mana004

شرکت مانا حساب

مانا حساب با بیش از 20 سال سابقه کاری کمک می کند تا شرکت ها و سازمان ها تصمیمات مالی بهتری بگیرند

5/5 - (3 امتیاز)

حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی یکی از شاخه های دانش حسابداری می باشد و متخصصی که روی موضوعات مربوط به این حوزه فعالیت می کنند را حسابدار مالیاتی می گوییم.

حسایداری مالیاتی

امروزه با وجود پیچیدگی های اقتصادی که هر روز در دنیای کسب و کارهای مختلف به آن افزوده می شود. همۀ افراد به خوبی از اهمیت بالای موضوع حسابداری باخبر می باشند. به واسطۀ همین امر، بسیاری از کسب و کارها با استفاده. از نرم افزار و سیستم های تخصصی در زمینۀ حسابداری و همچنین با کمک گرفتن از متخصصان و مشاوران در این رشته، سی دارند تا فرآیند مالی سازمان و مجموعۀ خود را هر چه بهتر مدیریت کنند.

یکی از مهمترین شاخه ها و تخصص هایی که. در این رشته فعالیت و نقش بسزایی دارد و کمک زیادی در جلوگیری از هزینه های اضافی خواهد داشت، حسابداری مالیاتی می باشد. آموزش صحیح و استفادۀ اصولی از امکانات و دانش حسابداری مالیاتی تأثیر بسیار زیادی در جلوگیری از اشتباهات حسابداری و هزینه های گزاف خواهد داشت.

با ما همراه باشید و از ماهیت این رشته و نحوۀ فعالیت و تأثیر آن در سیستم های حسابداری آگاه باشید.

معادل انگلیسی حسابداری مالیاتی ( در لغت ) به معنای  ” Tax Accounting ”  می باشد. فعالیت در حوزۀ حسابداری مالیاتی، بدین گونه می باشد که در آن حسابدار روی موضوع مالیات و حسابداری مربوط به امور مالیاتی متمرکز می شود. جالب است بدانید که حسابداری مالیاتی به عنوان یک تخصص رسمی شناخته شده یاد می شود و شامل قوانینی می شود که همۀ افراد ( چه کسب و کارها و چه حسابدار مالیاتی ) را شامل می شود.

حسابدار مالیاتی ( حسابداری مالیاتی )

حسابدار مالیاتی یا مشاور مالیاتی, یک متخصص فعال، مجرب و ماهر در زمینۀ حسابداری مالیاتی می باشد.

توصیه می کنیم درصورتی که برای کسب و کار خود از متخصصان تازه کار و کم تجربه استفاده  می کنید، توجه داشته باشید که در کنار آن برای رسیدگی به امور مالیاتی خود از خدمات تخصصی مشاوره مالیاتی یا حسابداری مالیاتی استفاده نمایید.

متخصصان در این زمینه باید علاوه بر تسلط بر موضوعات در زمینۀ امور مالی و مسائل مربوط به حسابداری، باید تا حدود قابل قبولی به مسائل حقوقی نیز مسلط باشند و قوانین مالیاتی اعم از مالیات های مستقیم را به خوبی بشناسد.

سایر مقالات ما : لیست مالیات حقوق  ــ  مالیات علی الرأس ــ لیست بیمه  

حسابداری مالیاتی در یک تعریف ساده

حسابداری مالیاتی یکی از شاخه های حسابداری می باشد که فقط بر قسمت مالیات و حسابداری آن متمرکز می باشد و ثبت تراکنش های مالی و دیگر نقش های حسابداری در محدودۀ مسئولیت های حسابدار مالیاتی وجو ندارد.

با در نظر گرفتن این موضوع که امور مالیاتی از مهم ترین امور واحدهای تجاری محسوب می شوند، حسابداری مالیاتی بسیار حائز اهمیت بوده و بی توجهی به قوانین مالیاتی و ارائه گزارش هایی که اصول و قوانین مالیاتی را بشکل کامل رعایت نمی کنند، جریمۀ مالیاتی را برای صاحبان مشاغل بهمراه خواهد داشت. به همین علت شرکت های بزرگ درگروه حسابداری خود سمتی به عنوان حسابدار مالیات را جای می دهند.

ویژگی های حسابدار مالیاتی حسابداری مالیاتی

حسابدار مالیاتی که بعنوان مشاور مالیاتی هم میان صاحبان مشاغل و مدیران معرفی خواهد شد، حسابداران مجرب هستند که غیر از امور حسابداری به مباحث مالیاتی نیز تسلط دارند. از این رو حسابداری که به امور و قوانین مالیات های مستقیم و غیرمستقیم تسلط دارند و تقریباً با قوانین حقوقی  نیز آشنا میباشد، قادر است به عنوان مشاور مالیاتی نیز فعالیت کند. قابل توجه می باشد که شرکت های تازه تأسیس و کوچک می توانند برای انجام امور مالیاتی خود از تجربه و تخصص یک حسابدار مالیاتی در کنار استخدام حسابدار برای انجام امور حسابداری خود استفاده نمایند.

همان طور که گفته شد حسابدار مالیاتی باید به قوانین مالیاتی مسلط باشد که در ادامۀ بحث بشکل مختصر مباحث مربوط به مالیات را بیان خواهیم نمود.

بررسی مبنای نظری حسابداری مالیاتی

در حسابداری مالیاتی زمان تشخیص و شناسایی درآمدهای مالیاتی بسیار مهم است. به بیانی دیگر، در حسابداری مالیاتی این موضوع بیان می شود که درآمدهای مالیاتی را هنگام تحقق یعنی همان موقعی که فرآیندهای عملیاتی مالیات از سوی پرداخت کنندگان و سازمان مالیاتی انجام می شود، مد نظر قرار داده شود یا هنگامی که درآمدهای مالیاتی دولت توسط پرداخت کنندگان واریز می شود.

درنهایت مبنای حسابداری در تشخیص و شناسایی درآمدهای مالیاتی عاملی مهم و مؤثر در حسابداری مالیاتی کشور محسوب می شود. در ادامه انواع مبنای حسابداری را بیان خواهیم کرد.

مبنای نقدی در حسابداری مالیاتی

حسابداری نقدی سیستم حسابداری مربوط به دریافت و یا واریز وجه می باشد. اگر بخواهیم دقیقاً توضیح دهیم، لازم به ذکر است که در این سیستم از رشته حسابداری، هر گونه تحولی در وضعیت مالی مؤسسه مستلزم دریافت و یا پرداخت وجه نقد می باشد.

از این رو درآمدها فقط در صورت دریافت وجه، شناسایی و در دفاتر ثبت خواهند شد. با در نظر گرفتن این نکته که در سیستم حسابداری نقدی، مبنای تشخیص مالیات دریافت وجه نقد می باشد، کلیۀ وجوه پرداخت شده به عنوان پیش دریافت یا مطالبات سنوات قبل به سازمان مالیات بعنوان درآمد سال مالی سازمان مورد توجه قرار میگیرد. در نهایت نمی توان میزان درآمدهای مالیاتی سنوات مالی را دقیقاً تعیین کرد. امروزه سیستم حسابداری نقدی برای مبنای حسابداری درآمدهای مالیاتی چندان کاربردی ندارد.

مقالات پیشنهادی :

مبنای حسابداری مالیاتی تعهدی تعدیل شده

با توجه به این که درآمدهای مالیاتی به عنوان منبع مهم درآمدی برای دولت یک کشور و اجرای برنامه ها است، قابلیت وصول درآمدهای مالیاتی برای هر دولت از اهمیت بالایی برخوردار است. به علت ضعف مبنای نقدی در محاسبه نمودن دقیق درآمدهای مالیاتی هر دوره مبنای تعهدی تعدیل شده اهمیت بالاتری خواهد داشت. در این مبنا کلیۀ درآمدهای مالیاتی که اندازه گیری می شود و دارای قابلیت وصول باشد، با مبنای تعهدی تعدیل شده در دفاتر ثبت می گردد.

شرط قابلیت وصول و در حالتی محقق می شود که مالیات مورد نظر در مدت زمان دوره مالی و یا مدت کوتاهی پس از دوره ( تقریباً 2 ماه بعد ) وصول شود. اگر درآمدهای مالیاتی یک و یا هر دو شرط را نداشته باشد، با مبنای نقدی باید شناسایی و ثبت شود.

مبنای تعهدی کامل

مبنای تعهدی کامل بعنوان مبنای حسابداری شناخته شده که در آن وقوع درآمد، مبنای شناسایی و ثبت درآمد در دفاتر حسابداری می باشد. در حقیقت در این مبنای حسابداری، پس از تکمیل روند مالیات و تحقق درآمد حاصل، افراد  جهت شناسایی و ثبت درآمد در دفاتر حسابداری اقدام می نمایند. مسئله ای که در بهره گرفتن از این مبنای حسابداری وجود دارد، کاهش درصد اطمینان به وصولبموقع این نوع از درآمدها می باشد. با توجه به اینکه دولت برنامه های خود را مطابق با درآمدهای حاصل از مالیات اجرا می نماید، مبنای تعهدی کامل امکان دارد مشکلاتی را در مسیر ایفای تعهدات دولت ایجاد کند.

مالیات

برای درک بهتر حسابداری مالیاتی و چیستی آن، بهتر است ابتدا با مفهمو مالیات و بررسی این موضوع که چرا باید مالیات بپردازیم، مطالبی را مطالعه نمایید.

حسایداری مالیاتی

مالیات خرج و هزینه ای می باشد اجتماعی و مردم یک جامعه جهت استفاده بهتر. و بروزتر از امکانات و منابع موجود در کشور، باید مالیات پرداخت کنند. مالیات با عناوین گوناگون می تواند به اشخاص، مؤسسات و … تعلق داشته باشد و با توجه به میزان درآمد هریک مبلغ آن متفاوت می باشد.

گروه ها و اصناف گوناگونی مشمول پرداخت مالیات می باشند. مانند مالکین حقیقی یا حقوقی و … و تمامی افرادی که کسب درآمد دارند. همچنین اشخاص غیر ایرانی که در ایران فعالیت دارند و درآمد دارند نیز، باید مالیات پرداخت کنند.

در عین حال برخی سازمان ها وحود دارند که مالیات پرداخت نمی کنند. نهادهایی مانند وزارت خانه ها و مؤسسات دولتی وشهرداری، و مجموعه هایی که بودجۀ آنها توسط دولت تعیین می شود، از پرداخت مالیات معاف می باشند.

برای هر کسب وکاری لازم است تا بشکلی دقیق تراکنش های مالی و ثبت آنها در دفاتر حسابداری و نرم افزارها را پیگیری نماید. به واسطه اطلاعات ثبت شده در نرم افزار حسابداری، باید گزارش های مالی متفاوتی مانند صورت سود و زیان و ترازنامه و یا صورت جریان وجه نقد عقد و به سازمان های مربوطه ارسال بشود. یکی از سازمان ها و تشکیلات بسیار مهم که هر کسب و کاری باید گزارش های مالی خود را به آنجا ارسال نماید، سازمان امور مالیاتی کشور می باشد.

مالیات در واقع هزینه اجتماعی می باشد که افراد حقیقی و حقوقی مکلف به پرداخت آن به دولت می باشند و به همین علت است که مالیات به منبع درآمدی با اهمیتی برای دولت مبدل گردیده است. با در نظر گرفتن این موضوع که ثبت نکردن دقیق تراکنش های مالی و ارائه گزارش های مالی نامعلوم به سازمان مالیاتی، امکان دارد جرائم مالیاتی سنگینی برای واحد تجاری حاصل کند، موضوع حسابداری مالیاتی برای کسب و کارهای مختلف و برقراری قوانین مربوط به آن اهمیت زیادی پیدا کرده است. در این قسمت می خواهیم از تعریف و ضرورت حسابداری مالیاتی آگاهی پیدا کنیم.

تماس با ما >>> ⁦09120927647

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان