mana004

شرکت مانا حساب

مانا حساب با بیش از 20 سال سابقه کاری کمک می کند تا شرکت ها و سازمان ها تصمیمات مالی بهتری بگیرند

به این صفحه امتیاز دهید post

حسابدار کیست و چه وظایفی دارد 

یکی از موارد شغلی بسیار با اهمیت در مجموعه ها و سازمان های مختلف بدون توجه به مقیاس و حوزۀ فعالیتی آنها حسابداری و  امور مربوط به مسائل مالی مؤسسات می باشد.  با توجه به این موضوع که حسابدار مسئولیت کنترل، بررسی و ثبت تمامی امور مالی شرکت را بر دوش می کشد، این عنوان کاری علاوه بر اهمیت بسیاری که برای صاحبان کسب و کارها به خود اختصاص داده، مسئولیتی پرتنش و استرس زا می باشد و کوچکترین اشتباهی  می تواند هزینه های سنگین را به شرکتها تحمیل نماید. حسابدار کیست 

روش انجام کارها و وظایف حسابدار روز به روز تغییرات زیادی کرده است، بطوری که حالا با طراحی نرم افزارهای حسابداری گوناگون سعی شده است غیر از افزایش دقت و امنیت در ثبت نمودن اطلاعات مالی، تا حدودی بار کاری حسابداران سبکتر می شود.

در این بخش می خواهیم شما را غالباً با وظایف و مسئولیت هایی که به عهدۀ حسابدار سازمان می باشد، آشنا کنیم و نقش کار با نرم افزارهای حسابداری را شرح دهیم.

مسئولیت‌های حسابدار (حسابدار کیست ) 

تعریف ک حسابدار کاملاً در شرح وظایف و مسئولیت های او جای گرفته و اگر بطور کامل از وظایف حسابدار اطلاع دارید براحتی قادر خواهید بود تعریفی کامل از این که چه وظایفی برعهدۀ حسابدار می باشد، برای خود بدست آورید. به همین علت در ادامه لیستی از وظایف  و مسئولیت های حسابدار ذکر شده است :

  • یکی از شایعترین مسئولیت های حسابدار محاسبۀ حقوق و دستمزد کارکنان شرکت می باشد. حسابدار باید ضروریت های حقوق و دستمزد کارکنان مؤسسات ر مشخص و در آخر هر ماه بر طبق داده های موجود شامل ساعات کاری و مرخصی و غیبت کارکنان، مقدار حقوق و دستمزد آنها را محاسبه و واریز کند.
  • میزان بودجه، هزینه ها و درآمد شرکت، میزان حقوق و دستمزد کارکنان و تمامی فاکتورها و اسناد مربوط به حسابداری را تهیه و بررسی می کند.
  • یک حسابدار با نگاهی دقیق به سود و زیان فعالیت های شرکت، اعداد و ارقام حاصل از تمام فعالیت های انجام شده در شرکت را به صورت دقیق و جزئی به مدیریت ارائه می دهد تا مدیریت به آگاهی دقیقی از چگونگی عملکرد شرکت دست یابد.

.

  • حسابدار از طریق بررسی بودجه شرکت به ویژه در پایان سال مالی، از میزان هزینه های شرکت و متناسب بودن آن با وضعیت مالی اطمینان حاصل می کند. درواقع حسابدار می بایست به صورتی دقیق تمامی هزینه های شرکت را کنترل نماید و به کمک تجزیه و تحلیل روند درآمد و هزینه های شرکت، سطح مناسبی از بودجه را برای فعالیت های شرکت در نظر بگیرد.
  • از دیگر وظایف مهم حسابدار ثبت و نگهداری داده های مالی شرکت در سیستم حسابداری است. حسابدار باید ورود داده ها و اطلاعات را به صورت دقیق انجام دهد، درغیر این صورت کوچکترین اشتباه در ثبت داده ها می تواند در وضعیت مالی شرکت مشکلاتی را به وجود آورد.
  • درنهایت حسابدار به کمک نرم افزار حسابداری مورد استفاده شرکت و ثبت داده ها، وظیفه جمع آوری تمام داده های مالی و ایجاد گزارش های مالی مورد نیاز شرکت برای تصمیم گیری در زمینه فعالیت های خود را برعهده دارد. به عبارت دیگر، حسابدار مسئولیت ایجاد و نگهداری از پایگاه داده های مالی شرکت را برعهده دارد.

وظیفه اصلی حسابدار کیست

با توجه به لیست مسئولیت ها و وظایف حسابدار که در بالا به آن اشاره شد، حسابداری را می توان سیستمی در نظر گرفت که در آن فرایند جمع آوری، ثبت و طبقه بندی اطلاعات و ارائه گزارش های مالی و صورت های حسابداری در شکل های مختلف انجام می گیرد.

بنابراین وظیفه اصلی حسابدار شامل سه مرحله ثبت تمام امور مالی انجام شده در شرکت یا سازمان، تهیه گزارش های مالی مورد نیاز و ارائه آن به مدیریت است.

علاوه براین، حسابدار می بایست با درنظر گرفتن استانداردها و دستورالعمل های روز، از دقیق و قانونی بودن تمام معاملات شرکت اطمینان حاصل نماید.

می توان حاصل کار یک حسابدار را گزارش های مالی مختلفی دانست که براساس این گزارش ها برای انجام امور مختلف و دستیابی به اهداف شرکت تصمیم گیری می شود.

حسابدار یا حسابرس ( حسابدار کیست )

اگر چندان با حوزه حسابداری و مسئولیت های آن آشنا نباشید، این سوال برایتان پیش خواهد آمد که آیا حسابدار شرکت همان حسابرس است؟ و یا چه تفاوتی بین مسئولیت های حسابدار و حسابرس وجود دارد که باعث می شود برخی را حسابدار و برخی را حسابرس بنامند؟ قبل از هر چیز باید بگوییم حوزه کاری حسابدار و حسابرس بسیار نزدیک به هم است و این بسیار طبیعی است که عموم افراد تفاوتی بین این دو سمت کاری قائل نشوند. ولی تفاوت هایی مهم بین مسئولیت های حسابدار و حسابرس وجود دارد که باعث تمایز این دو سمت شده است. در زیر برخی از این تفاوت ها را بیان کرده ایم.

  • بیشتر شرکت ها برحسب نیاز خود یک یا چند حسابدار را به عنوان کارمند ثابت با قرارداد بلندمدت استخدام می کنند که موظف است روزهای ثابتی را در شرکت حضور داشته و مسئولیت ها و وظایف خود را انجام دهد. درمقابل گاهی شرکت ها یا موسسات برحسب نیاز خود، حسابرس را با هدف کنترل و تایید کار حسابدار استخدام می کنند. قرارداد کاری بین کارفرما و حسابرس می تواند به صورت کوتاه مدت و یا پروژه ای بسته شود.
  • با توجه به نوع کاری حسابدار، باید در شرکت فضایی ثابت را برای واحد حسابداری در نظر گرفت. اما حسابرس به دلیل رسیدگی و کنترل بخش های مختلف شرکت نیازی به یک دفتر ثابت در شرکت ندارد.
  • وظیفه اصلی حسابدار بررسی و ثبت روزانه امورمالی شرکت به صورت دقیق و ارائه گزارش مالی در پایان سال یا دوره مالی است تا از این طریق وضعیت شرکت از نظر میزان سوددهی و درصد موفقیت پروژه های انجام شده مشخص شود. دراینجا مسئولیت حسابرس تایید گزارش و ارقام ارائه شده توسط حسابدار است.
  • برای تمام شرکت ها استخدام سمت شغلی حسابرس ضرورت ندارد و یک شرکت با توجه به نیاز خود می تواند اقدام به استخدام حسابرس نماید. به ویژه زمانی که احتمال وجود فعالیت های غیرقانونی و خلاف استانداردهای حسابداری در شرکت وجود داشته باشد، حضور یک حسابرس بسیار موثر خواهد بود.

نرم افزارهای حسابداری حسابدار کیست

درگذشته کار ثبت و نگهداری داده های مالی به صورت دستی و در دفاتر مخصوص حسابداری انجام می شده است که حسابداری را کاری سخت و زمانبر کرده و انجام آن به دقت بسیار بالایی نیاز داشت. اما امروزه به کمک پیشرفت علم و تکنولوژی نرم افزارهای حسابداری مختلفی طراحی و به بازار عرضه شده اند که در هر کدام از این نرم افزارهای حسابداری با در نظر گرفتن امکاناتی خاص با توجه به نوع و زمینه فعالیت شرکت، سعی شده است دقت در امور حسابداری افزایش و دسترسی به انواع اطلاعات مالی مورد نیاز سریع و راحت تر شود.

نرم افزارهای حسابداری هم با توجه به نیاز مشاغل گوناگون، با ایجاد فضای کاربری ساده این امتیاز را بوجود آورده است که مجموعه های کوچک و بزرگ با نگرش به نیازهای خود بتوانند امور ثبت اطلاعات مالی را دقیق و به سرعت انجام بدهند.

باید بدانید که دربعضی از مجموعه های کوچک احتیاجی به پذیرش حسابدار نمی باشد و صاحبان کسب وکار با تهیه نرم افزارهای حسابداری که برای اصناف گوناگون وجود دارند، می تواند امور ثبت و مدیریت داده های مالی خود را انجام بدهد.

مشاوره رایگان