mana004

شرکت مانا حساب

مانا حساب با بیش از 20 سال سابقه کاری کمک می کند تا شرکت ها و سازمان ها تصمیمات مالی بهتری بگیرند

به این صفحه امتیاز دهید post

حسابداری پیمانکاری

هدف از حسابداری پیمانکاری محاسبه بهای تمام شده پروژه های قراردادی است. در این نوع حسابداری موارد زیادی مانند محاسبه مالیات، بیمه و هزینه در قرارداد پروژه ها و ارتباط پروژه ها با سازمان هایی مانند تامین اجتماعی و دارایی وجود دارد. بر این اساس لازم است حسابدار پیمانکاری علاوه بر داشتن دانش حسابداری، شناخت کاملی از اصول و قواعد مالیات قرارداد نیز داشته باشد.

با این توضیحات مشخص می شود که حسابداری قرارداد از حساسیت بالا و پیچیدگی های فراوانی برخوردار بوده و با سایر حسابداری ها متفاوت است. بنابراین برای حسابدارانی که می خواهند در زمینه حسابداری قراردادی فعالیت کنند، آموزش حسابداری قراردادی ضروری و ضروری است.

حسابداری پیمانکاری

اهمیت حسابداری پیمانکاری

قراردادهای پیمانکاری به روش های مختلفی انجام می شود که در ادامه مقاله به آنها خواهیم پرداخت. موردی که نیاز به حسابداری پیمانکاری را آشکار می کند، مدیریت هزینه است. یعنی در قراردادها پیمانکار یک قیمت متوسط را برای کل پروژه در نظر می گیرد اما ممکن است در طول پروژه هزینه های غیرمنتظره ای رخ دهد که در حوزه حسابداری آن را به عنوان هزینه های جانبی می شناسیم.

ارکان اصلی پیمانکاری

سه رکن اصلی و غیرقابل تغییر  عملیات پیمانکاری ( مانند حسابداری پیمانکاری ) شامل موارد زیر می‌شود:

سه رکن این توافق عبارتند از:

کارفرما: شخص حقیقی یا حقوقی که به عنوان طرف اول قرارداد نام برده می شود (این قسمت بیشتر با نام دولت پر می شود).

پیمانکار: شخصی اعم از حقیقی یا حقوقی که طرف دوم قرارداد و مسئول کل پروژه است.

قرارداد: واسطه ای است در ارتباط بین کارفرما و پیمانکار که حاوی نام دو طرف، تعهدات، مدت، مبلغ و … نوشته شده است.

قوانین حسابداری پیمانکاری

بسیاری از افراد به دنبال پاسخ به این سوال هستند که قوانین حسابداری پیمانکاری چیست و باید پاسخ داد که قوانین حسابداری در قراردادها یا هر حرفه دیگری تفاوتی ندارد و همه مشاغل و حرفه ها باید از یک قانون پیروی کنند.  چیزی که حسابداری قراردادی را کمی متفاوت می کند این است که پیمانکار باید حسابداری پروژه های مختلف خود را تفکیک کند و البته باید از وضعیت مالی پروژه های خود به صورت بلادرنگ در هر کجا و در هر زمان آگاه باشد.

زیرا یک پیمانکار موفق باید بتواند تصمیمات آنی و حساب شده بگیرد. این تضمین می کند که پروژه از زمان بندی سودآوری فراتر نخواهد رفت و به موقع با کیفیت مورد نیاز تکمیل خواهد شد.

روش های اجرای حسابداری پیمانکاری

موضوع مهم در پیمانکاری، تفکیک و خصوصی سازی درآمدها و هزینه های پروژه است. زیرا سود دریافتی باید در یک دوره مالی مشخص تقسیم شود.
دو راه برای انجام این کار وجود دارد.

مطالعه کنید : استخدام حسابدار  –  اظهارنامه مالیاتی

روش های انجام حسابداری پیمانکاری به شرح زیر است:

 • روش کار تکمیل شده
 • درصد پیشرفت کار

حسابداری پیمانکاری بر طبق درصد پیشرفت کار

پس از معرفی روش ها، باید هر یک از روش ها را به طور جداگانه توضیح دهیم.
در روش درصد پیشرفت حسابداری قراردادی، هر کار به صورت مرحله به مرحله انجام می شود و سود و زیان بر اساس درصد پیشرفت کار محقق می شود. به این ترتیب سود نهایی با محاسبه بهای تمام شده مورد انتظار محاسبه می شود.
البته باید توجه داشته باشید که از آنجایی که بهای تمام شده با توجه به سود و زیان محاسبه می شود که در صورت ایجاد هزینه های غیرمنتظره به دلایلی اتفاق می افتد. پروژه به تعویق افتاد. این مشکل یکی از نواقص روش حسابداری پیمانکاری بر اساس درصد پیشرفت کار است.

حسابداری پیمانکاری پس از تکمیل پروژه

این روش از نامش مشخص می‌باشد، اما آنچه باید گفت این است که در روش حسابداری پیمانکاری، پس از اتمام پروژه، تمامی اتفاقات اعم از سود و زیان، پس از اتمام پروژه محاسبه می شود و در این مرحله، تمام محاسبات بر اساس اسناد و مدارک انجام می شود. اتفاق افتاده است، پیش بینی قبلی اتفاق نیفتاده است.

همه چیزی درباره حسابداری پیمانکاری

اولین قدم در حسابداری پیمانکاری، شناخت قسمت های مختلف قرارداد قرارداد است که دو روش برای آن وجود دارد که در قسمت اول مقاله به آنها پرداخته ایم.
مفاهیمی که باید در حسابداری قراردادی یاد بگیرید عبارتند از:

 1. اصول و مفاهیم پیمان و مقررات مربوط به قراردادها
 2. ثبت مالی حسابداری پیمانکاری
 3. شناسایی کامل میزان سود شرکت‌های پیمانکاری
 4. استاندارد حسابداری فعالیت‌های ساخت و قراردادهای بلند مدت
 5. روش‌های شناسایی درآمد به صورت کار تکمیل شده و درصد پیشرفت

مراحل حسابداری شرکت پیمانکاری

 1. طرح اولیه
 2. ارجاع به پیمانکار
 3. بستن قرارداد با پیمانکار
 4. اجرای کار
 5. پایان پروژه

کدینگ در حسابداری پیمانکاری

در ابتدا، تمام حساب های پروژه باید بر اساس نوع حساب به 3 گروه تقسیم شوند: ترازنامه. حساب های سود و زیان و کنترل.

کدینگ حسابداری پیمانکاری با بهره‌گیری از نرم‌افزار

بهترین روش برای کدنویسی حسابداری قراردادی استفاده از نرم افزار حسابداری است. کد نویسی حسابداری با نرم افزارهایی مانند اکسل قابل انجام است. به طور کلی با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی، برنامه های مالی زیادی با ویژگی ها و قابلیت های مختلف به بازار عرضه شده است و امکان تغییرات عمده در آنها وجود دارد، از این رو بهترین گزینه برای کدنویسی حسابداری قراردادی محسوب می شوند. ضمناً واضح است که سرعت و دقت کدنویسی با استفاده از نرم افزار حسابداری پیمانکاری بیشتر خواهد بود.

هدف از کدینگ در حسابداری پیمانکاری

این منجر به استانداردسازی عملکردهای مالی و ادغام آنها بر اساس یک قالب خاص در حسابداری پیمانکاری می شود.
باعث افزایش دقت و سرعت ثبت رویدادهای مالی و افزایش سرعت و دقت پردازش داده ها و کاهش خطاهای حسابداری فردی و انسانی می شود.
در تهیه گزارش های مالی دقیق و کامل، از جمله اطلاعات فصلی، کمک می کند تا فرآیند را سریعتر و دقیق تر کند.
با کمک کد، قدرت تصمیم گیری را با تسهیل تحلیل و تجزیه و تحلیل مالی برای سرمایه گذاری یا تعیین کمیت دارایی ها بهبود می بخشد.

مشاوره رایگان