جستجو

برنامه ریزی مالی با هر شغل و میزان درآمدی که دارید، مهم است. این برنامه به شما کمک می‌کند تا درست خرج کنید و پس‌انداز اصولی داشته باشید.

این برنامه شامل در نظر گرفتن هزینه‌ها، مدیریت آن‌ها و نحوه پس‌انداز برای رسیدن به اهداف مالی است. اهدافی که می‌توانند حفظ ثروت، امنیت مالی و آرامش خاطر را در زندگی شما به ارمغان بیاورند.

با آموزش برنامه حسابداری و ثبت هزینه‌ها، از جمله نیازها و خواسته‌ها، می‌توانید به میزان توانایی خود برای پس‌انداز آگاه شوید. همچنین، می‌توانید برنامه‌ ریزی مالی کنید برای سرمایه‌گذاری‌های مدنظر و تعیین اهداف مالی در طولانی و کوتاه مدت. وقتی به این اهداف تعهد داشته باشید، می‌توانید پیشرفت مالی خود را مشاهده کنید. در ادامه با شرکت حسابداری مانا حساب همراه باشید.

 

انواع برنامه ریزی مالی

با توجه به تفاوت کسب و کارها، انواع مختلفی از برنامه ریزی مالی وجود دارد که با شرایط خاص شرکت‌های مختلف هماهنگ می‌شوند. از جمله مهم‌ترین برنامه‌های مالی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

در روش بودجه بندی متداول یا سنتی، تمرکز بر روی ابزارهای مالی، حسابداری و دریافت یا پرداخت سازمان‌های دولتی است. اعتباری برای هر هزینه در نظر گرفته می‌شود و سعی می‌شود تا سازمان از اعتبار خارج نشود. این روش به بودجه بندی سنتی معروف است.

در روش بودجه بندی افزایشی، هزینه‌های سال گذشته در بودجه بندی سال آینده در نظر گرفته می‌شوند و به آن‌ها افزایشی درصدی اعمال می‌شود تا با تورم و شرایط اقتصادی مطابقت داشته باشد. این روش به بودجه بندی افزایشی معروف است.

روش بودجه ریزی برنامه‌ای، ابتدا اهداف شرکت مشخص می‌شود و سپس هزینه‌های مربوط به هر هدف تخمین زده می‌شود و در نهایت به برنامه ریزی بودجه اضافه می‌شود. این هزینه‌ها برای رسیدن به اهداف شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند و این روش به بودجه بندی برنامه‌ای شناخته می‌شود.

در روش بودجه ریزی بر مبنای صفر، هزینه‌های سال گذشته را برای شرکت صفر می‌رسانند و تنها هزینه‌هایی که دلیل قانع‌کننده‌ای برای تکرار آن‌ها در سال جدید وجود دارد، در برنامه ریزی مالی در نظر گرفته می‌شوند. این روش به بودجه بندی بر مبنای صفر معروف است.

روش بودجه بندی عملیاتی، تمرکز بیشتری بر روی درآمدها و هزینه‌هایی دارد که در قبال آن‌ها کسب می‌شود. این روش، برنامه‌های شرکت را از نظر فواید و هزینه‌ها به صورت دقیق‌تر بررسی می‌کند و به بودجه بندی عملیاتی معروف است

مراحل برنامه ریزی مالی

برنامه ریزی مالی شامل چند مرحله مهم است که برای رسیدن به اهداف مالی لازم است. در اینجا به طور خلاصه به مراحل این برنامه ریزی می‌پردازیم:

1- آگاهی از وضعیت مالی کنونی و مشخص نمودن اولویت‌های مالی: اولین قدم در برنامه ریزی مالی، آگاهی از وضعیت مالی فعلی شما است. باید دقیقاً به درآمد، پس‌انداز، هزینه‌ها و بدهی‌های خودتان توجه کنید. این اطلاعات اساسی برای طراحی یک برنامه ریزی دقیق برای آینده شما می‌باشد.

2- مشخص نمودن اهداف مالی و گزینه‌های جایگزین: اهداف مالی شما باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند تا بتوانید تمرکز بیشتری بر روی اهداف اصلی داشته باشید. همچنین، تفکیک اهداف کوتاه مدت و بلند مدت می‌تواند به شما در برنامه ریزی مالی بهتر کمک کند.

3- تحلیل گزینه‌های مختلف: با ملاحظه به گزینه‌های مختلف، می‌توانید بهترین تصمیمات را بگیرید. برای مثال، در سطح سازمانی، با بررسی گزینه‌های مختلف برای سرمایه‌گذاری، می‌توانید بهترین راه حل را برای سرمایه‌گذاری با کمترین ریسک و بالاترین بازدهی انتخاب کنید.

4- اجرای برنامه عملیاتی: حالا که برنامه ریزی مالی شما آماده است، می‌توانید آن را اجرا کنید. با اعمال تغییراتی که در برنامه‌ای که تدارک دیده‌اید، به دست می‌آورید، می‌توانید به سمت موفقیت مالی حرکت کنید.

5- تحلیل و ارزیابی برنامه مالی: برنامه مالی شما باید به طور مداوم ارزیابی و بررسی شود. برخی از بخش‌های این برنامه ممکن است پس از اجرا نقاط ضعف خود را نشان دهد که با تغییرات ممکن است جلوی اشتباهات آینده گرفته شود.

مشاوره رایگان