین گزینه برای دفاع مالیاتی است.

ویژگی مشاوره حقوقی مالیاتی ( دفاع مالیاتی )

مشاوره حقوقی بایدکار بلد و متخصص باشه و توانایی های لازم برای لایحه نویسی دفاع مالیاتی و تنظیم کردن متن اعتراض نامه مالیاتی را داشته باشد. هر مشاور حقوقی که برای دفاع از مالیات خود در کسب و کاری که انجام میدهند در این زمینه فعالیت میکنند باید  دوره های آموزشی امور مالیاتی و امور حسابداری مالیات با قوانین مالیاتی را کامل بلد باشند.

لایحه مالیاتی به دفاعیات مکتوبی از مالیات گفته میشود که مالیات را به مراجع رسیدگی به اختلاف ارسال می گردد. نحوه نوشتن لایحه مالیاتی نقش بسیار زیادی در دفاع کردن مالیات دارد. یک مشاوره خوب در تعیین سرنوشت لایحه شما تاثیر زیادی دارد . لایحه مالیاتی را به درستی بنویسید و به مراجع بالا بفرستید.

نحوه محاسبه مالیات ( دفاع مالیاتی )

در کشور ما روند قانونی محاسبه مالیات برای مشاغل مختلف روندی مشابه به بقیه کشورها را ندارد. محاسبه مالیاتی به دو صورت انجام می‌شود خود اظهاری و علی الراس

خود اظهاری مالیاتی، فرد حقیقی یا حقوقی، با ارائه کردن  اظهارنامه مالیاتی خود به حوزه مربوطه،مالیات  میزان درآمد سالانه و میزان هزینه‌های خود اعم از حقوق کارمندان و کارگران، راغ در نظرداشته باشید هزینه استهلاک و …

سازمان امور مالیاتی، اظهارنامه و مدارک موجود فرد مورد نظر را بررسی کنید. اگر صحت مطالب مالیاتی توسط افراد احراز شود، اظهارنامه وی مورد پذیرش و تایید  قرار میگیرد. و مالیات او بر اساس اظهارات وی محاسبه می‌شود. دفاع مالیاتی

محاسبه مالیات، بر اساس اظهارات فرد مالیاتی محاسبه نمیگردد. تعیین‌کننده مالیات، بر اساس ماموران و بازرسان سازمان امور مالیاتی حساب میشود. تنها زمانی محاسبات مالیاتی انجام میشود که اظهارات فرد مالیاتی با مدارک موجود فرقی داشته باشد. و نیاز به بررسی دارد.

نکات مهم برای دفاع مالیاتی

اگر نمی توانید دفاع مالیاتی و با قوانین مربوط به امور مالیاتی آشنا نیستید، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید و هیچ کاری به تنهایی انجام ندهید تا مشکلی پیش نیاید.
شاید بهترین فرد برای چنین اموری یک حسابدار آشنا به مقررات قانونی باشد. این حسابدار باید تسلط خوبی داشته باشد و کلیه دفاتر حسابرسی، اظهارنامه ها و گزارشات زیر نظر او تهیه شود. مزیت استفاده از نماینده حقوقی این است که به جای یک فرد بی تجربه، یک متخصص (و گاهی تیم متخصص) امور مالیاتی شما را پیگیری می کند و حمایت مالیاتی شما با مشکل اساسی مواجه نخواهد شد.
اگر قرار است خودتان در این زمینه اقدام کنید باید توانایی نوشتن صورتحساب یا اظهانامه مالیاتی و تهیه متن اعتراض نامه مالیاتی و موارد دیگر را داشته باشید. لایحه متنی است که توسط شاکی (حقوقی یا کیفری) برای استیفای حق به مقام قضایی ارائه می شود. در دعاوی مالیاتی نیز ارائه دفاعیه بسیار مهم است که باید به درستی و بر اساس قوانین جاری تنظیم شود. ( دفاع مالیاتی )
چه حسابدار مالیاتی باشید و چه حسابداری که به امور مالیاتی شما رسیدگی می کند، باید دوره های مالیاتی و آموزش حسابداری مالیاتی را بگذرانید، شاید با شرکت در کلاس هایی مانند کلاس های حقوق مالیاتی حضوری یا استفاده از فیلم ها و مطالب آموزشی. آنلاین موجود است. بنابراین مطالعه کامل قوانین مالیاتی ممکن است با یک شغل کوتاه مدت امکان پذیر نباشد و شما باید شغلی طولانی مدت داشته باشید.

شهروندان و پرداخت مالیات ( دفاع مالیاتی )

شهروندان جامعه مسئول پرداخت مالیات و هم حقوقی است. که بر اساس ماده 237 قانون مالیاتی، افرادی که مودعی هستند موظف به پرداخت مالیات میشوند. اداره مالیاتی وظیفه داره بر اساس منابع و مأخذ های ارائه شده از سوی افراد مودعی، اقدام به تعیین مالیات میکنند. برای افرادی که رعایت حقوق و ایجاد اعتماد، نمیکنند حق دفاع مالیاتی وضع شده خود را ندارند. مودعیانی که  نه تنها حق اعتراض به مبلغ مالیات را دارد، بلکه می توانند نسبت به نحوه محاسبه مالیات نیز اعتراض بکنند.

چگونه دفاع مالیاتی بنویسیم ؟

پس از ارزیابی دفاع مالیاتی توسط سازمان مالیاتی، در صورتی که مبلغ مالیات بالاتر از حد انتظار باشد، مؤدی باید با علم به حقوق خود از خود دفاع کند. استفاده از اخطارها، بندها و مواد قانونی که اعتبار و ارزش بیشتری به دفاع می بخشد از اهمیت زیادی در دفاع ار مالیات برخوردار است.

استفاده از خدمات سازمان امور مالیاتی نیز تأثیر بیشتری بر دفاع مالیاتی دارد. برای دفاع از حقوق خود در برابر مالیات می توانید از خدمات موسسات حسابداری استفاده کنید و این کار را به آنها بسپارید.

اگر می خواهید دفاع مالیاتی را خودتان انجام دهید باید به نکات زیر توجه کنید.

 • قبل از شروع کار با اصول فاکتور نویسی آشنا شوید.
 • نامه اعتراضی را کاملا رسمی و اداری بنویسید.
 • از ارزیابی مالیاتی و پرونده های قضایی در پرونده دفاع مالیاتی خود استفاده کنید.

انجام مراحل دفاع مالیاتی در سریع‌ترین زمان

در صورتی که پرداخت‌کننده مالیات بتواند با درنظرگیری مراحل قانونی، شکایت خود را ایجاد نماید، مراحل دفاع مالیاتی سریعتر انجام صورت خواهد گرفت. اما معمولاً افراد اطلاعات کافی درمورد قوانین مالیاتی را ندارند.

مشاوره مالیاتی با تخصص و دانشی که دارند، می‌توانند راهنمای بسیار خوبی برای طی کردن مراحل دفاع مالیاتی باشند و شما عزیزان می‌توانید با خیالی آسوده پروند خود را به آنها بسپارید.

درباره دفاع مالیاتی مشاوره دریافت کنید

دفاع مالیاتی نقش مهمی در کاهش بدهی مالیاتی شما و نحوه دفاع از چیزها دارد. به دلیل پیچیدگی قوانین مالیاتی، همه نمی توانند این مراحل را به تنهایی دنبال کنند. در پیشگیری مالیاتی بهتر است از یک مشاور ماهر و با تجربه کمک بگیرید تا به موفقیت شما کمک کند. کارمنتو با مشاوران متخصص و مجرب در پیگیری امور مالیاتی در کنار شما خواهد بود. مشاوران مجموعه ماناحساب به صورت آنلاین و تلفنی پاسخگوی سوالات شما هستند تا بدون نگرانی مشکلات مالیاتی خود را برطرف کنید.

سخن پایانی ( دفاع مالیاتی )

با اعزام یک مشاور حقوقی به شرکت، یک شرکت حسابداری معتبر می تواند به شما در تهیه صورت حساب مالیاتی و دفاع مالیاتی کمک کند. همچنین با برگزاری دوره های آموزشی می توان مشاوران حقوقی خوبی را برای فعالیت در این زمینه تربیت کرد. کلاس ها به صورت حضوری و آنلاین برگزار می شود. یکی دیگر از خدمات این شرکت ارائه نرم افزار حسابداری سپیدور می باشد. از دیگر خدمات این سازمان می توان به آموزش حسابداران در زمینه های مختلف و اعزام حسابداران از مبتدی تا متخصص به شرکت ها اشاره کرد.

مشاوره رایگان