mana004

شرکت مانا حساب

مانا حساب با بیش از 20 سال سابقه کاری کمک می کند تا شرکت ها و سازمان ها تصمیمات مالی بهتری بگیرند

5/5 - (6 امتیاز)

اظهارنامه مالیات ارزش افزوده 1401 و نحوۀ ثبت نام آن

بر اساس قانون، مودیان مالیاتی، در طول 15 روز اول هر فصل از سال، باید اظهارنامه مالیات ارزش افزوده را تنظیم و ارائه کنند که در صورت عدم ارسال آن جرائمی شامل حال آنها خواهد شد. مودیان می توانند به سامانه ارزش افزوده مراجعه و نسبت به ثبت نام اظهارنامه مالیات ارزش افزوده 1401 و روش تکمیل ارسال ثبت نام ( بصورت الکترونیکی و آنلاین )، اقدام کنند.

مالیات بر ارزش افزوده یکی از انواع مالیالت های غیرمستقیم می باشد. قوانین و ضوابط مربوط به این نوع قانون در قوانین مالیات بر ارزش افزوده، معین می باشد.
اظهارنامه مالیات ارزش افزوده
اگر بخواهیم بطور خلاصه اشاره کنیم، مالیات بر ارزش افزوده، به مالیاتی می گوییم که درهر یک از مراحل تولید، توزیع و واردات کالاها و خدمات، بر مبنای مالیات بر ارزش افزوده ایجادشده، تخصیص می شود و کسی که در نهایت این مالیات را پرداخت می کند، همان خریدار می باشد.

در عین حال، مالیات بر ارزش افزوده، باید توسط توزیع کنندگان محصولات و خدمات به سازمان امور مالیاتی کشور، پرداخت شود. این پرداخت بوسیلۀ ابزاری به نام اظهارنامه مالیات ارزش افزوده انجام میگیرد و مودیان مالیاتی، باید از طریق تنظیم و ارسال این ظهارنامه ارزش افزوده، مبلغ مربوط به این مالیات را به دولت بپردازند.

حالا سؤال این است که روش تکمیل و ارسال ثبت نام این اظهارنامه در سال 1401 چگونه است ؟

به این منظور، می خواهیم در این بخش قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که ثبت نام اظهارنامه مالیات ارزش افزوده چگونه انجام می شود ؟ تا چه زمانی میتوانیم این اظهارنامه را تنظیم و ارسال کنیم؟

تماس با ما : 66925402 – 021

اظهارنامه مالیات ارزش افزوده چیست ؟

پس از گذشتن از مراحل تولید، توزیع کالا و واردات آنها و تعیین ارزش افزوده هر محصول و پرداخت آن توسط خریداران یا مصرف کنندگان نهایی، این ارائه کنندگان و توزیع کنندگان محصولات و خدمات می باشند که بر اساس درصد معلوم از ارزش خود محصول، هنگام فروش محصول خود به مشتریان، از آنها دریافت کرده اند. آنها باید این مبلغ یعنی مالیات پردخاتی خود را از مالیاتی که از خریداران دریافت کرده اند دریافت نمایند، کسر کنند و باقیمانده این محاسبه را بعنوان مالیات بر ارزش افزوده محصول به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت نمایند.
اظهارنامه مالیات ارزش افزوده
هم اکنون میزان مبلغ مالیات بر ارزش افزوده به دست مودیان مالیاتی معین می شود. به این روش که مودیان ( مشمولان ) خودشان میزان مبلغ مالیات بر ارزش افزوده را بوسیلۀ اظهارنامه مالیاتی معین می کنند و سپس به سازمان امور مالیاتی پرداخت می نمایند. در وهلۀ اول، رسیدگی و محصاسبۀ دقیق این مالیات به عهده سازمان امور مالیتی نمی باشد و به اظهارنامه ای که از طرف پرداخت کنندگان تنظیم و ارسال می شود اعتماد می شود.

در سالهای گذشته ثبت نام اظهارنامه مالیات ارزش افزوده، با تکمیل فرم های آماده اظهارنامه مالیاتی بصورت کاغذی، انجام میشد. اما این امر در سال 1401 بصورت الکترونیکی قابل انجام می باشد. در ادامۀ این بخش نحوۀ ثبت نام و تکمیل اظهارنامه مالیات ارزش افزوده سال 1401 را توضیح داده ایم.

مهلت ارسال اظهارنامه مالیات ارزش افزوده

همانطور که پیشتر گفتیم، اظهارنامه ارزش افزوده باید بدست مودیان، تنظیم و در سامانه ثبت اظهارنامه ارزش افزوده ثبت و ارسال گردد.  افرادی که تقاضای استعلام میزان مالیات بر ارزش افزوده دارند، نیز میتوانند از همین طریق اقدام کنند.

ارسال اظهارنامه مالیات ارزش افزوده، بصورت دوره ای یا فصلی می باشد. یعنی باید تا گذشتن مدت 15 روز پس از پایان هر فصل، اظهارنامه مالیات ارزش افزوده را تکمیل و ثبت نمایند.

طبق این موضوع، طبیعتاً مدت زمانی که برای ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیات ارزش افزوده در سال 1401 در نظر گرفته می شود، تا پایان روز 15 تیر ماه سال 1401  می باشد. تا این مهلت معین، مشمولان محترم باید اظهارنامه مالیات ارزش افزوده را تنظیم و ارسال کنند.

همچنین در زمان هایی، مواردی وجود دارند که، مهلت ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده تمدید می شود.

همچنین باید توجه داشته باشید که اگر تا زمان مقرر، اظهارنامه ارزش افزوده را تنظیم و ارسال نکنید. میزانی حدود 50% به عنوان مالیات متعلقه، جریمه می شوید که در صورت نادیده گرفتن مجدد آن، باید میزان 2 درصد مالیات متعلقه را نیز به عنوان جریمه پرداخت کنند.

آموزش تکمیل، ثبت نام و ارسال اظهارنامه ارزش افزوده در سال 1401

برای این که اظهارنامه ارزش افزوده را تنظیم، ثبت و ارسال کرد، ابتدا مشمولان باید در سایت سازمان امور مالیاتی کشور ثبت نام کنند و پس از ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده سال 1401 و تکمیل اطلاعات اطلاعات خواسته شده، می توان آن را ارسال نمود. در ادامه روش ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده سال 1401 و چگونگی تکمیل ارسال ثبت نام را توضیح خواهیم داد.

1. در قدم اول، باید از طریق آدرس سایت  evat.ir،  وارد سامانه الکترونیکی مالیات ارزش افزوده بشوید. همچنین برای بهره مندی از دیگر خدمات مالیاتی می توانید به نشانی tax.gov.ir مراجعه نمایید.

2. اگر از قبل به ثبت نام در سامانه مالیات ارزش افزوده اقدام نموده اید، می توانید با استفاده از نام کاربری و پسورد خود مجدداً وارد این سامانه بشوید و ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده مالیاتی را انجام و آن را ارسال نمایید.
در غیر این صورت باید گزینۀ مراحل انجام ثبت نام  را اتخاب و نام کاربری . کلمه عبور خود را از طرف سامانه دریافت و سپس اظهارنامه ارزش افزوده را کامل کنید.

3. سپس اطلاعات مربوط به مشخصات کاربری خود را طبق چیزی که ارسال کرده اید، برای شما نمایش داده می شود. در صورتی که از صحت اطلاعات وارد شده اطمینان پیدا کردید، می توانید نوع اظهارنامه مالیات ارزش افزوده را که قصد دارین آن را ثبت نمایید، انتخاب کنید.

خدمات حسابداری

4. در این روند، باید در مرحلۀ بعدی سال عملکرد و دورۀ آن را دقیق وارد و سپس میزان سرمایه ثبت شده را وارد کرده و گزینۀ ورود را انتخاب کنید.
اظهارنامه مالیات ارزش افزوده
5. این قسمت، فرم اظهارنامه مالیات ارزش افزوده نمایش داده می شود که شامل اطلاعات فردی، مشخصات شرکت و … می باشد.
دراین مرحله نیازی به وارد کردن اطلاعات از طرف مشمولان نیست و نمی توان تغییری در آن وارد کرد.

بخش مهم این مرحله از ثبت نام اظهارنامه مالیات ارزش افزوده، جدول مروبط به اظلاعات مشخصات کالاها و خدمات مربوط به آنها می باشد. اولین ردیف اطلاعات مربوط به فروش محصولات ( مبلغ فروش محصول و خدمات ) که میزان مالیات ارزش افزوده نیز شامل آن می شود، می باشد.

پس از وارد کردن مبلغ موردنظر، در ستون های بعدی میزان مالیات و عوارض متعلق به آن، بطور خودکار مشخص می شوند.

در ردیف های بعدی مبالغ مربوط به فروش محصول و خدمات معاف از مالیات باید وارد شود که لاذم به ذکر است به این مبالغ مالیات ارزش افزوده ای تعلق نمی گیرد. ولی با این وجود وارد کردن این مبالغ مهم و ضروی می باشند. به همین دلیل مالیات و عوارضی برای این مبالغ درنظر گرفته نخواهد شد.

این امر شامل حال اظهارنامه برای اشخاص حقوقی نیز می شود.

میزان مالیات بر ارزش افزوده در سال 1401، 9 درصد محاسبه میگردد که میزان 6 درصد آن مربوط به مالیات و 3 درضد آن نیز مربوط به عوارض تعیین شده می باشد.

6. در مرحله بعدی، اطلاعاتی شامل خرید، واردات محصولات و خدمات مربوط آنها، همچنین خدمات و خرید محصولات که پرداخت مالیات شامل آنها می شود، همچنین محصولات و خدماتی که مشمول پرداخت مالیات ارزش افزوده نیستند، همگی باید بطور دقیق درج شوند. سپس اطلاعات مربوط به واردات کالا و خدمات مشمول و معاف از مالیات ارزش افزوده را باید وارد کنید.

7. جدول بعدی شامل 3 ردیف و مربوط به محاسبه مالیات ارزش افزوده  و عوارض پرداختی قابل کسر می باشد.
ردیف اول : اطلاعاتی شامل جمع کل مالیات پرداختی و جمع کل عوارض پرداخت ، نمایان می باشد و با توجه به جدول مرحلۀ قبلی جایگزین می شود.
و ردیف دوم : در این ردیف شامل اطلاعات مربوط خریدهایی می باشد که مشمول ارزش افزوده می شوند، اما فروش این محصولات،معاف از پرداخت مالیات ارزش افزوده می باشد.
ردیف سوم : این ردیف شامل اطلاعات باقی مالیات و عوارض پرداختی که قابل کسر می باشد. این مقادیر به صورت خودکار محاسبه و درج می شوند.

مالیات ارزش افزوده چیست ؟

8. در این مرحله از ثبت نام اظهارنامه مالیات ارزش افزوده، مبلغ مالیات و عوارض و خرید و فروش از یکدیگر کسر می شوند و مبلغ نهایی به عنوان بستانکاری مودی مالیات ارزش افزوده، تا آخر فصل، در ردیف کناری قابل ملاحظه می باشد. در ضورت بستانکار بودن مودی از فصل قبل، به عنوان اعتبار حساب، در ردیف سوم نمایش داده می شود.

9. آخرین مرحله این روند از تکمیل و ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده، مشمولان باید دربارۀ اضافه پرداخت مالیاتی تصمیم گیری کنند. در صورت بستانکاری، می تواند یکی از دو گزینۀ زیر را انتخاب کند :
می تواند مبلغ بستانکاری را به فصل بعد موکول کند، در این صورت حساب ارزش افزوده فصل بعدی، حساب می شود و یا می تواند درخواست کند تا مبلغ بستانکاری به او بازگردانده شود. ( درخواست استرداد )
در آخر با تأیید صحت اطلاعات وارد و مربوط به مالیات ارزش افزوده، نام و نام خانوادگی واردکننده اطلاعات را درج و تأیید نمایید.

مشاوره رایگان