حساب معین چیست

به منظور بررسی و نظارت بر مالیات و امور مالی در درون سازمان، حسابداران به استفاده از سه ابزار حسابداری متفاوت روی می‌آورند. حساب معین یکی از این ابزارهاست که به صورت گزارش درون سازمانی توسط حسابداران برای مدیران و مسئولان درون سازمان ارائه می‌شود.

این نوع حساب دارای حساب‌های جزئی و به روز شده در داخل سازمان است. می‌توان گفت این ابزار حسابداری برای جزئیات شرح حساب کل درحسابداری سازمان ایجاد شده است. دقت و تجربه حسابدار در دسته بندی تراکنش ها در حساب‌های معین و گزارش هرچه بهتر و دقیق تر از این اطلاعات به مدیران درون سازمان ارائه می‌شود. گزارشات خارجی نیز تفاوت همین مسئله را با حساب معین به نمایش می‌گذارد..

طبق تفاوت‌ها میان 3 ابزارهای حسابداری، نقش و تاثیر این نوع حساب، دفتر کل و حساب تفصیلی روی پیگیری و کنترل مالیات و هزینه‌های مالی در ایجاد گزارشات مختلف، متفاوت است. درواقع حساب معین ابزاری است که دارای جزئیات بیشتر و درجه بندی‌های دقیق‌تری جهت ثبت و ترتیب بندی و تنظیم تراکنش‌ها در جهت آمارگیری و شاخص‌های مالیاتی می‌باشد. به همین سبب حساب معین به عنوان بهینه‌ترین و دقیق ترین روش برای گزارش‌دهی برای مدیران در داخل سازمان تلقی می‌شود.

حساب کل معین و تفضیلی

برای اینکه بداینم حساب معین و تفصیلی چیست ابتدا باید با حساب کل آشنا شویم:.

حساب کل، به کلی ترین طبقه بندی حساب ها گفته می شود. حساب کل گزارش کل حساب ها به مدیران و مسئولان مربوطه است.حساب کل به دو نوع حساب های موقت و دائم دسته بندی می شود که هر کدام از این دو دسته خود به زیردشته های دیگری تقسیم بندی می شوند.

تفاوت و تعریف حساب کل و معین و تفصیلی در حسابداری:

حساب کل، گزارش کلیات حساب ها به مدیران و کارفرمایان است که به زیر گروه هایی تقسیم می شود که حساب معین زیر گروه حساب کل می باشد..

در این نوع حساب نسبت به حساب کل، گزارشات با جزئیات بیشتر به مسئولین مربوطه تحویل داده می شود.اما حساب تفصیلی نیز زیر مجموعه ای از حساب معین است و اگر یک حسابدار قصد داشته باشد که در مورد یک حساب بیشتر شرح دهد یا جزئیات بیشتری را بیان کند از حساب تفصیلی استفاده می کند..با توجه به توضیحات، فرق حساب کل و حساب معین کاملاً گویاست و اگر گوتاه تر بخواهیم تعریف کنیم؛ حساب کامل همانند اسمش اطلاعات را به صورت کلی بیان می کند اما این نوع حساب همان اطلاعات کلی را با جزئیات بیشتری بیان می کند.اگر شرکت تازه تاسیسی هستید و میخواهید امور حسابداری و مالی خود را به صورت تخصصی انجام دهید تا در آینده اشکالی در آن ایجاد نشود بهتر است. .از خدمات  شرکت ما بهره مند شوید.در این صورت زمان بیشتری را صرف رسیدگی به امور تخصصی خود میکنید و کمتر درگیر امور مالی و حسابدرای میشوید.

تعریف حسابداری معین

یک علم است که به ارائه گزارشات و اطلاعات مالی می‌پردازد؛ به طور کلی دو نوع گزارش در حسابداری وجود دارد، گزارش درون سازمانی و گزارش برون سازمانی. حساب معین، به منظور ارائه گزارشات جزئی‌تر به مدیران و مسئولان در داخل سازمانی است که توسط حسابداران ارائه می‌شود.

حساب معین، گزارشی شامل جزئیات ریز حساب‌های درون سازمانی است که برای پیگیری‌های مالی و شاخص‌های مالی بسیار مفید است. در حسابداری، هدف ارائه گزارش‌گیری مالی و به اصطلاح حسابداری به افراد ذینفع است؛ این گزارشات دو نوع درون سازمانی و برون سازمانی دارند.

گزارش درون سازمانی، گزارشی است که به مدیران و مسئولان در داخل سازمان ارائه می‌شود اما گزارش برون سازمانی به سازمان‌های خارجی مثل موسسات مالی و اعتباری، سازمان تامین اجتماعی و سهامداران ارائه می‌شود..

حساب معین از ابزار های مهم حسابداری

به منظور ارائه گزارشات جزئی‌تر به مدیران و مسئولان در داخل سازمانی است که توسط حسابداران ارائه می‌شود. این گزارش شامل جزئیات ریز حساب‌های درون سازمانی است که برای پیگیری‌های مالی و شاخص‌های مالی بسیار مفید است.

دفتر حساب معین، دفتری است که در آن عملیات حسابداری معین مورد انجام قرار می‌گیرد و حساب‌های جزء یک حساب کل، در آن نگهداری و ثبت می‌شود. برای نگه داشتن درست و دقیق حسابداری، حساب‌های معین نیز می‌توانند به صورت جزئی‌تر به نام حساب تفصیلی گزارش شوند.

 

در حسابداری، حساب معین از جمله ابزارهای مهم برای ثبت تراکنش‌های مالی در داخل سازمان است. انواع آن در حسابداری شامل حساب معین دارایی جاری، حساب دارایی ثابت، حساب دارایی های نامشهود، حساببدهی ها، حساب بدهی ها و حساب بدهی های بلند مدت می‌باشند..

حساب معین قابلیت نقد شوندگی

در حساب معین دارایی جاری، وجه نقد یا قابلیت نقد شوندگی در طول یک سال مالی ثبت می‌شود و به سطوح مختلفی از جمله صندوق، بانک، تنخواه گردان، اسناد دریافتنی، حساب های دریافتنی، پیش‌پرداخت‌ها و موجودی کالا دسته‌بندی می‌شود..

صندوق به وجه نقد موجود در شرکت گفته می‌شود و بانک‌ها، بانک‌هایی هستند که یک سازمان یا شرکت در آن روزانه حساب دارد. تنخواه گردان نیز به پرداخت هزینه‌هایی مانند قبوض عمومی، هزینه‌های پذیرایی و غیره، با توجه به فاکتور و صورت‌حساب این هزینه‌ها پرداخت می‌شود.

و هزینه‌ای در اختیار فردی برای پرداخت هزینه‌های خرد شرکت قرار می‌گیرد. همچنین، اسناد دریافتنی چک‌هایی هستند که از دیگر افراد گرفته می‌شود. و حساب های دریافتنی، طلب یک مجموعه یا شرکت از دیگران است که سندی یا چکی در مقابل دریافت نکرده است.

نحوه حساب معین و تحریر آن

پیش‌پرداخت‌ها نیز وجهی است که به منظور دریافت کالا یا خدماتی در آینده پرداخت می‌شود. به عنوان مثال، در پیش‌فروش خودرو وجهی پرداخت می‌شود تا در آینده به طور کامل پول پرداخت شده و خودرو در اختیار خریدار قرار گیرد. موجودی کالا به قصد فروش در انبار کالاهایی است که نگهداری می‌شوند و به آن‌ها موجودی گفته می‌شود.

در حسابداری، نحوه حساب و تحریر آن یکی از ابزارهای مهم برای ثبت تراکنش‌های مالی در داخل سازمان است. در برخی سازمان‌ها جریان کار به گونه‌ای است که اطلاعات جزئی بعضی از فعالیت‌های مالی را نمی‌توان به سادگی از دفتر کل استخراج کرد و در نتیجه از دفاتر معین استفاده می‌شود. نحوه حساب معین  و تحریر آن جایی است که برای نگهداری حساب‌های جزء یک حساب کل، استفاده می‌شود.

و معمولاً از روی سند حسابداری نوشته می‌شود. در ستون‌های دفتر معین برای نوشتن مبلغ معین و عطف معین، مجزا در نظر گرفته می‌شوند و عطف معین به رویداد مالی در دفتر معین که به آن منتقل می‌شود، مرتبط است..

ورودی ها

ورودی‌ها در حساب معین می‌تواند حساب‌هایی مانند پول نقد، حساب‌های دریافتنی و پرداختنی، سرمایه‌گذاری‌ها، موجودی کالا، هزینه‌های تعهدی و سپرده‌های مشتری باشد.

این ورودی ها منبعی متمرکز را برای جمع‌آوری تمام داده‌های حساب جمع‌شده از زیرمجموعه‌های مختلف فراهم می‌کند. برخی از حساب‌ دفتر معین و تحریر آن  به سوابق خلاصه‌ای میشود.   که از آنها با عنوان حساب‌های کنترل یاد می‌شود و تمام جزئیات خلاصه مبالغ پشتیبانی‌شده توسط حساب‌های کنترل، در یک دفتر فرعی در دسترس است..

شــمای کلی و نحوه تحریر دفتر معین تقریباً مشابه دفتر کل است، با این تفاوت که در دفتر کل تاریخ و مقدار هر معامله تجاری براساس نوع آن نوشته می‌شود در حالی‌که ورودی های حساب معین، این اطلاعات را به حساب‌های خاصی تقسیم می‌کند و این امکان را می‌دهد که تمام معاملات با جزئیات مشاهده شوند..

برای تحریر ورودی های حساب معین، ابتدا برای هر حساب یک صفحه در دفتر معین ایجاد می‌شود. سپس در هر صفحه ستون‌هایی برای تاریخ، شماره و توضیحات ایجاد می‌شود و در پایان سه ستون بدهکار، بستانکار و مانده نیز اضافه می‌شوند.

در دفتر معین بدهکار به پولی گفته می‌شود که دریافت می‌شود، بستانکار به پولی که پرداخت می‌شود اشاره دارد و مانده تفاوت بین بدهکار و بستانکار است.

حسابداری کل در حساب معین

حسابداری کل در حساب معین  به عنوان طبقه‌بندی کلی‌ترین حساب در سیستم حسابداری شناخته می‌شود. حساب کل به دو دسته حساب‌های دائم و موقت تقسیم می‌شود. به‌طور کلی، حساب‌های دائم شامل دارایی‌ها، حقوق صاحبان سهام، بدهی‌ها و درآمدها هستند. حساب‌های موقت نیز تحت تأثیر شرایط موقت به عنوان پیش پرداخت‌ها، بدهی‌های موقت و هزینه‌های موقت تعریف می‌شود..

سطح بعدی حسابداری کل در حساب معین است. این حساب به هر یک از حساب‌های کل تعلق دارد و همچنین به عنوان یک رکورد دقیق از تراکنش‌های مالی مرتبط با یک حساب کل استفاده می‌شود. با توجه به این که یک حساب کل ممکن است شامل چندین تراکنش مالی باشد، حساب معین به واضح کردن هر یک از تراکنش‌های مالی مرتبط با یک حساب کل می‌پردازد.

حسابداری کل در حساب معین نیز می‌تواند به صورت حساب‌های تفصیلی برای شناسایی دقیق‌تر هزینه‌ها و درآمدها دراختیار قرار گیرد. به عنوان مثال، حساب تفصیلی موجودی کالا می‌تواند شامل تنوع اقلام مختلفی باشد و به تفصیلی نوع ۱، تفصیلی نوع ۲ و غیره تقسیم شود..

نکته مهمی که باید به آن توجه کرد، این است که تمام حساب‌های کل دارای حساب معین هستند. حتی اگر یک حساب کل به تنهایی واضح باشد، همان حساب معین آن به تنهایی معین شده و به عنوان یک حساب جداگانه در سیستم حسابداری به‌کار می‌رود.

هزینه حقوق و دستمزد

در حسابداری، هزینه حقوق و دستمزد به مبلغی معین اشاره دارد که یک سازمان به عنوان پاداش یا مزایای نقدی یا غیرنقدی به کارکنان خود پرداخت می کند. این هزینه شامل مبالغی است که به عنوان حقوق پایه، پاداش، عیدی، بیمه، مزایای بازنشستگی و سایر مزایا و مزایای غیرنقدی مثل بیمه سلامت، تامین اجتماعی و مسکن به کارکنان پرداخت می‌شود.

هزینه حقوق و دستمزد در حساب معین بخش عمده‌ای از هزینه‌های سازمان را تشکیل می‌دهد و تأثیر زیادی بر بودجه و سودآوری سازمان دارد.برای مدیریت هزینه حقوق و دستمزد، بودجه‌بندی، پرداخت، گزارش‌دهی و اعمال مقررات و قوانین مرتبط با حقوق و دستمزد باید مد نظر قرار گیرند.

هزینه حقوق و دستمزد گاهی توسط بخش گزارش شده و به طور جداگانه برای بخش هزینه‌های تولید گزارش می‌شود. هزینه حقوق و دستمزد بسته به تعداد روزهای کاری دوره و مقدار اضافه کاری که باید پرداخت شود، از یک دوره به دوره دیگر متفاوت است.

در سند حسابداری هزینه حقوق و دستمزد، بخش شناسایی هزینه‌های حقوق و دستمزد در حساب معین  و پرداخت آن تشکیل می‌شود. اقلام حقوق و دستمزد مستمر (اقلام مندرج در حکم کارکنان) بصورت هزینه در گروه حساب‌های هزینه‌ها، حساب کل حقوق و دستمزد کارکنان ، معین حقوق و دستمزد مستمر و اقلام غیر مستمر پرداختی به کارکنان در گروه حساب‌های هزینه‌ها، حساب کل حقوق و دستمزد کارکنان ، معین حقوق و دستمزد غیر مستمر ثبت می‌گردد.

 

 حسابداری تفضیلی ( حساب معین )

حسابداری تفصیلی به عنوان بخشی از سیستم حسابداری برای ثبت فعالیت‌های مالی بخش‌های مختلف یک سازمان استفاده می‌شود. هر حساب کل دارای چندین حساب تفصیلی است. حسابداری تفصیلی به جزئی­ترین شکل ممکن تعریف می‌شود که به آن حساب تفصیلی یا حساب معین نیز گفته می‌شود. هدف از تعریف حساب تفصیلی، تسهیل در ثبت و گزارش دقیق تمامی فعالیت‌های مالی است..

استفاده از حسابداری تفصیلی در سیستم حسابداری اجازه می‌دهد تا هر تراکنش دقیقاً برای کدام حساب کل و تفصیلی از حساب کل اعمال شده است را ثبت کنیم. این به مدیران کمک می‌کند تا به صورت دقیق‌تر و جامع‌تر به مشکلات و چالش‌های مالی موجود پی ببرند. همچنین، استفاده از حسابدار تفصیلی در سیستم حسابداری باعث ایجاد اطلاعات دقیق‌تر و جامع‌تر در مورد هزینه‌های مختلف و درآمدهای بخش‌های مختلف سازمان می‌شود.

لذا، هدف اصلی تعریف حساب تفصیلی در سیستم حسابداری، ثبت و گزارش دقیق تمامی فعالیت‌های مالی سازمان برای تهیه گزارش دقیق و جامع برای تصمیم‌گیری مدیران و بهبود عملکرد سازمان است. همچنین، استفاده از حسابداری تفصیلی در سیستم حسابداری باعث ایجاد گزارشات دقیق‌تر و جامع‌تر در مورد هزینه‌ها و درآمدهای بخش‌های مختلف سازمان می‌شود.

 

تعریف حساب تفضیلی معین

شرکت ها به صورت پروژه‌ای فعالیت می‌کنند، باید تمامی هزینه‌ها را به گونه‌ای در اسناد حسابداری ثبت کرد تا بتوان به صورت تفکیک هر پروژه و به صورت تجمیعی از کل پروژه‌ها بدست آورد..

علاوه بر این، لازم است هر کارفرما در انتهای هر ماه هزینه حقوق و دستمزد را در موسسه خود شناسایی کند و در صورت پرداخت با تاخیر نیز، باید این سند در انتهای هر ماه شناسایی و ثبت شود. در تعریف حساب تفضیلی معین همچنین هزینه حقوق و دستمزد درحساب معین  طول فصل‌های سال با توجه به تعداد تعطیلات ممکن است بیشتر باشد و در دوره‌های پر تقاضا، شرکت‌ها کارگران بیشتری را برای پاسخگویی به افزایش تقاضا استخدام می‌کنند و پس از فصل تعطیلات ممکن است تعداد کارگران کاهش یابد.

مشاوره رایگان