mana004

شرکت مانا حساب

مانا حساب با بیش از 20 سال سابقه کاری کمک می کند تا شرکت ها و سازمان ها تصمیمات مالی بهتری بگیرند

5/5 - (6 امتیاز)

اظهارنامه مالیات ارزش افزوده 1402 و نحوۀ ثبت نام آن

طبق قانون تمام اشخاص حقیقی و حقوقی طی نیمه آغازین هر ماه موظف به تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیات ارزش افزوده خود هستند و البته در صورت عدم ارسال شامل پرداخت مبالغی تحت عنوان جریمه خواهند شد. جهت ارسال اظهارنامه مالیات ارزش افزوده ، مودیان می‌بایست به سامانه ارزش افزوده مراجعه و ثبت نام اظهارنامه مالیاتی ارزش افزوده خود را تکمیل نمایند.

در حقیقت مالیات بر ارزش افزوده یکی از انواع مختلف مالیات های غیر مستقیم محسوب می شود که تمام قوانین و ضوابط مربوط به این نوع مالیات در قوانین مربوط به مالیات بر ارزش افزوده قابل رویت است و در حقیقت این خریداران هستند که این نوع مالیات را به صورت غیر مستقیم پرداخت مینمایند. اظهارنامه مالیات ارزش افزوده

اما در عین حال این توزیع کنندگان محصولات و خدماتی ها هستند که این مالیات را به امور مالیاتی کشور پرداخت می نمایند که به وسیله ابزاری کاربردی به نام اظهار نامه مالیات ارزش افزوده انجام می‌شود که از طریق تنظیم و سپس ارسال اظهارنامه مالیات ارزش افزوده در ابتدا تنظیم و سپس پرداخت خواهد شد.

تکمیل و ارسال ثبت نام این اظهارنامه در سال 1402 چگونه است ؟

با همراه باشید تا در این مقاله روش ثبت نام اظهارنامه مالیات ارزش افزوده 1402 را به صورت کامل بررسی و نمائیم و بدانیم چه زمانی می‌توانیم  این اظهارنامه را تکمیل و ارسال کنیم .

تماس با ما : 66925402 – 021

اظهارنامه مالیات ارزش افزوده چیست ؟

مالیات بر ارزش افزوده به صورت خلاصه به مالیات هایی گفته می‌شود که به هر یک از مراحل تولید و توزیع و واردات کالاها و خدمات تخصیص داده می‌شود.

پس از گذشتن از مراحل تولید، توزیع کالا و واردات آنها و تعیین ارزش افزوده هر محصول و پرداخت آن توسط خریداران یا مصرف کنندگان نهایی، این ارائه کنندگان و توزیع کنندگان محصولات و خدمات می باشند که بر اساس درصد معلوم از ارزش خود محصول، هنگام فروش محصول خود به مشتریان، از آنها دریافت کرده اند. ( اظهارنامه مالیات ارزش افزوده )

آنها باید این مبلغ یعنی مالیات پرداختی خود را از مالیاتی که از خریداران دریافت کرده اند دریافت نمایند، کسر کنند و باقیمانده این محاسبه را بعنوان مالیات بر ارزش افزوده محصول به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت نمایند.
اظهارنامه مالیات ارزش افزوده
هم اکنون میزان مبلغ مالیات بر ارزش افزوده به دست مودیان مالیاتی معین می شود. به این روش که مودیان ( مشمولان ) خودشان میزان مبلغ مالیات بر ارزش افزوده را بوسیلۀ اظهارنامه مالیاتی معین می کنند و سپس به سازمان امور مالیاتی پرداخت می نمایند. در وهلۀ اول، رسیدگی و محصاسبۀ دقیق این مالیات به عهده سازمان امور مالیتی نمی باشد و به اظهارنامه ای که از طرف پرداخت کنندگان تنظیم و ارسال می شود اعتماد می شود.

در سالهای گذشته ثبت نام اظهارنامه مالیات ارزش افزوده، با تکمیل فرم های آماده اظهارنامه مالیاتی بصورت کاغذی، انجام میشد. اما این امر در سال 1402 بصورت الکترونیکی قابل انجام می باشد. در ادامۀ این بخش نحوۀ ثبت نام و تکمیل اظهارنامه مالیات ارزش افزوده سال 1402 را توضیح داده ایم.

مهلت ارسال اظهارنامه مالیات ارزش افزوده

همانطور که پیشتر گفتیم، اظهارنامه ارزش افزوده باید بدست مودیان، تنظیم و در سامانه ثبت اظهارنامه ارزش افزوده ثبت و ارسال گردد.  افرادی که تقاضای استعلام میزان مالیات بر ارزش افزوده دارند، نیز میتوانند از همین طریق اقدام کنند.

ارسال اظهارنامه مالیات ارزش افزوده، بصورت دوره ای یا فصلی می باشد. یعنی باید تا گذشتن مدت 15 روز پس از پایان هر فصل، اظهارنامه مالیات ارزش افزوده را تکمیل و ثبت نمایند.

طبق این موضوع، طبیعتاً مدت زمانی که برای ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیات ارزش افزوده در سال 1402 در نظر گرفته می شود، تا پایان روز 15 تیر ماه سال 1402  می باشد. تا این مهلت معین، مشمولان محترم باید اظهارنامه مالیات ارزش افزوده را تنظیم و ارسال کنند.

همچنین در زمان هایی، مواردی وجود دارند که، مهلت ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده تمدید می شود.

همچنین باید توجه داشته باشید که اگر تا زمان مقرر، اظهارنامه ارزش افزوده را تنظیم و ارسال نکنید. میزانی حدود 50% به عنوان مالیات متعلقه، جریمه می شوید که در صورت نادیده گرفتن مجدد آن، باید میزان 2 درصد مالیات متعلقه را نیز به عنوان جریمه پرداخت کنند.

آموزش تکمیل، ثبت نام و ارسال اظهارنامه ارزش افزوده در سال 1402

اگر مشمول پرداخت مالیات ارزش افزوده سال 1402 می‌باشید ، ابتدا می‌بایست در سامانه الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور وارد و ثبت نام نمایید و پس از گذراندن مراحل ثبت نام ، اقدام به تکمیل اطلاعات مورد نیاز و ارسال آن نمود. با ما همراه باشید تا در ادامه مراحل ثبت نام اظهارنامه نامه مالیات ارزش افزوده را به صورت کامل دنبال کنیم.

  1. در مرحله نخست از طریق آدرس الکترونیکی سامانه مالیات ارزش افزوده میشود برای استفاده از evat.ir باید از آدرس tax.gov.ir استفاده نماییم. و اگر احیانا از قبل اقدم به ثبت نام در سامانه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده نموده اید میتواند توسط نام کاربری و پسورد خود دوباره وارد آدرس سامانه شوید و اظهارنامه نامه مالیات ارزش افزوده خود را تنظیم و ارسال نمایید.
  2. ورود به سامانه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده: اگر تا کنون در سامانه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده ثبت نام نکرده اید، پس از دریافت کلمه عبود خود وارد سامانه شده و سپس اقدام به تکمیل اظهارنامه مالیات ارزش افزوده خود نمایید و در مرحله بعد اطلاعات مخصوص به حساب کاربری خود را دقیقا مطابق چیزی که ارسال کرده اید مشاهده خواهید نمود.
    در صورت صحیح بودن اطلاعات ارسالی میتوانید نوع اظهارنامه مالیات ارزش افزوده ای که قصد دارید ثبت نام نمایید مشاهده نمایید.
    این امر شامل حال اظهارنامه برای اشخاص حقوقی نیز می شود.
  3.  سپس اطلاعات مربوط به مشخصات کاربری خود را طبق چیزی که ارسال کرده اید، برای شما نمایش داده می شود. در صورتی که از صحت اطلاعات وارد شده اطمینان پیدا کردید، می توانید نوع اظهارنامه مالیات ارزش افزوده را که قصد دارین آن را ثبت نمایید، انتخاب کنید.
  4. در مرحله بعد تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیات ارزش افزوده ، اطلاعات مربوط به خرید و واردات محصولات و خدمات مربوط به آنها و همچنین خرید محصولاتی که مالیات شامل حال آنها میشود و همچنین تمامی محصولات و خدماتی که مشمول پرداخت مالیات ارزش افزوده نمی‌شوند را می بایست به صورت کلی و بسیار دقیق وارد نمایید.
    بعد از اتمام این مرحله اطلاعات مربوط به واردات محصولات و کالا ها و همینطور خدماتی که از پرداخت مالیات ارزش افزوده معاف هستند را وارد کنید.

اظهارنامه مالیات ارزش افزوده

5. در جدول بعدی اظهارنامه مالیات ارزش افزوده که جدولی است شامل 3 ردیف در ارتباط با محاسبه مالیات ارزش افزوده و همینطور عوارض پرداختی کسر شده می‌باشد در ردیف اول اطلاعاتی مربوط به جمع کل مالیات گرداختی و جمع کل عوارض پرداخت ، مشخص است و با دقت به جدول قبلی جایگزین خواهد شد.
در ردیف دوم اطلاعات مربوط به خرید هایی می‌باشد که مالیات ارزش افزوده شامل حالشان می‌شود اما فروششان معاف از پرداخت مالیات ارزش افزوده خواهد بود و در ردیف سوم نیز اطلاعات مابقی مالیات و عوارض های پرداختی که قابل کسر شده می باشند وجود دارد و تمامی این مقادیر کاملا به صورت خودکار محاسبه و تنظیم و درج خواهند شد.

این امر شامل حال اظهارنامه برای اشخاص حقوقی نیز می شود.

میزان مالیات بر ارزش افزوده در سال 1402، 9 درصد محاسبه میگردد که میزان 6 درصد آن مربوط به مالیات و 3 درضد آن نیز مربوط به عوارض تعیین شده می باشد.

6. در مرحله بعدی از ثبت نام اظهارنامه مالیات ارزش افزوده ، اطلاعاتی شامل خرید، واردات محصولات و خدمات مربوط آنها، همچنین خدمات و خرید محصولات که پرداخت مالیات شامل آنها می شود، همچنین محصولات و خدماتی که مشمول پرداخت مالیات ارزش افزوده نیستند، همگی باید بطور دقیق درج شوند. سپس اطلاعات مربوط به واردات کالا و خدمات مشمول و معاف از مالیات ارزش افزوده را باید وارد کنید.

7. جدول بعدی شامل 3 ردیف و مربوط به محاسبه مالیات ارزش افزوده  و عوارض پرداختی قابل کسر می باشد.
ردیف اول : اطلاعاتی شامل جمع کل مالیات پرداختی و جمع کل عوارض پرداخت ، نمایان می باشد و با توجه به جدول مرحلۀ قبلی جایگزین می شود.
و ردیف دوم : در این ردیف شامل اطلاعات مربوط خریدهایی می باشد که مشمول ارزش افزوده می شوند، اما فروش این محصولات،معاف از پرداخت مالیات ارزش افزوده می باشد.
ردیف سوم : این ردیف شامل اطلاعات باقی مالیات و عوارض پرداختی که قابل کسر می باشد. این مقادیر به صورت خودکار محاسبه و درج می شوند.

8. در این مرحله از ثبت نام اظهارنامه مالیات ارزش افزوده، مبلغ مالیات و عوارض و خرید و فروش از یکدیگر کسر می شوند و مبلغ نهایی به عنوان بستانکاری مودی مالیات ارزش افزوده، تا آخر فصل، در ردیف کناری قابل ملاحظه می باشد. در ضورت بستانکار بودن مودی از فصل قبل، به عنوان اعتبار حساب، در ردیف سوم نمایش داده می شود.

9. آخرین مرحله این روند از تکمیل و ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده، مشمولان باید دربارۀ اضافه پرداخت مالیاتی تصمیم گیری کنند. در صورت بستانکاری، می تواند یکی از دو گزینۀ زیر را انتخاب کند :
می تواند مبلغ بستانکاری را به فصل بعد موکول کند، در این صورت حساب ارزش افزوده فصل بعدی، حساب می شود و یا می تواند درخواست کند تا مبلغ بستانکاری به او بازگردانده شود. ( درخواست استرداد )
در آخر با تأیید صحت اطلاعات وارد و مربوط به مالیات ارزش افزوده، نام و نام خانوادگی واردکننده اطلاعات را درج و تأیید نمایید.

مشاوره رایگان